Προς το περιεχόμενο

PC ή MAC


Tuff_P

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Alsofocus, πρώτα λές ότι συμφωνείς για το ότι πρέπει κανείς να ξέρει τι κάνει. Μετά λες ότι είσαι επαγγελματίας της πληροφορικής. ¶ρα μηπως τελικά είσαι ανάμεσα στους λίγους για τους οποίους αναφέρομαι; (ναι, προφανώς δεν είναι δέκα μόνο, εννοούσα ότι είναι πολύ λίγοι). Όσον αφορά το αν μία τέτοια λογική συμβάλλει στην ανάπτυξη μίας λανθασμένης νοοτροπίας, σε παραπέμπω στα επιχειρήματα του ksggr (τα οποία υπήρχαν στο thread πριν την απάντησή σου - δεν τα διάβασες;).

 

Κάτι ακόμη: ο ίδιος ο nectarios λέει ότι χρησιμοποιεί windows 98se. ¶ρα, τίθεται ένα ζήτημα για το αν είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τις συμβουλές που δίνει και αν ήρθε αντιμέτωπος με τα όποια προβλήματα θα είχαν δημιουργηθεί.

 

Τέλος: Η ιδέα ότι ένα pc που είναι μόνο για audio επιβάλλεται να είναι απογυμνωμένο από άλλες δυνατότητες αφορά μόνο τα συστήματα που έχουν λιγοστά resources (όχι αρκετή μνήμη, αργούς σκληρούς κλπ). Διαβεβαιώνω τον καθένα ότι οποιοδήποτε σύγχρονο σύστημα με αρκετή μνήμη δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να αποδώσει σωστά σε μουσικές/ηχητικές εφαρμογές, χωρίς αυτά τα tweaks.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτι ακόμη: ο ίδιος ο nectarios λέει ότι χρησιμοποιεί windows 98se. ¶ρα' date=' τίθεται ένα ζήτημα για το αν είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει τις συμβουλές που δίνει και αν ήρθε αντιμέτωπος με τα όποια προβλήματα θα είχαν δημιουργηθεί.

[/quote']

 

Call me an idealist, but I simply refuse to give anymore cash to Bill Gates.

I build my own systems and don't get XP Pro as you would with a "ready" system.

I can do everything I want with 98SE and have been producing music on that OS just fine.

I have helped others set up their systems and have seen the effects of turning the loads of things that are running in the background, off...I have also seen the effects of going for the full-on Microsoft support ( :lol: ) (service packs, anti-virus...etc).

I am making my self clear by saying that I personally am a PC user and a very happy one as well. By no means am I saying the Mac is any better...

But (going back to the topic in hand) if I was starting on using a computer for audio production today, I would choose a Mac over a PC, only if I wanted to use Logic, Pro-Tools or Digital Performer.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Wow!, εγώ ότι γράφω εδώ είναι μετά από δική μου έρευνα και

δοκιμή - λάθος - βρές τι φταίει - ξαναπροσπάθησε. Αν ο νεκτάριος και ο κάθε νεκτάριος (δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο) δεν έχει δοκιμάσει αυτά που γράφει εδώ κακός τα γράφει. Εδώ νομίζω ότι γράφουν άτομα για να

βοηθήσουν και όχι για να βρούν πειραματόζωα :P . Τα "επιχειρήματα" του

ksggr όντως δεν τα είχα διαβάσει να λυπάμαι που το λέω αλλά δεν είναι και

αξια προσοχής γιατί δεν στηρίζονται πουθενά. Ο ksggr έπαθε αυτό που αναφέρει ο γεράσιμος. Βρήκε "πράμα" και έβαλε. Στο μακ ?? Αν έβαζε και στο μακ αυτά που έβαλε στο pc τα ίδια θα πάθαινε. Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι τα ΧΡ είναι άριστο λειτουργικό. Μπορεί το Mac OS να είναι καλύτερο, το θέμα όμως είναι πως μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με άριστο συντελεστή απόδοσης / κόστους.

Συμφωνώ ότι ένα μηχάνημα σήμερα

είναι πολύ δυνατό για να θέλει tweek, γιατί όμως να το "φορτώνεις" με

πράγματα που δεν χρησιμοποιείς; Αν ξέρεις το κάνεις μετα από ψάξιμο. και

εγώ όταν το έκανα διάβασα 10 pdf. Αν δεν το ξέρεις, το όλο θέμα, ή ψάχνεις ή

κάνεις τις απαραίτητες αναβαθμήσεις, αν χρειάζεται. Το θέμα με τους

υπολογιστές είναι ότι ενώ όταν πάς να πάρεις αυτοκίνητο πχ διαβάζεις 6987328746743876345 περιοδικά, κοιτάς 872347652389435 site

όταν πας να πάρεις pc πέρνεις ένα Flato, ένα Saltek κλπ, κλπ. αλλά

μάλλον έχω ξεφύγει από το θέμα.

 

πάντος στο ερώτημα PC / Mac θα έλεγα PC αλλά να του συμπεριφερθείς

όπως το Mac, Ουκ εν το πολλώ το ευ. (αν το έγραψα λάθος συγνώμη).

 

Αυτάααααααα :lol: :lol: :lol:

Πάντα φιλικά

 

Γιάννης.....

 

 

[edit]

Με τα χρήματα που θα δώσεις για να πάρεις MAC με G5, διπλό G5, 123776πλό G5, σου κάνω ένα συστηματάκι super. Έκανα ένα συστημα με 1500 ¤ που πατάει άνετα mac με τα διπλάσια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, τα επιχειρήματά μου (που δεν είναι άξια προσοχής) θα τα θεωρούσες άξια προσοχής αν είχες ένα mac, είχες δουλέψει με αυτό (και μιλάω για παραγωγική εργασία) και αν έβγαινες για λίγο από τη λογική Mac-pc όπως Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός...

 

Αν εσύ με το μηχάνημα των 1500 ευρώ που έφτιαξες είσαι ικανοποιημένος τοτε όλα καλά! Εγώ έδωσα κάτι παραπάνω (και παροτρύνω και τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα να κάνει το ίδιο) και έχω καθαρίσει για πολλά χρόνια... κάποιοι δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την λογική "εντάξει μωρέ, καλό είναι..."

 

Τέλος, επειδή το θεωρώ και λιγάκι προσβλητικό σου απαντάω με ΓΕΓΟΝΟΤΑ σχετικά με το αν πλάκωσα το pc προγράματα και την πατησα σαν άσχετος... Το pc έχει ΜΟΝΟ

1)την στάνταρ εγκατάσταση xp home

2) μέρος του πακέτου office

3) Nero 6.0

4) Norton antivirus

ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ και επίτηδες δεν έχει τίποτα άλλο!!!!

Θές να σου πω τι έχει το mac??? όχι γιατί βαριέσαι και βαριέμαι!!!!! θα σου πω μόνο πως εκτός μουσίκής δουλεύω και γραφιστικά και είναι γενικά γεμάτο από προγράματα!!!!! Πόσα είχαν πρόβλημα; κανένα! πόσα απεγκατέστησα από αυτά που ήθελα να βγάλω; όλα! τι προβλήματα μου άφησαν; κανένα!!! ΤΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙς ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΟ MAC;;;; ΟΥΤΕ ΜΙΑ!!!!γιατί; ξέρεις και ας μην το παραδέχεσαι!

 

Καταλαβαίνω σαν δικαιολογία το "δεν έχω τα φράγκα" ή "δεν γουστάρω να τα χρυσοπληρώσω τους μπαγλαμάδες της apple" (γιατί ούτε εγώ γουστάρω) αλλά αυτό που περιγράφω εγώ ειναι ένας καλός υπολογιστής που θα σου μείνει για χρόνια και αυτό που περιγράφεις εσύ είναι ένα μηχάνημα των 1500 ευρώ...με windows xp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλέσω να αποφεύγετε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς όσον αφορά το περιεχόμενο των κειμένων των άλλων μελών. Αν διαφωνείτε σε κάτι μπορείτε να απαντήσετε τεκμηριώνοντας και την δική σας άποψη.

 

Φίλε Wow! , χαρακτηρισμοί του τύπου :

"αυτά που γράφει ο nectarios, είναι απαράδεκτα"
, θα διαγράφονται στο μέλλον μαζί με το post.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενναιοι πολεμιστες

σας βγαζω αμφοτερους κοκκινη καρτα . μολις θυμηθηκα μια ατακα του Θ-Β , θυμαστε καποτε που ελεγε ..." ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ για πρακτορες !!!..."

το computer ( pc ή mac ) ειναι ενα εργαλειο , ειναι ενα μεσο προσβασης ( προσπελασιμο παντα) , μια μοναδα ( ισως η βασικοτερη ) που βοηθα και συντελει στην διαδικασια και στην επιτευξη μεταφορας , εγγραφης , αποθηκευσης , επεξεργασιας , audio και μη δεδομενων , ενα απλο μεσο για τον χρηστη - δημιουργο , μην μου αγχωνεστε . μουσικη θα παραχθει .

σημασια εχει το αποτελεσμα . το recording το παρομοιαζω με μια αιθουσα χειρουργειου γυναικολογικης κλινικης . κατι γεννιεται απο εκει μεσα . αυτο εχει σημασια , αυτο μετραει , αυτο κρινεται , αυτο αναγνωριζεται , αυτο καθιερωνει τελικα τον δημιουργο . οχι το μεσο .

σιγουρα αυτος που δουλευει digital performer θα καταληξει σε λυση

mac - γιατι αλλοι το επιλεξανε βεβαια - οπως επισης αυτος που δημιουργει σε cubase sx2 , δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην αγορασει ενα pc με windows χρ ? :roll: :?:

εγω προσωπικα pc χρησιμοποιω και windows xp , αλλα κυριοι στο pc μου δεν θα βρειτε κανενα παιχνιδι εγκατεστημενο , καμια περιττη εφαρμογη ή προγραμμα που δεν το χρειαζομαι πραγματικα ( δεν ειναι μαγκια να εχεις στο pc σου οτι προγραμμα κυκλοφορει στην κοινωνια boys ) , εφτιαξα ενα δυνατο setup για εναν πολυ συγκεκριμενο λογο . για μουσικες εφαρμογες με στοχο και σκοπο το recording . δεν με ενδιαφερει η multimedia φαση , ουτε να κανω το σταθμο εργασιας μου play - station 3 , και beta tester lab

oλα τα computer αποκτουν προβληματα , οταν ο χρηστης συμπεριφερεται σαν προβληματικος . προς θεου αυτος ο μυθος με τα windows ας καταρρευσει καποτε . ολα ειναι θεμα συνετης χρησης .

το κριτηριο μας αναγκασαν καποιες εταιρειες να ειναι η τελικη επιλογη προγραμματων που θα χρησιμοποιησουμε και οι τιμες βεβαια .

αν και με τα λεφτα που κοστιζει ενα mac σου φτιαχνω ενα σετακι σκετο ΤΟΞΟ .

ΦΤΙΑΧΤΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ . ΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ , ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ . ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ . ΤΟ ΜΕΣΟ ΑΔΙΑΦΟΡΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ψυχραιμία, τι πρόβλημα κι αυτό με τα pc και τα mac, πάντα γίνεται ένας πανικός του στυλ: Αθηναίοι /Θεσσαλονικείς, Βάζελοι/Γαύροι Σκύλος/Γάτα...

 

Έλεος μια πλατφόρμα είναι αν το δείτε πιο αντικειμενικά, οι mac users έχουν την εντύπωση ότι είναι η ελίτ, και ότι δεν γουστάρουν να τα σκάσουν στην Microsoft (ας μην κρυβόμαστε πίσω απ το δάκτυλο μας, είναι και οι δυο εμπορικές πλατφόρμες, αν θέλει κάποιος να την σπάσει στην microsoft θα πάρει linux, και στην τελική η μισή apple ανήκει στην microsoft, μεγάλη ιστορια, )και οι pc users ότι τα macintosh είναι απρόσιτα μηχανήματα μόνο για λίγους με πολλές ασυμβατότητες, άλλοι λένε ότι είναι οι τέλειοι υπολογιστές που δεν κρασάρουν ποτέ αλλα δεν εχουν λευτα να παρουν ενα, τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει, (κρασάρουν πιο σπάνια απ τα pc λόγο της δομής του λειτουργικού και του επεξεργαστή).

Στον τομέα της μουσικής τα πράγματα είναι απλά, θες το μέσο για να δημιουργήσεις, το θέμα -τα mac είναι καλύτερα-, είναι καθαρά ψυχολογικό, παραδέχομαι την ποιότητα κατασκευής και το λειτουργικό το οποίο στην ουσία δεν είναι πατέντα της apple, είναι καθαρό unix.

 

Αν είναι λοιπόν να χρησιμοποιήσεις Cubase η κάτι παρόμοιο πάρε PC, αν δουλεύεις Logic πάρε Mac γιατί ότι και να λέτε το logic στο pc δεν έχει μέλλον.

 

Είτε πάρεις PC είτε πάρεις Mac πρέπει να πάρεις και κάρτα ήχου, οπότε, μια η άλλη.

 

Τα Mac είναι πιο ακριβά απ τα PC εκτός αν επιλέξεις να πάρεις iBook η eMac τα οποία δεν είναι για σοβαρή δουλειά, είναι φυσικά καλύτερα από το μέσο PC που έχει ο μέσος χρήστης σπίτι του αλλά δεν ενδείκνυται γι αυτόν τον λόγο, αλλα και pc να φτιάξεις, αν θες σοβαρή δουλειά θα δώσεις κάτι παραπάνω.

 

Ότι και να κάνεις αν φτιάξεις workstation για μουσική σε pc, φτιαξτο σε μια καθαρή εγκατάσταση σε άλλο partition (dual boot) και πρόσεξε να μην τρέχουν περιττές εφαρμογές στο background, με τα mac δεν έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο.

 

Αν θες οπωσδήποτε να έχεις έναν υπολογιστή ο οποίος να είναι και διακοσμητικό και να μην σου χαλάει την αισθητική του χώρου, πάρε mac, ο Ives έχει κάνει καλή δουλειά (πέρα από χέστρες ξέρει να σχεδιάζει και υπολογιστές ;) ).

 

Αν είσαι γραφίστας και θέλεις καλή απεικόνιση πάρε mac.

 

Αν βαριέσαι να ψάχνεις ποιο είναι το καλύτερο hardware για την σύνθεση του υπολογιστή σου, πάρε mac.

 

Αν θες κάτι άρπα κόλα να κάνεις τον χαβαλέ σου με σπασμένα προγράμματα μην πάρεις mac γιατί δεν υπάρχει λόγος να τα σκάσεις επιπλέον για κάτι που μπορείς να κάνεις και σε PC το ίδιο καλά.

 

Πλέον έχει έρθει η εποχή που PC και Mac είναι το ίδιο δυνατά οπότε εσύ επιλέγεις με τι θα ξεκινήσεις.

Μην χάνεις τον αρχικό σκοπό σου ψάχνοντας το καλύτερο, αν έχεις pc και έχεις στήσει την δουλειά σου, συνέχισε την δημιουργία ότι πλατφόρμα και αν δουλεύεις, τα ράσα δεν κάνουν τον παπα, με ένα mac δεν θα φτιάξεις καλύτερη μουσική εκτός αν είσαι macoκαυλος αν ναι θα κάνεις καλύτερη μουσική για ψυχολογικούς λόγους, εγώ δεν θα έπαιρνα mac για μουσική θα τον έπαιρνα για την δουλειά μου, γραφίστας, όταν ακούς φανατικές γνώμες από χρήστες mac κλείνε τα αυτιά σου και ρότα κάποιον που αναγκαστικά δουλεύει και τα δυο.

 

Α και μια ερώτηση, τον φίλο σου τον έψησαν τίποτα του helmug? Πήγαινε σπίτι και ρίξε γέλιο με την αντίδραση του όταν θα του πρωτοκολλήσει. Μπορεί να σε πει και γκαντέμη η να τα ρίξει όλα σε κάτι υπερφυσικό αλλά προς θεού, όχι στον υπολογιστή.

 

Αν γουστάρεις πάρε mac, δεν λέει να σε αποτρέψω από κάτι που γουστάρεις, είναι πραγματικά καλά μηχανήματα και θα σε αφήσουν ασπροπρόσωπο.

 

Προτεινόμενα μοντέλα...

 

Power Mac G4, μεταχειρισμένο πια η κατόπιν παραγγελίας με κάπου 1300 euro μπορει και λιγοτερα.

Να έχει επεξεργαστή από 800mhz.και μνήμη από 512 ως 1gb (για να μην πω οπωσδήποτε 1 gb)

 

Οποιοδήποτε G5 είναι εργαλείο, το φθηνότερο χωρίς οθόνη φυσικά και με αγγλικό λειτουργικό κοστίζει 1900 ευρω περίπου στην Ελλάδα. εργοστασιακά φέρουν μια 256ΜΒ Dual DDR οποτε βαλε και μια μνήμη όπως είπαμε πιο πάνω. Η κάρτα ήχου είναι άλλο θέμα, μπορεί αυτή που έχεις απ το pc να ταιριάζει μια χαρά.

 

PowerBook G4 15αρι και άνω, γιατί μουσική με 12 ίντσες οθόνη δεν φτιάχνεις με άνεση, εκτός αν δεν σε χαλάει να έχεις μια επιπλέον οθόνη. Το αγγλικό μεσαίο κάνει 1870 ευρω. Βαλε λίγα ευρω ακόμα για έξτρα μνήμη και firewire η usb κάρτα ήχου.

 

Οι νέοι iMac σπάνε κόκαλα και φοράνε G5, για ρίξε μια ματιά στα μοντέλα.

 

Μάχος... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει εγώ είμαι στη λογική pc - mac ενώ εσύ είσαι αντικειμενικός κριτής της πραγματικότητας "έγω έχω μηχάνημα εσύ έχεις ΧΡ" οκ . Mac έχω δουλέψει και στο uni αλλά και παραγωγικά όταν δούλευα σε εφημερίδα. Το pc μου είναι σχεδόν 2 χρονών athlon 2400 που δεν του έχω βάλει φράγγο εδώ και 2 χρόνια. Format έχω κάνει 1 φορά επιδή μάμησα την registry, από δικό μου λάθος. Αλλά έριξα το ghost πίσω και τέρμα. έχω παίξει και παιχνίδια αλλά χρησιμοποιώ ένα μικρό προγραματάκι που μου λέει τι ακριβώς κάνει το install και τελειώνει η υπόθεση. Δεν θα μπώ στη διαδικασία του pc/mac όπως δεν μπήκα στις διαδικασίες dos/win win31/win95 win/unix κλπ κλπ. Το συστημά μου όμως παίζει 2 χρόνια με Logic 5 με καμια 10 synth και περίπου τα 10

plug-in που χρειάζομαι και κατά καιρούς έπαιζα και κανα παιχνιδάκι καμια delphi καμια java κλπ κλπ. Δεν είμαι της λογικής "ενταξει μωρέ καλό είναι",

είμαι της λογικής "μου κάνει την δουλειά μου τέλεια όταν δεν θα μπορεί άλλο

θα δώ τι πρέπει να κάνω για να την κάνει την δουλειά μου τέλεια" και έτσι νομίζω πρέπει να ενεργούν όλοι, αυτό πιστεύω εγώ φυσικά. Τώρα το πως χρησιμοποιεί το μηχανημά του ο καθένας είναι δικό του θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τους πάντες για της απόψεις τους :D (να κρατάμε ένα επίπεδο, που έχει το sight, respect σε όλους που το δουλεύουν). 8O Έχω να πω ακόμα πολλά, αλλά μια ερώτηση. Θα έπρεπε να κάνω άλλο θέμα στο forum για να μιλήσω για το ίδιο θέμα αλλά για Laptop; :!: !!!

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω το βλέπω να παίρνω πάλι P.C. με κάνα AMD64 :twisted: . Αλλά σε φορητό από όσο το βλέπω τα MAC είναι πιο ανθεκτική κατασκευή από ένα PC εσείς τι λέτε αν έχει να προτείνει κανείς κάτι σε ανθεκτική κατασκευή P.C. ας δώσει κάνα Link

 

:D Ευχαριστώ για την βοήθεια :D

Ειρήνη στο πλανήτη και στις καρδιές μας 8)

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου