Προς το περιεχόμενο

Bluetooth audio & versions compatibility


anaks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να πάρω ένα Bluetooth receiver που να έχει έξοδο aux ή και rca για να το βάλω στο mini hifi και να ακούω μουσική μέσω pc και κινητού, ασύρματα.

Τα πιο πολλά έχουν έκδοση Bluetooth 4.1, 4.2 ή και παραπάνω ενώ το κινητό μου έχει 4.0.

Διαβάζω ότι είναι backward compatibility οι εκδόσεις bluetooth. 

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι δε θα έχω κάποιο πρόβλημα;

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anaks είπε

Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ότι δε θα έχω κάποιο πρόβλημα;

πρόβλημα θα εχεις στην ποιότητα του ήχου το bluet είναι για το αυτοκίνητο.... βάλε ένα καλώδιο...

  • Ευχαριστώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, stavros_d80 said:

πρόβλημα θα εχεις στην ποιότητα του ήχου

 

Ισχύει αυτό και σήμερα?

Έχω διαβάσει για bluetooth receivers που είναι "hi-fi" με ποιότητα cd.

Τι ισχύει τελικά?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτόκολλο Bluetooth στις τελευταίες του εκδόσεις aptx (και τις παραλλαγές του aptx) έχει υπερ υψηλή ανάλυση.

Ο,τιδήποτε επιλεγεί από aptx και άνω παίζει εξαιρετικά και εφάμιλλα.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Έχω διαβάσει για bluetooth receivers που είναι "hi-fi" με ποιότητα cd.

 

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

το πρωτόκολλο Bluetooth στις τελευταίες του εκδόσεις aptx (και τις παραλλαγές του aptx) έχει υπερ υψηλή ανάλυση.

Ο,τιδήποτε επιλεγεί από aptx και άνω παίζει εξαιρετικά και εφάμιλλα.

 

Στράτε και Δημήτρη μου, δυστυχώς το aptX ,είναι hi fi του τύπου "CD like" όπως πλασαρίστηκε πονηρά κι όχι "CD quality"... παρότι λοιπόν τηρεί το red book ως προς την ψηφιοποίηση (16-bit/44.1kHz) ο κώδικας συμπιέζει το σήμα 4:1 με αποτέλεσμα το data rate να πέφτει στα 352 kbps... αποτέλεσμα εμφανή διαφορά στον ήχο...

 

ακόμα και στο aptX HD όπου η ανάλυση ανεβαίνει στα 24-bit/48kHz η συμπίεση παραμένει η ίδια ως προς τον λόγο με αποτέλεσμα απλά το data rate να ανεβαίνει στα 576 kbps... ο ήχος γενικά στο απλό aptX δεν είναι κακός και ζεις άνετα μαζί του ειδικά σε consumer μέσα  (πολύ καλύτερος από το αρχικό απλό bluetooth), αλλά σίγουρα δεν είναι "ίδιος" με το ασυμπίεστο audio (προσωπικά HD δεν έτυχε να ακούσω συγκριτικά ακόμα, αλλά δεν έχω και έμπιστες μου μαρτυρίες για πλήρη "εξίσωση")...

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, npap said:

 

 

Στράτε και Δημήτρη μου, δυστυχώς το aptX ,είναι hi fi του τύπου "CD like" όπως πλασαρίστηκε πονηρά κι όχι "CD quality"... παρότι λοιπόν τηρεί το red book ως προς την ψηφιοποίηση (16-bit/44.1kHz) ο κώδικας συμπιέζει το σήμα 4:1 με αποτέλεσμα το data rate να πέφτει στα 352 kbps... αποτέλεσμα εμφανή διαφορά στον ήχο...

 

για την ηλικία μας καλή κι η... συμπίεση 4:1 όταν ήδη καταπίνουμε Mp3 128 και 256... αμάσητα...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Bluetooth audio & versions compatibility

Βρε παιδιά, δεν ξέρω από αυτά, αλλά έχω την εντύπωση ότι το aptX το υποστηρίζουν smartphone των 2-3 τελευταίων ετών (εκτός ίσως από πολύ ακριβά μοντέλα που μπορεί να το υποστήριζαν και λίγο πιο πριν).

Δηλαδή αν έχεις ένα μέτριο smartphone 3-4 ετών, δεν παίζεις μπάλα με aptX.

Θέλεις και νέο κινητό.

Ισχύει αυτό?

 

Τώρα βέβαια, ήρθανε και τα μπλουτούθια 5, κλπ.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου