Προς το περιεχόμενο

desktop....Noiz !


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

δεν υπάρχει περίπτωση.

Ο υπολογιστής είναι idle και χτυπάει 38-39 db.

Κλειστός στο δωμάτιο έχω 32. Και κλείνοντας και το λαπτοπ παραμένει σταθερά 32.

Θα πάρω 15μετρο hdmi και θα τον κατεβάσω στον κάτω όροφο

 

Επειδή το έχω ψάξει κι εγώ για τον ίδιο λόγο κάπως πρόσφατα, γράφω εμπειρίες:

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Δημήτρη, αυτό είναι ακριβώς δίπλα στο κουτί του Η/Υ ή στο σημείο που κάθεσαι και δουλεύεις στο στούντιο ή εκεί που βάζεις μικρόφωνο για εγγραφή;

 

ΜΕΤΡΗΣΗ: Εγώ αυτή τη στιγμή (με κίνηση στο διπλανό δρόμο σχεδόν μηδενική) στο σημείο που κάθομαι στον Η/Υ γενικά έχω <40db με ανοικτή τηλεόραση χαμηλόφωνα (καταλαβαίνω όμως τι λένε άνετα) σε διπλανό δωμάτιο καθώς και διάφορους μικροθορύβους. Π.χ. όταν περνάει φορτηγό στο δρόμο (έχω μόνο ένα διπλό τζάμι που κρατάει σχετικά λίγο) πάει 50db για 1-2 δευτερόλεπτα. Μετράω με ένα φθηνό ντεσιμπελόμετρο. Το τροφοδοτικό μου υποτίθεται ότι είναι σχετικά silent. Το κουτί είναι στο πάτωμα, γύρω στο 1 μέτρο μακριά. Το τροφοδοτικό από την άλλη πλευρά από αυτήν που κάθομαι.

Ε, στο χώρο σου δεν είναι και τραγικά τα πράγματα.. 

Μην ξεχνάμε ότι ο θόρυβος που κάνουν οι ανεμιστήρες είναι σχετικά λευκός, π.χ. οι σκύλοι που τσακώνονται έξω ή οι συναγερμοί που βαράνε χωρίς λόγο με ενοχλούν πολύ περισσότερο από κάτι τέτοια..

 

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΘΟΡΥΒΟ Η/Υ: Τον πολύ το θόρυβο τον κάνει συνήθως το τροφοδοτικό. Εκτός αν έχεις καμιά απίστευτη κάρτα γραφικών (gaming) και κάνει πολύ φασαρία. Όταν το τροφοδοτικό είναι χαμηλά στο κουτί και όχι ψηλά οι μετρήσεις μου δείχνουν ότι είναι κάπως καλύτερα. Μερικοί ανεμιστήρες έχουν ποτενσιόμετρο και ρυθμίζεις τις στροφές. Συνήθως αυτοί κάνουν και αρκετό θόρυβο αν δεν τους χαμηλώσεις. Γενικά όταν είναι ίδια μάρκα το τροφοδοτικό και το κουτί είναι ακόμη καλύτερα. Συνήθως τα τροφοδοτικά με κάποια πιστοποίηση κάνουν πολύ λίγο θόρυβο. Εγώ έκανα αλλαγή στο τροφοδοτικό και ήταν λίγα db καλύτερα - πιο πολύ ψυχολογικό πάντως ήταν πάρα πραγματικό πρόβλημα..

 

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το πρόβλημα βρίσκεται στον ανεμιστήρα του επεξεργαστή (συνηθισμένο) και όχι στην κάρτα γραφικών, σου προτείνω να τον αλλάξεις με έναν noctua, είναι ακριβότεροι αλλά σίγουρα αξίζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panorios είπε

M σου προτείνω να τον αλλάξεις με έναν noctua, είναι ακριβότεροι αλλά σίγουρα αξίζουν. 

 

+1

 

Τέρατα!

Ψυγεία αυτοκινήτων χαμηλώνουν το βλέμμα μπροστά τους! :classic_tongue:

  • Χαχα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ άμα βάλω τώρα την 5700XT με τους τριπλούς ανεμιστήρες στο full νομίζεις πως απογειώνεται jet.

 χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

 

Επειδή το έχω ψάξει κι εγώ για τον ίδιο λόγο κάπως πρόσφατα, γράφω εμπειρίες:

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Δημήτρη, αυτό είναι ακριβώς δίπλα στο κουτί του Η/Υ ή στο σημείο που κάθεσαι και δουλεύεις στο στούντιο ή εκεί που βάζεις μικρόφωνο για εγγραφή;

 

ο χώρος μου (αποκλειστικός μεν) είναι 3Χ3. Και ο διαθέσιμος να κινηθείς 1.5Χ1.5. Όταν λέω δίπλα, χτες ήταν σε απόσταση τεντωμένουν χεριού όπως είναι τα πάντα, από οθόνη, μικρόφωνο, κιθάρες, πλήκτρα κλπ. Σημερα το πήγα στα 2 και κάτι κοντά στο παράθυρο πίσω από τον καναπε. 

Η συνηθισμένη στάθμη θορύβου που είναι ανεκτή σε μένα είναι γύρω στα 30. Και με αυτό κοντέυω πλέον 40.

Εχω υπολογιστές με ανεμιστήρες από το 1990. Σίγουρα είναι ο πιό αθόρυβος αλλά μετά από τόσο καιρό με αθόρυβους εντελώς προβληματίζομαι.

4 ώρες πριν, panorios είπε

Εάν το πρόβλημα βρίσκεται στον ανεμιστήρα του επεξεργαστή (συνηθισμένο) και όχι στην κάρτα γραφικών, σου προτείνω να τον αλλάξεις με έναν noctua, είναι ακριβότεροι αλλά σίγουρα αξίζουν. 

αυτόν μου πρότεινε φίλος που με έβαλε στο λούκι για αλλαγή εξ αρχής. Αλλα του είπα... overkill .....

4 ώρες πριν, cos_dr είπε

εγώ άμα βάλω τώρα την 5700XT με τους τριπλούς ανεμιστήρες στο full νομίζεις πως απογειώνεται jet.

 χαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

αμα έβαζα 5600 θα έπρεπε μετά να τρέχω πίσω απο τον κέρσορα....

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου