Προς το περιεχόμενο

Eκτίμηση τιμής πώλησης για Epiphone Les Paul Special 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Επειδή πριν μερικούς μήνες αγόρασα καινούργια κιθάρα (Harley Benton EX84 modern EMG) έχω να ασχοληθώ με την epi από τοτε που μου ήρθε η καινούργια και σκέφτηκα μήπως ήρθε καιρός να την αποχωριστώ. Το παρών thread δεν είναι σε καμία περίπτωση αγγελία μιας και για τις αγγελίες υπάρχει το σχετικό σαιτ. Απλά θα ήθελα να ξέρω πόσα χρήματα θα ήταν μία λογική τιμή για την κιθάρα μου.

 

Η κιθάρα είναι pre cites με rosewood ταστιέρα, φοράει μαγνήτες Vanson PAF 57' και έχω βάλει και push pull volume pot της bourns για coil split. Έχει κάποιες γρατζουνιές και 2 χτυπήματα στο χρώμα (ένα στο headstock και ένα άλλο στο body) και έχω σκοπό να τη δώσω με μαλακή θήκη gewa. Πιστεύω μία λογική τιμή είναι περίπου 130 ευρώ. Πιστεύετε ότι είναι πολλά ή λιγα;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αν το ποστ ενοχλεί, μπορώ να το κατεβάσω.

Επεξεργασμένο από Pantmeister
rosewood ταστιέρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σημερινή της τιμή στα καταστήματα ένα 25% δηλαδή; Για αυτή την ταξη μεγεθους μια χαρά είσαι θεωρώ. Upgrades και φθορές μικρή επιρροη έχουν - αν δε μιλάμε για κατι κραυγαλεο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Από τη σημερινή της τιμή στα καταστήματα ένα 25% δηλαδή; Για αυτή την ταξη μεγεθους μια χαρά είσαι θεωρώ. Upgrades και φθορές μικρή επιρροη έχουν - αν δε μιλάμε για κατι κραυγαλεο.

 

Τα χτυπηματα δεν ειναι σοβαρα. Το ενα στο headstock εχει φυγει η μπογια και φαινεται το ασταρι/filler και το αλλο στο body εχει σπασει λιγο η μπογια. Οι γρατζουνιες ειναι λογικη φθορα του χρονου. Φανταζομαι δηλαδη οτι με ενα γυαλισμα θα φυγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Eκτίμηση τιμής πώλησης για Epiphone Les Paul Special 2
  • Administrator

Οταν μιλάς για τέτοιες μικρές διαφορές απο μια καινούργια, πρέπει να σκεφτείς πως αν ήσουν αγοραστής θα σκεφτόσουν το εξής απλό: και γιατι να μην την πάρω καινούργια και να δώσω 30-40 παραπάνω με δόσεις;

Εξ άλλου λίγοι έως κανένας δεν ενδιαφέρεται για όποια μετατροπή που ο πωλητής αποκαλεί αναβάθμιση. Αυτα τα κάνουμε για δική μας ευχαρίστηση και δεν σημαίνει πως είναι κάτι που θα πληρώσει κάποιος παραπάνω μιας και δεν είναι προσωπικές του επιλογές.

Πρέπει πάντα να σκέφτεσαι σαν αγοραστής για να πουλήσεις κάτι.

Ενας γενικός μπούσουλας (αν θελεις να φύγει σε λογικό διάστημα) είναι το 60% της τιμής της καινούργιας.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι είναι δύσκολη περίπτωση αν λάβουμε υπ' όψιν μας κάποια πράγματα σχετικά με την κιθάρα και τον πιθανό αγοραστή.

Κατ' αρχάς είναι κιθάρα για αρχάριους.

Δύσκολα μπορώ να φανταστώ κάποιον έμπειρο να θελήσει να την αποκτήσει, εκτός ... κι αν την θέλει για "πειράγματα".

Ένας αρχάριος από την άλλη, δύσκολα θα ψάξει κάτι σε μετάχειρο, και ακόμα και αν ψάξει, θα το θέλει να είναι του κουτιού, αλλά με λιγότερα χρήματα από μια καινούρια.

Από εκεί και πέρα, με την τιμή καινούριου να είναι χαμηλή, η διαφορά σε απόλυτο μέγεθος (40 ευρώ) δεν είναι ιδιαίτερα δελεαστική για να επιλέξει αυτήν έναντι μιας καινούριας κάποιος που την θέλει σε άριστη κατάσταση χωρίς χτυπήματα.

Σε όλα αυτά βέβαια, υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις.

 

Άρα η πιθανότερη αγορά-στόχος σου είναι, είτε έμπειροι "πειραχτήρια" κιθαρών, είτε αρχάριοι που με τέτοια χρηματική διαφορά από την καινούρια, δύσκολα θα πειστούν.

 

Θα έλεγα ότι μπορείς να ξεκινήσεις από την τιμή που λες, έχοντας όμως στο μυαλό σου, ότι αν δεν έχει γίνει κάτι μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να την κατεβάζεις σταδιακά (10 ευρώ την φορά θα πρότεινα) αν θέλεις να την πουλήσεις.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kυριοι σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Αν βγει αγγελια θα βγει μετα την καραντινα που θα ειναι πιο ευκολες οι μετακινησεις. Μεχρι τοτε μπορει και να αλλαξω γνωμη και να την κρατησω. Παντως ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και για τις συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου