Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, rgxinap είπε

) 2 απλά βήματα που οδηγούν σε αυτό το πολύ συνηθισμένο πρόβλημα :

A. μαγνήτης LP-spaced HB (π.χ. EMG 81), ή Asian spaced SC

Β. γέφυρα vintage strat

ή ακόμα χειρότερα

A. μαγνήτης vintage bridge σε neck

B. γέφυρα Asian spaced

JVnUwM2.jpg

ακομπρεσάριστος ο ήχος, upstroke, bye bye ψιλή Μι

 

2) ναι το είπαμε, αλλά παραμένει το γεγονός οτι σε flat radius κιθάρες, αν βάλεις radiused pole pups έχεις αυτομάτως δυνατότερη ΣΟΛ, και σε αυτό δεν φταίει κανένα string gauge.

 

3) στα specs των γνωστών εταιριών, δίνουν action height στην λεπτή ΜΙ λιγότερο από ότι στην μπάσα ΜΙ.

 

 

1.ΝΤΕΝ εχω τετοια πραγματα καρντια μου ,κανονικες κιθαρες εχω  🙂

 

2.Ουτε απο αυτο εχω,ΜΙΣΩ το flat radius....αλλα και σε strat με flat radius που εχω βαλει πολλες φορες το flat pole A2 set του SD μη νομιζεις οτι διορθωθηκε και τιποτα,αντε να κατεβηκε η σολ ενα 10% σε ενταση.. 

 

3.Λογικο ειναι για να μην τριζει η wound E,αλλα και παλι δεν ειναι αναγκη να το ακολουθησεις,και σιγα μη κανει διαφορα το 1/10 του χιλιοστου που δινουν...

 

Αλλα σου ΞΑΝΑ-λεω δεν ειναι το προβλημα μου η ΜΙ,η ΣΟΛ και κυριως το ΣΥΝΟΛΙΚΟ balance ειναι...κατι που το συγκεκριμενο σετ πρωτη φορα στη ζωη μου και σε καμμια 200αρια κιθαρες που εχουν περασει απο τα χερια μου (και καμμια 2000αρια που εχω σεταρει) μου ΛΥΝΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Superfunk said:

 

 

1.ΝΤΕΝ εχω τετοια πραγματα καρντια μου ,κανονικες κιθαρες εχω  🙂

 

2.Ουτε απο αυτο εχω,ΜΙΣΩ το flat radius....αλλα και σε strat με flat radius που εχω βαλει πολλες φορες το flat pole A2 set του SD μη νομιζεις οτι διορθωθηκε και τιποτα,αντε να κατεβηκε η σολ ενα 10% σε ενταση.. 

 

3.Λογικο ειναι για να μην τριζει η wound E,αλλα και παλι δεν ειναι αναγκη να το ακολουθησεις,και σιγα μη κανει διαφορα το 1/10 του χιλιοστου που δινουν...

 

Αλλα σου ΞΑΝΑ-λεω δεν ειναι το προβλημα μου η ΜΙ,η ΣΟΛ και κυριως το ΣΥΝΟΛΙΚΟ balance ειναι...κατι που το συγκεκριμενο σετ πρωτη φορα στη ζωη μου και σε καμμια 200αρια κιθαρες που εχουν περασει απο τα χερια μου (και καμμια 2000αρια που εχω σεταρει) μου ΛΥΝΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ.

 

1) οκ εσύ έχεις κανονικές κιθάρες αλλά τα τόσα μιλούνια με τις super strat και τους HB έχουν απο τις άλλες τις ακανόνιστες 🙂

2) 10% είναι πολύ πράμα

3) Η διαφορά είναι της τάξης του μισού χιλιοστού (1.2 - 1.8 δεν δίνει η Gibson?) και προφανώς παίζει τεράστιο ρόλο στον αέρα που έχει η χορδή , αλλά το σημαντικότερο είναι οτι λειτουργεί ψυχολογικά, δηλ ο μέσος παίκτης θέλει και γενικά χαμηλό action και του έχει καρφωθεί οτι η λεπτή ΜΙ πρέπει να έχει μικρότερο ύψος απο τις υπόλοιπες. Οπότε buzzzzz .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rgxinap είπε

1) οκ εσύ έχεις κανονικές κιθάρες αλλά τα τόσα μιλούνια με τις super strat και τους HB έχουν απο τις άλλες τις ακανόνιστες 🙂

 

Καλα ΥΠΑΡΧΟΥΝ ακομα αυτα τα ATTROCITIES? :classic_biggrin:

 

11 λεπτά πριν, rgxinap είπε

2) 10% είναι πολύ πράμα

 

Μπα....εχεις ακομα ενα 90% ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΜΑ...🤣

 

11 λεπτά πριν, rgxinap είπε

δηλ ο μέσος παίκτης θέλει και γενικά χαμηλό action

 

Εγω δεν ειμαι ο μεσος παικτης,....αλλα ο μεσος παικτης ΔΕΝ κΣερει τι του γινεται....:classic_biggrin:

 

Καλα πραγματικα εσυ σεταρεις τις κιθαρες σου με....ΧΑΡΑΚΑΚΙ και οντως ΜΕΤΡΑΣ την αποσταση ωστε να "πιασεις" τα "εργοστασιακα" specs   οσον αφορα το action? 

 

Τζαμπα ταλαιπωριΕσαι...καθε κιθαρα ειναι διαφορετικη ,χαμηλωσε καθε χορδη μεχρι να αρχισει να τριζει και μετα αρχισε να σηκωνεις και οταν σταματησει να τριζει (στον ενισχυτη παντα μη τρελλαθουμε κι ολας και την θελουμε να μην τριζει καθολου και ακουστικα),εισαι ΟΚ...αν η κιθαρα σου εχει καλα leveld & crowned ταστα  συνηθως η αποσταση της καθε χορδης (του κατω μερους της) πανω κατω ιδια ειναι απο την κορυφη της περιοχης του ταστου που ειναι απο κατω της  (αναλογα με το relief που εχουμε  βεβαια ,αν και το ελαχιστο relief ειναι σημαντικοτατος παραγοντας για να εχουμε ηχο της προκοπης και action της προκοπης στη μεση του μπρατσου οπου συνηθως παιζουμε, και  τον τροπο που παιζουμε η κιθαρα θα εχει και διαφορετικα τριξιμο-thresholds )

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό χαρακάκι, αυτα τα κάνουν οι νουμπαδες. Σετάρω εκεί που γουστάρω πολύ πιο κάτω απο τις εργοστασιακές τιμές. Τα feeler-άκια είναι για αναφορά και σύγκριση ανάμεσα στα κιθαρόνια μου.

Οσο για το relief, προφανώς και χρειάζεται να είναι μεγαλύτερο του μηδενός, για τους λόγους που υπάρχουν παντού στην βιβλιογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Οσο για το relief, προφανώς και χρειάζεται να είναι μεγαλύτερο του μηδενός, για τους λόγους που υπάρχουν παντού στην βιβλιογραφία

 

Μπα...

 

Σε  πολλές κιθάρες μου  ,με τέλειο fretjob,έχω μηδενικό relief (όπως προτείνει και ο ΘΕΟΣ του set up Dan Erlewine) και δεν έχω καθόλου buzz, υπάρχει και ακόμα πιο ακραίος ο Eric Johnson που όχι μόνο έχει μηδενικό relief αλλά έχει και ελαφρύ upbow.

 

Συνήθως όταν σεταρω κιθάρες άλλων που έχουν καλή ταστοδουλεια το ρυθμίζω στο 0.5 χιλιοστό στο 7ο τάστο με κάπο στο πρώτο και πατημένη την σολ στο 15.

 

Τώρα αν βάρα ο άλλος σαν καφρος αναγκαστικά θα βάλω λίγο παραπάνω αλλά ποτέ πάνω από 1 χιλιοστό.

 

Αλλά έχω πετύχει και κιθάρα που με 11αρες,χαμηλό action και μηδενικό relief δεν τρίζει καθόλου ούτε ακουστικά όσο και να την κοπανας.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.5 χιλιοστό και 1 χιλιοστό, πατώντας 1ο και 15ο είναι αστρονομικές τιμές. Συνήθως δίνω relief γύρω στο 0.1mm με 0.2mm, μετρώντας μεταξύ 1ου και 24ου τάστου.... (ξέρω ξέρω αυτες με 22 τάστα δεν είναι κιθάρες, ενω αυτες με 24 ούτε κάν μουσικά όργανα) :classic_biggrin:

 

ένας καλός οδηγακος για "performance" κιθάρες είναι εδώ : http://www.ibanezrules.com/tech/setup/action.htm

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2019 στις 5:48 ΜΜ, rgxinap είπε

0.5 χιλιοστό και 1 χιλιοστό, πατώντας 1ο και 15ο είναι αστρονομικές τιμές

 

 

Φυσικα και ειναι...

 

0,05 & 0,10 ηθελα να γραψω αλλα με το μαμοκινητο αλλα βγηκαν 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/15/2019 at 5:24 PM, Superfunk said:

Τώρα αν βάρα ο άλλος σαν καφρος αναγκαστικά θα βάλω λίγο παραπάνω αλλά ποτέ πάνω από 1 χιλιοστό.

 

οπότε μάλλον πρέπει να κάνεις κάπως έντιτ και το παραπάνω.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rgxinap είπε

 

οπότε μάλλον πρέπει να κάνεις κάπως έντιτ και το παραπάνω.

 

 

Τωρα ειναι αργα για εντιν καρΝτια μου 🤣

 

Μπορω απλα να προτρεψω τους κιθαριαρηδες να μη βαρανε σαν καφροι ...🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου