Προς το περιεχόμενο

Ποιο compressor pedal?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Tamtam είπε

O κομπρέσορας δεν μου στερεί τπτ από αυτά, απλώς με προστατεύει από τις κακοτοπιές 🙂

Εγώ το έβλεπα ακριβώς αντίθετα. Όταν χρησιμοποιούσα τον monte allums moded cs-3 μόνιμα on με πολύ χαμηλό compress και ψηλό level, ένιωθα ότι μου γυάλιζε τα πάντα, τα έκανε πιο πολιτισμένα και έχανα αυτή την «ωμότητα, ατέλεια» you name it, που αναζητούσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
27 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Για αΦτο σε γουστΕρνω και ας ισε κε κΩμουνιστις

Ένα θα όνομα θα σου πω για να ερθεις στα ίσα: Brian May. 

 

Ξεχασα να αναφέρω Παπαδόπουλο/Ζαμπετα( Τρυπες ) και Παπαδόπουλο/Μπαντούκ (Λαϊκεδέλικα) στους post-dinosaur κιθαριστικούς ήρωες.

 

@dimsonic δεν ενοχοποιούμε τη χρήση κομπρέσορα. Άλλωστε εντελώς άλλο θέμα ειχε το post. Πώς να ζωντανέψει ο ήχος σε ένα bedroom level λαμπατο rig. Έψαχνα κι εγώ μια φέτα να βάλω πριν τον ενισχυτή μου κάποτε. Για να συμμαζευει ό,τι ξεφεύγει. Μεγάλωσα. Δεν μπορώ να κουβαλάω πράματα. Ειμαι σε κατασταση ελαχιστοποίησης. Στο λάιβ είναι δύσκολο παιχνιδι το compression, εκτός αν το θέλεις να είναι προφανές. Ηχογράφηση, αν κανω, κι αν χρειαστεί, μπαίνει στο μιξ.

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

θα όνομα θα σου πω για να ερθεις στα ίσα: Brian May. 

 

Τώρα ανέβηκες ακόμα περισσότερο στην εκτΙμισειΣ μου

21 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Μπαντούκ

 

Πρέπει να πσακΣω να βρω στα κιτάπια μου ένα κομμάτι που είχαμε κάνει μαζί παλιά.

 

Είναι και fellow traditional shaver (εγώ τον έριξα στο rabbit hole 🙂 )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ είχα την τύχη και τιμή να τους φιλοξενώ στο studio όπου έκαναν πρόβες και με Θανάση Παπακωνσταντίνου αλλά και με Blues Wire. Tεράστιο σχολείο. Ο δε Μπαντούκ συνδύαζε τεχνολογία(midi & mac) και old school( απίθανη συλλογή πεταλιών) εντελώς φυσιολογικά. Εποχές 2002-2005. Κάποια στιγμή μοιράστηκε τις φυσαρμόνικές του με τις κιθαρες μου σε μια παραγωγή για τον Τηλέμαχο Ζαγρέα. 

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1446254495426582&id=100001261357540

 

Για τί πράγμα μιλούσαμε όμως;...

32 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Είναι και fellow traditional shaver

Α ναι. Κι εγώ έμαθα traditional ponytail από Παπαδόπουλο.

  • Χαχα 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Πνοή και Νύξη said:

Μεγάλωσα. Δεν μπορώ να κουβαλάω πράματα. Ειμαι σε κατασταση ελαχιστοποίησης. Στο λάιβ είναι δύσκολο παιχνιδι το compression, εκτός αν το θέλεις να είναι προφανές. Ηχογράφηση, αν κανω, κι αν χρειαστεί, μπαίνει στο μιξ.

 

 

τι λες, εδώ δεν βγαίνουμε απο το σπίτι....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekim είπε

monte allums moded cs-3


Οι κομπρέσορες της Boss είναι μόνο για τα μπάζα ή μμόνο για μπασίστες (για κάποιο λόγο ακούγονται καλύτερα στο μπάσο κτγμ). Στην κιθάρα καταστρέφουν τον ήχο. Τώρα για τη μόντα δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/28/2020 at 2:47 PM, Tamtam said:


Οι κομπρέσορες της Boss είναι μόνο για τα μπάζα ή μμόνο για μπασίστες (για κάποιο λόγο ακούγονται καλύτερα στο μπάσο κτγμ). Στην κιθάρα καταστρέφουν τον ήχο. Τώρα για τη μόντα δεν ξέρω...

ή για τον Nels Cline που τον χρησιμοποιεί αμοντάριστο. Όσον αφορά τις μόντες, που πάνω κάτω είναι ίδιες, έχω κάνει του Wampler, και μπορώ να σου πω τι κάνει: ανεβάζει την ένταση, τον όγκο, κόβει τον θόρυβο, βγάζει την "πλαστικίλα". Σαν να διπλασιάζει το πετάλι. Ο boss cs-3 δεν είναι κακός σαν κομπρέσσορας για το budget του. Νομίζω το πιο σύνηθες είναι να μην καταλαβαίνει ο κόσμος τη φύση του κομπρέσσορα. Δηλαδή αντί για χρήση σε country, funk συμπίεση, περιμένει ένα treble booster ή κάτι που άλλο που φαντάζεται ότι κάνει και δεν μπορεί να περιγράψει.  

7nsnriXxebrj_swsjaE5Ofc5ow3gLHV3NROHv22k8ls.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ledge είπε

ή για τον Nels Cline που τον χρησιμοποιεί αμοντάριστο. Όσον αφορά τις μόντες, που πάνω κάτω είναι ίδιες, έχω κάνει του Wampler, και μπορώ να σου πω τι κάνει: ανεβάζει την ένταση, τον όγκο, κόβει τον θόρυβο, βγάζει την "πλαστικίλα". Σαν να διπλασιάζει το πετάλι. Ο boss cs-3 δεν είναι κακός σαν κομπρέσσορας για το budget του. Νομίζω το πιο σύνηθες είναι να μην καταλαβαίνει ο κόσμος τη φύση του κομπρέσσορα. Δηλαδή αντί για χρήση σε country, funk συμπίεση, περιμένει ένα treble booster ή κάτι που άλλο που φαντάζεται ότι κάνει και δεν μπορεί να περιγράψει.  

 


Τι να σου πω δεν ξέρω, δεν είμαι ο Cline ούτε ο Prince... Εμένα ο ήχος του μου προξενεί απέχθεια. Και ξέρεις, είναι πολύ δύσκολο να μιλήσουμε για ήχο με ... λόγια. 
Καθώς έγραψα και πριν θέλω έναν κομπρέσορα που ν μην ακούγεται (φαίνεται) το compression του. Αλλά και που να διαθέτει αρκετό αν χρειαστώ να παίξω "ξερά" κάτι funk, χωρίς δυναμικές.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tamtam said:

Τι να σου πω δεν ξέρω, δεν είμαι ο Cline ούτε ο Prince... Εμένα ο ήχος του μου προξενεί απέχθεια. Και ξέρεις, είναι πολύ δύσκολο να μιλήσουμε για ήχο με ... λόγια. 

καλά ναι, περί ορέξεως ό,τι αρέσει στον καθένα. Ευτυχώς υπάρχουν πάμπολλες επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με το boss cs3, τα εξηγεί μια χαρά, εδώ, ο μίστερ (στο 25:00)

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου