Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία 2018: Ποιά είναι η αγαπημένη σας σουίτα Guitar amp modeling?


Yannis Methenitis

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?  

37 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας Guitar FX suite?

    • Peavey Revalver
    • NI Guitar Rig
    • IKM Amplitube
    • Softube Amp Room
    • Studio Devil
      0
    • Bias FX
    • Waves GTR3
      0
    • Άλλο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

29 ευρώ από 137, για ένα εξαιρετικό Soldano SLO amp sim με IR loader. Έπαιξα λίγο με το ντέμο και ψήθηκα να το πάρω.

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε έχω παίξει από αυτά τα μαραφέτια μου φάνηκε για πέταμα, αν και έχω ακούσει πολλούς που κάπως τα καταφέρνουν με αυτά και φτιάχνουν αξιοπρεπή πράγματα. Μπορεί τα πολύ πρόσφατα που βγαίνουν να είναι καλύτερα βέβαια μιας και η τεχνολογία προχωράει.

 

 Η διαφορά με τα Kemper, AXE θεωρώ πως είναι στο dedicated hardware που κάνει την (τεράστια) διαφορά. Το concept είναι πως ακούς τον ήχο "μικροφωνιασμένο" και όχι σαν να ήσουν μπροστά στον ενισχυτή (άλλωστε όλοι οι ήχοι που αγαπήσαμε τέτοιοι είναι μιας και κανείς μας δεν ήταν μπροστά στον ενισχυτή του Slash ή του Angus στην ηχογράφηση - και εάν ήταν θα άκουγαμε κάτι τελείως διαφορετικό) 

 

Στο μέλλον λογικά κάποια στιγμή όλα αυτα τα software θα γίνουν εξίσου καλά με το Kemper, αλλά θεωρώ πως θέλουμε μια πενταετία σίγουρα. Μέχρι τότε, αφήνω αυτό εδώ 😁

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτή είναι όντως η μεγαλύτερη διαφορά. Το Axe Fx και το Kemper είναι dedicated υπολογιστές που τρέχουν το developed software τους. Με μία καλή κάρτα ήχου όμως σε έναν αξιοπρεπή υπολογιστή τα σύγχρονα plug ins είναι εξαιρετικά για κάποιον που δεν παίζει εκτός σπιτιού. 

 

Ένας από τους αγαπημένους μου prog καλλιτέχνες έκανε tour με ένα laptop, μια όχι πανάκριβη κάρτα ήχου και την plug in version του Line 6 Helix. Ήχος παραπάνω από good enough.

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Αυτή είναι όντως η μεγαλύτερη διαφορά. Το Axe Fx και το Kemper είναι dedicated υπολογιστές που τρέχουν το developed software τους. Με μία καλή κάρτα ήχου όμως σε έναν αξιοπρεπή υπολογιστή τα σύγχρονα plug ins είναι εξαιρετικά για κάποιον που δεν παίζει εκτός σπιτιού. 

 

Ένας από τους αγαπημένους μου prog καλλιτέχνες έκανε tour με ένα laptop, μια όχι πανάκριβη κάρτα ήχου και την plug in version του Line 6 Helix. Ήχος παραπάνω από good enough.

Το θεμα δεν ειναι ο ηχος στο βιντεο, ειναι και πως αισθανεται τον ηχο στα χερια του ο παιχτης.

Εγω εντυπωσιαστηκα απο το bias fx σε ενα βιντεο, το εγκατεστησα και τιποτα.

Εβαλα και τα amps παλι τιποτα. Οτι θελει κανει η "σουιτα". Οπως θελει ακουγεται.

Και δεν υπαρχει μηχανημα (ενισχυτης ή πεταλιερα κλπ) που δεν εχω βγαλει καλο ηχο και να μην το εχω "νιωσει" στα χερια μου.

Στις "σουιτες" εχω ριξει πορτα. Σε ολες. Τα λεμε σε καμια 4-5 χρονια namaste kala.
 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Το θεμα δεν ειναι ο ηχος στο βιντεο, ειναι και πως αισθανεται τον ηχο στα χερια του ο παιχτης.

Εγω εντυπωσιαστηκα απο το bias fx σε ενα βιντεο, το εγκατεστησα και τιποτα.

Εβαλα και τα amps παλι τιποτα.

Και δεν υπαρχει μηχανημα (ενισχυτης ή πεταλιερα κλπ) που δεν εχω βγαλει καλο ηχο και να μην το εχω "νιωσει" στα χερια μου.

Στις "σουιτες" εχω ριξει πορτα. Σε ολες. Τα λεμε σε καμια 4-5 χρονια namaste kala.
 

 

Ανάλογα από πού ακούς, σε τι interface τα τρέχεις και τι sampling αντέχει να κάνει ο υπολογιστής σου. Είχα τελείως ανάποδη εμπειρία, ειδικά με το Fortin Nameless Suite που δοκίμασα σε ένα Mac υπολογιστή με Genelec ηχεία. Μια χαρά feel για μελέτη και demo recording.

Επεξεργασμένο από BillTrantos

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Ανάλογα από πού ακούς, σε τι interface τα τρέχεις και τι sampling αντέχει να κάνει ο υπολογιστής σου. Είχα τελείως ανάποδη εμπειρία, ειδικά με το Fortin Nameless Suite που δοκίμασα σε ένα Mac υπολογιστή με Genelec ηχεία.

Αμα ειναι να δωσω 5000 για μακ ξεμακ τζενελεκ κλπ, ασε παιρνω 2 kemper. 😜

 

Δεν μιλαω για Latency.
Μιλαω για εκφραση στον ηχο. Οτι και να κανω με τα χερια μου, ιδιο ακουγεται αυτο

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Αμα ειναι να δωσω 5000 για μακ ξεμακ τζενελεκ κλπ, ασε παιρνω 2 kemper. 😜

 

Και αυτό από πού θα το ακούς; Από ηχεία laptop; 😁

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Και αυτό από πού θα το ακούς; Από ηχεία laptop; 😁

Απο εκει που ακουω και την πεταλιερα μου και τα λοιπα μου. 5αρια Yamahakia.

Και στο λαιβ, βαζω και καμπινα αμα λαχει, αλλιως με τα μονιτορ που παιζω

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Απο εκει που ακουω και την πεταλιερα μου. 5αρια Yamahakia,

 

Άρα μια χαρά ηχεία έχεις. 300 για κάρτα ήχου και μια decent RAM σε ένα οποιοδήποτε PC αρκεί για να μελετάς σπίτι. Εγώ έχω 16άρα RAM και καλό επεξεργαστή, αλλά και σε χειρότερα συστήματα που είχα ακούσει διάφορες free/οικονομικές σουίτες μια χαρά έκανα τη δουλειά μου.

 

Helix Native και Neural DSP έχουν βγάλει προϊόντα που πήγαν το χώρο 100 βήματα μπροστά και όλα αυτά μέσα σε 2 χρόνια. Σε 5 χρόνια δε μπορώ να φανταστώ πού θα έχει φτάσει η φάση.

 

Τώρα θα πει κανείς ότι τα 300 είναι πολλά για κάρτα ήχου αν έχει να δώσει και για monitors και το pc του δεν την παλεύει, αλλά αυτό είναι σχετικό, προσωπικά πιστεύω ότι δε νοείται να παίζει κανείς κυρίως σπίτι και να μην έχει ένα στοιχειώδες home studio setup. Αν αυτό το ποσό δεν το δικαιολογεί η τσέπη κάποιου και τη βρίσκει με το Boss Katana, ή έναν λαμπάτο στο 0.1 MV, εμένα μου περισσεύει προσωπικά. 

 

Για τη δική μου περίπτωση το setup που ανέβασα στο video πιο πάνω είναι μονόδρομος. Δε μπορώ να κουβαλάω σε αεροπλάνα πέρα δώθε Axe Fx, λαμπάτους, πετάλια, κλπ.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Μιλαω για εκφραση στον ηχο. Οτι και να κανω με τα χερια μου, ιδιο ακουγεται αυτο

 

Η Neural DSP προσφέρει 14 μέρες trial για τις 3 σουίτες της. Δοκίμασέ τες και περιμένω feedback. Αποκλείεται να μη σου αρέσουν, στο υπογράφω 😛

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου