Προς το περιεχόμενο

έτσι... ένα Video στο άσχετο για εδώ...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

ένα βιντεάκι για το υπέροχο Athens Quinta hostel στα Εξάρχεια...

βέβαια για απλό σποτάκι το ξεκίνησα, αλλά μετά την "φαεινή" μου ιδέα να το αντιμετωπίσω ωσάν αδαής από Αθήνα τουρίστας, την είδα Σπίλμπεργκ και έφτιαχνα και έβαζα και έβαζα και έφτιαχνα και πήγαινα ολοταχώς για κανα νέο Μπεν Χουρ... τελικά μου βγήκε ταινιάκι μικρού μήκους...:) anyway...  :angel:

 

Λάκη θάψε ελεύθερα... αλλά επειδή εδώ είμαι έξω από τα νερά μου, σεμνά μην πνιγώ... ;D

 

 

 

ΥΓ... παρεμπιπτόντως όσοι επισκέπτεστε την Αθήνα και θέλετε έναν πανέμορφο φιλόξενο ιδιαίτερο χώρο για διαμονή (χωρίς να είναι ακριβός) μην χάσετε την ευκαιρία να τον επισκεφτείτε... θα με θυμηθείτε... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωρίζω από το άθλημα, αλλά αυτό που είδα μου άρεσε πολύ.

(ερώτηση έπρεπε να είναι 10 λεπτά? σποτάκι δεν είναι?)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν γνωρίζω από το άθλημα, αλλά αυτό που είδα μου άρεσε πολύ.

(ερώτηση έπρεπε να είναι 10 λεπτά? σποτάκι δεν είναι?)

 

η αρχική ιδέα για σποτάκι ήταν, αλλά στέλνοντας ένα προσχέδιο σε μια φίλη στην Αγγλία που το έδειξε σε φίλες που δεν έχουν έρθει ποτέ Ελλάδα μου είπε να μπω στην θέση τους και να λειτουργήσω με αυτό το πνεύμα κι όχι ως ιθαγενής που την  έχω φάει στην μάπα την Αθήνα και με κουράζουν οι παραστάσεις της πόλης...

 

το σποτάκι θα ξαναγίνει φυσικά σε πολύ μικρότερο χρόνο και επικεντρωμένο στον χώρο... απλά εδώ επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί με video ουσιαστικά έκανα μια μαθητεία στην χρήση των effect προσπαθώντας να δημιουργήσω όμως με τη ματιά του  μουσικού... έτσι παρασύρθηκα κυνηγώντας audiovisual "τούτι" και ξέφυγα συνειδητά αναπτύσοντας και ένα υποτυπώδες "σενάριο"...

 

χαίρομαι που σου άρεσε Δημήτρη...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλη μια ερωτηση

τα βιντεάκια υποθέτω είναι "δανεικά"

δεν τίθενται θέματα δικαιωμάτων σε τέτοια σποτάκια?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άλλη μια ερωτηση

τα βιντεάκια υποθέτω είναι "δανεικά"

δεν τίθενται θέματα δικαιωμάτων σε τέτοια σποτάκια?

 

μην ανησυχείς δεν έχω λειτουργήσει αυθαίρετα και τα δύο μικρά βίντεο αποσπάσματα που έχω χρησιμοποιήσει δεν απαιτούν ειδική άδεια αλλά ανοίγεις μεγάλη κουβέντα... πριν καμιά δεκαριά χρόνια έχοντας πρόσβαση στο μεγαλύτερο φυσικό αρχείο σε σχέση με τον ελληνικό κινηματογράφο, είπαμε στο ελκετεπ να κάνουμε μια multimedia παραγωγή που πραγματικά θα άφηνε πίσω της σε πολιτιστικό ενδιαφέρον και όγκο και ποιότητα πληροφορίας όλα μαζί τις μέχρι τότε προσπάθειες πάνω στο αντικείμενο... ξεκινήσαμε λοιπόν με ένα όνειρο τρελό να ξεκαθαρίσουμε τα περί δικαιωμάτων...

 

μετά από χρόνια ατελείωτων επαφών από τον σύλλογο ηθοποιών, σκηνοθετών, φωτογράφων, συγγενών  της κάθε φίρμας ξεχωριστά, μέχρι την ένωση καθαριστριών των πλατώ της φινος, με άσπρα μαλλιά όλοι μας και τα νεύρα τσατάλια και αφού πια είχαμε ξεχάσει και τον αρχικό μας στόχο,  απλά πια κόβαμε την καλημέρα σε όποιον μας τον θύμιζε και εννοείτε ούτε και ξανασκεφτήκαμε εμπορική παραγωγή που να έχουμε εμείς την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ευθύνη... συνεργασίες μόνο με άλλους όπως εφημερίδες που τα είχαν κάνει ήδη τα κουμάντα τους κι αυτές με το ζόρι... ::)

 

τώρα βέβαια στο youtube κατά κανόνα (ειδικά όταν το προϊόν δεν παράγει άμεσα ανταποδοτικό κέρδος) τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά... φτιάχνεις κάτι, το ανεβάζεις (αφού αναφέρεις τις πηγές των όποιων αποσπασμάτων έχεις χρησιμοποιήσει, αλλά και έχεις προσπαθήσει σοβαρά να ειδοποιήσεις όσους δημιουργούς είναι σε γνώση σου,  φροντίζοντας παράλληλα τα parts να αποτελούν ένα ελάχιστο μέρος του αρχικού έργου εννοείται) και κατά κανόνα σε μερικές ώρες "γνωρίζεις" τα κύρια από τα όποια θέματα  ενδεχομένως προκύψουν (στην δύσκολη που έχεις λειτουργήσει πλημμελώς, το βίντεο σου κατεβαίνει χωρίς περαιτέρω συνέπειες)...

 

και για τα τραγούδια συνήθως πια (και ανάλογα πάντα το "μέγεθος" του πονήματος και το που απευθύνεται) αντί να ψάχνεις ποια εταιρεία έχει τα δικαιώματα στα τραγούδια που χρησιμοποίησες, σε βρίσκει η ίδια και κατά κανόνα απλά σου ζητά μέσω της google να εκμεταλλεύεται και αυτή πλέον εμπορικά με κάποιον τρόπο το δικό σου έργο... π.χ. με ένα link που εμφανίζεται όση ώρα ακούγεται ένα τραγούδι της και παραπέμπει σε ένα official site για αγορά του...

 

βέβαια έτσι δεν κατοχυρώνεσαι πλήρως νομικά και στο όλον (με το ηθικόν να έχει και πολλές άλλες παραμέτρους), αλλά είναι μια "ρεαλιστική" ιντερνετική συμπεριφορά που αν μη τι άλλο βελτιώνει κατά τι, το  μέχρι πρότινος απόλυτο χάος...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Με το μάτι του νοσταλγικού Αθηναίου, θα έλεγα.

 

Στο video editing μια χαρά τα πήγες και το αποτέλεσμα είναι αξιόλογο.

Έπεσες όμως στην λούμπα του Σπιλμπεργκ όπως είπες και το ξεχείλωσες.

Δεν ξέρω ποιός ήταν ο αρχικός στόχος αλλά αν ήταν διαφήμιση μάλλον θα είναι πολύ δύσκολη η μεταφορά σε 30" ή και λιγότερα. Κάτι που θα ήθελα να δω να ανεβάζεις στην συνέχεια. Γιατί αν μπει στο Youtube π.χ. σαν διαφήμιση θα πρέπει να έχει περάσει το μήνυμα στα πρώτα 4".

Δύσκολη εποχή για διαφημιστές.

 

Ωραία φάση Νίκο μ'. Δημιουργική.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμένα με έπεισε.

Αν δενβαριόμουν να ταξιδέψω πάνω από  130 χιλιόμετρα...θα ερχόμουν tvra!  ;D

 

Ναι είναι μεγάλο (10΄) για σπότ.....περιμένω και το "radio edit"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο βιντεο και δουλεια ,

 

εκεινο που δεν ξερω ειναι αν ο υποψηφιος πελατης -ξενος τουριστας εχοντας την ρετρο εικονα της ωραιας παλιας Αθηνας και της εξειδανικευμενης εικονας της συγχρονης ,προσγειωθει αποτομα βλεποντας το τωρινο κεντρο η αν πεσει στην εν λογω περιοχη σε 'δραστηρια ' μερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ξέρω ποιός ήταν ο αρχικός στόχος αλλά αν ήταν διαφήμιση μάλλον θα είναι πολύ δύσκολη η μεταφορά σε 30" ή και λιγότερα.

 

ο βασικός αρχικός στόχος Γιάννη μ', ήταν ένα "σποτάκι" που θα έπαιζε στην pre home welcome page του site που τους φτιάχνω (φυσικά με δυνατότητα παράκαμψης) όχι τόσο το ανεξάρτητο διαφημιστικό... για αυτό και δεν με χάλασε ιδιαίτερα που βγήκε "ταινιάκι"...

 

πάντως έχεις απόλυτο δίκιο (και ο συνγέρων του Μαραθώνα κάπου θα κρυφογελάει τώρα) είναι φοβερά δύσκολο να περάσεις ένα μήνυμα σε ένα τόσο σύντομο χρόνο... μέσα από την διαδικασία το εμπέδωσα... ;D

 

γιατί κι εγώ έπεσα στην παγίδα να παρασυρθώ από το ελληνικόν "έλα μωρέ σιγά" στηριζόμενος στα πολλές δεκάδες commercial διαφημιστικά που έχω κάνει στο στούντιο (έχοντας έτοιμη την εικόνα φυσικά)... έλα μου όμως που δεν... αλλά τα μάτια του λαγού κι άλλα του εξειδικευμένου επαγγελματία... ::)

 

αλλά όντως γενικά το βίδεον είναι πολύ δημιουργική διαδικασία και είμαι κοντά στο να κολλήσω το μικρόβιο του Λάκη και σε πρώτη ευκαιρία να το ξανακάνω ίσως με κάποιο videoclip...

 

"radio edit" δύσκολο Λάκη μου στο υπάρχον και απλά μπορεί να φτιάξω ένα μικρό "show" εν είδει animation gallery με εναλλαγή των photo από τον χώρο... λιτό και χωρίς παγίδες να πάω για ταινία μεγάλου μήκους αυτή τη φορά... 8)

 

εκεινο που δεν ξερω ειναι αν ο υποψηφιος πελατης -ξενος τουριστας εχοντας την ρετρο εικονα της ωραιας παλιας Αθηνας και της εξειδανικευμενης εικονας της συγχρονης ,προσγειωθει αποτομα βλεποντας το τωρινο κεντρο η αν πεσει στην εν λογω περιοχη σε 'δραστηρια ' μερα .

 

χε χε... έχεις δίκιο... αν προσέξεις την λεπτομέρεια στην διεύθυνση αναφέρεται αόριστα η Αθήνα και ουχί τα αγαπημένα μου στο παρελθόν Εξάρχεια που τελευταίως μου φαντάζουν ξένα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{αν προσέξεις την λεπτομέρεια στην διεύθυνση αναφέρεται αόριστα η Αθήνα και ουχί τα αγαπημένα μου στο παρελθόν Εξάρχεια που τελευταίως μου φαντάζουν ξένα..}

 

Kαι πολύ καλά κάνουν μια και ο μέσος επισκέπτης της Αθήνας, διαβάζοντας τα δεκάδες travel forums, θεωρεί τα Εξάρχεια κάτι μεταξύ Καμπούλ δεκαετίας 2000 και Βυρητου δεκαετίας 80....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου