Προς το περιεχόμενο

Πετάλια στην καμπίνα αεροπλάνου - γίνεται;


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

΄Εχω κλείσει επιπλέον θέση για την κιθάρα και τα πετάλια με πτήση γνωστής εταιρείας προς Λονδίνο. Η κοπέλα που με εξυπηρέτησε δεν ηταν σίγουρη αν θα περάσουν τα πετάλια τον έλεγχο ασφαλείας ωστε να τα πάρω μαζί μου στην καμπίνα.

 

Έχει κάποιος άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες δεν περνουν στα σιγουρα. Αφαιρεσε τις δεν το εχεις κανει ηδη.

Καλωδια λογικα το ιδιο.

Για πεταλια, δεν ειμαι σιγουρος ο ξαδερφος μου εαν μου εφερε το pantheon σε χειραποσκευη ή σε βαλιτσα. Λογικα χειραποσκευη αφου τον ρωτησαν εαν εχει χορδες μαζι του. Απο αμερικη ηρθε.

Εαν δεν βγαλεις ακρη μπορω να τον ρωτησω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι χωρίς κανένα πρόβλημα αρκεί να είναι μέσα στην χειραποσκευή σου. Αν πετάς με easy jet δικαιούσαι και ένα μουσικό όργανο έξτρα της αποσκευής σου αρκεί να είναι σε μαλακή θήκη και να μην ξεπερνάει στο μήκος τα 120 εκατοστά. Μουσικό όργανο θεωρείται και ένα pedal board αρκεί και αυτό να μην είναι σε σκληρή θήκη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ένα μήνα πήγα Ηνωμένο Βασίλειο και στην επιστροφή είχα μαζί μου ένα πετάλι κιθάρας που αγόρασα από εκεί.

Το πετάλι δεν μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στον έλεγχο χειραποσκευών. Πιο πολύ ώρα φάγαμε στο σουβενίρ - snowglobe που είχα μαζί μου και σε όλα τα άλλα προϊόντα που είχαν κάποιο υγρό, παρά στο πετάλι, στο οποίο δεν δόθηκε και ιδιαίτερη σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα πρόβλημα ως τώρα να ταξιδέψω (Λονδίνο) με πετάλια στη χειραποσκευή. Δεν έχω δοκιμάσει ολόκληρο pedalboard αλλά μεμονομένα πετάλια. Ούτε για καλώδια μου έχει δημιουργήσει κανείς θέμα. 
 

Εννοεις κλειστά σετ χορδών; Πάντως, αν είναι περασμένες πάνω στο όργανο δε χρειάζεται να βγούν. 

Επεξεργασμένο από WrTsXxx
  • Like 1

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δε θα έχεις πρόβλημα. Έχω μεταφέρει πολλές φορές πετάλια από Αγγλία με διάφορες εταιρίες στην χειραποσκευή μου και ποτέ δεν υπήρξε θεμα. Κάποιες φορές μου έχουν ζητήσει να τα ανοίξω μπροστά τους στον έλεγχο αλλά τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τις χορδές έχουν ένα θέμα, διότι θεωρούν ότι αν τις βγάλεις, μπορείς να στραγγαλίσεις κάποιον. Σοβαρά!

Σφραγισμένο σετ πάντως, αμφιβάλλω αν θα μπροούσαν να το ξεχωρίσουν στο σκάνερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Χορδές απαγορεύονται και σαν κλειστό σετ και πάνω στην κιθάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Clouseau είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Χορδές απαγορεύονται και σαν κλειστό σετ και πάνω στην κιθάρα;

Μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά νομίζω -χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι σφραγισμένο σετ, αμφιβάλλω αν θα μπορούσαν να το ξεχωρίσουν στο σκάνερ, ειδικά αν το βάλεις με΄σα σε άλλα μεταλλικά μέρη. Την τελευταία φορά, μου άνοιξαν τη βαλίτσα επειδή "είδαν μια συσκευή με μπουτόν και πλακέτα" μου είπαν. Ανοίξαμε και τους λέω, "είναι board effects για ηλεκτρική κιθάρα", αλλά αυτό που είχαν δει και ήθελαν να τσεκάρουν, ήταν η καλωδίωση στο pickguard και οι 3 single coils. Αυτό θεώρησαν υποπτο...
Ε, τους ανοιγόκλεισα τον πενταθέσιο, τους έδειξα ότι είναι κουμπιά και με άφησαν να περάσω. Για τα πεταλάκια ή τις χορδές ούτε που ασχολήθηκαν. Γενικώς, νομίζω ότι είναι ό,τι τους γυαλίσει ως ύποπτο.
Γιατί όμως δεν αγοράζεις χορδές εκεί που θα πας? Αν δεν γίνεται, κάνε όπως σου είπα: πάρε ένα σγραφισμένο και βάλε το μαζί με πεταλάκια, ή τπτ άλλο μεταλικό η που έχει μέταλλο (κλειδιά, φορτιστές, καλώδια κλπ).

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Παρ'όλα αυτά, έχει όλο το δικαίωμα η ασφάλεια του αεροδρομείου να το σταματήσει για έλεγχο, μέχρι και να σε αναγκάσει να το στείλεις κάτω με τις βαλίτσες. Ανάλογα τον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου