Προς το περιεχόμενο

Πώς μπορω να συγχρονίσω close με room mic με ms?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, προσπαθώντας να πετυχω κάποιους ήχους σε ένα τραγούδι που παράγω χρειάστηκε στην εισαγωγή  να δυναμώσω πολυ το room mic, μιας και ειχε 2-3 μέτρα αποσταση απο τα τύμπανα άκουγα τις ατάκες διπλές οπότε μετακίνησα χειροκίνητα το room ακριβώς επάνω στα close. Έτσι μου γεννήθηκε η απορία: αν θέλω να σείρω όλο το track πίσω στο χρόνο από το delay time του cubase, πως θα βρω ποια είναι η απόσταση από το κοντινό ικρόφωνο ώστε να μη κουνάω τις κυματομορφές?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος ταξιδευει περιπου 1 ft σε καθε 1 ms,δηλαδη σχεδον 1 μετρο ανα 3 ms.

 

Tip: προτιμησε αν θελεις σαν close μικροφωνο αναφορας το mic του snare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος ταξιδευει περιπου 1 ft σε καθε 1 ms,δηλαδη σχεδον 1 μετρο ανα 3 ms.

 

Tip: προτιμησε αν θελεις σαν close μικροφωνο αναφορας το mic του snare

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δε με βοηθάει και πολύ αυτό μιας και δε ξερω την απόσταση που υπήρχε. Λοιπόν έδωσα λυση στον εαυτό μου όμως και σας τη γράφω κι εδώ, βάζεις το project timeline να δείχνει σε seconds κι όχι bars&beats, ζουμάρεις υπερβολικά και μετράς την απόσταση που γραφει επάνω...τώρα αν είναι καλύτερο ή χειρότερο, είναι ανάλογα το τι θέλεις να πετύχεις φαντάζομαι...για περιπου 3 μέτρα βρήκα 10.5ms...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου