Προς το περιεχόμενο

Mega Amp review -11 amps with a Fender Strat, Part 2


Mega Amp review -11 amps with a Fender Strat- Ψηφίστε  

19 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιός ενισχυτής πιστεύετε ταιριάζει καλύτερα στην Fender Stratocaster

    • Fender Twin Reverb
    • Fender Super Reverb
    • Mesa Boogie Electradyne
    • Mesa Boogie F50
      0
    • ENGL Thunder 50 Reverb
      0
    • RIVERA Chubster 55
    • RIVERA Clubster 25 Doce
    • Peavey Classic 30
    • Mesa Boogie Subway Blues
    • Fender Deluxe 112 plus
    • AER Compact 60 III
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιμένω Electradyne και εδώ αν και θα συμφωνήσω με τον Ηλία ότι strat+super reverb = match made in heaven. Το πρόβλημα με τους κλασικούς fender γενικότερα είναι ότι για να "αιχμαλωτιστεί" ο καθαρός τους ήχος σε ηχογράφηση θέλει ομάδα επιστημόνων της NASA.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

ότι για να "αιχμαλωτιστεί" ο καθαρός τους ήχος σε ηχογράφηση θέλει ομάδα επιστημόνων της NASA.

 

 

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω ,εχω χρησιμοποιησει τον 65αρη super reverb μου (δεν το εχω πλεον) σε πολλες ηχογραφησεις στα 90s-2000s  χωρις κανενα προβλημα, ακομα και το μετριοτατο 57αρι (το οποιο τοτε χρησιμοποιούσαμε όλοι because we didn't know any better) μια χαρα δουλειά κάνει αν το τοποθετησεις στο sweet spot σε close miking .

 

Ισα -ισα τα 10αρια μεγαφωνα αν μη τι αλλο ειναι ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ να τα ηχογραφησεις μια και το μικροφωνο "βλέπει" μεγαλυτερη συνολικη επιφανεια μεγαφωνου (και αρα "πηγης" ηχου) απο ότι στο 12αρι και συνηθως ακουγονται "μεγαλυτερα" απο τα 12αρια.  

 

Αν θες τωρα να κανεις και ταρζανιες  (εγω τις βαρΓιεμαι πλεον) βαζεις και ακομα ενα δυναμικο (ακομα και το ΑΘΛΙΟ 57αρι 😅) στην ΠΙΣΩ μερια καθε μεγαφωνου ώστε να "κοιτάει" το άλλο μικροφωνο που ειναι τοποθετημενο μπροστα ,ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΕΙΣ τη φαση και εισαι πασας στα Ιωαννινα 🙂 

 

Εδω μπορεις να τον ακουσεις σε ολο του το μεγαλειο....

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
11 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

1.Rivera Chubster (με ευκολια πρωτος, όπως και στο προηγούμενο)

2.Rivera Clubster

3.Mesa Subway Blues

4.Twin Reverb

5. Peavey Classic30

Σχεδόν τα ίδια ψήφησα κι εγω.

Απόλυτα στους 2 πρώτους, ανάποδα στο 3 και 5 γιατί ο μικρός Subway βγάζει κουτίλα.

Για μένα όταν ένα σύστημα είναι ισορροπημένο συχνοτικά, παίζει ωραία ότι κιθάρα και να του βάλεις.

Απο την άλλη αυτό που λέει ο ez

7 ώρες πριν, ez είπε

Super Reverb για μένα, ίσως όμως για δύο βασικούς λόγους.

1. Ξέρω πως ακούγεται στο 10 😊

παίζει επίσης μεγάλο ρόλο.

 

Επίσης νομίζω πως ο AER αδικείται στο τεστ αυτό, μιας και απευθύνεται σε ακουστικά όργανα και κατα δεύτερο λόγο σε ηλεκτρικά. Μεγάφωνο 8” (200 mm) με διπλό κώνο full-range και bass reflex κουτί. Γι αυτό και ο πολύ ιδιαίτερος και ευρέως φάσματος ήχος.

Αν μια απο τις iconic κιθάρες είναι Martin ή Selmer, θα διαλύσει τον ανταγωνισμό.

Βέβαια εμπιστεύομαι το κριτήριο του Μάκη.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόρεσα ακουστικά και έκλεισα μάτια. Τα άνοιξα όταν κάτι μ’ άρεσε πολύ ή καθόλου. Πρώτος με διαφορά Rivera 55, μετά twin. Απογοήτευση με διαφορά subway, super.  Τα 2 τελευταία ήταν σαν ν’ άκουγα από τρανζιστοράκι. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι fender biased και το κατάλαβα για δεύτερη φορα😀

Πρώτος  ο  twin και μετά  οι υπόλοιποι fender like😝

Μ άρεσαν επίσης οι Rivera clubster, Bogie F50, Peavey

Δεν μου άρεσε ο Super ήταν υπερβολικά μπάσος για τα γούστα μου (2bass,8midle, 0 treble τον ρύθμιζα πάντα) αλλά εδώ θα συμφωνήσω πάλι με τον Ηλία επειδή ξέρω πως ακούγετε μια Stratocaster στον Super reverb: δεν υπάρχει άλλος ενισχυτής που να παίζει καλύτερα η Stratocaster!!!

Μάκη μπράβο σου!

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7εndεr

 

Οι δύο κλασσικοί, παρά την "δαντελίτσα" στα πρίμα του twin (γιατί ξέρω να την βγάζω), αλλά και ο σόλιντ που μου ακούστηκε πιο ισορροπημένος στα πριμα και με γεμάτο punchy μπάσο.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 30/5/2020 στις 12:06 ΠΜ, nasokosm είπε

Είμαι fender biased και το κατάλαβα για δεύτερη φορα😀

Πρώτος  ο  twin και μετά  οι υπόλοιποι fender like😝

Μ άρεσαν επίσης οι Rivera clubster, Bogie F50, Peavey

Δεν μου άρεσε ο Super ήταν υπερβολικά μπάσος για τα γούστα μου (2bass,8midle, 0 treble τον ρύθμιζα πάντα) αλλά εδώ θα συμφωνήσω πάλι με τον Ηλία επειδή ξέρω πως ακούγετε μια Stratocaster στον Super reverb: δεν υπάρχει άλλος ενισχυτής που να παίζει καλύτερα η Stratocaster!!!

Μάκη μπράβο σου!

Το ξέρω ότι είσαι Fender biased😁! Φάνηκε ακόμα και από την επιλογή σου στους υπόλοιπους (Rivera clubster, Bogie F50, Peavey) με εξαίρεση τον Peavey που λόγω EL84 έχει άλλο ήχο, αλλά μπορεί να προσεγγίσει σε ένα 60% τον ήχο fender! 

Σε αυτούς που θα διακριθούν μέσω της ψηφοφορίας από όλα τα parts (μη ξεχνάμε ότι έρχεται part 3 με tele) σκέφτομαι να ηχογραφήσω με distance mic, ώστε να ακούγεται αυτό που ακούω εγώ και να μην αδικούνται ενισχυτές τύπου Super Reverb, που τώρα ακούμε μόνο το ένα 10" και μάλιστα σε closed micing...

Στις 30/5/2020 στις 3:30 ΠΜ, alderbody είπε

7εndεr

 

Οι δύο κλασσικοί, παρά την "δαντελίτσα" στα πρίμα του twin (γιατί ξέρω να την βγάζω), αλλά και ο σόλιντ που μου ακούστηκε πιο ισορροπημένος στα πριμα και με γεμάτο punchy μπάσο.

 

Αυτον το solid (κατά τη γνώμη μου το καλύτερο solid state μαζί με τον Ultimate Chorus που έχει βγάλει ποτέ η fender) πολλοί δεν θα καταλάβαιναν σε ένα blind test!!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου