Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πρέπει ν’ αλλάζουμε πετάλια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οn a serious note............αγοραζα πεταλια αρκετα εως πολυ συχνα. Σταματησα οταν μετα απο πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ καιρο κατεληξα στο να εχω τον ηχο που εχω σχεδιασει στο κεφαλι μου και να ειμαι ικανοποιημενος και απο τους ηχους που θελω να μπορω να μιμουμαι στο παιξιμο μου (βεβαια αυτο απαιτει πεταλιερα των 15 πεταλιων αλλα τι να κανουμε.....). Τωρα ειμαι περιπου δυο με τρια χρονια ΚΑΘΑΡΟΣ 🙂 🙂 🙂  Το ιδιο ισχυει και για τις κιθαρες μου. Σταματησα στις 6 (3 στρατ, μια LP, μια tele k μια pensa-simile MK κοπια) . Tωρα αν βρω και εναν fender Bassman 59  reissue να τον βαλω να κανει παρεα τον deluxe reverb II μου, εχω κλεισει με αγορες για παντα.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Οn a serious note..........

 

 

+1000

 

Μετα απο δεκαετιες pedal abuse εχω καταληξει οτι ουσιαστικα το μονο που πραγματικα "χρειαζομαι" ειναι ενα delay & ενα tremolo...αντε και λιγο wah στο τσακιρ κεφι.... παιζω πολυ σπανια με βρωμικο ηχο αλλα ετσι κι αλλιως ο "βρωμικος" ηχος μου ειναι ο ΚΑΘΑΡΟΣ των περισσοτερων εδω μεσα 🤣 οποτε με ενα οποιοδηποτε light overdrive ειμαι μια χαρα .... και καθολου dirt pedal να μην ειχα δεν θα εσκαγα κι ολας...

 

Ο αγαπημενος μου ενισχυτης (Marshall 1974x) εχει ετσι κι αλλιως εξαιρετικο tube tremolo οποτε σε λιγο με βλεπω μοναχΑ με ενα delay....😅 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια εγώ το σκέφτομαι αλλιώς. Για ποιον λόγο να μην αγοράζουμε πετάλια; Ε για πέστε

edit: ή για να το θέσω ποιο σωστά, για ποιον λόγο να μην προσθέτουμε συνεχώς νέα στα ήδη υπάρχοντα. Αφού ξέρουμε ότι και μεταξύ τους ακούγονται διαφορετικά, άρα γιατί να μην έχουμε όσα περισσότερα μπορούμε 

Επεξεργασμένο από ekim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marathon είπε

για πετάλια μιλάω και εγώ. Εσύ μιλάς για αναλογικά και εγώ για Πσιφιακά!

image.jpeg

Αυτά τα έχω κι εγώ. 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marathon είπε

Πετάλια αλλάζουμε όταν βγαίνει καινούργιο Guitar Rig

image.png

ο μόνος λόγος που συνεχίζω να χρησιμοποιώ windows... οι εναλλακτικές μου είναι αυτές:

 

https://alternativeto.net/software/guitar-rig/?platform=linux

και πρέπει να κάτσω σοβαρά να τα δοκιμάσω όλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φοβερο και τρομερο guitarix ποτε δεν δούλεψε για μενα, με την έννοια να κάνει κάτι χρήσιμο, κάπως να ακούγεται έστω συμπαθητικά.

To Rakarrack όσο ζούσε ήταν ΦΟΒΕΡΟ, τα εφε του ήταν απλα καταπληκτικά, μιλάμε για software Synth ουσιαστικά, realtime tracking , ktl (οτι θυμάμαι λέω, αν πω και καποια χαζομάρα σχωρατε με). Δυστυχώς δεν γίνεται πλεον development.

gnuitar  αμα κρίνω απο το όνομα ... παραπέμπει σε 80s/90s ... ψόφιο

 

βασικά δουλεύω με ARDOUR2 (πολυ καλό DAW) + το boss me-25 σαν interface αλλά και multi-effect.

 

linux πάντα... windows στο σπίτι ούτε για τον μισο αμαχο πληθυσμό... κόρη windows δικο της, γιος linux

 

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Superfunk said:

 

 

+1000

 

Μετα απο δεκαετιες pedal abuse εχω καταληξει οτι ουσιαστικα το μονο που πραγματικα "χρειαζομαι" ειναι ενα delay & ενα tremolo...αντε και λιγο wah στο τσακιρ κεφι.... παιζω πολυ σπανια με βρωμικο ηχο αλλα ετσι κι αλλιως ο "βρωμικος" ηχος μου ειναι ο ΚΑΘΑΡΟΣ των περισσοτερων εδω μεσα 🤣 οποτε με ενα οποιοδηποτε light overdrive ειμαι μια χαρα .... και καθολου dirt pedal να μην ειχα δεν θα εσκαγα κι ολας...

 

Ο αγαπημενος μου ενισχυτης (Marshall 1974x) εχει ετσι κι αλλιως εξαιρετικο tube tremolo οποτε σε λιγο με βλεπω μοναχΑ με ενα delay....😅 

 

Να το δόγμα που μπορείς να ακολουθήσεις:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Jet72 είπε

 

Να το δόγμα που μπορείς να ακολουθήσεις:

 

Να σου πω ειναι λιγακι πΣεφταρακος μια και εχει always on ενα Fulltone Tube  Tape delay

 

 

Keith Richards' stage rig | Guitar rig, Guitar rack, Keith richards guitars

 

 

που και....εγω να επαιζα μεσα απο αυτο ο ΘΕΟΣ θα ακουγοντουστασανε 🤣 οποτε οντως με αυτο και ενα tremolo θα ειμαστε κοντα (με τη διαφορα βεβαια οτι εγω ειμαι ο τιποτας και αυτος ενας απο τους μεγαλυτερους κιθαριστες ολων των εποχων...)

 

Επισης μη ξεχναμε οτι ηταν ισως ο ΠΡΩΤΟΣ που χρησιμοποιησε ποτε πεταλι για βρωμα (στο Satisfaction)...πριν ολοι επαιζαν καθαρα σαν και εμενα 😄

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Επισης μη ξεχναμε οτι ηταν ισως ο ΠΡΩΤΟΣ που χρησιμοποιησε ποτε πεταλι για βρωμα (στο Satisfaction)...πριν ολοι επαιζαν καθαρα σαν και εμενα 😄

Για να δείξει τι θα παίξουν τα πνευστά, όχι γιατί του άρεσε. 

  • Like 1
  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Nestoras said:

Για να δείξει τι θα παίξουν τα πνευστά, όχι γιατί του άρεσε. 

 

και μετα ήρθε ο Otiw Redding

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου