Προς το περιεχόμενο

Λεωνίδας Καβάκος - Καλύτερος μουσικός για το 2017.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τον Σγουρο τον γλωσσοφαγανε ...

οπως επίσης κράξιμο ειχε φαει πάλι ο Καβακος για το βιολι που ζητουσε...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και πολύ καλά έκανε και το ζήτησε. Ο Λεωνίδας είναι πολιτιστική κληρονομιά της χώρας και άξιος πρεσβευτής του ονόματος της Ελλάδος στο εξωτερικό. Το να αποφευχθεί το γεγονός να πάθει κάποια ζημιά στα χέρια του καθώς και το αν δεν είχε στη διάθεσή του όσο χρόνο χρειαζόταν για να μελετήσει, τότε το αίτημά του ήταν δίκαιο.

 

Κατά τη διάρκεια της θητείας μου (18 μήνες) χρησιμοποίησα όλη την κανονική μου άδεια για να πάω δύο φορές στην Αμερική σε επιστημονικά συνέδρια στα οποία είχα προσκληθεί να δώσω διαλέξεις. Τη μια φορά πήρα και κάποιο βραβείο.

 

Το υπόλοιπο διάστημα αντί να κάνω μελέτες, εργασίες και να διαπρέπω γενικά ( ;D) καθόμουν σκοπός 2-4 ή περιπολόπουλο 3-6 με το μυαλό πουρέ από το ξενύχτι, φραπέ σε πλαστικό και βήχα από τα πολλά τσιγάρα στις 6 το πρωι. Εγώ όπως και  εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι που είχαν κάτι απείρως χρησιμότερο "για την πατρίδα" διά του εαυτού τους βεβαίως.

 

Η άποψή μου για το στρατό και τη θητεία κάθε άλλο παρά θετική είναι αλλά και η άποψή μου για όσους θεωρούν (ιδιαίτερα σε νεαρή ηλικία) ότι είναι αξίζουν ειδικής προνομιακής μεταχείρισης είναι -κάπως- ξινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχικό μου πόστ έγραψα ότι μου έρχονταν αναφορές για τον Καβάκο και συγκεκριμένα αυτό με τα masterclass  αρκετά συχνά στο facebook.Το λέω με παράπονο γιατί παρατήρησα ότι υπήρχαν παρά πολλά likes και το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών ήταν από ξένους κι όχι από Έλληνες.

 

Φαίνεται λοιπόν πως δεν υπάρχει το απαραίτητο ενδιαφέρον από την χώρα μας καθώς και η απαιτούμενη υποστήριξη, που προσωπικά εγώ το αποδίδω στην έλειψη παιδείας για την κλασσική μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο δικές μου σκέψεις για το Λεωνίδα Καβάκο :

1. Είμαι περήφανος που είναι Έλληνας αυτός ο τύπος. Παίζει βιολί ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ και του το αναγνωρίζουν συνέχεια ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ αυτό! Γουστάρω, γιατί γενικά στην Ελλάδα είμαστε μια μετριότητα, κι αυτός μας ξεπερνάει... Και δεν υπάρχει και καμιά σοβαρή προβολή του από τα μέσα...

Εγώ όλο για το "Survivor" διαβάζω και για τα μνημόνια..

Πού είναι οι αξιόλογοι Έλληνες; Δεν πρέπει να τους μαθαίνουμε; Έστω και λίγο και αυτούς;

2. Για το θέμα με το στρατό : πέρασα κι εγώ μια άσχημη θητεία παιδιά (18 μήνες, χωρίς μετάθεση, λίγο μετά τα Ίμια, ζοριλίκια κλπ. κλπ.) αλλά, επειδή διάφοροι τύποι με διάφορους τρόπους την περνάγανε "στο έτσι" (και τα έχω δει και με τα μάτια μου αυτά), θα γούσταρα μια ειδική επιτροπή να έδινε απαλλαγή στον Καβάκο. Κι ας έκανα κι εγώ 2-3 μέρες θητεία εγώ παραπάνω... Άξιζε... Για αυτόν άξιζε... Για άλλους όμως όχι!

Αυτά και συγνώμη για το ύφος.

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου