Προς το περιεχόμενο

BandLeader... τα (μ)Πάντα;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!

Μια λεξη, πολυ ζουμι... BandLeader. Όλοι εχουμε συναναστραφει με πολλες (ίσως) μπαντες, με πολλους μουσικους (όσοι).

 

Εισαι σε μπαντα. Αυτο μπορει να σημαινει τα (μ)παντα. Απο το οτι απλα εισαι μια cover μπαντα ή οτι παιζει δικα της κομματια, οτι εισαι σε μια μπαντα με φιλους ή με αγνωστους κτλ...

 

Τι σημαινει BandLeader; Πρέπει να υπαρχει; Ειναι απαραιτητο; Το να ξερεις οτι εισαι σε μια μπαντα που απλα ο leader εχει μεγαλυτερη βαρυτητα στις αποφασεις της (που μπορει να παιρνεις ενεργο ρολο ή οχι) πόσο βοηθαει ή οχι;

Ή υπαρχει το πληρως δημοκρατικο διακιωμα πχ δια 4 , δια 5, και ας δημιουργει περιττες συζητησεις ή γκρινιες μεσα στην μπαντα οι αποψεις μελων που απλα ειναι σε λαθος κατευθυνση; Η απλα πρεπει να φιλτραρονται ολα απο τον "bandLeader";

 

Πόση "εξουσια" απολαμβανει ενα τετοιο μελος στην πραξη;

  • Like 1

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου εχει τυχει.

Οπου ημουν ακομα και ως νεος οι αποφασεις ηταν συλλογικές.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν είναι κακό να υπάρχει αυτός στον οποίο θα στραφούν όλοι για να ζητήσουν επιβεβαίωση, γνώμη ή καθοδήγηση. Το καλύτερο για μια μπάντα είναι να υπάρχει ένας leader για κάθε τομέα. Moυσικός leader που θα επιβλέπει ή θα δίνει στίγμα, ο μανατζερ leader που θα μιλάει με μαγαζιά και συναυλιακούς χώρους και θα μιλάει για αμοιβές, ο oργανωτικός leader που θα εκτυπώνει και θα στέλνει setlists, playlists, polls, στοιχεία IKA μελών, ο leader αισθητικήςκαι ύφους που θα συντάσσει δελτία τύπου, bios, θα κάνει περιγραφές και θα επιλέγει αφίσες κλπ...  Ακόμη δε καλύτερο, όταν όλοι έχουν εμπιστοσύνη στις ικανότητες του άλλου για κάθε τομέα.

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγεται επιλοχιας η αλεξικεραυνο.

Το πλεον χρησιμο μελος στην μπαντα.

Κρατα τις ισορροπιες, ελεγχει τον βηματισμο και.....

τρωει τα χεστηρια οταν κι οπου υπαρχουν.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bandleader στα καθ'ημάς συνήθως σημαίνει "συνοικιακός παράγοντας με στοιχειώδεις γνώσεις ακκόρντων", εκτός αν (tick any that apply) έχει studio όπου προβάρουμε/ηχογραφούμε τζάμπα, ή πληρώνει μετακίνηση - φαγητό - διαμονή σε τυχόν εκτός έδρας, ή τρέχει ο ίδιος σε μαγαζιά για κλείσιμο εμφανίσεων, τριψίματα πλάτης, to see and to be seen κλπ...

Κοντολογίς, εάν πρώτα βάζει λεφτά όταν υπάρχουν έξοδα και μετά "ηγείται"... ας λέγεται και λιμενάρχης. 😂

Στην πράξη όμως.

 

Aν μιλάμε για κάποιον που απλά είναι "η ψυχή της παρέας", ή κάποιον που ανασύρει συχνά ωραίες μουσικές από το προσωπικό του μπαούλο για να γεννηθούν νέα κομμάτια, φεύγουμε πολύ νομίζω από το concept του όρου.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις τρεις ειμαστε στην μπαντα. Δεν τους γνωριζα πιο πριν, ουτε κανουμε παρεα εκτος "εργασιας". Αλλα εχουμε 2 χρονια τωρα καλη χημεια, ξεκινωντας απο το μηδεν ο καθενας στο οργανο του. Δεν θεωρω οτι υπαρχει bandleader, καθως ολοι απο κοινου λαμβανουμε αποφασεις για τα παντα. Ο μονος τροπος για να υπαρξει bandleader θα ηταν να εχει πολυ παραπανω εμπειρια απο εμας ωστε να τον "αφηνουμε" να παιρνει καποια αποφαση για μας. 

 

Ο καθενας λιγο πολυ εχει τον ρολο του. Αλλος τρεχει για μηχανηματα και οργανωτικα θεματα, αλλος τρεχει για social media και εμφανισεις (και εχει δικο του χωρο για προβα), και αλλος ασχολειται με την οργανωση του μουσικου προγραμμος. 

 

Ολοι εχουμε λογο σε ολα, ΕΚΤΟΣ απο την επιλογη των κομματιων οπου αυτο γινεται αποκλειστικα απο εμενα, καθως ειμαι κιθαριστας/τραγουδιστης. Εαν κατι δεν μου αρεσει ή νιωθω οτι δεν μου ταιριαζει, απλα δεν το τραγουδαω...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Earendil είπε

Aν μιλάμε για κάποιον που απλά είναι "η ψυχή της παρέας", ή κάποιον που ανασύρει συχνά ωραίες μουσικές από το προσωπικό του μπαούλο για να γεννηθούν νέα κομμάτια, φεύγουμε πολύ νομίζω από το concept του όρου.

 

Χουυυμμμ.

Αυτο το απορριπτεις ως πιθανοτητα σε συνδιασμο με τα υπολοιπα?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκ πειρας εχω δει οτι οταν υπαρχει συλλογικοτητα κ αλλα τετοια δημοκρατικα στις μπαντες...γινεται σφαγη.

και εχω παιξει κ συνεχιζω κ παιζω σε αρκετες μπαντες..

Αυτο που πιστευω ειναι ..οτι ενω ειναι καλο να πεφτουν 5 αποψεις στο τραπεζι..καποιος πρεπει να εχει ΠΑΝΤΑ τον τελευταιο λογο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vagelism είπε

εκ πειρας εχω δει οτι οταν υπαρχει συλλογικοτητα κ αλλα τετοια δημοκρατικα στις μπαντες...γινεται σφαγη.

και εχω παιξει κ συνεχιζω κ παιζω σε αρκετες μπαντες..

Αυτο που πιστευω ειναι ..οτι ενω ειναι καλο να πεφτουν 5 αποψεις στο τραπεζι..καποιος πρεπει να εχει ΠΑΝΤΑ τον τελευταιο λογο.

 

Ακριβώς αυτό.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ωραια η δημοκρατια και η ισοτητα κλπ αλλα οταν ενας ειναι αυτος που τρεχει κλεινει live, κλεινει προβες, φερνει παρτιτουρες, βρισκει κομματια (ακομα δε περισσοτερο εαν ο ιδιος ειναι αυτος που γραφει τα κομματια οποτε εχει  κυριαρχο λογο και δικαιως, πανω στο καλλιτεχνικο αποτελεσμα) προφανως και δεν μπορουν τα υπολοιπα μελη να απαιτουν ο λογος τους να ειναι της ιδιας βαρυτητας. Κατα τον ιδιο τροπο οταν συνυπαρχουν, ενας Μουσικος, με εναν απλο γνωστη της πεντατονικης προφανως η γνωση του ενος δεν απαιτει ισοτητα εναντι της αγνοιας του αλλου.

 

 

Επεξεργασμένο από fenderiarhs

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου