Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πάνκης εκείνος, τα χρόνια εκείνα συνέχεια με έκραζε, μόνο ΚΚΕ, δεν με είχε πει, αναρχία uber alles  και ξερό ψωμί και κάθε βράδυ ξύλο με τους σκινάδες και να οι μολότωφ και οι καταλήψεις- κι εγώ έχω παίξει σε κατάληψη- αλλά εγώ ήμουν ο ρεβιζιονιστής ;D ;D ;D ε να μη πω τώρα με ποιόν παίζει για να βγάλει το ψωμί του.........υπ αυτή την έννοια μίλησα. Μιλάω γι αυτούς που ξέρω και καυτηριάζω πάντα τους ακραία φανατικούς που στη τελική παίζουν στρατευμένη μουσική. Επίσης συμπαθώ αφάνταστα τους επαναστάτες που δεν λογαριάζουν ούτε τη ζωή τους για τις ιδέες τους, είναι γνωστό εξάλλου πως δεν φταίει κανένας μπατσούλης, ή ο κάθε φουκαράς δίπλα μας, γι αυτό που μας συμβαίνει, κάποιος άλλος φταίει πιο ψηλά. Στη τελική, αν είσαι ταγμένος σε ένα σκοπό, είναι ξεφτίλα να το πουλήσεις και το ξεπούλημα να γίνει και μέσω της τέχνης, καλλιτεχνικά  ;D ;D ;D

 

COZ θα πεθάνεις απ το λεπίδι του Γουοτερφόλιου, άκου εκεί δεν ξέρεις τους Dytika  Proastia  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε συ paraga, μην πάει το θέμα στο ποιος είναι ο επαναστάτης, ποιος δικαιούται να αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοιος κλπ.

 

Αυτό που προσπάθησα να αποδομήσω από τη μεριά μου είναι το επιχείρημα που λέει πως όλοι ξεκινάνε με στίχους κοινωνικού περιεχομένου και καταλήγουν στους "κώλους" και τις "σκύλες που θέλουν ξύλο". Δεν είναι έτσι, σου έδωσα κάποια αντιπαραδείγματα, μπορώ να σου δώσω άλλα τόσα.

 

Θες να στο αντιστρέψω? Είπες ότι ο πρώην πάνκης φίλος σου, πλέον παίζει έντεχνα (προσδίδοντας αρνητική χροιά σε αυτό). Είπες επίσης ότι έχεις παίξει σε κατάληψη. Ε, τσουβαλιάζοντας, μπορώ να πω ότι όλοι όσοι έχουν παίξει σε κατάληψη (άρα κι εσύ) το γυρίζουν μετά σε έντεχνο του χειρίστου είδους. Σε καλύπτει σαν διατύπωση? Και μπορούμε να καταλήξουμε γραμμικά στο ότι οι σημερινοί πάνκηδες (ή χιπ-χοπάδες ή οτιδήποτε) θα είναι οι αυριανοί έντεχνοι (με την αρνητική χροιά που εσύ έβαλες)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16. Exhume To Consume

....

I devour the pediculous corpse

Whetting my palate as I exhume

The festering stench of rotting flesh

Makes me drool as I consume...

 

Caskets I grate

My larder's a grave

I'm sickly obsessed

with the badly decomposed

Rotten remains I eat

Purulent meat

What a funeral feast (putrid reek)

Δεν ξερω ποιοι ειναι πιο ψυχικα αρρωστοι, οι τυποι που γραφουν τετοιες αηδιες ή αυτοι που αγοραζουν τα αλμπουμ τους και γουσταρουν τετοια ξερασματα? thin.gif

Το μονο σιγουρο ειναι οτι καπου καποια βιδα εχει λασκαρει....

 

Ως μουσική ορίζεται η τέχνη που βασίζεται στην οργάνωση ήχων με σκοπό τη σύνθεση, εκτέλεση και ακρόαση/λήψη ενός μουσικού έργου. Με τον όρο εννοείται επίσης και το σύνολο ήχων από το οποίο απαρτίζεται ένα μουσικό κομμάτι.

Οι DJ κανουν ακριβως αυτο. Οργανωνουν ηχους απο ήδη υπαρχοντα κομματια και δημιουργουν κατι καινουργιο.

Αυτο μπορει να το κανει και η γατα μου. Για την ακριβεια, ολες οι γατες μου. Σιγα την τεχνη και σιγα τη δυσκολια να σαμπλαρεις διαφορα αποσπασματα απο καποιο ετοιμο μουσικο κομματι και να τα βαζεις "στη σειρα" ή να τα οργανωνεις οπως σου γουσταρει.

Το αποτελεσμα μπορει να ειναι ακρως μουσικο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτος που εφτιαξε το συγκεκριμενο "κολαζ" ειναι μουσικος.

 

Ποιος δεν μπορει_ιδιαιτερα σημερα_να σαμπλαρει 10 αποσπασματα απο, πχ, Κλασσικα εργα, να τα κολλησει μεταξυ τους, να τους βαλει κι ενα μπιτακι απο πισω και να φτιαξει μια νεα συνθεση? Σιγα τα ωα! Ολοι αυτοι οι κυριοι που αυτοαποκαλουνται μουσικοι, κατι DJ δηλαδη και κατι "παραγωγοι", απλα δεν θα υπηρχαν αν καποιοι πραγματικοι μουσικοι δεν συνεθεταν και επαιζαν μουσικη. Με το να σαμπλαρεις αποσπασματα καποιου εργου του Σοπεν και να τα κολλας μεταξυ τους δεν σε κανει ουτε συνθετη, ουτε πιανιστα-μουσικο. Αν θες να λεγεσαι μουσικος, μαθε να παιζεις καποιο μουσικο οργανο.

Οι DJ ΔΕΝ ειναι μουσικοι.

 

Ασε που το 80% των σημερινων DJ δεν ειναι καν...DJ! Οι περισσοτεροι ειναι τραγικα ασχετοι με τη μουσικη γενικα, το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να παιζουν 3 ωρες playback λουπες και "κομματια" στο ιδιο μπιτ. Και απο κατω οι πιο ασχετοι απ'αυτους, το κοινο τους δηλαδη, τους θεωρει Θεους και τους χειροκροτει. Να μην αναφερω το τουπε που κουβαλανε οι περισσοτεροι. Για πολλες κλοτσιες....

 

Ο αδερφος μου ειναι επαγγελματιας DJ απο τα μεσα των 80s ως και σημερα. Εχει ακουσει τονους μουσικης και μπορει αν γουσταρει να παιξει μουσικη απο 5-6-10 διαφορετικα μουσικα ειδη. Οι σημερινοι DJ, που κοντευουν να γινουν πιο πολλοι κι απ'τους δικηγορους σ'αυτον τον πλανητη, δεν μπορουν να ξεχωρισουν την Disco απ'το Swing. Ολοι τους δε αναμασανε με μεγαλη ευκολια διαφορες "καραμελες", οτι παιζουν πχ RnB, εννοωντας φυσικα διαφορες Pop dance αηδιες της εποχης, που καποιοι αλλοι ασχετοι "παραγωγοι" ονομασαν RnB. Δεν ξερεις αν πρεπει να γελασεις ή να εκνευριστεις.

Γεμισε ο κοσμος Rappers και DJs....eyeroll.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πάνκης εκείνος, τα χρόνια εκείνα συνέχεια με έκραζε, μόνο ΚΚΕ, δεν με είχε πει, αναρχία uber alles  και ξερό ψωμί και κάθε βράδυ ξύλο με τους σκινάδες και να οι μολότωφ και οι καταλήψεις- κι εγώ έχω παίξει σε κατάληψη- αλλά εγώ ήμουν ο ρεβιζιονιστής ;D ;D ;D ε να μη πω τώρα με ποιόν παίζει για να βγάλει το ψωμί του.........υπ αυτή την έννοια μίλησα. Μιλάω γι αυτούς που ξέρω και καυτηριάζω πάντα τους ακραία φανατικούς που στη τελική παίζουν στρατευμένη μουσική. Επίσης συμπαθώ αφάνταστα τους επαναστάτες που δεν λογαριάζουν ούτε τη ζωή τους για τις ιδέες τους, είναι γνωστό εξάλλου πως δεν φταίει κανένας μπατσούλης, ή ο κάθε φουκαράς δίπλα μας, γι αυτό που μας συμβαίνει, κάποιος άλλος φταίει πιο ψηλά. Στη τελική, αν είσαι ταγμένος σε ένα σκοπό, είναι ξεφτίλα να το πουλήσεις και το ξεπούλημα να γίνει και μέσω της τέχνης, καλλιτεχνικά  ;D ;D ;D

 

  Προσωπικά, εδώ και καιρό, έχω διαχωρίσει (ή τουλάχιστον, προσπαθώ να διαχωρίσω) το αντικείμενο (Τέχνη) από το υποκείμενο (καλλιτέχνης).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδειγμα σημερινου 'DJ', ο οποιος μπορει (σιγουρα) και να συστηνεται σαν DJ/Μουσικος.

To δουλεμα και το παραμυθι που τρωνε οι μαζες δεν λεγεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DJ ΔΕΝ ειναι μουσικοι.

Δεν νομίζω -στην συντριπτική πλειοψηφία τους- να τους ενδιαφέρει και καθόλου. (δεν εννοώ το παιδάκι, φυσικά, που παρέθεσες για να μας πείσεις...) Τους μόνους που μπορεί να ενδιαφέρει αυτό, είναι όσους νομίζουν ότι είναι ήδη μουσικοί.

 

Και φυσικά, υπάρχουν άπειρα παραδείγματα από DJs που γράφουν *δικιά* τους μουσική, αλλά δεν αυτοαποκαλούνται μουσικοί, αυτοαποκαλούνται παραγωγοί... (επειδή ακριβώς δεν θεωρούν εαυτούς μουσικούς - και δεν τους νοιάζει κιόλας  ;D) Βέβαια, ξέχασα, μουσική είναι μόνο αυτό που ακούω εγώ, και αν δεν περιέχει το όργανο που παίζω εγώ, τότε δεν είναι!

 

Τα δε σχόλια για κάτι άσχετους από κάτω που τους έχουν για θεούς, τα προσπερνώ...

 

Disclaimer: δεν είμαι ούτε DJ, ούτε μουσικός, ούτε με νοιάζει ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορει να το κανει και η γατα μου. Για την ακριβεια, ολες οι γατες μου. Σιγα την τεχνη και σιγα τη δυσκολια να σαμπλαρεις διαφορα αποσπασματα απο καποιο ετοιμο μουσικο κομματι και να τα βαζεις "στη σειρα" ή να τα οργανωνεις οπως σου γουσταρει.

Το αποτελεσμα μπορει να ειναι ακρως μουσικο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτος που εφτιαξε το συγκεκριμενο "κολαζ" ειναι μουσικος.

 

Ποιος δεν μπορει_ιδιαιτερα σημερα_να σαμπλαρει 10 αποσπασματα απο, πχ, Κλασσικα εργα, να τα κολλησει μεταξυ τους, να τους βαλει κι ενα μπιτακι απο πισω και να φτιαξει μια νεα συνθεση? Σιγα τα ωα! Ολοι αυτοι οι κυριοι που αυτοαποκαλουνται μουσικοι, κατι DJ δηλαδη και κατι "παραγωγοι", απλα δεν θα υπηρχαν αν καποιοι πραγματικοι μουσικοι δεν συνεθεταν και επαιζαν μουσικη. Με το να σαμπλαρεις αποσπασματα καποιου εργου του Σοπεν και να τα κολλας μεταξυ τους δεν σε κανει ουτε συνθετη, ουτε πιανιστα-μουσικο. Αν θες να λεγεσαι μουσικος, μαθε να παιζεις καποιο μουσικο οργανο.

Οι DJ ΔΕΝ ειναι μουσικοι.

 

Ασε που το 80% των σημερινων DJ δεν ειναι καν...DJ! Οι περισσοτεροι ειναι τραγικα ασχετοι με τη μουσικη γενικα, το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να παιζουν 3 ωρες playback λουπες και "κομματια" στο ιδιο μπιτ. Και απο κατω οι πιο ασχετοι απ'αυτους, το κοινο τους δηλαδη, τους θεωρει Θεους και τους χειροκροτει. Να μην αναφερω το τουπε που κουβαλανε οι περισσοτεροι. Για πολλες κλοτσιες....

 

Ο αδερφος μου ειναι επαγγελματιας DJ απο τα μεσα των 80s ως και σημερα. Εχει ακουσει τονους μουσικης και μπορει αν γουσταρει να παιξει μουσικη απο 5-6-10 διαφορετικα μουσικα ειδη. Οι σημερινοι DJ, που κοντευουν να γινουν πιο πολλοι κι απ'τους δικηγορους σ'αυτον τον πλανητη, δεν μπορουν να ξεχωρισουν την Disco απ'το Swing. Ολοι τους δε αναμασανε με μεγαλη ευκολια διαφορες "καραμελες", οτι παιζουν πχ RnB, εννοωντας φυσικα διαφορες Pop dance αηδιες της εποχης, που καποιοι αλλοι ασχετοι "παραγωγοι" ονομασαν RnB. Δεν ξερεις αν πρεπει να γελασεις ή να εκνευριστεις.

Γεμισε ο κοσμος Rappers και DJs....eyeroll.gif

Το να φτιαχνεις καινουργια κομματια απο sample μονο ευκολο δεν ειναι. Δεν το λεω θεωρητικα αυτο, απο πειρα μιλαω  :P Το οτι μπορουν να το δοκιμασουν ολοι (βλεπε software) δεν σημαινει οτι στερειται ταλεντου. Ειναι σαν να λες "εε ποιος δεν μπορει να αγορασει μια κιθαρα, να μαθει 3-4 συγχορδιες, να φτιαξει ενα τραγουδι μ'αυτες και να το παιξει Keith Richards". Δεν σε κανει αυτο Keith Richards και εννοειται δεν σημαινει οτι ο Keef κανει κατι που μπορουν να κανουν και οι γατες σου  :P

 

Εν τελει, μπορει να λειπει η αυθεντικοτητα στη συνθεση και στην οργανοπαιξια (ολα ειναι ηδη υπαρχοντα απο πριν), αλλα απο την αλλη μπορεις να ξεχωρισεις παντα ενα hip hop κομματι απο την soul επιρροη του. Αυτο δεν λεει κατι για το οτι "συνθετουν" μουσικη, εστω και σε εισαγωγικα? Γενικοτερα, οι DJ ειναι σαν τους μαγειρες. Λιγο απο δω, λιγο απο κει, βαλε κι αυτο, βαλε κι εκεινο. Αυτο που δημιουργουν ομως, εχει δικη του ταυτοτητα και δικη του "παρτιτουρα", αν καταλαβαινεις τι θελω να πω  ;)

 

Εν κατακλειδει, καταλαβαινω τι λες. Οι DJ, με την "ακαδημαικη" εννοια δεν θα θεωρηθουν ποτε ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ μουσικοι, οσες αλλαγες, μιξεις, παντρεματα κτλ. και να κανουν με την δισκοθηκη τους. Δεν παιζουν οργανα, δεν συνθετουν με τον παραδοσιακο τροπο δεν,δεν,δεν. Δεκτο. Αλλα στο επαγγελμα, μουσικοι ειναι. Ηχους οργανωνουν, μουσικα κομματια φτιαχνουν, τι αλλο θα τους πεις  :P

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω -στην συντριπτική πλειοψηφία τους- να τους ενδιαφέρει και καθόλου.

Αν δεν τους ενδιαφερει, να μην αυτοσυστηνονται σαν μουσικοι, αλλα σαν DJ. Δεν ειναι κακο, μια χαρα επαγγελμα ειναι το DJλικι.

 

δεν εννοώ το παιδάκι, φυσικά, που παρέθεσες για να μας πείσεις...
Σαν αυτο το παιδακι ειναι οι περισσοτεροι σημερινοι DJ. Δυστυχως.

 

Και φυσικά, υπάρχουν άπειρα παραδείγματα από DJs που γράφουν *δικιά* τους μουσική, αλλά δεν αυτοαποκαλούνται μουσικοί, αυτοαποκαλούνται παραγωγοί...επειδή ακριβώς δεν θεωρούν εαυτούς μουσικούς
Ενταξει, υπαρχουν και μερικοι που εχουν το "γνωθι σαυτον".

 

Βέβαια, ξέχασα, μουσική είναι μόνο αυτό που ακούω εγώ, και αν δεν περιέχει το όργανο που παίζω εγώ, τότε δεν είναι!
Αυτο τι σχεση εχει με το αν οι DJs ειναι ή δεν ειναι μουσικοι?

 

Τα δε σχόλια για κάτι άσχετους από κάτω που τους έχουν για θεούς, τα προσπερνώ...

Και πολυ καλα κανεις. Το 99% απο αυτους που ακουνε "νταπα-ντουπα" οπως στο παραπανω βιντεο, δεν μπορουν να ξεχωρισουν ενα ορθιο πιανο απο μια ντουλαπα. ;D

 

Disclaimer: δεν είμαι ούτε DJ, ούτε μουσικός.

Για το πρωτο δεν ξερω, για το δευτερο ειμαι σιγουρος. 8)

 

Προσλαμβάνεται...

Ειναι ακριβη για την τσεπη σου Trolley.... ;D

 

Το να φτιαχνεις καινουργια κομματια απο sample μονο ευκολο δεν ειναι. Δεν το λεω θεωρητικα αυτο, απο πειρα μιλαω  :P

Κι εγω απο πειρα μιλαω. Ειναι piece of cake που λενε και στο χωριο μου. Το ποσο ευκολο ειναι το βλεπεις καθε μερα, η παραγωγη κομματιων/"τραγουδιων" απο μη-μουσικους κοντευει να ξεπερασει_αν δεν το εχει κανει ηδη_την παραγωγη τραγουδιων απο πραγματικους μουσικους. Μιλαμε για μια υπερ-παραγωγη/προσφορα σπουπιδιων απο "παραγωγους"/DJs καθε χρονο. Ατιμη φτηνη τεχνολογια...

 

Εν τελει, μπορει να λειπει η αυθεντικοτητα στη συνθεση και στην οργανοπαιξια (ολα ειναι ηδη υπαρχοντα απο πριν), αλλα....

Ε τι "αλλα"? Τι αλλο πια θες για να καταλαβεις οτι οι-τυποι-δεν-ειναι-μουσικοι? :P

 

Γενικοτερα, οι DJ ειναι σαν τους μαγειρες. Λιγο απο δω, λιγο απο κει, βαλε κι αυτο, βαλε κι εκεινο. Αυτο που δημιουργουν ομως, εχει δικη του ταυτοτητα...

Σαν τους μαγειρες μπορει να ειναι, μουσικοι σιγουρα δεν ειναι. Επειδη ανακατευεις διαφορα ζαρζαβατικα και κρεατικα μεσα σε μια κατσαρολα και τα μαγειρευεις δεν σημαινει οτι εισαι και γεωργος/κτηνοτροφος/χασαπης κτλ. Εισαι απλα μαγειρας. "Παιζεις" με τις πρωτες υλες, δεν τις δημιουργεις. Γι αυτο και εισαι μονο μαγειρας. Αν παψουν να υπαρχουν οι γεωργοι, οι κτηνοτροφοι και τοσοι αλλοι που παραγουν τις πρωτες υλες, το επαγγελμα σου θα παψει να υφισταται. Εκτος κι αν αρχισεις να μαγειρευεις τις σολες σου σαν τον Σεραφινο. ;D

Ετσι και με τους DJ/"παραγωγους", αν οι μουσικοι σταματησουν να γραφουν και να παιζουν μουσικη, "παπαλα" οι DJ/"παραγωγοι". No Music, No Sampling. No Sampling, No new music tracks from DJs/Producers.

 

Να τους δω μετα στην_φανταστικη_περιπτωση  που δεν θα υπαρχει τιποτα μουσικο στον πλανητη για να σαμπλαρουν/παιξουν, τι σοι "μουσικοι" ειναι και πως θα φτιαξουν νεα tracks χωρις το απειρο ηχογραφημενο υλικο τοσων δεκαετιων. Εκει θα καταλαβουν την διαφορα του μουσικου απ'τον DJ. 

 

Οι DJ, με την "ακαδημαικη" εννοια δεν θα θεωρηθουν ποτε ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ μουσικοι, οσες αλλαγες, μιξεις, παντρεματα κτλ. και να κανουν με την δισκοθηκη τους. Δεν παιζουν οργανα, δεν συνθετουν με τον παραδοσιακο τροπο δεν,δεν,δεν. Δεκτο.
Δεκτο μεν, αλλα...

 

Αλλα στο επαγγελμα, μουσικοι ειναι.
...εσυ το τυρι κουμπαρε. :P Μανια να βαφτισεις μουσικους τους DJs. Προσπαθησε να καταλαβεις οτι οποιος "οργανωνει" ή/και παραγει ηχους δεν ειναι απαραιτητα και μουσικος. Αυτο μπορει να το κανει ο καθενας, τα samplers και τα synths εκει ειναι γι αυτο τον λογο, και μπορει να τα χρησιμοποιησει ο καθενας, μουσικος ή μη.

 

Ειναι πραγματικα απιστευτο να καθομαι να γραφω το παραπανω "σεντονι" για κατι που θα επρεπε να ειναι καρα-αυτονοητο σε ενα φορουμ με μουσικους, δηλαδη το ποιος ειναι μουσικος και ποιος οχι.

 

Τεσπα, ακουσε το παρακατω track, ειναι ενα χιουμοριστικο track που ειχα φτιαξει για εναν Αγγλο φιλο μου πριν μερικα χρονια. Το θεμα βασιστηκε και φτιαχτηκε πανω σε ενα demo track απ'το FL Studio, με samples απο Mike Oldfield και ατακες απο τις ταινιες του Austin Powers. Οτι ακουγεται ειναι φτιαγμενο σε 1 ωρα max με το FL Studio, το Audacity και διαφορα samples απο τις ταινιες του Austin Powers και τη δισκοθηκη μου. Δεν χρειαστηκε να πατησω ουτε μια νοτα στα synths, ακομα δηλαδη και να μην ηξερα να παιζω πληκτρα, το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο. Ενα track το οποιο ο καθενας μπορει να φτιαξει, μουσικος ή μη, αρκει να μαθει να χειριζεται τα δυο παραπανω προγραμματα. Σιγα την πυρηνικη φυσικη δηλαδη. 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου