Προς το περιεχόμενο

Που πάνε τα κλεμμένα;


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Μπορεί να είναι λίγο παράξενος ο τίτλος αλλά θα σας εξηγήσω ευθύς αμέσως:

 

Πώς έχετε παρατηρήσει συμβαίνουν αρκετές κλοπές τελευταία μουσικού εξοπλισμού, δεν ξέρω αν γίνονταν και παλιά και λόγω του ίντερνετ το μαθαίνουμε πιο γρήγορα, αλλά... Το τελευταίο εξάμηνο στον ευρύτερο κύκλο των γνωστών μου έχουν κλέψει 10 άτομα και καθημερινά βλέπω αναρτήσεις με εξοπλισμό που κλάπηκε.

 

Γενικά ξέρω από εξοπλισμό και όργανα και τα περισσότερα τα θυμάμαι πχ από τον Μάκη έκλεψαν το τάδε.

Επίσης παρακολουθώ την αγορά με τα μεταχειρισμένα στην Ελλάδα αλλά και το reverb και δεν έχω βρει τίποτα που να είναι έστω και στο περίπου από τα κλεμμένα. Ακόμα και από παζάρι που γίνεται τυχαίνει και περνάω και δεν έχω δει τίποτα..

 

Ψέματα, μόνο ένα βρήκα αλλά δεν ήταν τελικά αυτό γιατί η φωτογραφία είχε περίεργο φωτισμο που αλλοίωνε το χρώμα του οργάνου.

 

Και αναρωτιέμαι ρε παιδιά, μήπως παίζει τίποτα οργανωμένο; Εννοώ να υπάρχουν κλεπτεποδοχοι που τα αγοράζουν για λίγα ευρώ και τα σπρώχνουν μετά; 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την επαθα πριν 3 μερες... Στην αστυνομια που μιλησα, μου ειπαν "κλαφ'τα, δεν θα τα βρεις ποτέ, πάνε πάρε καινούρια"... Η φάση γενικά έχει καταντήσει αηδία... Δεν ξέρω τι να πώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον, ο,τι ισχυει και με τα διτροχα. 

Σβησιμο "αριθμου πλαισιου" και πωληση, με μικροαλλαγες στην εμφανιση, ή πωληση κομματι κομματι...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Miltos23 said:

δεν ξέρω αν γίνονταν και παλιά και λόγω του ίντερνετ το μαθαίνουμε πιο γρήγορα,

 

Το φαινόμενο είναι παλιό.

Πάνε πάνω από 25 χρόνια που το έχουν πάθει φίλοι μου (άνοιγμα πορτ-μπαγκάζ και κλοπή κιθάρας ή/και ενισχυτή/πεταλιών).

Ίσως όμως να είναι πιο έντονο τώρα, δεν ξέρω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ειχαν εκλεψει το 1985 μια strat 78 απο το στουντιο που παιζαμε (διαρρηξη κανονικη), η σπειρα πιαστηκε, μπηκε φυλακη (γιατι ειχανε κατακλεψει τον κοσμο) και ακομα η κιθαρα δεν εχει βρεθει.

Μονο απο θαυμα βρισκονται.

Πχ ενος φιλου του κλεψανε παλιο vintage ενισχυτη και ετυχε να βρισκεται στο μοναστηρακι μετα απο μια ωρα γνωστος του που τον αγορασε χωρις να γνωριζει τιποτα και οταν εμαθε την ιστορια, του τον εδωσε.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί σεντονάκι:

Όπως έγραψα πιο πάνω αρκετοί γνωστοί μου έχουν πέσει θύμα το τελευταίο εξάμηνο, χονδρικά έχουν κλαπεί περίπου 65 αντικείμενα, από αυτά τουλάχιστον τα 20 είναι σπάνια και αν τα δω κάπου θα τα αναγνωρίσω σαν αντικείμενα δεν ξέρω αν θα είναι το κλεμμένο, θα ξέρω όμως ότι ένα παρόμοιο είχε κλαπεί. Αναφέρομαι πάντα σε σπάνια κομμάτια και όχι πχ ένα metal zone  που κυκλοφορούν πολλά. Πχ το delay του Salvatore92 ξέρω πιο είναι και μπορώ να το αναγνωρίσω. Για να το κάνω πιο μετρήσιμο, πολύ χονδρικά η αξία των κλοπιμαίων την υπολογίζω στα 25.000 ευρώ (τιμή καινούργιου) οπότε γύρω στα 10.000 σε τιμές μεταχειρισμένου.

 

Ένα άλλο δεδομένο είναι ότι όλα αυτά είναι εξειδικευμένος εξοπλισμός, δεν είναι ένα χρυσαφικό που το δίνεις σε κλεπταποδόχο και το λιώνει. Είναι κάτι που για να το αγοράσει κάποιος πρέπει να ξέρει τι παίρνει και πιθανότητα θα ξέρει και την αξία του με ένα google search. Εννοώ ότι και ο κλέφτης και ο αγοραστής μπορούν να βρουν εύκολα την αξία του, δηλαδή περπατάς στο παζάρι στο Πειραιά και πουλάνε μια Gibson custom 200 ευρώ, κάπου εκεί θα καταλάβεις ότι κάποιος την κλαίει.

 

Όπως έγραψα παραπάνω παρακολουθώ τις εγχώριες αγγελίες στο ίντερνετ, χαζεύω και τα σαητ των μαγαζιών με μεταχειρισμένα στην Αθήνα, παρακολουθώ το Reverb, τα group στο fb και δεν έχω δει κάποιο από τα παραπάνω.

 

Συνδυάστε όλα τα παραπάνω με το ότι δεν έχουμε ακούσει ότι κάποιο κλεμμένο κάπου βρέθηκε και όλο αυτό με κάνει να σκέφτομαι πονηρά, δηλαδή ότι κάτι πρέπει να παίζει ότι έχουν βρει τρόπο και τα σπρώχνουν πίσω στην αγορά όπως έγραψε ο gkourmoul1.

 

Θα μου πείτε «και τι σε νοιάζει ρε μεγάλε και ασχολείσαι;» Η αλήθεια είναι ότι το κάνω μόνο και μόνο για να κινητοποιήσω τα μέλη της κοινότητας έτσι ώστε αν δουν κάτι σε γελοία τιμή να το έχουν υπ’ όψιν τους ότι παίζει να είναι κλεμμένο και να υπάρξει μια συζήτηση γύρω από το θέμα για να έχουν το νου τους γενικότερα γιατί κάποια στιγμή μπορεί να πέσουν και αυτοί θύματα.

  • Like 3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως προορίζονται μόνο για εσωτερική κατανάλωση στις αγορές της Γεωργίας κ.λ.π. γιατί πως αλλιώς τα παιδιά τους να αποκτήσουν δυτικό εξοπλισμό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περίπτωση φίλου, επαγγελματία μουσικού, που του έκλεψαν το πολυεφέ της Jam Pedals που επιπλέον γράφει επάνω το όνομά του, διότι είναι custom ειδικά για εκείνον, από το καμαρίνι.

Αυτό είναι τόσο χτυπητό (ακόμη κι αν το ξαναβάψει οποιος το πήρε) που δεν υπάρχει περίπτωση να μην το αναγνωρίσει κάποιος αν το πετύχει κάπου - σε κάποιο studio ηχογραφησης , πρόβαδικο ή πάνω σε μια σκηνή.
Η γνώμη μου είναι ότι: ακριβώς επειδή τα μουσικά όργανα και ο εξοπλισμός τους είναι ειδική, εξειδικευμένη κατηγορία, αυτοί που τα κλέβουν, έχουν βρει από πριν κλεπταποδόχους όπου θα τα σπρώξουν. Υπάρχει δηλαδή στημένο κύκλωμα. 
Κατ' αντιστοιχία, δεν θα σκεφτόταν κανένας να κλέψει ένα αρχαίο εδώλιο αν δεν είχε που να το πουλήσει στη συνέχεια. Κάπως έτσι. Δεν είναι ποδήλατο, που θα το πάρει και κάποιος που δεν ξέρει, επειδή μπορεί.

Συνεπώς, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό για την αστυνομία. Να εξαρθρώσει αν μπορεί αυτό το κύκλωμα που μάλλον είναι πολύ συγκεκριμένο στους αποδέκτες των κλοπιμαίων, και που κατά την ταπεινή μου άποψη (του Ηρακλή Πουαρώ), αυτοί δεν είναι άλλοι από συλλέκτες - γι' αυτό και τα σπάνια όργανα, custom εξοπλισμό κλπ, δεν θα τα δούμε ποτέ πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tamtam said:

Συνεπώς, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό για την αστυνομία. Να εξαρθρώσει αν μπορεί αυτό το κύκλωμα που μάλλον είναι πολύ συγκεκριμένο στους αποδέκτες των κλοπιμαίων, και που κατά την ταπεινή μου άποψη (του Ηρακλή Πουαρώ), αυτοί δεν είναι άλλοι από συλλέκτες - γι' αυτό και τα σπάνια όργανα, custom εξοπλισμό κλπ, δεν θα τα δούμε ποτέ πουθενά.

 

Ννναιιι...

Δεν νομίζω Τ(αμταμ)άκη.

  • Like 1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, estpany said:

Μήπως προορίζονται μόνο για εσωτερική κατανάλωση στις αγορές της Γεωργίας κ.λ.π. γιατί πως αλλιώς τα παιδιά τους να αποκτήσουν δυτικό εξοπλισμό ; 

στην κομουνιστική Γεωργία όχι μόνο κάνουν αμάν για δυτικά προϊόντα αλλά πιστεύουν οτι έχουν και θεραπευτικές ιδιότητες. Ακουσα μάλιστα οτι το ξύλο απο γνήσια δυτικιά στρατ του 1960 έχει μεγαλύτερη ζήτηση και απο το ξύλο του Ιερού/Τίμιου Σταυρού.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου