Προς το περιεχόμενο

Gibson Firebird X relicing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αν ο 4χρονος γιος μου σε μια ζωγραφιά του κάνει κάτι που δεν του αρέσει, την τσαλακώνει, την σκίζει σε χίλια κομμάτια και την πετάει, όσα "εμένα μου άρεσε" και "ο καθένας έχει το στυλ του" του πω. Η σοφία που έχουν τα παιδιά, ώρες-ώρες είναι αφοπλιστική.

  • Like 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια, διαβασα ολο το νημα και λεω να "αναβιωσω" λιγο το θεμα 😉. Και εχω να σταθω στα εξης:

Οι Αμερικανοι εχουν οντως διαφορετικο τροπο σκεψης... 

 

Τωρα, εγω εχω να παρατηρησω:

 

1. Μπορει και να τους ξεφυγε το βιντεο, μπορει και οχι...

Σκεφτειτε μονο οτι δεν ξυπνησαν μια μερα, μονοι τους μια Κυριακη και ειπαν "ρε σεις, ρε, ρε δεν παμε να στρωσουμε καμια 300ρια κιθαρες που θα πεταξουμε, στο χωμα, να τις ευθυγραμμισουμε σωστα, να παμε μετα να φερουμε τον εκσκαφεα, να περασει απο πανω 2-3 φορες, μετα να τις μαζεψουμε και τα μικρα κομματια λιγα λιγα, να παμε να τα πεταξουμε; (εκει που θα τα πεταγαμε απο την αρχη, into a Shredding Machine, ή σε φουρνο για καψιμο;).

Ελαττωματικα προιοντα, και μιας τετοιας εταιριας, δεν αλλαζουν χερια ετσι, χωρις να υπαρχει επιβλεψη απο υπευθυνους του Τι θα γινουν... 

Σιγουρα υπαρχει ιεραρχια και ευθυνων, και λογοδοτησεων...Καπου σταματησε η μπιλια. Και αν δεν το ηξερε ο CEO, τοτε ο πιο κατω, πιο κατω, μεχρι που βρισκεται ποιος φταιει...

 

2. Exaggereted Τhings... Ναι, το εχουν μαλλον αυτο με την υπερβολή οι αμερικανοι...😆

 

3. Ενα αποτυχημενο προιον, το πιο λογικο ειναι, να εξαφανιστει και απο την αγορα και απο τις αποθηκες, με συνοπτικες διαδικασιες, χωρις πολλα πολλα, "να παμε παρακατω τωρα που ηπιαμε την πορτοκαλαδα...". Αντ' αυτου, χρειαστηκε κοπο, χρονο, ανθρωπους, οδηγους, μετα να καθαρισουν, ενα πρωινο, κτλ για να γινει κατι τετοιο. "Not so time and effort efficient", που λενε και οι Αμερικανοι...

 

4. Απο την αλλη, "οσα ξερει ο νοικοκυρης, δεν τα ξερει ο κοσμος ολος" Σε ολων μας τις δουλειες, μπορει να ξερουμε και να γινονται πραγματα, που απλα δεν βγηκαν παραεξω και δεν εγινε ντορος... Εδω βεβαια, οσο μεγαλυτερη η εταιρια, τοσο μεγαλυτερος ο ντορος.

 

5. Συμφωνω με τους υπολοιπους, οτι, μια εταιρια τετοιου επιεπεδου που κυκλοφορει συγκεκριμενης ποιοτητας προιοντα, δεν προκειται ποτε να τα κυκλοφορησει ως Β-stock με το ιδιο λογοτυπο για ευνοητους λογους. Το κανει, ομως, βγαζοντας μια πιο οικονομικη γραμμη, πχ τις Epihpone (αν και δεν τις θεωρω τοσο κατωτερα παιχτικα οσο γενικα μπορει να νοειται), η ESP με τις LTD της, η Fender με τις Squier της κτλ. 

 

6. Αν ενιωσα ενα σφιξιμο  στο στομαχι; Ναι, φυσικα...Στεναχωρο, ξεροντας τι χρειαστηκε να γινουν και να φτιαχτουν μεχρι να φτασουν στο εκει χωμα. Αν απλα το ακουγα και δεν το εβλεπα, αν θα μου εκανε την ιδια εντυπωση; Ισως λιγοτερη...Απο την αλλη, πριν ακομα φτασει σε εμας και να δειξει το βιντεο αυτο disrespect στα ματια μας ως καταναλωτες, πρωτα απο ολα δεν δειχνει το σεβασμο που θα επρεπε στους ιδιους τους υπαλληλους τους που καναν τοσο κοπο να τις φτιαξουν. (εγω τουλαχιστον αν δουλευα στην γραμμη παραγωγης, εχοντας φαει τοσες ωρες και κοπο να την φτιαξω, το να τις πετανε κατω σαν τουβλα, ή απλα μαδερια, θα με ενοχλουσε ακομα περισσοτερο...)

 

7. Εμεις οι μουσικοι (τουλαχιστον), εχοντας ιδιαιτερη σχεση με το μουσικα μας οργανα, ναι, θα πουμε ενα "ρε τους μλκς, δεν την παλευουν καθολου;"  Απο την αλλη, αν βλεπαμε κατω καμια 300αρια πλυντηρια να περναει απο πανω τους, μπορει και να λεγαμε "ω,τρελλη φαση!" 😜

 

 

(αγαπητε αναγνωστη, αν εφτασες μεχρι εδω κατω και καταφερες να τα διαβασες ολα αυτα, απλα Respect 😄)

Cheers που λενε και στο America!

Επεξεργασμένο από Holystone
  • Like 2

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 17/8/2019 στις 11:50 ΠΜ, Holystone είπε

Σκεφτειτε μονο οτι δεν ξυπνησαν μια μερα, μονοι τους μια Κυριακη και ειπαν "ρε σεις, ρε, ρε δεν παμε να στρωσουμε καμια 300ρια κιθαρες

 

300αριά κιθάρες είναι η παραγωγή (μπορεί και η μισή) μιας ημέρας. Μίας μόνο.Τhe heck, ειδικά αν είχαν και κάποιες ασφαλιστικές δικλίδες...

Εγώ όχι 300. 1300 θα τις έκανα παρανάλωμα.

Επίσης, για το φιλανθρωπικό του πράγματος, νομίζω η Gibson (οπως και κάθε μεγάλη εταιρεία που πουλάει οτιδήποτε) έχει πολιτική χρηματοδότησης και sponsoring για μουσική και πιθανόν ήδη ξοδεύει πολλά περισσότερα σε τέτοιους σκοπούς, απ' ότι το να σκραπάρει 300-500-1000 κιθάρες που δεν περνούν ούτε ως B-διαλογής.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

Τους γλωσσοφαγαμε τους ανθρωπους στη Gibson, και το κλεισανε το καναλι στο youtube! 😉

 

https://www.youtube.com/user/GibsonGuitarCorp/videos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eγώ πρόσφατα είδα αυτό. Ωραίο βίντεο ξενάγησης. Στο κανάλι τους μάλλον θα κάνουν ένα ξεσκαρτάρισμα στα πλαίσια όλου του reset που έγινε πρόσφατα.
 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το κενό στην 335 με φόβισε ειλικρινά (γύρω στο 3.35)

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 9/28/2019 at 9:09 PM, Πνοή και Νύξη said:

Eγώ πρόσφατα είδα αυτό. Ωραίο βίντεο ξενάγησης. Στο κανάλι τους μάλλον θα κάνουν ένα ξεσκαρτάρισμα στα πλαίσια όλου του reset που έγινε πρόσφατα.
 

 

 

Δηλαδή συγγνώμη, αυτή η finest artist στο 27:30 περίπου είναι τόσο finest που δεν χρειάζεται μάσκα για να βάψει;

Εκτός αν είπε κάπου οτι μπορείς να τα εισπνέεις ελεύθερα και δε το πήρα χαμπάρι.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 ώρες πριν, gmoukou είπε

Δηλαδή συγγνώμη, αυτή η finest artist στο 27:30 περίπου είναι τόσο finest που δεν χρειάζεται μάσκα για να βάψει;

 

Ωχ μωρέ, βγάζει κιθάρεζ με ρομποτικά κλειδιά η Γκιψον, δεν σας αρέζει. Βάφει με μάσκες, "oυ, όχι βίντατζ ινάφ" και "γιατί δεν φτιάχνει τις κιθάρες όπως παλιά"; Ορίστε: κιθάρες όπως παλιά

  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

αυτό το κενό στην 335 με φόβισε ειλικρινά (γύρω στο 3.35)

 

 

ΠΟΙΟ κενο?

Μιλας με γριφους γεροντα...😄

 

Μη φοβασαι παντως απο το 1962 ΕΤΣΙ τις φτιΑνουνε... 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 ώρες πριν, dimsonic είπε

αυτό το κενό στην 335 με φόβισε ειλικρινά (γύρω στο 3.35)

το κενό της 335 φαίνεται στο 3:35. ΤΙ ΜΑΣ ΚΡΗΒΟΥΝ??111!!


@dimsonic φαντάζομαι εννοείς το κενό ανάμεσα στη θέση των δύο μαγνητών και το σκάψιμο στην πίσω πλευρά του center block. Έχω την εντύπωση ότι έχεις δίκιο και ότι παλιότερα το center block δεν έφτανε ως πίσω αλλά σταματούσε αμέσως μετά τo tailpiece. Τώρα το τραβάνε μέχρι το tailblock ως τέρμα και προφανώς για αντιστάθμισμα βάρους, αφαιρούν από όπου μπορούν.

Για την μπογιατζού, κάνω την υπόθεση ότι τη σηκώσαν με το ζόρι την ώρα που έκανε διάλειμμα και βαριόταν να βάλει μάσκα για ένα ψέκασμα. Επίσης υποθέτω ότι όταν ψεκάζει non-stop για ώρα, φοράει μάσκα και επίσης ότι στον απορροφητηρα που δουλεύει πίσω, σε τέτοιο βιομηχανικό επίπεδο, τα σταγονίδια και οι αναθυμιάσεις που δεν βρίσκουν όργανο, δεν προλαβαίνουν καν να αιωρηθούν στην ατμόσφαιρα.

(edit: τελικά δεν φορούν μάσκες στη Gibson. Eπιτέλους vintage accurate specs! Είδα παλιότερο factory tour που το λέει κιόλας, ότι το spray booth τους δεν χρειάζεται μάσκα)

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου