Προς το περιεχόμενο

H Gibson αγοράζει την Mesa Boogie


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Gibson στους (πρόσφατους) ενισχυτές δεν λέει κάτι. Αν έβγαζε ενισχυτή (στην PCB κατηγορία, όχι handwired) προσωπικά μαλλον ΔΕΝ θα τον προτιμούσα (όπως δεν προτιμώ και PCB Fender). Δεν έχει την ποιότητα Mesa, Rivera, Fryette, Bogner, Soldano κλπ (ούτε η Fender την έχει).

Αν όμως τώρα βγάλει κάτι, και είναι ουσιαστικά Mesa απο μέσα😀, αλλάζει το πράμα. Αν είναι και βασισμένο σε σχέδια 50's, 60's ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο; Βλέπω ότι όλοι ενοχλείστε πολύ απο το PCB. Δε λέω, είστε μερακλήδες οι περισσότεροι αλλά μήπως υπάρχει και μια δόση υπερβολής; Εντάξει δεν ειναι traditional φάση αλλά πέραν αυτού όντως ακούτε τόσο μεγάλες διαφορές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, otto## είπε

αλλά πέραν αυτού όντως ακούτε τόσο μεγάλες διαφορές; 

 

Ναι.

 

Και τεράστια διαφορά στην αίσθηση.

 

Βέβαια μιλάω για τους vintage style single channel ενισχυτές... οπότε μπορεί να είναι και θέμα σχεδίασης και όχι handwiring...μια και είναι τόσο απλοί στην σχεδίαση που το σήμα παραμένει σχεδόν ανεπηρέαστο και πιο "ζωντανό", αν και έχοντας συγκρίνει τα μοντέρνα reissue της Fender με το real thing δεν υπάρχει καμία σχέση...(βέβαια εκεί παίζουν ρόλο και τα υλικά κατασκευής)

 

Οι ενισχυτές της ΜΒ όμως είναι μοντέρνοι ενισχυτές που απευθύνονται σε άλλο κοινό..και είναι τόσο πολύπλοκοι που δεν νομίζω να μπορούν να φτιαχτούν χωρίς pcb (χωρίς να κοστίζουν τα δεκαπλάσια χρήματα).

 

Κυρίως όμως το handwiring εγγυάται την εύκολη επισκευή του ενισχυτή .

 

Όσον αφορά την αξιοπιστία αν το pcb είναι καλά φτιαγμένο με βαρΓιες πλακέτες και οι λυχνίες ΔΕΝ είναι στερεωμένες πάνω του (το βασικό μειονέκτημα των φτηνών ενισχυτών pcb) δεν υπάρχει προβλημα.

 

Δεν έχω δει προβληματικό Mesa,VHT, Diesel, Rivera ,Soldano ενισχυτή ακόμα και σε... προχωρημένη ηλικία :)

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πολύ ωραία. Μέσα στην πρώτη κιόλας εβδομάδα του 21 ανακοινώθηκαν δύο συγχωνεύσεις, Korg USA με Aguilar και Gibson με Mesa / Boogie. Να δούμε ποιοί θα ακολουθήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, otto## είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο; Βλέπω ότι όλοι ενοχλείστε πολύ απο το PCB. Δε λέω, είστε μερακλήδες οι περισσότεροι αλλά μήπως υπάρχει και μια δόση υπερβολής; Εντάξει δεν ειναι traditional φάση αλλά πέραν αυτού όντως ακούτε τόσο μεγάλες διαφορές; 

 

Έχω έναν καινούργιο 45άρη Bassbreaker και έναν Bassman original 1968 (drip edge), η διαφορά τους είναι αρκετά μεγάλη, ο Bassman ακούγεται πολύ πιο ''ζωντανός'' ενισχυτής, απλά έχει πολύ λιγότερο headroom σε σχέση με το  ''καθαρά κανάλι'' του Bassbreaker (πολλοί βέβαια το ζητάνε αυτό, εγώ από την άλλη σκέφτομαι να του βάλω 12ΑΤ7 μπας και καθαρίζει λίγο σε μεγάλες εντάσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

από την άλλη σκέφτομαι να του βάλω 12ΑΤ7 μπας και καθαρίζει λίγο σε μεγάλες εντάσεις

 

Κάκιστη επιλογή η 12ΑΤ7 για v1 ,μια καλή 12ΑΥ7 είναι η καλύτερη επιλογή.

Ακόμα καλύτερα ένα μεγάφωνο με υψηλό wattage θα δώσει το επιθυμητό headroom σε υψηλές εντάσεις.

Φαντάζομαι βέβαια ότι ήδη τον τρέχεις σε καμπίνα 4 ohm και όχι φυσικά σε 8αρα.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

 

Έχω έναν καινούργιο 45άρη Bassbreaker και έναν Bassman original 1968 (drip edge), η διαφορά τους είναι αρκετά μεγάλη, ο Bassman ακούγεται πολύ πιο ''ζωντανός'' 

δεν αμφιβάλλω αλλα όντως οφείλεται στο pcb? Γενικά, το 68 υπάρχει τέτοιο consistency ώστε να είναι όλοι καλοι 

;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

..μια και είναι τόσο απλοί στην σχεδίαση που το σήμα παραμένει σχεδόν ανεπηρέαστο και πιο "ζωντανό", αν και έχοντας συγκρίνει τα μοντέρνα reissue της Fender με το real thing δεν υπάρχει καμία σχέση...(βέβαια εκεί παίζουν ρόλο και τα υλικά κατασκευής)

Επηρεαζει τοσο πολυ, που ακομα και σε δυο ολοιδια παλια fender vibrolux 72 (ενα δικο μου κι ενος φιλου), στο δικο μου εβγαλα απο τη μεση το κυκλωμα του normal  καναλιου και του tremolo και ο ενισχυτης πηρε 50% πανω του.

 

.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

δεν αμφιβάλλω αλλα όντως οφείλεται στο pcb? Γενικά, το 68 υπάρχει τέτοιο consistency ώστε να είναι όλοι καλοι 

;

 

δεν ξερω που οφείλεται ακριβώς... επ'ουδενί δεν είναι κακό μηχάνημα ο Bassbreaker, απλά μπροστά στον Bassman ωχριά. Είναι αλλιώς ένα στην ουσία ''χειροποίητο'' σε εισαγωγικά μηχάνημα και ας είναι δεκαετίας '60 (καλά προφανώς κάποιοι πυκνωτές θα έχουν αντικατασταθεί μετά από τόσα χρόνια) σε σχέση με ένα μεξικάνικο ενισχυτή που πλέον τους βγάζουνε με το κιλό. Πάντως όπως είπε και ο SF παραπάνω, εξαρτάται και για τι ενισχυτή θες... το να μην είναι pcb δεν λέει κάτι αν θες να έχεις μοντέρνο ήχο τύπου dream theater... αναφέρομαι στην διαφορά ''κλασσικού στυλ''΄ενσχυτή τύπου fender.

 

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Κάκιστη επιλογή η 12ΑΤ7 για v1 ,μια καλή 12ΑΥ7 είναι η καλύτερη επιλογή.

Ακόμα καλύτερα ένα μεγάφωνο με υψηλό wattage θα δώσει το επιθυμητό headroom σε υψηλές εντάσεις.

Φαντάζομαι βέβαια ότι ήδη τον τρέχεις σε καμπίνα 4 ohm και όχι φυσικά σε 8αρα.

 

δεν έχω καμπίνα 4ohm, τον χρησιμοποιώ σε 8άρες όντως...

κάπου διάβασα ότι ο ενισχυτής καθαρίζει αν αλλάξεις τις 12ax7, όντως το μεγάφωνο πάντως δίνει επιθυμητό headroom.

 

Ίσως πρέπει να ψαχτώ για 4ωμ καμπίνα για να τον αξιοποιώ καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου