Προς το περιεχόμενο

Sustain: Έχω πρόβλημα ή είναι φυσιολογικό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παρατηρήσει ότι η κιθάρα μου στο ντιστόρσιο (μάλλον) δεν έχει καθόλου sustain, είδικά στις ψηλές νότες με distortion.
Παρακάτω διαθέτω κάποια παραδείγματα σε DI, clean και 2 διαφορετικά distortion. Όλα είναι copy-paste από το DI εκτός το 2ο distortion.
Παίζω 3 θέσεις: ανοιχτή, τάστο 12 και τάστο 19. Όσο πιο κάτω στο τάστο (ψηλή νότα) τόσο μεγαλύτερη η μείωση.


Μπορεί και να υπεβάλλω γιατί δεν έχω άλλη κιθάρα να συγκρίνω αλλά έχω την απορία.
Αν δεν είναι φυσιολογικό, τι μπορεί να φταίει, και πώς μπορεί να γίνει καλύτερο?
Φταίνε ίσως οι μαγνήτες? Αν έβαζα άλλο σετ, θα είχα παραπάνω?

 

clean.mp3
di.mp3
dist1.mp3
dist2.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ποια κιθάρα έχεις, ποιο είναι το chain που χρησιμοποιείς, πόσο είναι το action και πόσο το pickup height?


Κιθάρα: Solar A1.7D LTD με Duncan Solar Pickups, Evertune Bridge (αν παίζει ρόλο)
Chain: Κιθάρα σε Scarlett 2i2 (με σωστό gain να μην έχω peaks), και μετά στο Cubase με Amp Sim Archetype Nolly, απενεργοποιημένα όλα τα εφέ και πετάλια και σε αρχή και στο τέλος του chain.
Το action είναι ~4mm και pickup height ~5mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχω παρατηρήσει ότι η κιθάρα μου στο ντιστόρσιο (μάλλον) δεν έχει καθόλου sustain,


Μπορεί και να υπεβάλλω

 

Κατά την γνώμη μου ....

 

1. Λάθος παρατήρησες

 

2. Υπερβάλλεις.

 

Η κιθάρα σου θέλει καλό σετάρισμα (και τα τάστα μέσα) από αυτά που άκουσα.

 

Αλλά πάντα μπορεί και να κάνω λάθος.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

4mm action? Σε ποιο ταστο μετρησες?? 15o ταστο?


Πολύ ή λίγο? Στο 12 δε μετράνε? :P
edit: έχω super jumbo frets, δε ξέρω αν έχει μεγάλη σημασία...

 

IMG_20210211_002814.jpg

IMG_20210211_003038.jpg

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μετρησεις το action στο 15 ταστο, απο την κορυφη του ταστου μεχρι την χορδη. Οχι απο το ξυλο της ταστιερας.

 

Επισης, θα μετρησεις το pickup height απο τη βιδα του μαγνητη μεχρι τη χορδη, κρατωντας πατημενη τη χορδη στο τελευταιο ταστο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τραγικα τα πραγματα. Χρειαζεσαι σωστο σεταπ, οπως και να εχει. 

 

Στο θεμα του sustain παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες. Εκτιμω οτι δεν φταιει η κιθαρα, αλλα οι ψηφιακοι ηχοι που εχεις. Δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος. Δοκιμασε να εχεις μετριο gain και να βαλεις εναν od και εναν κομπρεσσορα μπροστα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι την έχω λιώσει λίγο την κιθάρα από τότε που την πήρα, οπότε μάλλον το θέλει το σετάρισμά της πάλι... Ευχαριστώ για όλα τα tips!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου