Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για ηχοαπορροφητικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγες μέρες σκεφτόμουν να βάλω κουβέρτες, σκεπάσματα και καμιά πετσέτα στους τοίχους καθώς σχεδόν όλες οι επιφάνειες στο δωμάτιο είναι ακάλυπτες και το μόνο που βοηθάει στην ηχοαπορρόφηση αυτή τη στιγμή είναι... 2 κάλτες στο πάτωμα και κάτι ρούχα σε μια καρέκλα :D

 

Όταν πήγα να ντύσω τους τοίχους μόνος μου, κόλλησα στο να βρω τρόπο να τα τοποθετήσω και επίσης σκέφτηκα πως το αισθητικό αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καρναβαλέ για τις προτιμήσεις μου. Έψαξα και βρήκα αυτά

 

http://www.thomann.de/gr/eq_acoustics_colourpanel_60_natural.htm

http://www.thomann.de/gr/the_takustik_basotect_g_pyramid_70mm_grey.htm

http://www.thomann.de/gr/eq_acoustics_flexi_fit_32_set.htm

 

Το σύνολο είναι 300 ευρό για 7,6 τ.μ. με μέσο πάχος 5,5μμ

 

Ο χώρος που μπορεί να "ντυθεί" χοντρικά είναι

3.7x2.7x1.7(ύψος)

 

Αξίζουν τα χρήματα και έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ή παρόμοιο με μικρότερο κόστος - με περιορισμό στο χρώμα να μην είναι σκούρο/παρδαλό; Γνωρίζετε κατά πόσο είναι ασφαλή για την υγεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν έχεις όρεξη για δουλειά, αυτό που είχα κανει εγώ (χωρίς να είναι απαραίτητα πιο φθηνό), είναι ότι είχα βιδώσει στους τοίχους (και το ταβάνι) παλούκι 5x5 cm και πάνω σε αυτά ακούμπησα πετροβάμβακα 5 εκ. βάθος (100ρια αν δεν κάνω λάθοος). Αυτό το έντυσα με διπλό πανί (καλού κακού) και είχα καταπληκτική ηχοαπορρόφηση.

 

Βέβαια ο δικός μου χώρος ήταν αρκετά μεγάλος και έβαλα και χαλί στο πάτωμα και μπασσοπαγίδες, κοκ...

 

Για αυτά που πουλάει ο Thomann μια χαρά μου φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο χώρος που μπορεί να "ντυθεί" χοντρικά είναι

3.7x2.7x1.7(ύψος)

 

παρεμπιπτόντως, μην ξεχάσεις ότι στους absorbers (όπως και στους diffusers), πλέον του υλικού (και του χρώματος  ;D),  σημαντικό ρόλο παίζει και η τοποθέτηση τους στο χώρο σε σχέση με τα ηχεία σου...

 

ψάξε για κάποια ανάλογα θέματα γιατί μπορεί να χρειαστεί να αναδιατάξεις λίγο την θέση των επίπλων σου και στην περίπτωση που δεν γίνεται ίσως καλύτερο είναι να αναβάλεις ένα έξοδο για μια ηχοδιαμόρφωση που υπό συνθήκες θα μπορούσε ακόμα και να χειροτερέψει την ήδη υπάρχουσα κατάσταση... 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά, αυγοθήκες, αντί για τσαντίρι με τα σκεπάσματα και τις κουβέρτες να το κάνω... κοτέτσι! :P Nikolas το σκέφτηκα για DIY αλλά το συγκεκριμένο αντικείμενο δε με τραβάει οπότε θα προτιμούσα να πληρώσω έστω και κάτι παραπάνω για κάτι έτοιμο.

 

Δε μπορεί να γίνει αναδιαμόρφωση χώρου, είναι ήδη περιορισμένος και δεν έχει τόσο νόημα αφού όταν τραγουδάω (τότε είναι κυρίως το πρόβλημα) γυρνάω προς διάφορες κατευθύνσεις και γίνομαι άκρως επικίνδυνος. Όταν δε, γυρνάω προς τη μπαλκονόπορτα, βλέπω παράθυρα κλείνουν, στόρια ξαφνικά κατεβαίνουν και στους δρόμους δε κυκλοφορεί ψυχή, μα τι συμβαίνει επιτέλους ???

 

Επισύναψα ένα πρόχειρο δείγμα για την ακουστική του χώρου σε ύψος 1,2μ περίπου, στο κέντρο του δωματίου.

 

npap ωραία υπογραφή, τώρα που την παρατήρησα, το λέω γιατί έχω κάψει κόσμο

15100301.MP3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου