Προς το περιεχόμενο

[VIDEO] Η κιθάρα μου δεν είναι τόσο καλή για εγγραφή σε studio, τι να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρουσα συζήτηση δεν φανταζόμουν ότι ένα τέτοιο θέμα μπορούσε να πάρει τέτοιες διαστάσεις!

 

Εν συντομία, είμαστε ένα ανοιχτό φόρουμ όπου κάποιος πόσταρε ένα βίντεο με την άποψη του για ένα θέμα. Παρακολουθώντας το νομίζω ότι κατάλαβα τι θέλει να πει "μελέτα με το πιο άνετο όργανο και παίξε λάηβ/ηχογράφησε με το καλύτερο"

Προσωπικά αυτό κάνω με μια μικρή λεπτομέρεια: η καλή κιθάρα έχει παρόμοια specs με την φτηνή.

 

Θεωρώ άδικη και υπερβολική την κριτική που ασκήθηκε διότι:

1. Μια άποψη είναι ρε παιδιά δεν θα αλλάξει το κόσμο, είναι κάτι που θα καταστρέψει όλες τις επόμενες γενιές ελλήνων κιθαριστών; τι αντίδραση κανιβαλισμού ήταν αυτή;

2. Μιλάμε για έναν άνθρωπο που έχει φτιάξει πολλά χρήσιμα βίντεο στο youtube οπότε αφενός σε κάποια μπορεί να κάνει λάθος αφετέρου ένα βίντεο που είναι αμφιλεγόμενο δεν αναιρεί το έργο του

3. Όπως και να το κάνουμε επέλεξε να ζει από τη μουσική τι να κάνει, να μη προμοτάρει τη δουλειά του έστω και έμμεσα; Ναι οκ ήταν διαφήμιση αλλα νομίζω ότι τελικά το φόρουμ έχει περισσότερα να κερδίσει μαθαίνοντας ότι υπάρχει ένας καλό δάσκαλος/coach κιθάρας με πολύ χρήσιμα βίντεο στα ελληνικα και φυσικά πάρα πολύ καλά γυρισμένα (ήχος και εικόνα)

4. Αντικειμενικά είναι ένας κορυφαίος παίχτης που έχει υψηλή τεχνική και κρίνοντας από τα βίντεο θεωρώ ότι έχει και υψηλή μεταδοτικότητα, θα έπρεπε να θέλουμε περισσότερα από αυτόν γιατί σίγουρα έχει πολλά να δώσει στο φόρουμ στο κομμάτι της τεχνικής, εμείς όμως απλώς τον κράζουμε γιατί άκουσον ακουσον έχει μια άποψη που διαφωνούμε και δεν κάθεται όλη μέρα να γράφει στο νόιζ, κάνει διαφήμιση κλπ

 

Κλείνω λέγοντας ότι προσωπικά κάνω αυτό που λέει, αλλά αυτό είναι δικό μου σκάλωμα, δεν σημαίνει ότι είναι το σωστό. Αλλά πραγματικά σας νοιάζει;

 

Υγ: Σε παλιότερη ανάρτηση του σε βιντεοκλιπ τον είχα κράξει - νομίζω ότι είναι μια χρήσιμη πληροφορία πριν με σταυρώσετε για υποστηρικτή του

 

Υγ2: Προτείνω το επόμενο βίντεο του να είναι "το μαχόγκανυ είναι καλό για μέταλ" αντέ γιατί πολύ καιρό έχουμε να ρίξουμε ξυλοκαυγά! 🤣

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω κάποιες λογικές εδώ. Πιο συγκεκριμένα τις δήθεν ηθικίστικες λογικές που κατακρίνουν την αντιπάθεια.

 

Είμαστε μουσικοί, και κρίνουμε μουσικούς. Στην προκειμένη κρίνουμε επίσης ένα δημόσιο πρόσωπο. Αν για κάποιους η μουσική και η δουλειά του Ιωάννη Αναστασάκη είναι απεχθής δεν είναι κακό να το εκφράσουν σε κόσμιο επίπεδο(όπως κάνουν και αυτοί που τη θεωρούν αξιόλογη), και είναι λογικό να γίνει στα πλαίσια ενός βίντεο που αναφέρεται σε ένα θέμα που δεν είναι αντικειμενικό, όπως έχει αποδείξει και το παρόν νήμα.

 

Τέλος για εσάς που νιώθετε ότι αδικείται ένας μεγάλος μουσικός, μη ξεχνάτε ότι αυτή η συζήτηση κρατάει στην επιφάνεια ένα θέμα που προορίζεται σε μεγάλο βαθμό από τον δημιουργό για promotion. 11 σελίδες σε λιγότερο απο 24ωρο. Όλοι χαρούμενοι είμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, FuzzYesPls said:

Πιο συγκεκριμένα τις δήθεν ηθικίστικες λογικές που κατακρίνουν την αντιπάθεια.

 

Εντοπισε, αν θες, μια τετοια λογικη και κανε την παραθεση.

 

Επισης, γιατι χρησιμοποιεις την λεξη δηθεν?  Με τη χρηση της κρινεις και χαρακτηριζεις τα προσωπα που εχουν τετοια λογικη. Προσωπα τα οποια δεν γνωριζεις προσωπικα. :classic_smile:

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

 

Εντοπισε, αν θες, μια τετοια λογικη και κανε την παραθεση.

 

Επισης, γιατι χρησιμοποιεις την λεξη δηθεν?  Με τη χρηση της κρινεις και χαρακτηριζεις τα προσωπα που εχουν τετοια λογικη. Προσωπα τα οποια δεν γνωριζεις προσωπικα. :classic_smile:

 

 

Λογικές που κατακρίνουν την αντιπάθεια είναι "δήθεν" επειδή η αντιπάθεια είναι μέρος της φύσης του ανθρώπου. Η κριτική μου παραμένει στη λογική και όχι στο πρόσωπο.

 

Δεν κάνω παράθεση επειδή δε θέλω να μετατραπεί σε προσωπικό το ζήτημα, και είναι αμαρτία να ψάχνομαι για μανούρα μια τόσο ωραία μέρα. 🙂

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω αρχισε τωρα να βρεχει...

 

Κανεις δεν εκρινε την αντιπαθεια εδω μεσα. Αυτον που κριναμε ηταν η αγενεια. Μπορεις να αντιπαθεις οσο θες καποιον. Κανενα προβλημα να τον μισεις κιολας. Το πως θα του συμπεριφερθεις ειναι αλλο πραγμα. Ειδικα, εαν δεν τον γνωριζεις προσωπικα.

 

Εδω ηθελα να καταληξω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yameth είπε

Σωστός όπως... πάντα.:classic_biggrin:

 

Παραθέτω απο τους Κανονισμούς:

 

Οταν ΔΕΝ προσθέτει σε μια συζήτηση αλλά την ξεκινάει με τέτοιο τρόπο, υπάρχει θέμα.

Εχει ξαναγίνει συζήτηση με την ίδια αφορμή και του επιστήθηκε η προσοχή. Αν ψάξετε επιδερμικά θα δείτε πως τα ποστ αυτά μοιράζονται σε όλα τα σχετικά site.

 

Η συμμετοχή ανθρώπων αντιθέτως, σαν τον Πνοή και Νύξη π.χ. όπως και άλλων επαγγελματιών είναι ζητούμενη και προσωπικά την εκτιμώ διότι προσφέρει γνώση απλόχερα απο την ειδικότητα τους, που κάνει τις συζητήσεις πιο έγκυρες και χρήσιμες σε ένα μουσικοτεχνολογικό site. Με τα επιχειρήματα τους πείθουν. Και είναι φυσικό τέτοιοι άνθρωποι να κερδίσουν πελάτες αφού όλοι καταλήγουμε πως "αυτός ξέρει και δεν πουλάει ματζούνια και μεταξωτές κορδέλες". Και αυτό είναι θεμιτό! 

 

Το να επισκέπτεσαι μόνο για να διαφημίσεις τις υπηρεσίες σου λέγεται spamming παντού αλλά εδώ μπορείς να το κάνεις σε ειδικό χώρο που να είναι εμφανές ως προωθητική ενέργεια, π.χ. στα δελτία τύπου ή στις αγγελίες.

 

Τα βίντεο μαθήματα ukalele απο συμφορουμίτη για παράδειγμα (που έχει μπει στην διαδικασία να συζητήσει) προσφέρουν γνώση και είναι καλοδεχούμενα. Οτι προσφέρεται καλοπροαίρετα που αφορά τεχνική ή γνώση και χωρίς ύφος παντογνώστη είναι καλοδεχούμενο. Οταν πρόκειται για άποψη όμως, τα πάντα είναι υπο συζήτηση.


Όσοι το συνεχίζετε περί "αγένειας"  πάντως, απορώ τι ακριβώς δεν καταλάβατε από την παραπάνω ανάρτηση του Yameth.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

Εδω αρχισε τωρα να βρεχει...

 

Κανεις δεν εκρινε την αντιπαθεια εδω μεσα. Αυτον που κριναμε ηταν η αγενεια. Μπορεις να αντιπαθεις οσο θες καποιον. Κανενα προβλημα να τον μισεις κιολας. Το πως θα του συμπεριφερθεις ειναι αλλο πραγμα. Ειδικα, εαν δεν τον γνωριζεις προσωπικα.

 

Εδω ηθελα να καταληξω.

 

Υπάρχει μια διακριτή γραμμή ανάμεσα στο να εκφράσω την αντιπάθειά μου, και στο να είμαι αγενής και τοξικός.

Εκτός και αν μου ξέφυγε κάτι, δεν είδα κάποιον να είναι αγενής και τοξικός εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν βρίσκω παράλογο το video, μόνο την επίθεση με τέτοιο μένος στον άνθρωπο....

 

H αγαπημένη μου strat δεν φεύγει ποτέ από τα χέρια μου όταν και όπου παίζω ή εξασκούμαι, αλλά δυστυχώς με τους μονοπήνιους ηχογραφεί με φύσιμα και πολλές φορές αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ μιά les paul...

 

 

  • Like 1

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου