Προς το περιεχόμενο

Βελτιωσεις σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω λοιπον ενα θεματακι (νομιζω δεν υπαρχει παρομοιο,αν υπαρχει συγνωμη) για να γραψουμε και να εχουμε συγκεντρωμενες διαφορες ιδεες που εφαρμοσαμε σε strat και βελτιωσαμε το ηχο-τονο της (ή ετσι τουλαχιστον νομιζουμε  ;D ) ή γενικα τη χρηστικοτητα της

 

Ξεκιναω εγω λοιπον με:

 

-Αλλαγες σε ηλεκτρικα : Αλλοι αλλαζουν μαγνητες και εκει τα ηχοχρωματα ειναι πολλα και για ολα τα γουστα,εγω επειδη συνηθισα τους am.std μαγνητες και μ αρεσουν,προσθεσα σε μια strat μου ενα S1 switch που μου εδωσε καποιους εξτρα-χρησιμους ηχους.

 

-Αλλαγη tremolo block με ενα callaham steel block: το εκανε ενας φιλος σε μια σχετικα νεα am.std strat η οποια "δεν επαιζε" με τιποτα,και η κιθαρα εγινε...πιανο. Εκπληκτικη αλλαγη με σχετικα λιγα λεφτα,οχι μονο γλιτωσε την πωληση στο παρατριχα η κιθαρα του αλλα εγινε η βασικη του.

 

-Φρεσκες χορδες καθε φορα που κατι...αρχιζει να "φταιει"...  ;D ;D ;D (χωρις σχολια παρακαλω)

 

 

Συνεχιστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Φρεσκες χορδες καθε φορα που κατι...αρχιζει να "φταιει"...  ;D ;D ;D (χωρις σχολια παρακαλω)

 

 

 

Καλά, αυτό ισχύει για όλες τις κιθάρες!  ;D

 

 

Υπάρχει μια μόντα που ενεργοποιεί τον neck μαγνήτη σε όλες τις θέσεις που κανονικά δεν θα ήταν. Άρα, αν είσαι μόνο στον bridge μαγνήτη και ενεργοποιήσεις και τον neck, έχεις έναν ήχο πολύ παρόμοιο με την μεσαία θέση σε Tele. Ένα από τα πράγματα που σκοπεύω να δοκιμάσω.

 

 

Για βελτίωση στον ήχο σίγουρα όχι, αλλά για βελτίωση στο πώς παίζεται η κιθάρα σίγουρα ναι, το να μετακινήσει κάποιος το volume pot πιο μακριά  από την θέση που είναι (κατά προτίμηση χωρίς να κανένα pot σε εκείνη την θέση) είναι, για εμένα, απαραίτητο. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να μπει εκεί το διακοπτάκι για την πιο πάνω μόντα με τον neck μαγνητη.

 

Τέλος, το tone control πρέπει να χρησιμοποιείται και τον bridge μαγνήτη, Γιατί όχι...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, το tone control πρέπει να χρησιμοποιείται και τον bridge μαγνήτη, Γιατί όχι...;

 

Ε ναι! Για μένα αυτή είναι η πρώτη μόντα που πρέπει να γίνεται σε strat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθως ένα link με 25 mods για κάθε γούστο!

http://www.guitar-bass.net/features/25-strat-tips/

 

Προσωπικά στην κιθάρα μου έχω

 

a) το fat strat mod (με τον neck και στις τρεις ρυθμίσεις - με push pull ποτενσιόμετρο), το οποίο το χρησιμοποιώ από ελάχιστα έως καθόλου γιατί αλλοιώνει σημαντικά τον ήχο όταν ενεργοποιείται

 

β) to dummy coil για μείωση του θορύβου των single coils

εξαιρετικό mod που κάνει και ο Clapton νομίζω

 

και c) ένα Tone για όλες τις θέσεις, τα άλλα δυο ποτενσιόμετρα είναι δυο διαφορετικά volume control, ένα για neck και το άλλο για middle-bridge position, εξαιρετικά χρήσιμο για να αλλάζεις ενταση σόλο π.χ. όταν στην σκηνή βρίσκεσαι σε απόσταση από την πεταλιέρα σου .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, το tone control πρέπει να χρησιμοποιείται και τον bridge μαγνήτη, Γιατί όχι...;

 

Ε ναι! Για μένα αυτή είναι η πρώτη μόντα που πρέπει να γίνεται σε strat

 

+1000

 

Συμφωνώ με τα χίλια. Σούπερ χρήσιμο.

Μπορείς να "γλυκάνεις" το tremble edge στα καθαρά , να μειώσεις/αυξήσεις το attack, ή και να ισορροπήσεις ηχητικά το output σου όταν π.χ. χαμηλώνεις παράλληλα το volume για να μπουστάρεις μετά αυξάνοντας gain.  Το να έχεις tone control σε single coil bridge ανοίγει άλλους ορίζοντες :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοκκάλινο Nut εαν δεν φοράει ήδη

Cts πotensiometra kai orange drop caps

Vintage raw ελατηρια

evidence καλωδιωση  ::)

  Για το nut εντάξει...αλλά, εάν μιλάμε για Am Strat (αλλουνού παπά ευαγγέλιο οι φθηνές... ::)), γιατί τα ποντεσιόμετρα, τους πυκνωτές και την καλωδίωση;  Καλά, για την αλλαγή των ελατηρίων, εκτός του vibe... ::), ουδέν σχόλιον... :-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είμαι strat guy.

 

Αν όμως είχα Strat, θα καταργούσα τον πενταθέσιο, και θα έβαζα τρία switches on - off, ένα για κάθε μαγνήτη, έτσι ώστε να είναι εύκολο να μπορώ να έχω όποιον συνδυασμό μαγνητών θέλω.

 

Μετά θα έβαζα τρία vol, και τρία tone pots.

 

Έτσι θα μπορούσα να έχω όσες "άκρες" ή μεσαία, θέλω ανά μαγνήτη, και μάλιστα θα μπορούσα να μπλεντάρω την ένταση κάθε μαγνήτη ξεχωριστά σε οποιονδήποτε συνδυασμό.

 

Παράδειγμα,

έχω και τους τρείς on, με ένταση 9 στον bridge και tone στο 8, ένταση 5 στον μεσαίο και tone 9, και ένταση 7 στον neck με tone τέρμα.

 

Άπειροι οι συνδυασμοί.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Αλλαγη tremolo block με ενα callaham steel block: το εκανε ενας φιλος σε μια σχετικα νεα am.std strat η οποια "δεν επαιζε" με τιποτα,και η κιθαρα εγινε...πιανο. Εκπληκτικη αλλαγη με σχετικα λιγα λεφτα,οχι μονο γλιτωσε την πωληση στο παρατριχα η κιθαρα του αλλα εγινε η βασικη του.

Υπερβολές  ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου