Προς το περιεχόμενο

Συλλέγοντας vintage hi tech hardware


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις, όταν είχατε όλα αυτά, εγώ πήρα πρώτη φορά κομπιουτεράκι που είχε και τετραγωνική ρίζα ασούμε.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 6:14 ΠΜ, LK είπε

Διασώστης ειμαι. 😛

και που τα αποθηκεύεις;

 

κοιτα σαν χόμπι το καταλαβαίνω, και η άποψή σου για το οξύμωρο που δεν έχουν τα παιδιά ΥΠ αλλα πετάνε στο δημόσιο αβέρτα ειναι πολλη ορθή.

 

ομως δε νομίζω ότι αξίζουν τα crt διασωση διοτι δεν ειναι κάποια ιδιαίτερη τεχνολογία, και δεν σπανίζουν κιολας. κάποια κομμάτια συλλεκτικά το αντιλαμβάνομαι αλλα να γεμίσεις με οθόνες που ήταν και τότε του συρμού δε ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, otto## είπε

και που τα αποθηκεύεις;

 

κοιτα σαν χόμπι το καταλαβαίνω, και η άποψή σου για το οξύμωρο που δεν έχουν τα παιδιά ΥΠ αλλα πετάνε στο δημόσιο αβέρτα ειναι πολλη ορθή.

 

ομως δε νομίζω ότι αξίζουν τα crt διασωση διοτι δεν ειναι κάποια ιδιαίτερη τεχνολογία, και δεν σπανίζουν κιολας. κάποια κομμάτια συλλεκτικά το αντιλαμβάνομαι αλλα να γεμίσεις με οθόνες που ήταν και τότε του συρμού δε ξερω...

Είμαι οριακά πλεον απο χώρο. ...αλλα εχω πολύ πράγμα. 

Κάποια στιγμή ελπιζω να παω καπου αλλου....και να τοποθετηθουν καλλίτερα. ..  Ολα.

Δεν ξέρω. ...τα crt είτε μονιτορ ειτε tv.ανεξάρτητα απο την οποία αξία τους...με ηρεμούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 ώρες πριν, LK είπε

Είμαι οριακά πλεον απο χώρο. ...αλλα εχω πολύ πράγμα. 

Κάποια στιγμή ελπιζω να παω καπου αλλου....και να τοποθετηθουν καλλίτερα. ..  Ολα.

 

κοίτα... υπομονιή... ο καιρός γαρ εγγύς που θα υπάρξουν και εδώ "λαογραφικά" μουσεία που θα φιλοξενούν αποκλειστικά γωνιές αφιερωμένες στα 60-70-80s... μπορούν κάλλιστα να ξεκινήσουν από την Κοζάνη...😎

 

remote.jpg_ashx.jpg.16245ed42765bae7c6f56fcf06f227b4.jpg

 

ΥΓ. σοβαρά τώρα σίγουρα θα μουν επισκέπτης σε ένα τέτοιο μουσείο...

  • Like 4

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, npap είπε

 

κοίτα... υπομονιή... ο καιρός γαρ εγγύς που θα υπάρξουν και εδώ "λαογραφικά" μουσεία που θα φιλοξενούν αποκλειστικά γωνιές αφιερωμένες στα 60-70-80s... μπορούν κάλλιστα να ξεκινήσουν από την Κοζάνη...😎

 

remote.jpg_ashx.jpg.16245ed42765bae7c6f56fcf06f227b4.jpg

 

ΥΓ. σοβαρά τώρα σίγουρα θα μουν επισκέπτης σε ένα τέτοιο μουσείο...

Είναι άλλοι δυο φιλοι μου εδω....που μαζί με αυτά που εχουν ανοιγουμε μουσειο πανευρωπαϊκου επιπέδου. 

Την Αμερική δεν την κοντράρουμε....εκει ειναι η πηγή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καραντίνας και κορονοϊού επιτρέποντος, όταν με το καλό πάψουμε να φοβόμαστε τα ταξίδια, συνιστώ σε όποιον βρεθεί ή περάσει από τις Βρυξέλλες, να επισκεφθεί το Μουσείο Μουσικών Οργάνων. Εκτός από μια τεράστια γκάμα από κάθε είδοςυ μουσικό όργανο (από Πολυνησία και Ινδονησία, μέχρι μεσαιωνική ευρώπη), τα όργανα που φιλοξενεί μπορεί να τα ακούσει κανείς στα ακουστικά του, με το μηχανημα της ατομικη΄ς ξενάγησης, είτε αυτόνομα είτε μέσα σε ηχογραφήσεις κομματιών. 
Αν θυμάμαι καλά, είχαμε κάποτε και στην Αθήνα στο Μοναστηράκι κάτι αντίστοιχο , σε ένα Μουσείο Παραδοσιακών Μουσικών Οργάνων - δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη.

Εσένα LK, φαντάζομαι ότι θα σε ενδιέφερε με τρέλα ο όροφος που είναι αφιερωμένος αποκλειστικά σε ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά όργανα - μπάσα και συνθεζάιζερς μέχρι σικουενσερ και ότι παραφερνάλιο μπορεί κανείς να φανταστεί.
Εχω λυώσει ώρες στο μουσείο αυτό και αγοράσει και άλμπουμς με ήχους από τις συλλογές τους , που είναι χωρισμένες ανά χώρα, είδος, εποχή, είδος μουσικής κλπ. Φυσικά έχει και ειδικό section για oddities! (όργανα από γυαλί, βιολο-τρομπέτες κλπ)

https://www.google.com/search?q=museum+of+musical+instruments+brussels&client=firefox-b-d&sxsrf=ALeKk01cPBsXMtOASqovfXEj9Vni6Kr5mA:1610872508084&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj9kv3cx6LuAhUhA2MBHQhgD6oQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1280&bih=607


image.thumb.png.e224485e564a9988dba8f3d8c28db249.png

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ΔΕΝ υπηρχε αυτός ο παλαβός, να κρύψει αυτα, και να γλιτώσουν το σκραπ για να γινουν όπλα στον 2o παγκόσμιο πόλεμο..........αναλογιστειτε τη ζημια (τέλος κύκλου ζωής οχήματα ήταν και τότε......παλιατζουρες όπως λέμε).

Τώρα όμως;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου