Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με truss rod στο σετάρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

@dimsonic έχεις δίκιο, δύσκολα μπορεί κανεις να αντιληφθεί με εικονίτσες και περιπτωσιολογία τι ακριβώς συμβαινει και για ποιο λόγο σετάρουμε κατα το δοκούν διαφορετικά σε καθε οργανο. Προς το παρόν εχε κατα νου ότι μιλάμε για αποκλίσεις δεκατων του χιλιοστού και όχι για τις υπερβολές στις εικόνες, χάριν κατανόησης. Χρήζει μεγαλύτερης και πιο συγκροτημένης ανάλυσης για την οποία θα χρειαστώ λιγο παραπανω χρόνο, τη βοήθεια σκαριφηματων και ενδεχομενως, βίντεο και φυσικα πιο κατανοητό κείμενο. Δεσμεύομαι να το πράξω κάποια στιγμή, αλλά σε περίπτωση που βρεθούμε δια ζώσης, θα ήταν χαρα μου να τα πούμε επί τόπου, με ένα όργανο στα χέρια.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θεμα παιξίματος, μια φορά έπαιξα θυμάμαι με μια 7 χροδη Schecter hellraiser 26", στην οποία ο παικταράς πωλητής δεν έτριζε καθόλου, αλλά εγω αισθανόμουν action αρκετα υψηλό σε σχεση με τα δικά μου σεταπ, και αυξημένο buzz, μερα με την νύχτα με την Ibanez Universe που πηρα τελικά.

Και εμενα μου αρεσει το μηδενικό ριλιφ, όποτε μπορεί όμως αυτο να γίνει εφικτο και δεδομένου του εκάστοτε στυλ αλλά και συνθηκών.

π.χ. έχεις μια single cut, mahogany, 6-string, 25" με 11άρες και θες να παίζεις και drop-C π.χ. καλιώρα august burns red, ΔΕΝ γίνεται χωρίς relief. Θα ακούγεται μια ασάφεια ένα buzz, κανενα definition. Και αν θες να είσαι λιγο πιο ανετος σε standard tuning, και γουσταρεις 10άρες?

Οπότε στις δικές μου σετάρω με ριλιφ, ελάχιστο μέν (σε μερικές περιπτώσεις στις πρίμες χορδες μηδενικό όταν αυτο επιτρέπεται) αλλά στις μπασες, δεν μπορώ να βρω ένα σεταπ με μηδενικό ρηλιφ που να ακούγεται παντού σχεδόν ανεκτά, και μιλάω για άξιον στο 24ο 1.1mm (high E) και 1.5mm (low E, low B), στο 1.5mm χρειάζεται ριλιφ για να δώσει κάποιο αέρα να μην πνίγονται τα ριφς.

 

Σέβομαι την εμπειρία των γραφόντων (αν και εγω δεν έχω λίγη σετάροντας απο το 1986 και παίζοντας απο το 1980), απλά παραθέτω κάποια στοιχεία που ίσως δώσουν εξήγηση στο γιατί πάρα πολλοί κιθαρίστες παίζουν με κάποιο (μικρο ή μεγάλο) ριλιφ.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

@dimsonic , αλλά σε περίπτωση που βρεθούμε δια ζώσης, θα ήταν χαρα μου να τα πούμε επί τόπου, με ένα όργανο στα χέρια.

 

ούτως ή άλλως εμείς βρισκόμαστε ...για δουλειά ή για χαβαλέ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk ακώμα στέλνεις το προσπέκτους...άντε θα σου στείλω εγώ πρώτος.Ορίστε,και καλή μελέτη στα συναρμολογήματα

https://www.get-app.gr/paidika/lego-katalogos-paixnidia/

 

Φάνη,ετοιμάζω ένα μπάσο για εναν φίλο απο Θεσσαλονικη.Άμα είναι,δεν θα το σετάρω,θα στο φέρω να το σετάρουμε μαζί (κάπου τον επόμενο μήνα πιστεύω) και θα δούμε το όλο θέμα dead straight neck.Έτσι και αλλιώς lined fretless είναι,οπότε ο παράγοντας "μάπα leveling" βγαίνει απο το παιχνίδι.Θεωρώ οτι η ταστιέρα δεν έχει ανομαλίες στην επιφάνια της.

 

 

fusion τι τα θες τα torzal...ο leo δεν έκανε ποτέ κάτι τέτοιο οπότε είναι κάτι που υπάρχει μόνο στην φαντασία μας.

Θες jig 5 αξόνων ή καλύτερα cnc (ξέρω έναν τύπο σε ενα χοριό της Έδεσσας που κάνει κιθάρες σε cnc απο την εποχή των δραχμών,και δεν ξερω αν διατίθεται να φάει 3 μέρες για ένα torzal όργανο μιας και το cnc του έχει 3 άξονες)

Εγώ είχα κάνει jig 4 αξόνων (έπιασε χόρο 4,5 τμ) και γιαυτό υπήρξαν κάποια ελαττώματα στο τελικό αποτέλεσμα αλλά τουλάχιστον,το όργανο παίζει.Αλήθεια όμως,θέλει καλή γνώση γεωμετρίας (εγώ δεν έχω,με βοήθησε καθηγητής μαθηματικός)

 

IMG-d77573326238e7ceefc14729443bdee9-V.jpg

Επεξεργασμένο από xtrm_basses
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

superfunk ακώμα στέλνεις το προσπέκτους...άντε θα σου στείλω εγώ πρώτος.Ορίστε,και καλή μελέτη στα συναρμολογήματα

https://www.get-app.gr/paidika/lego-katalogos-paixnidia/

 

 

Λες και εχεις google maps παρακολουθητηρι.....

 

Πριν απο 2 ωρες περασα  απο τον ΝΑΟ  

 

The LEGO® Store Berlin
Tauentzienstraße 20, 10789 Berlin
030 21016222
https://maps.app.goo.gl/2asQxerXVT6mGsSR9

 

πήρα το MINECRAFT για τον μικρο,αΦτο με τα PANDA   ,το ειχαν προσΦορα, ΕΣΥ θες τιποτα?

 

Διπλα ειμαι και πινω καφε** στο KaDaWe δεν ειναι κοπος...  εχει γονατίσει ο τουριΖμος φετος και δεν εχει ουρες.

 

**Να και ο καφες 🙂.... α ρε  @fusiongtr που ησαι....

 

**Köstritzer Schwarzbier - Bitburger International

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, xtrm_basses said:

fusion τι τα θες τα torzal...ο leo δεν έκανε ποτέ κάτι τέτοιο οπότε είναι κάτι που υπάρχει μόνο στην φαντασία μας.
 

 

Με παρεξήγησες.

Κατ' αρχήν δεν είμαι κανένας κολλημένος με fender, το αντίθετο θα έλεγα.

 

Από εκεί και πέρα, δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω κάτι τέτοιο (όχι ακόμα τουλάχιστον), αλλά με ενδιαφέρει να μάθω περισσότερες πληροφορίες από κάποιον που ξέρει (και μάλιστα πρακτικά) περισσότερα πράγματα, όπως ....

 

- εργονομία

- τι σε έκανε εσένα να ασχοληθείς

- πώς λειτουργεί στην πράξη μια τέτοια ταστιέρα (τι βελτιώνει)

 

κλπ.

 

Γι' αυτό πρότεινα να ανοίξει ένα θέμα κάποιος που ξέρει τα σχετικά.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusiongtr ξέρω οτι δεν είσαι κανας κολλημένος με fender.Αυτό το έγραψα για αυτούς που είναι.

Γενικά σε εκείνο το μπάσο έβαλα οτι περίεργο spec μου ήρθε στο μυαλό.Ήθελα να κάνω ένα headless,ένα multiscale,ένα torzal,ενα με κουφοτό σώμα κτλ και τα έβαλα όλα σε ένα όργανο έτσι για να μου βγεί το άχτι χωρίς να κάνω 15 όργανα.

Τώρα,εαν είναι πιο άνετο?ναι,είναι.Εαν θες κανα μήνα να το συνηθίσεις?οχι δεν θες.Σκέψου οτι το έδωσα στον δάσκαλο του ωδείου να παίξει,και έπαιξε χωρίς πολύ δυσκολία,και φαντάσου οτι ΔΕΝ έχω βάλει side dots και την στηγμή που το scale του ΔΕΝ είναι 34 θα μπορούσε να μπερδευτεί πολύ εύκολα αφού δεν έβλεπε ουτε καν τα τάστα.Δεν θυμάμαι τι κλήσεις είχα δώσει νομίζω 25 μοίρες σε nut και 15 σε bridge.Το θέμα όμως είναι πως το πήρε κάποιος πρώτη φορά στην ζωή του και έπαιξε χωρίς πολλα πολλα.Είχα φωτό στο photobucker αλλά πλέον έχουν κλειδώσει.Κάποια μέρα όντως καλό είναι να κάνω κανα θέμα για αυτό.

 

superfunk, merci για την καλή σου πρόθεση,αλλά,ακώμα και στα lego μου,εγω φτιάχνω τα τουβλάκια.Μπορείς όμως να κρατήσεις αυτό που θα μου έπαιρνες για σένα.

Βέβαια,αυτό που προέχει για την ώρα είνα να ξεκινήσεις public disgrace videos κτλ οτι ο rick toone είναι παρταλιάβος και κομπογιαννίτης με τέτοια απάντηση που μου έδωσε,αφού σύμφωνα με τα λεγώμενα σου,βαριετε να κάνει σωστό set up σε κάποια όργανα,ενώ σε κάποια άλλα όχι.Μα τι τσαπατσουλιά...Au mon dieu δηλαδής!!ricktoonenanswer.thumb.jpg.b92f69084668386a43753175c40483cb.jpg

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

superfunk, merci για την καλή σου πρόθεση,αλλά,ακώμα και στα lego μου,εγω φτιάχνω τα τουβλάκια.Μπορείς όμως να κρατήσεις αυτό που θα μου έπαιρνες για σένα.

Βέβαια,αυτό που προέχει για την ώρα είνα να ξεκινήσεις public disgrace videos κτλ οτι ο rick toone είναι παρταλιάβος και κομπογιαννίτης με τέτοια απάντηση που μου έδωσε,αφού σύμφωνα με τα λεγώμενα σου,βαριετε να κάνει σωστό set up σε κάποια όργανα,ενώ σε κάποια άλλα όχι.Μα τι τσαπατσουλιά...Au mon dieu δηλαδής!!

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου έχω σε κάποιο μπαούλο το βιβλίο του Dan Erlewine "How to Make Your Electric Guitar Play Great!" το οποίο φαντάζομαι το έχουν πολλοί απο εδω. Στο κεφάλαιο " How They Do It: A Guide To The Great setups"       περιγράφει τα σεταπ κιθαρών πολλών γνωστών κιθαριστών με τις τεχνικές μετρησεις να έρχονται απο τους ίδιους τους τεχνικούς τους που τις σετάρουν. Ελάχιστοι παίζουν με μηδενικό ριλίφ... Απο Steve Ray που ρωτάει ο @dimsonic αν ακούω, μέχρι την washburn του Bettencourt όλοι εκτός απο 1-2 (π.χ. Eric Johnson) παίζουν με ριλιφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Καπου έχω σε κάποιο μπαούλο το βιβλίο του Dan Erlewine "How to Make Your Electric Guitar Play Great!" το οποίο φαντάζομαι το έχουν πολλοί απο εδω. Στο κεφάλαιο " How They Do It: A Guide To The Great setups"       περιγράφει τα σεταπ κιθαρών πολλών γνωστών κιθαριστών με τις τεχνικές μετρησεις να έρχονται απο τους ίδιους τους τεχνικούς τους που τις σετάρουν. Ελάχιστοι παίζουν με μηδενικό ριλίφ... Απο Steve Ray που ρωτάει ο @dimsonic αν ακούω, μέχρι την washburn του Bettencourt όλοι εκτός απο 1-2 (π.χ. Eric Johnson) παίζουν με ριλιφ.

 

 

Το θεμα μας δεν ειναι αν υπαρχουν παικτες που χρησιμοποιουν πολυ relief.

ΦΥΣΙΚΑ και υπαρχουν.

Το θεμα μας ειναι πιο ειναι το ΣΩΣΤΟ....και πιο κανει την κιθαρα να ακουγεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Σεταρω κιθαρες 37 χρονια....ΟΛΕΣ ακουγονται ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερα με ελαχιστο ή καθολου relief...

 

To λεει αλλωστε και ο DAN ERLEWINE που αναφερεις παραπανω  (δυστυχως ολο το αρθρο θελει πληρωμη....παντως παρακατω λεει οτι το relief σκοτωνει το attack & το compression της νοτας και χαλαει τον συνολικο ηχο της κιθαρας)  ο ιδιος δε συστηνει ελαχιστο ή μηδενικο relief (οπως και ο @Πνοή και Νύξη παραπανω)

 

https://www.questia.com/magazine/1G1-16327159/being-straight-s-no-relief

 

(Αυτό το άρθρο το είχα διαβάσει πολύ παλιά και στην κυριολεξία μου άνοιξε τα μάτια και άλλαξε τον τρόπο που σεταρα τις κιθάρες μου ως τότε ,δηλ.συμφωνα με τα Fender,Gibson specs)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου