Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να τοποθετήσουμε 200 ευρώ μαγνήτες σε μια κιθάρα αξίας 300 ευρώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

σε σχεση με τι?

 

Για να εχει καποιος μαγνητης "λιγοτερο θορυβο" 3 τινα συμβαινουν: είτε η κιθαρα εχει καλύτερη θωρακιση ,είτε ο μαγνητης ειναι humbucking (και αν τον συγκρινεις με εναν single coil οντως έχει λιγοτερο θόρυβο),ειτε εχει μικροτερη εξοδο ...

Γενικα καλό ειναι να συγκρινουμε μηλα με μηλα και πορτοκαλια με πορτοκαλια.

Η παράθεση που έκανες είναι λάθος. Δεν το εγραψα εγώ αυτό.

Ως εκ τούτου δεν μπορώ να απαντήσω κιόλας.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Η παράθεση που έκανες είναι λάθος. Δεν το εγραψα εγώ αυτό.

Ως εκ τούτου δεν μπορώ να απαντήσω κιόλας.

 

Δυστυχώς δεν αλλάζει... στο ΝΟΙΖ έτσι και ποσταρεις από κινητό λάθος παράθεση δεν διορθώνεται....

 

Πάντως από την παράθεση της "Διεμπλοκης" στο ποστ σου τα πήρα και τα δύο το ένα έβγαλε Διεμπλοκη και το άλλο εσένα...

 

Γκο φιγκουρ 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτήσω κάτι άλλο: οι μαγνήτες των 200 ευρώ θεωρούνται αυτόματα ιδανικοί ή η τιμολογιακή τους αξία υποτίθεται ότι αντικατοπτρίζει την ηχητική τους αξία; 

 

Θέλω να πω αν έχεις πχ μια φτηνή squier ή μια epi και θέλεις μια αναβάθμιση για να παράγεις συγκεκριμένο ήχο τότε υπάρχουν χίλια δύο υποκατάστατα στα ηλεκτρικά που μπορούν να βγάλουν εξίσου καλό αποτέλεσμα, με δεδομένο πάντα ότι ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι αρκετά ποιοτικός ώστε να αναδεικνύει τον ήχο των μαγνητών και ότι το αυτί μπορεί να τους ξεχωρίζει.

 

Έχω αλλάξει διάφορους μαγνήτες (ακριβούς Dimarzio, Railhammer, χειροποίητους Axerus και φτηνότερους tonerider, governor και warman) αλλά δεν μπορώ να πω ότι πάντα έβρισκά θεμελιώδη κατακλυσμιαία διαφορά: κάποιοι μου άρεσαν περισσότεροι, κάποιοι λιγότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D'Ailleurs είπε

Εγω να ρωτήσω κάτι άλλο: οι μαγνήτες των 200 ευρώ θεωρούνται αυτόματα ιδανικοί ή η τιμολογιακή τους αξία υποτίθεται ότι αντικατοπτρίζει την ηχητική τους αξία; 

 

 

Από κάποιο επίπεδο και πάνω ΟΛΟΙ οι μαγνήτες ειναι μια χαρα και έχει σχεση η τιμή κυρίως με το πόσο ΜΙΚΡΗ παραγωγή και λιγότερες οικονομιες κλίμακας εχει ο παραγωγος τους...

 

Σιγουρα ο SD ή η Di Marzio μπορουν να φτιαξουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΛΟΥΣ μαγνητης σε ΠΟΛΥ χαμηλοτερη τιμη απο εναν μικρο "μπουτικά" που τυλιγει 2 μαγνητες την ημερα.....

 

Επισης ακομα και οι Squier σε καποια μοντελα τους εχουν ΚΑΙ ΜΑΜΩ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ (τα μοντελα CV π.χ) που δεν χρειαζονται ΚΑΜΜΙΑ αναβαθμηση

 

Εγω θα ΕΠΙΜΕΙΝΩ 🙂 οτι την "αξια" των μαγνητων την...ακουμε στο 100% ΜΟΝΟ οταν παιζουμε ΚΑΘΑΡΑ ή άντε με λίγο overdrive /boost και ΠΑΝΤΑ απο εναν αξιοπρεπη ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη  ...αν είναι να πλακωνουμε τα γκαζια στο full και να βαζουμε και 2 fuzz & 3 distortion...στο simulation μας ας παρουμε εκει ενα αξιοπρεπες σετ που να μην σΦυραΓει και ειμαστε οκ...μη πεταμε και τα λεφτα μας....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω παντως οσες φορες εβαλα ακριβους μαγνητες σε φτηνο οργανο δεν ειδα και καμμια τραγικη διαφορα. Γενικα πρεπει να θελω κατι πολυ συγκεκριμενο για να αλλαξω μαγνητες σε κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

την "αξια" των μαγνητων την...ακουμε στο 100% ΜΟΝΟ οταν παιζουμε ΚΑΘΑΡΑ ή άντε με λίγο overdrive /boost και ΠΑΝΤΑ απο εναν αξιοπρεπη ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη  ...

 

Δεν διαφωνώ ουσιαστικά με αυτό που γράφεις, κατα την άποψη μου όμως την αξία των μαγνητών ΔΕΝ την ακούμε, την αισθανόμαστε στα χέρια μας. Όταν (και αν) έρθει η στιγμή που θα ζητήσεις -λόγω συνθηκών- κάτι παραπανω απο τον μαγνήτη να σου μεταφέρει στο χέρι, εκεί θα εκτιμήσεις το ψάξιμο και τα χρήματα που επένδυσες. Ψιλά γράμματα βέβαια είναι αυτά για τους περισσότερους, καταθέτω όμως και αυτή την παράμετρο.

  • Like 5

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Alter είπε

Εγω παντως οσες φορες εβαλα ακριβους μαγνητες σε φτηνο οργανο δεν ειδα και καμμια τραγικη διαφορα. Γενικα πρεπει να θελω κατι πολυ συγκεκριμενο για να αλλαξω μαγνητες σε κιθαρα.

 

Εξαρτάται με το τι εννοείς "φτηνό" όργανο και τι μαγνήτες είχε από τη μάνα του.

 

Ένα οικονομικό όργανο στην εποχή μας έχει συνήθως, γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις, αξιοπρεπείς alnico μαγνήτες που ακούγονται μια χαρά.

 

Οπότε όντως δεν υπάρχει λόγος να τους αλλάξεις εκτός και αν θες κάτι πολύ συγκεκριμένο ή εντελώς άλλο ήχο,π.χ. να αντικαταστήσεις humbuckers με Ρ90s....

 

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση όμως να αλλάξεις μαγνήτες σε όργανο με... ΜΑΠΑ μαγνήτες και η ηχητική διαφορά να μην είναι.... εξωφρενική...

 

Υπάρχουν και ακριβά οργανα με ΜΑΠΑ μαγνήτες πάντως όπως π.χ. οι roadworn tele που ενώ είναι φανταστικές κιθάρες έχουν τραγικούς μαγνήτες ,αν τους αλλάξει κάποιος με... κανονικούς tele μαγνήτες ... κατεβαίνει ο θεός,το ίδιο συμβαίνει και με τις Fender US deluxe strat/Tele που επίσης έχουν άθλιους μαγνήτες και ας είναι πανάκριβες.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Superfunk said:

Εγω θα ΕΠΙΜΕΙΝΩ 🙂 οτι την "αξια" των μαγνητων την...ακουμε στο 100% ΜΟΝΟ οταν παιζουμε ΚΑΘΑΡΑ ή άντε με λίγο overdrive /boost και ΠΑΝΤΑ απο εναν αξιοπρεπη ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη  ...αν είναι να πλακωνουμε τα γκαζια στο full και να βαζουμε και 2 fuzz & 3 distortion...στο simulation μας ας παρουμε εκει ενα αξιοπρεπες σετ που να μην σΦυραΓει και ειμαστε οκ...μη πεταμε και τα λεφτα μας....

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, ακόμα και με γκάζι μπορεί να φαίνεται η διαφορά σε λαμπάτο όμως ενισχυτή όχι digital. Βέβαια δεν μιλάμε για μεγάλη διαφορά (μέρα με νύχτα) αλλά ίσως στο πόσο "παχύς" μπορεί να είναι ο ήχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, ακόμα και με γκάζι μπορεί να φαίνεται η διαφορά σε λαμπάτο όμως ενισχυτή όχι digital. Βέβαια δεν μιλάμε για μεγάλη διαφορά (μέρα με νύχτα) αλλά ίσως στο πόσο "παχύς" μπορεί να είναι ο ήχος. 

 

Αν σε απασχολεί το "παχος" του ηχου σου,μαλλον σε λαθος εργαλείο αναφερεσαι,χρειαζεσαι κατι τετοιο και οχι μαγνητες ,ασε που ο "παχιΟς" ηχος δεν ειναι παντα το αποκλειστικο ζητουμενο ,παρα πολλες φορες ειναι κατι που ΔΕΝ θελεις  🙂

 

Boss GE-7 Graphic Equalizer - Skroutz.gr

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου