Προς το περιεχόμενο

Walk in the park


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβγαλα τον μικρο για βολτα στο παρκο και εμπνεΦσθηκα  😁

 

 

 

  • Like 10

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ως συνθέτης έχεις παγιώσει ένα προσωπικό στυλ με χαρακτήρα (πράγμα πολύ σημαντικό και αν μη τι άλλο καθόλου εύκολο) και το συγκεκριμένο τεμάχιον είναι από τα καλύτερα δείγματά του κατά ην ταπεινή μου γνώμη..

 

επίσης σημαντικό το ότι τελευταία έχουν "ωριμάσει" και οι παραγωγές σου έχοντας απαλλαχτεί από "παιδικές ασθένειες"...😎 νομίζω ότι πια δεν είσαι μακρυά από αυτό που έχεις στο μυαλό σου ως στόχο και βρισκόμενος κοντά στο να εξαντλήσεις "ηχητικά" τον consumer οικιακό εξοπλισμό το επόμενο στάδιο είναι ένα καλό studio ψάχνοντας μικρές λεπτομέρειες για το "ιδανικό" σου ως άποψη... στο επίπεδο του home production είσαι πια σταθερά σε υψηλό επίπεδο... ΜΠΡΑΒΟ συνονόματε...

 

ΥΓ. να βγάζεις πιο συχνά τον μικρό τσάρκα...😉

  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κομμάτια σου Νίκο, για μένα έχουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα (ενδεχομένως όμως και μειονέκτημα): ακολουθούν ένα έντονο προσωπικό ύφος, συνθετικά, ενορχηστρωτικά και ηχοληπτικά κάτι που φωνάζει από μακρυά sf, σε σημείο όμως να μην μπορώ να τα διακρίνω μεταξύ τους.

Ενώ φαίνονται τόσο αρτια χτισμένα, δεν ξερω αν έχουν την δυνατότητα να αποτυπωθούν στην μνήμη (τουλάχιστον στη δική μου, με ένα δυό ακούσματα, και περιστασιακά στο ψάξιμο του soundcloud κάποιο ακόμα). Ίσως θέλει περισσότερη δουλειά στο να βρεθεί το hook που λένε, αυτό που θα κάνει το κομμάτι να σου κολλήσει.

Κατά τα άλλα...ό,τι και να πω είναι λίγο.

Α... βλέπω συνάντησες και τον Edge στο πάρκο !

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο ωραίο είναι, αλλά .... άνισο, όπως τα περισσότερα κομμάτια σου.

 

Τι εννοώ.

Ρίχνεις πολύ μεγάλο βάρος στο ρυθμικό μέρος, και αφήνεις μόνιμα το μελωδικό μέρος παραπονεμένο.

Από την στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει φωνή και έτσι λείπει η φωνητική μελωδική γραμμή, η γνώμη μου είναι ότι το κομμάτι .... γέρνει, και από εκεί προέρχεται και αυτό που αναφέρει ο dim περί μη "αποτύπωσης στην μνήμη".

 

Ίσως δεν σε βοηθάει και η μουσική που ακούς, γιατί ενώ στο μεγαλύτερο μέρος της αποτελείται από τραγούδια, εσύ γράφεις instrumental.

 

Θα πρότεινα να δώσεις μεγαλύτερο βάρος στις μελωδίες σου, να είναι λίγο πιο δυνατές, και να τις προβάλεις περισσότερο στην δομή των κομματιών σου.

Έτσι κι αλλιώς το μπασοτύμπανο το έχεις σκίσει, μαζί με τα υπόλοιπα ρυθμικά στοιχεία.

 

Έτσι για αλλαγή ρε παιδί μου, ξεκίνησε να σκέφτεσαι και πιο μελωδικά.

 

Ωραίος!

 

ΥΓ. Παλιά, είχα γράψει ένα θεματάκι με τον ίδιο τίτλο.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

 

@npap

 

Κάτι ετοιμάζω....ακόμα στο...σαλόνι μου με καρτα των 100 ευρω και στα 32 bit δουλεύω οπότε νομιζω οτι έχει έρθει ο καιρος για στουντιακή αναβάθμιση

 

όσο για τον..... μικρό προσπαθώ να είμαι μαζί του όσο περισσότερο μπορώ...όσο δουλειά και να έχω.... :classic_smile:

 

@dimsonic , @fusiongtr

 

Έχουν μελωδικές γραμμές και μάλιστα έντονες τα περισσότερα απο τα...100 ασΘματα που έχω στο soundcloud  απλά κάποια είναι πιο minimal απο άλλα...έχοντας προϋπηρεσία χρόνων στην τραγουδοποιϊα μου είναι αρκετά ..απελευθερωτικό να μην ψάχνω και στα instrumental μου το...βαρβατο ρεφραιν 😁

 

Πάντως σχεδιάζω σύντομα την επιστροφή μου στην τραγουδοποιϊα οπότε θα σας δώκω hooks να φάνε και οι κότες ..🤣 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF είσαι εγγύηση.

 

Το να φτιάχνεις soundscapes έχει τη δική του μαγεία, πρώτα από όλα για τον δημιουργό (ο οποίος "χάνεται" στο κυνήγι του αποτελέσματος) και μετά για τον ακροατή (ο οποίος "χάνεται" στο αποτέλεσμα). Ειδικά για τον πρώτο, νομίζω ότι η μισή μαγεία είναι στο ότι δεν ξέρεις τι θα βγει στο τέλος, σε πάει λίγο από μόνο του το κομμάτι....

SF ισχύει το παραπάνω ή "ακούς" νοητά το κομμάτι και προσπαθείς να το αποτυπώσεις;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω. Ειναι εκπληκτικο κομματι.

Επισης, θα συμφωνησω στο οτι τα lead parts ειναι σε δευτερη μοιρα. Λες και υπαρχουν απλα για να υπαρχουν συνοδευοντας τα ρυθμικα μερη. Εαν θα υπηρχε ενα δυνατο θεμα/μελωδια, απο "ευπεπτη" κομματαρα θα αναβαθμιζονταν σε "σουπερ" κομματαρα.

 

Επισης, θα συμφωνησω οτι πολυ καλα κανεις και δεν πιεζεσαι για το βαρβατο ρεφραιν. Πρεπει, πανω απ'ολα, να ευχαριστιομαστε με ο,τι κανουμε.Εξαλλου, εισαι μουσικος που βασιζεσαι κυριως στον ρυθμο και οχι στη μελωδια, οπως εχεις επανειλλημενα δηλωσει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Jet72 είπε

SF ισχύει το παραπάνω ή "ακούς" νοητά το κομμάτι και προσπαθείς να το αποτυπώσεις;

 

 

Ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό (υπάρχουν και εξαιρέσεις όπου μια μελωδία/ριφ είναι πολύ έντονη και μου έχει έρθει πρίν ξεκινήσω το κομμάτι) όσον αφορά τις μελωδίες των instrumentals.

 

Στα τραγούδια που γράφω δεν ισχύει κατά 90%, η μελωδία της φωνής (που ΕΙΝΑΙ και το τραγουδι) μου "έρχεται" έτοιμη   στον...ύπνο μου (συνήθως) :classic_smile: και όλα χτίζονται πάνω της (με εξαίρεση τις "γέφυρες" που συνήθως "κατασκευάζονται" για να αποκτήσει το κομμάτι επιπλέον μελωδικό ενδιαφέρον) 

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Εξαλλου, εισαι μουσικος που βασιζεσαι κυριως στον ρυθμο και οχι στη μελωδια, οπως εχεις επανειλλημενα δηλωσει.

 

 

ε καλά μη παίρνεις και όρκο...🤣

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ωραίο. Ταξιδιαρικο!Και τρομερή παραγωγη. Δε θα αλλαζα κατι... (Αν μου βαζαν το πιστολι στον κροταφο και μου ελεγαν να βρω κατι ντε και καλα... Ισως μονο μαγνήτη στην τελε... Απο bridge σε middle... ενω εχει τρομερό twang ειναι αρκετά bright ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ  αλλα και αυτο ειναι περι ορεξεως... 

 

Στο 2:10 λιγο πριν πριν μπει το συνθι εχουμε  κλιπάρισμα ;

 

Εύγε και παλι SF! 

Zόρικο.  🙂

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Ισως μονο μαγνήτη στην τελε... Απο bridge σε middle... ενω εχει τρομερό twang ειναι αρκετά bright ΓΙΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ

 

Αμ δικιο έχεις μια και για να ικανοποιήσω τον.... Sir   😁  έχω γράψει με STRAT...και όντως ο κάτω μαγνήτης αν και εχει baseplate ξουριζει....😂

5 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Στο 2:10 λιγο πριν πριν μπει το συνθι εχουμε  κλιπάρισμα ;

 

Δεν ακουσα κάτι ....μπορει....αν και λιγο δύσκολο να κλιπαρει κάτι στις παραγωγές μου γιατι παει ο limiter σύννεφο...

 

 

8 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Εύγε και παλι SF! 

Zόρικο.  🙂

 

Και πάλι ευχαριστώ!

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου