Προς το περιεχόμενο

Τελος εποχης για την Cakewalk και Sonar (?)


Στάθης Π.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αφηνουμε κατα μερος του διαπληκτισμους για να δουμε τι θα κανουμε εμεις που αγαπαμε το SONAR?

 

Ερωτηξης :

 

Εγω εχω το SONAR X3 (original στο κουτι του),σε περιπτωση που θελησω να το εγκαταστησω σε αλλο pc θα μπορεσω σε ...5 χρονια? 

 

Δεν θελω ουτε,updates ,ουτε καινουργιες version ουτε τιποτα...θελω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που εχω τωρα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν αφηνουμε κατα μερος του διαπληκτισμους για να δουμε τι θα κανουμε εμεις που αγαπαμε το SONAR?

 

Ερωτηξης :

 

Εγω εχω το SONAR X3 (original στο κουτι του),σε περιπτωση που θελησω να το εγκαταστησω σε αλλο pc θα μπορεσω σε ...5 χρονια? 

 

Δεν θελω ουτε,updates ,ουτε καινουργιες version ουτε τιποτα...θελω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που εχω τωρα.

 

Η κατ' αρχήν διαβεβαίωση που ανακοινώθηκε λέει ότι οι servers της εταιρείας θα συνεχίσουν να λειτουργούν. Αλλά δεν μπορεί κανείς να πει τίποτε για το τι θα γίνει σε πέντε χρόνια. Το έντιμο θα ήταν να διαθέσουν ένα αρχείο-κλειδί που θα ξεκλειδώνει το πρόγραμμα σε κάθε νόμιμο χρήστη, για να μπορεί να δοκιμάσει να το βάλει σε όποιο σύστημα θέλει.

 

Αν ΔΕΝ έχεις Windows 10, τότε - στη θέση σου - θα αγόραζα έναν-δύο δίσκους, θα έπαιρνα κομπλέ backup συστήματος και θα παρακάλαγα να μην καεί το hardware μέχρι τότε.

 

Αν ΟΝΤΩΣ έχεις Windows 10, δεδομένου ότι αυτο-αναβαθμίζονται, είναι απίθανο αν το πρόγραμμα θα λειτουργεί μετά τις αυτόματες αναβαθμίσεις πέντε ετών (σκέψου ότι τώρα τα updates έβγαιναν κάθε μήνα, εν' μέρει για να προλαβαίνουν την Microsoft).

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφηνουμε κατα μερος του διαπληκτισμους για να δουμε τι θα κανουμε εμεις που αγαπαμε το SONAR

Εσείς, ειναι ώρα να αρχίσετε να μαθαίνετε το GarageBand!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς, ειναι ώρα να αρχίσετε να μαθαίνετε το GarageBand!!!!

 

Να πάνε από το ένα πρόγραμμα μονής πλατφόρμας σε άλλο πρόγραμα μονής πλατφόρμας; Δεν είναι καλή ιδέα.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάνε από το ένα πρόγραμμα μονής πλατφόρμας σε άλλο πρόγραμα μονής πλατφόρμας; Δεν είναι καλή ιδέα.

 

Ειναι συνηθισμένος στις μονές πλατφόρμες....άσε που διαβάζοντας όλα αυτά, κάπου μέσα μου νομίζω ότι ένα απο τα προβλήματα του Sonar ήταν και η μονή πλατφόρμα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό με τα 10 έχει δίκιο.

Κοίταχτε παιδιά. Δεν απαξιωνω όλα όσα λέει, γιατί θα ήμουν άδικος. Γράφει κσι πράγματα σωστά και εγώ λέω πως είναι άσχετος σε συγκεκριμένα πράγματα που πετάει άποψης κσι την πέφτει στους άλλους με το γνωστό ύφος μην το περιγράφω πάλι. Και εγώ διαβάζω άρθρα του άλλες φορές και είναι ωραία.

 

Σε συγκεκριμένα πράγματα αναφέρομαι κσι αυτός μου την πέφτει πρώτος όπως κσι σε άλλους.

 

Έχει κσι καλή αισθητική στη μουσική, είναι καλός ακροατής, κάνει εύστοχες παρατηρήσεις οπότε θα μπορούσε αν είχε ασχοληθεί κατά τη γνώμη μου εφόσον έχει αυτί να γίνει καλός και σε όργανο και σε δημιουργία μουσικής. Απλά δεν έχει εμπειρία σε χρήση κσι προγραμματισμό ηχογράφηση και τέτοια, δεν έχει δουλέψει τέτοια προγράμματα με τον τρόπο που τα δουλεύει ο casual ασχολουμενος με τη μουσική.

 

Εντάξει, δεν έχει βάση το να τον απαξιωνω τελείως λοιπόν, όπως είπα είμαι και εγώ αναγνώστης του.

 

Δίνω τόπο στην οργή για άλλη μια φορά λοιπόν μέχρι να μου κάνει πρώτος αυτά που κατηγορεί πως υφίσταται και να με κοντράρει σε αντικείμενα που είμαι τρισμέγιστος μπροστά του.

 

Sonar

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει το Sonaraki, το έφαγε το αδηφάγο κεφάλαιο, το πήρε η ανάπτυξη και αυτό. Όνομα και διεύθυνση αυτού που πήρε την τελική απόφαση έχουμε να πάω να τον πλακώσω στο ξύλο μαζί με 2-3 φαλακρους πρωτεινακηδες ? Χαχαχαχαχα.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατ' αρχήν διαβεβαίωση που ανακοινώθηκε λέει ότι οι servers της εταιρείας θα συνεχίσουν να λειτουργούν. Αλλά δεν μπορεί κανείς να πει τίποτε για το τι θα γίνει σε πέντε χρόνια. Το έντιμο θα ήταν να διαθέσουν ένα αρχείο-κλειδί που θα ξεκλειδώνει το πρόγραμμα σε κάθε νόμιμο χρήστη, για να μπορεί να δοκιμάσει να το βάλει σε όποιο σύστημα θέλει.

 

Αν ΔΕΝ έχεις Windows 10, τότε - στη θέση σου - θα αγόραζα έναν-δύο δίσκους, θα έπαιρνα κομπλέ backup συστήματος και θα παρακάλαγα να μην καεί το hardware μέχρι τότε.

 

Αν ΟΝΤΩΣ έχεις Windows 10, δεδομένου ότι αυτο-αναβαθμίζονται, είναι απίθανο αν το πρόγραμμα θα λειτουργεί μετά τις αυτόματες αναβαθμίσεις πέντε ετών (σκέψου ότι τώρα τα updates έβγαιναν κάθε μήνα, εν' μέρει για να προλαβαίνουν την Microsoft).

 

Windows 7 εχω οπότε αυτο θα κανω....(το pc που χρησιμοποιω για παραγωγη μουσικης εχει να μπει στο internet 5-6 χρονια....οποτε δεν εχει καμμια αναβαθμιση windows)

 

Αλλοιως θα το γυρισω αναγκαστικα σε Samplitude (το Cubase δεν μου αρεσει καθολου)...δεν ειναι SONAR αλλα απο το ολοτελα....

 

Διατηρω ακομα καποιες ελπιδες μηπως καποιος αγορασει την Cakewalk & συνεχισει το θεαρεστο εργο της θα ειναι μεγα κριμα  να εξαφανιστει το καλυτερο daw ever,,,, 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφηνουμε κατα μερος του διαπληκτισμους για να δουμε τι θα κανουμε εμεις που αγαπαμε το SONAR?

 

Ερωτηξης :

 

Εγω εχω το SONAR X3 (original στο κουτι του),σε περιπτωση που θελησω να το εγκαταστησω σε αλλο pc θα μπορεσω σε ...5 χρονια? 

 

Δεν θελω ουτε,updates ,ουτε καινουργιες version ουτε τιποτα...θελω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που εχω τωρα. 

 

Δεν μπορώ να γράφω πολλά γιατί γράφω από κινητό.

Επειδή με απασχολεί το θέμα θα υπάρξουν σίγουρα τρόποι και να εοανεγκατασταθει η τελευταία μας έκδοση ή κσι παλαιότερη σε νεότερα λειτουργικά και η συμβατότητα με νεότερες κάρτες θα λύνεται αν χρειαστεί με παρεμβάσεις. Στην τελική με ένα partition με το λειτουργικό τα 7 θα παίζει.

 

Τωρα αν χρειάζεται κάνα plug in ο χρήστης μετά από 5 χρόνια συγκεκριμένο ιδιοτροπο.

 

Και για το θέμα ασφάλειας στο παλιότερο λειτουργικού που δεν θα έχει υποστήριξη θα φροντίζουν τα νεότερα πρόγραμματα προστασίας και το άλλο λειτουργικό το καινούργιο.

 

Σε πέντε χρόνια που ξέρουμε τι πραγματικά θα γίνει και το λύσεις θα υπάρξουν.

 

Μουσική θα φτιάχνεις, υγεία και μυαλό να έχουμε, θα έχουμε βγει και στις αγορές και θα ζεσταθεί και η τσεπουλα μας. Ε? Εσύ τι λες? Δεν πάει καλά η οικονομία? Γεμάτες είναι οι ταβέρνες. Λεφτά υπάρχουν χαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 7 εχω οπότε αυτο θα κανω....(το pc που χρησιμοποιω για παραγωγη μουσικης εχει να μπει στο internet 5-6 χρονια....οποτε δεν εχει καμμια αναβαθμιση windows)

 

Αλλοιως θα το γυρισω αναγκαστικα σε Samplitude (το Cubase δεν μου αρεσει καθολου)...δεν ειναι SONAR αλλα απο το ολοτελα....

 

Διατηρω ακομα καποιες ελπιδες μηπως καποιος αγορασει την Cakewalk & συνεχισει το θεαρεστο εργο της θα ειναι μεγα κριμα  να εξαφανιστει το καλυτερο daw ever,,,,

 

Το Samplitude είναι πολύ καλό, αλλά εκτιμώ ότι και αυτοί θα έχουν προβλήματα σχετικά σύντομα - και είναι επίσης πρόγραμμα μονής πλατφόρμας. Όσο και αν θα σου φανεί απωθητική η σκέψη, πιστεύω ότι το songwriting στυλ σου θα εξυπηρετηθεί καλύτερα από κάτι σαν το Ableton Live. Ένα πρόγραμμα (Live) για σύνθεση, άλλο πρόγραμμα για μίξη/ψευδοmastering.

 

Για τον Cos_Dr όμως, με αυτά που γράφει, το Live δεν θα τον ικανοποιήσει. Εκεί (σε περιπτώσεις συνθετών που δεν είναι songwriters) υπάρχει πρόβλημα.

 

Θα σας γράψω επίσης ότι εγώ (αν ήμουν μουσικός και όχι ψευδο-μουσικός) θα χρησιμοποιούσα κάτι εντελώς γυμνό και opensource όπως το Ardour. Αν μου άρεσαν και τα πλήκτρα (όπως σε εσένα SF) θα έπαιρνα ένα μικρό αλλά ισχυρό synth, και μετά θα αδιαφορούσα, για το αν έχω Windows / Mac / Linux, για το αν πρόκειται να κλείσει η εταιρεία και πολλά άλλα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου