Προς το περιεχόμενο

Boss metal zone as preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουσιαστικά θέλεις να χρησιμοποιήσεις το MT σαν προενισχυτή παρακάμπτωντας εντελώς την προενίσχυση του combo σου, οπότε συνδέεις την κιθάρα στο input του MT και το output του MT στο input (ή return) του FX loop του combo σου, και ΜΠΑΜ! Instant swedish deathmetal heaven (or hell...).

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, τώρα το είδα το post σου. Συνδέεις την κιθάρα σου στο input του ενισχυτή μ' ένα καλώδιο. Από το input jack του πεταλιού συνδέεις ένα καλώδιο στο send του ενισχυτή κι ένα αντίστοιχο από το output στο return. Έτσι βάζεις το metal zone πριν από την προενίσχυση του ενισχυτή, και στην οποία ακούγεται φοβερό, όπως είδες και στο βίντεο του Ola Englund. Επίσης ο τραγουδιστής των Biffy Clyro το χρησιμοποιεί αμοντάριστο σε marshall κατευθείαν και έχει καλό ήχο. Αλλιώς αν θες, μπορείς να κάνεις και το bogner mod, η οποία το μεταμορφώνει σε ένα ωραίο distortion, για να το χρησιμοποιείς κανονικά και όχι στη λούπα. Επίσης, η χρήση πεταλιού distortion στη λούπα, μπορεί να γίνει και με άλλα πετάλια, τα οποία μεταμορφώνονται κυριολεκτικά π.χ. το mxr boost overdrive, το ds-1, το rat και άλλα.

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=211286.msg910116#msg910116

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, να σας ευχαριστήσω όλους για τον κόπο να απαντήσετε.

 

:)

 

  Επί του θέματος, οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι λίγο μπερδεμένος. Αυτό που θέλω είναι να παρακάμψω εντελώς την προενίσχυση του ενισχυτή και να συνδεθώ, απευθείας, στον τελικό.

 

  Ωστόσο, ο Ledge προτείνει διαφορετική συνδεσμολογία από τους kwsta79 και gkourmoul1.

 

 

??? ??? ;D ;D ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, να σας ευχαριστήσω όλους για τον κόπο να απαντήσετε.

 

:)

 

  Επί του θέματος, οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι λίγο μπερδεμένος. Αυτό που θέλω είναι να παρακάμψω εντελώς την προενίσχυση του ενισχυτή και να συνδεθώ, απευθείας, στον τελικό.

 

  Ωστόσο, ο Ledge προτείνει διαφορετική συνδεσμολογία από τους kwsta79 και gkourmoul1.

 

 

??? ??? ;D ;D ??? ???

Ελα πολυ φασαρια εχει γινει με το μπρικι.

Στο βιντεο ο μαλλιας εχει το βισμα στην κιθαρα μετα στο MZ και το βαζει μια στο return (παρακαμπτει τελειως τον προενισχυτη) μια στο input

 

Τετοιο ηχο βγαζεις και με το guitar rig, δεν χρειαζεται να τα χωσεις και να παρεις ενισχυτη για να βαζεις το τσιριχτηρι στον τελικο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα πολυ φασαρια εχει γινει με το μπρικι.

Στο βιντεο ο μαλλιας εχει το βισμα στην κιθαρα μετα στο MZ και το βαζει μια στο return (παρακαμπτει τελειως τον προενισχυτη) μια στο input

 

Τετοιο ηχο βγαζεις και με το guitar rig, δεν χρειαζεται να τα χωσεις και να παρεις ενισχυτη για να βαζεις το τσιριχτηρι στον τελικο του.

 

Η χρήση του mt2 θα είναι σε κάνα δυο κομμάτια σε λάηβ, που θέλω να έχω τέτοιου στυλ (και όχι τα συνήθη μου φαζαριστά) ρυθμικά (οπότε το guitar rig απορρίπτεται ως λύση)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση του mt2 θα είναι σε κάνα δυο κομμάτια σε λάηβ, που θέλω να έχω τέτοιου στυλ (και όχι τα συνήθη μου φαζαριστά) ρυθμικά (οπότε το guitar rig απορρίπτεται ως λύση)

 

:)

Δεν ανεφερα το guitar rig ως λυση, αλλα ως point of reference απαισιοτητας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τη συνδεσμολογία που προτείνει ο Ledge είχα υπόψιν μου (κάτι παραπλήσιο χρησιμοποιούσα ως 4 cables method με την digitech rp1000, που είχα, κάποτε), απλά με έβαλε σε σκέψεις το video που ανέβασα στο 1ο μου ποστ (how to bypass guitar preamp), γι' αυτό και η ερώτηση.

 

Το πιο πιθανόν είναι να πειραματιστώ και με τις 2 συνδεσμολογίες, να δω ποια θα μου κάτσει καλύτερα.

 

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πιο πιθανόν είναι να πειραματιστώ και με τις 2 συνδεσμολογίες, να δω ποια θα μου κάτσει καλύτερα.

 

 

 

Κοιτα με την κλασσικη μεθοδο (δηλ. την κιθαρα σου καρφωμενη στον προενισχυτη του ενισχυτη σου και το μεταλ ΖΩΟΝ στη λουπα ) σκοτωνεις ΟΛΕΣ τις γατες τις γειτονιας με ενα απλο λα ματζορε ΠΑΝΚ.

 

Με την εναλλακτικη (δηλ. το μεταλ ΖΩΟΝ στο return της λουπας του ενισχυτη με την κιθαρα καρφωμενη στο in του πεταλιου) παιρνεις αμπαριζα ΚΑΙ τους ΣΚΥΛΟΥΣ με ενα power chord XI FALTSORE

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου