Προς το περιεχόμενο

Brexit - Goodbye stranger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

αν και δεν νομίζω ότι κατ ουσία διαφωνώ με τους περισσότερους εδώ, θα θέσω το θέμα με διαφορετική (σχηματικά) προσέγγιση από του Σπύρου και κάπου εδώ την κάμνω από τη κουβέντα γενικώς γιατί κουράστηκα να "πηδάω" σαν τον γατούλη του ανέκδοτου (και από ότι βλέπω καθώς γράφω ήδη τα πράγματα αγρίεψαν και πλάκωσαν και τίγρεις)... ;) 8) ;D

 

για μένα λεπόν η Δημοκρατία είναι ώριμη... είναι μια ώριμη και συνειδητοποιημένη πανέμορφη γκόμενα...

διεγείροντας της φιλότιμα τις "ερωτογενείς ζώνες" με απλά "προκαταρκτικά" (όπως η ΑΛΗΘΕΙΑ, η ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ και η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ), θα την "οργάσεις" πανευκόλως και πολλαπλώς κατόπιν, με ότι αυτό συνεπάγεται...

 

τώρα αν διαχρονικά, ο ιδανικός και ανάξιος εραστής της λαός*, προσπαθεί κατά κανόνα πρώτα "αυνανιζόμενος" να αποκωδικοποιήσει τον "οργασμό της αγελάδας" (ανθρώπινη φύση) μασώντας κουτόχορτο, ε δεν φταίει η Δημοκρατία όταν κατά την "πράξη" κάθε φορά ουσιαστικά "βιάζεται"...  ::) ;D

 

1864.jpg

 

ιστορικά, ανάλογα την "διαχείριση" κάθε φορά από τον κάθε λαό των στοιχείων (καλών και κακών) της "ανθρώπινης φύσης" του, παράγονταν και τα "κακά", "καλά", "μέτρια" αποτελέσματα στο οποίο πολιτικοκοινωνικό επίπεδο...

 

πάντα όμως οι απλές αναγωγές κατέληγαν και καταλήγουν στην "πολιτική" και κατόπιν (στην μητέρα όλων) "ατομική ευθύνη" (που επίσης πάντα κατά κανόνα εγκλωβίζονται και μορφοποιούνται σε κομματικά ιδεοληπτικά καταγώγια)...

 

ας ξεκινήσει από κει λοιπόν οποιαδήποτε κουβέντα και να "ανεβαίνει" σταδιακά, γιατί οι παραπεμπτικές αναγωγές αναγκαστικά "πηδάνε" στάδια, με τον ρυθμό που οι "κραυγές" μετατρέπονται σε "τσιτάτα"......

 

 

* οι πολιτικοί είναι μέρος του λαού και γι αυτό δεν τους ξεχωρίζω... σάρκα από την σάρκα του... τώρα αν θα είναι "φιλέτο" ή "κατιμάς" το αποφασίζει ο ίδιος...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οι άσχετοι από τον τρόπο που λετουργεί ο κόσμος έξω από τον δικό τους μικρόκοσμό πιστεύουν πως οι ευρωπαίοι απλά μαζεύουν μήλα από ένα πεπερασμένο αριθμό δέντρων που υπάρχει στην ευρώπη, οπότε με αυτήν την λογική, αν βγάλουμε από το παιχνίδι τους "κσενους" βγαίνοντας από την ένωση, θα μείνουν περισσότερα μήλα για εμάς, επειδή δεν θα μας τα τρώνε οι "κσενοι". Ούτε που τους περνάει από το μυαλό πως οι ευρωπαίοι φυτεύουν τόσο καιρό και νέα δέντρα, αυξάνοντας τα διαθέσιμα μήλα προς συλλογή.

 

Δλδ μόνο μήλα θα τρώμε;

Grexit τώρα.

Δεν μου αρέσουν τα μήλα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άσχετοι από τον τρόπο που λετουργεί ο κόσμος έξω από τον δικό τους μικρόκοσμό πιστεύουν πως οι ευρωπαίοι απλά μαζεύουν μήλα από ένα πεπερασμένο αριθμό δέντρων που υπάρχει στην ευρώπη, οπότε με αυτήν την λογική, αν βγάλουμε από το παιχνίδι τους "κσενους" βγαίνοντας από την ένωση, θα μείνουν περισσότερα μήλα για εμάς, επειδή δεν θα μας τα τρώνε οι "κσενοι". Ούτε που τους περνάει από το μυαλό πως οι ευρωπαίοι φυτεύουν τόσο καιρό και νέα δέντρα, αυξάνοντας τα διαθέσιμα μήλα προς συλλογή.

 

Έτσι είναι. Επίσης, δεν σκέπτονται ποτέ "πόσα μήλα πρέπει να πουλήσω για να πάρω μία νέα κιθάρα;". Δηλαδή, δεν έχουν αντίληψη αξίας.... Γράφει ο Πάνος πιο πάνω, ότι με τόσα λεμόνια ζούσε μία οικογένεια... ναι , ζούσε, αλλά δεν είχε κάθε παιδί το δικό του κινητό, ούτε υπήρχε απαραιτήτως στο σπίτι ηλεκτρικό, ούτε ανοίγαμε τη λαπτοπάρα μας τα βράδυα για να τσακωνόμαστε διαδικτυακώς.

 

Εγώ θα δεχτώ όποιον θέλει να τα παρατήσει αυτά (καίτοι εγώ δε θέλω καθόλου, και δεν χρειάζεται άλλωστε) αλλά η υποκρισία ότι "θα τα έχω όλα αυτά" αλλά θα τους λέω και κσένους, είναι απαράδεκτη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αφού ο admin ή κανένας moderator δεν επιλαμβάνεται μην το γυρίζετε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Αν σκέφτεται κανείς ότι η χώρα μας θα έπρεπε να εκμεταλεύεται τα συγκριτικά της πλεονεκτήματα, να έχει καλύτερη αντιπροσώπηση στην ΕΕ, κάποιους που να νοιάζονται εκεί τέλος πάντων, ας το σκεφτεί στις επόμενες ευρωεκλογές. Τα στοιχεία είναι ανοιχτά και προσβάσιμα online για το ποιοι έχουν πάει εκεί για να υπερασπιστούν τα συμφέροντά της Ελλάδας και ποιοι για τουρισμό.

 

Στην Βρετανία πάντως τραβάνε το σχοινί και οι ακροδεξιοί που άρχισαν να απειλούν και να προπηλακίζουν "ξένους" (όσοι έχετε πάει έστω και μαι φορά στην Αγγλία, θα έχετε διαπιστώσει ότι το Λονδίνο είναι μια απόλυτα πολυεθνική πόλη με πληθυσμό σχεδόν όσο η Ελλάδα / ή απλά αναλογιστείτε μόνο τους ελληνικής καταγωγής φίλους μας εκεί) και οι ΕΕ Σουλτς-Μέρκελ και σία, από την άλλη, στέλνουν τελεσίγραφα περί αποχώρησης.

 

Αυτά δεν είναι σίγουρα τα "καλύτερα" που έγραψε ο Περικλής παραπάνω, βασισμένος σε κινδυνολογικά , αφερέγγυα site (το defence net το 'γραψες για καλύτερο βρε ανθρωπέ μου; ) :)

 

Σουπερφάνκ, σε εκτιμάω δικτυακά όσο σε ξέρω, κανεις δεν σε είπε γουρούνι, πολύ περισσότερο δε, εγώ, μη φωνάζεις! Είναι σαφές ότι η Βρετανία βελτιώθηκε με το κοινοτικό χρήμα -και με τις αβάντες της ΕΕ -, δε διαφωνούμε επ αυτού, ούτε δικαιολογώ το Brexit.

 

Και ναι, αυτό έχω πει από την αρχή, όπως ανάφεραν κι άλλοι, ότι δεν πρέπει καθόλου να πανηγυρίζουμε για τους λάθος λόγους που οδήγησαν στο Brexit. Δεν έγινε με προοδευτική ατζέντα, αλλά με κινδυνολογίες, ψέματα (που τώρα δεν ξέρουν πώς να τα μαζέψουν από το στρατόπεδο Κόρμπιν και Φάρατζ) και οπισθοδρόμηση στον ολοκληρωτισμό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι ότι την δεκαετία του 70, τα σπίτια σας στα χωριά δεν είχανε τούβλα, εκτός από ένα-δύο, των πιο ευκατάστατων. Μετά τι έγινε και βρεθήκατε όλοι με ακριβά (γερμανικά συνήθως) αυτοκίνητα ρε Πάνο; Ακριβήνανε τα λεμόνια;

 

Τέλος πάντων, επειδή σε σέβομαι, σου γράφω το εξής : τα λεφτά της Ε.Ε. που κατέληξαν στην Ελλάδα (και ειδικώς στην αγροτιά της) είναι μετρημένα, καταγεγραμμένα και (πρόσεχε) περισσότερα από κάθε άλλη χώρα της Ένωσης. Αυτό δεν μπορείς να το αλλάξεις εσύ, όσο και αν δεν σου αρέσει.

 

Το τι τα έκανε η αγροτιά τα λεφτά το ξέρουμε όλοι, ίσως όχι εσύ, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία. Επίσης, εγώ δεν σε εγκάλεσα για το πως ζεις, ούτε σε είπα κλέφτη - απλά σου θύμισα ότι ο τρόπος ζωής σου είναι ο τρόπος ζωή ενός πολίτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και (απ' όσο σε παρακολουθώ τόσα χρόνια) σου ΑΡΕΣΕΙ.

 

Εύκολες τις έχεις τις λέξεις (π.χ. "μαλακίες") όταν όμως πριν λίγο μας έγραφες ότι δεν υπάρχει ειρήνη στην Ε.Ε. επειδή έχει πόλεμο η Λιβύη. Είσαι φάουλ λοιπόν, αλλά δεν (με) πειράζει.

Πρωτα απο ολα δεν μενω σε χωριο μενω μεσα σε πολη 25-30000 κατοικων τα κτηματα μου ειναι μεσα στην πολη αρα απο οτι καταλαβα δεν ξερεις την περιοχη μου οπως ισχυριζεαι .Βασικα ολη η πολη  εχει κτηματα.Να σε πληροφορησω οτι  το Αιγιο και γενικα η Αιγιαλεια ειχε πριν καμποσα χρονια πριν απο τα υψηλοτερα κατα κεφαλην εισοδηματα στην Ελλαδα.Ολοι ειχαν περιουσιες κτηματα σταφιδα, αμπελια,λαδι.ζωα και παραλληλα δουλευαν σε καποια απο τις βιομηχανιες που υπηρχαν  μεχρι και τις αρχες του '80 ΕΤΕΛ,ΧΑΡΤΟΠΟΙΙΑ,ΚΛΩΝΗ ,Ε.Β.Ο κ.ο.κ. αυτη τη στιγμη φυτοζωει μονο η Ε.Β.Ο

Περι κεραμοποιιας-τουβλοποιιας επειδη μας εγκαλεσες  που μεναμε  διαθεταμε μεχρι και τα τελη του 70 και απο αυτη και στελναμε σε ολη την Ελλαδα. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Επίσης, δεν σκέπτονται ποτέ "πόσα μήλα πρέπει να πουλήσω για να πάρω μία νέα κιθάρα;". Δηλαδή, δεν έχουν αντίληψη αξίας.... Γράφει ο Πάνος πιο πάνω, ότι με τόσα λεμόνια ζούσε μία οικογένεια... ναι , ζούσε, αλλά δεν είχε κάθε παιδί το δικό του κινητό, ούτε υπήρχε απαραιτήτως στο σπίτι ηλεκτρικό, ούτε ανοίγαμε τη λαπτοπάρα μας τα βράδυα για να τσακωνόμαστε διαδικτυακώς.

 

Εγώ θα δεχτώ όποιον θέλει να τα παρατήσει αυτά (καίτοι εγώ δε θέλω καθόλου, και δεν χρειάζεται άλλωστε) αλλά η υποκρισία ότι "θα τα έχω όλα αυτά" αλλά θα τους λέω και κσένους, είναι απαράδεκτη.

Ρε φιλε  η τεχνολογια ηταν ιδια πριν 30 χρονια οπως ειναι τωρα  ελεος ? Χωρια που ολα ηταν πιο ακριβα γιατι δεν ηταν made in China.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μικρο διάλειμμα off topic.

 

Παιδιά, αφού ο admin ή κανένας moderator δεν επιλαμβάνεται μην το γυρίζετε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Ευχαριστώ για τις παραινέσεις. 2-3 μεχρι στιγμής φέρονται λες και είναι μασκοφόροι (λογω ανωνυμίας φυσικά.) Συγγνωμη που δεν είμαστε οι της διαχείρισης απικο για να σβήνουμε τις προσωπικές επιθεσεις (δεν μπορουμε να είμαστε συνεχεια)  αλλά η συμπεριφορά των θιγόμενων είναι υποδειγματική στο τοπικ με αποτέλεσμα να αναδεικνύεται η γυμνια των μη-επιχειρημάτων.

Και τελος παντων υπάρχει ένα επικαιρο θεμα για το Brexit και τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος. Δεν θα γινει highjack η κουβεντα επι παντός επιστητού.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε  η τεχνολογια ηταν ιδια πριν 30 χρονια οπως ειναι τωρα  ελεος ? Χωρια που ολα ηταν πιο ακριβα γιατι δεν ηταν made in China.

 

Πάνο ξεκόλα λίγο, σε παρακαλώ ειλικρινά...

 

Τι εννοείς "δεν ήταν ίδια η τεχνολογία". Ότι και αν ήταν, ότι και αν είναι, δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι πρόσβαση σε αυτήν, δεν το καταλαβαίνεις; Κίνα ή όχι, η Β. Κορέα που μνημόνευσε και ο φίλος μας ΔΕΝ την βλέπει την τεχνολογία.

 

Όλα όσα μπορείς να σκεφτείς και να πεις, είναι σκέψεις ενός ανθρώπου που μεγάλωσε και ζει μέσα στην Ε.Ε. Μπορεί να φαντάζεσαι πως θα ήταν έξω, και καλά κάνεις να φαντάζεσαι, αλλά για δείξε μου και ένα μέρος στον παγκόσμιο χάρτη που θα ήθελες να ζεις εκτός Ε.Ε....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Και τελος παντων υπάρχει ένα επικαιρο θεμα για το Brexit και τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος. Δεν θα γινει highjack η κουβεντα επι παντός επιστητού.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου