Προς το περιεχόμενο

"Child in time" -- cover


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
Στις 10/11/2020 στις 11:12 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Μου αρεσει να τραγουδαω (πολυ), αλλα δεν μου αρεσει να ακουω τη φωνη μου ηχογραφημενη. Οι λογοι ειναι διαφοροι, και εχουν να κανουν με ποιοτικα χαρακτηριστικα της φωνης μου στην εκαστοτε ηχογραφηση.

 

ο βασικός λόγος που δεν σου "αρέσει" (φαινόμενο κοινό σε ΟΛΟΥΣ  μας), είναι ότι όταν την ακούς ηχογραφημένη, τα ηχητικά κύματα φτάνουν στα τύμπανα των αυτιών σου (και τα δονούν) ταξιδεύοντας σε διάφορη χρονική φάση μέσω του αέρα (δηλαδή όπως περίπου την ακούν οι υπόλοιποι όταν τραγουδάς (ή μιλάς) μπροστά τους)...

 

την στιγμή όμως που την εκφέρεις εσύ, την ακούς ταυτόχρονα και μέσω των άμεσων κυμάτων που δημιουργούν οι φωνητικές  σου χορδές στην στοματική σου κοιλότητα και δημιουργούν δονήσεις μέσω των οστών στα τύμπανα σου ως δεύτερη πηγή... έτσι η αποκωδικοποίηση πλέον των δονήσεων σε ηχητική πληροφορία από τον εγκέφαλο είναι φυσικά διαφορετική...

 

επειδή λοιπόν όλοι μας αντιλαμβανόμαστε παιδιόθεν την φωνή μας με τον ένα τρόπο, στην περίπτωση της ηχογραφημένης, συνήθως το ηχητικό αποτέλεσμα αρχικά μας είναι ενοχλητικό και μας ξενίζει καθώς υπολείπεται σε όγκο χαμηλά και σε απαλότητα μεσουψηλά σε σχέση με την "πλασματική" ιδέα που είχαμε σχηματίσει γι αυτήν...

 

η ταπεινή συμβουλή μου... να ηχογραφείς όσο περισσότερο μπορείς την φωνή σου για να εξοικειωθείς με την χροιά που φτάνει στους άλλους και να την "κρίνεις" πλέον ως τρίτος ακροατής και ως τέτοιος να την φέρεις στο σημείο που επιθυμείς "απελευθερώνοντας" την, γιατί πιστεύω ότι έχεις πολλές δυνατότητες που ακόμα είναι "κρατημένες"...

 

 

ΥΓ. παρεμπιπτόντως η διαφορά στην αντίληψη είναι κατά κανόνα υπεύθυνη και για τα συχνά στοναρίσματα πολλών (κυρίως των άπειρων) όταν τραγουδούν φορώντας ακουστικά...

ΥΓ2 ένα κολπάκι εξάσκησης ως προς την εξοικείωση είναι να τραγουδάς κρατώντας καλυμμένο το αριστερό αυτί...

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Νίκο, καμιά φορά αυτά που γράφεις με αφήνουν μακάκα!

Ευχαριστώ για την γνώση και την εμπειρία που μοιράζεσαι.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αναλυση. Προκειται για φαινομενο που αγνοουσα, και οντως εχει λογικη βαση. Πολυ ευστοχος.

 

Πρεπει να μαθω να ηχογραφω πιο σωστα, και να μιξαρω καλυτερα τη φωνη. Μου εχει τυχει καμποσες φορες, τελευταιο ετος που ασχολουμαι, να μου πετυχαινει η ηχογραφηση (ενταση input, θεση μικροφωνου κλπ), διευκολυνοντας με ως προς την επεξεργασια φωνης.  Στην περιπτωση αυτη μου αρεσει η φωνη μου, διοτι εχει σωμα και δεν εχει αυτες τις ενοχλητικες μεσαιες συχνοτητες. Συνηθως, βεβαια, δεν το πετυχαινω. Σιγουρα η εξασκηση και η επαναληψη θα βοηθησει.

 

Ισως πρεπει επιστρεψω στο sm57 και να αφησω λιγο στην ακρη το ταπεινο tracer pro για τις ηχογραφησεις φωνης.  Το τελευταιο διδει καπως πριματο ηχο, χωρις σωμα, σε σχεση με τον πιο γεματο ηχο του shure, το οποιο υπολειπεται λιγο σε υψηλες συχνοτητες.

 

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πρεπει να μαθω να ηχογραφω πιο σωστα

 

επειδή μπορεί να μην ήμουν αρκετά σαφής (δεν είναι και το κλου μου η σαφήνεια😊) ως προς το σημείο προσοχής που ήθελα να σου επισημάνω, να επανατοποθετηθώ διευκρινιστικά...

 

1 ώρα πριν, npap είπε

να ηχογραφείς όσο περισσότερο μπορείς την φωνή σου για να εξοικειωθείς με την χροιά που φτάνει στους άλλους

 

με αυτό εννοούσα να ηχογραφείς όχι για να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα τεχνικά αυτά καθ αυτά, αλλά για να χρησιμοποιείς το ηχογραφημένο υλικό ως reference της διαφοράς που προανέφερα...

 

σίγουρα σε μια φωνή η "σωστή" ηχογράφηση (το ποια είναι αυτή βέβαια θέλει μεγάλη κουβέντα και δεν είναι του παρόντος) είναι μία παράμετρος... σημαντική μεν αλλά μία και πάντα έπεται (και ποιος στο λέει αυτό😎)... όλα ξεκινούν από την φυσική εκφραστική ικανότητα (που εσύ αναμφισβήτητα έχεις και) που πρέπει πρώτα να αξιοποιήσει κάποιος τεχνικά το δυνατόν περισσότερο πριν (ντάξει ενίοτε και παράλληλα) προσπαθήσει να την αποτυπώσει (ή εκθέσει) σωστά...

 

είναι δύο διαφορετικές καταστάσεις ως προς την προσέγγιση τους κι εγώ (με αφορμή το σχόλιο σου) απλά εστίασα σε αυτή που για μένα πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη βάση... γιατί?... γιατί είναι και η εγγενής "βάση" για όλα τα υπόλοιπα... με πιο απλά (γαλλικά) λόγια: χ%στην την ηχογράφηση και την ηλεκτρονική τεχνική βελτίωση της (ως προτεραιότητα προς το παρόν στην δημιουργική καθημερινότητα σου) και δώσε χώρο και χρόνο στην βελτίωση της τεχνικής της φυσικής έκφρασης... της απόλυτης πηγής δηλαδής...😉

 

μια και σου αρέσει η κλασική ροκ (όπως και εμένα) ψάξε τις τεχνικά κακές ηχογραφήσεις ενός μεγάλου τραγουδιστή (όποιου θες) των 70ς... θα βρεις πολλές... αλλά νομίζω ότι καμία από αυτές (π.χ. επειδή έχει λιγότερο όγκο ή ξύνουν τα συριστικά ή έχει κακό reverb ή...) δεν θα καταστεί ικανή να σε κάνει να αλλάξεις γνώμη για την καλλιτεχνική εκφραστική ικανότητά του... απλά θα απολάμβανες κατά τι περισσότερο το performance του δια μέσου μιας "υπεραξίας" που θα πρόσδιδε η αρτιότερη τεχνική στήριξη αν ενδεχομένως υπήρχε...

 

 

ΥΓ. ελπίζω να έγινα τώρα πιο κατανοητός ως προς την θέση και την πρόθεση μου και να μην με παρεξήγησες για την επιμονή μου... αν ναι σόρυ...

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορουσα να σε παρεξηγησω, Νικο. Οσα λες ειναι απολυτως σωστα. Πρωτα φτιαχνω την εκφραστικοτητα/ερμηνεια/τεχνικη μου, και μετα ασχολουμαι με ολα τα τεχνικα. Ησουν εξ'αρχης κατανοητος.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλό Γιώργο. Τις παρατηρήσεις περί φωνής στις είπαν και οι παραπάνω. Προσωπικά θα το ήθελα και σε λίγο πιο αργό τέμπο καθότι μέρος της τελετουργίας του συγκεκριμένου κομματιού είναι και η ταχύτητά του imo. Με λίγο παραπάνω προσοχή στις ψηλές και στρώσιμο του φαλσέτο θα είσαι άψογος. 

  • Ευχαριστώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου