Προς το περιεχόμενο

Απάτη μέσω e-food


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έτσι όπως το βλέπω εγώ  , αν και δεν είμαι γνώστης στο επίπεδου τουλαχ. του @LK πχ , η εταιρία e-food ευθύνεται μόνο ως προς το ότι δεν παρείχε επαρκή ασφάλεια και επέτρεψε το χακάρισμα λογαριασμών, το οποίο δεν ξέρω τι συνέπειες και αν έχει νομικά

 

αλλά δεν γίνεται να φέρει ευθύνη για ένα έγκλημα που δεν διάπρεψε , υποκλοπή στοιχείων , ηλεκτρονική απάτη κατ' αρθρ. 386Α ΠΚ και ΄πως ορίζουν τα άρθρα 370 Β & 370 Δ Π.Κ.

 

Τα λεφτά στα έκλεψε ο δράστης όχι το e-food . Με εξαπάτηση και παράνομη πρόσβαση σε τμήμα πληροφοριακού συστήματος 

 

Στα μάτια μου θύμα είναι και το e-food . Ανίκανοι για αυτή τη δουλειά και την υπηρεσία που προσφέρουν αλλά δεν έφαγαν χρήματα , τους παραβίασαν το σύστημα 

 

Και απ' ότι συμπεραίνω , από μαρκετινγκ δεν τα πάνε καλά . Δεν έχουν υποχρέωση νομικά να επιστρέψουν χρήματα αλλά σαν εταιρία γαι λόγους ευθιξίας θα έπρεπε , όπως θα έπρεπε οι ίδιοι να κυνηγήσουν τους δράστες και όχι ο πελάτης - πολίτης 

 

Τώρα ουσιαστικά σου λένε ας πρόσεχες που έβαλες την κάρτα σου στην εφαρμογή μας 

 

Τεσπα, καλό κουράγιο με το ποινικό σκέλος γιατί από τη στιγμή που πήγες στην αστυνομία να το καταγγείλεις , μέχρι η αστυνομία να στείλει τη δικογραφία στον Εισαγγελέα , ο Εισαγγελέας να διατάξει άρσεις απορρήτου και να στείλει τη δικογραφία στο Ηλεκτρονικό Έγκλημα και μέχρι να τη χειριστεί η Δίωξη και να βγάλει αποτελέσματα να τα στείλει πίσω στον Εισαγγελέα και αυτός ξανά στο Τμήμα απλά και ΜΟΝΟ για να τους ζητήσει απολογία  ( δεν έχουμε καν αγγίξει το δικαστήριο ) πάμε για ένα - ενάμιση χρόνο και βάλε ....

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 3

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι προσπαθείτε να βρείτε?

η ελληνική (και όχι μόνο) νομοθεσία έχει τόσες τρύπες που μπορεί ο έξυπνος να σου τη φέρει  κ α ν ο ν ι κ ό τ α τ α.

 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Και ποιός μου λέει εμένα οτι το χακάρισμα δεν το έκαναν τσιράκια της Box ή της άλληςπωςτηνείπαμε, για να βγάλουν το e-food απο το παιχνίδι; αμα είναι τόσο αδαείς καλά να πάθουνε και να βγούνε απο το παιχνίδι. Και να επιστρέψουμε στον πατροπαράδοτο τρόπο ντελίβερι, που έχει και τη τζιρτζινιά του, είναι σημαντικό κομμάτι της όλης εμπειρίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

έτσι όπως το βλέπω εγώ  , αν και δεν είμαι γνώστης στο επίπεδου τουλαχ. του @LK πχ , η εταιρία e-food ευθύνεται μόνο ως προς το ότι δεν παρείχε επαρκή ασφάλεια και επέτρεψε το χακάρισμα λογαριασμών, το οποίο δεν ξέρω τι συνέπειες και αν έχει νομικά

 

αλλά δεν γίνεται να φέρει ευθύνη για ένα έγκλημα που δεν διάπρεψε , υποκλοπή στοιχείων , ηλεκτρονική απάτη κατ' αρθρ. 386Α ΠΚ και ΄πως ορίζουν τα άρθρα 370 Β & 370 Δ Π.Κ.

 

Τα λεφτά στα έκλεψε ο δράστης όχι το e-food . Με εξαπάτηση και παράνομη πρόσβαση σε τμήμα πληροφοριακού συστήματος 

 

Στα μάτια μου θύμα είναι και το e-food . Ανίκανοι για αυτή τη δουλειά και την υπηρεσία που προσφέρουν αλλά δεν έφαγαν χρήματα , τους παραβίασαν το σύστημα 

 

Και απ' ότι συμπεραίνω , από μαρκετινγκ δεν τα πάνε καλά . Δεν έχουν υποχρέωση νομικά να επιστρέψουν χρήματα αλλά σαν εταιρία γαι λόγους ευθιξίας θα έπρεπε , όπως θα έπρεπε οι ίδιοι να κυνηγήσουν τους δράστες και όχι ο πελάτης - πολίτης 

 

Τώρα ουσιαστικά σου λένε ας πρόσεχες που έβαλες την κάρτα σου στην εφαρμογή μας 

 

Τεσπα, καλό κουράγιο με το ποινικό σκέλος γιατί από τη στιγμή που πήγες στην αστυνομία να το καταγγείλεις , μέχρι η αστυνομία να στείλει τη δικογραφία στον Εισαγγελέα , ο Εισαγγελέας να διατάξει άρσεις απορρήτου και να στείλει τη δικογραφία στο Ηλεκτρονικό Έγκλημα και μέχρι να τη χειριστεί η Δίωξη και να βγάλει αποτελέσματα να τα στείλει πίσω στον Εισαγγελέα και αυτός ξανά στο Τμήμα απλά και ΜΟΝΟ για να τους ζητήσει απολογία  ( δεν έχουμε καν αγγίξει το δικαστήριο ) πάμε για ένα - ενάμιση χρόνο και βάλε ....

 

ακριβώς αυτή ήταν η απάντηση μου: φυσικά δεν μπορώ να αποδείξω την διαρροή στοιχείων αλλά θεωρώ ότι υπάρχει ηθική ευθύνη, αφού έγινε μέσω της δικής τους πλατφόρμας, χωρίς να υπάρχει καμία δικλείδα ασφαλείας. Δεν νομίζω ότι μπορώ να κοινοποιήσω την απάντηση τους αλλά το κύριο νόημα είναι "δεν ξέρω/δεν έφταιγα". 

 

Μεταξύ μας δεν νομίζω ότι θα προχωρήσει τίποτα, αν τυχόν και πιάσουν τους τύπους και καταφέρουν να αποδείξουν ότι αυτοί έκαναν την απάτη (προφανώς το έχουν σύστημα) τότε ίσως και να γίνει κάτι. Αλλιώς τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να μάθετε να κάμετε κάνα φαϊ  😁

 

To e-food Μπάζει από παντού.

Μου το λεγε η κόρη μια φίλης μου , ότι το χρησιμοποιούν οι νεολαίοι για να "ξεπλύνουν " το βάουτσερ του εμβολιασμού, το freedom pass, περνούν τα χρήματα στο viva wallet και μέσω google ή apple pay παίρνουν πιώματα και σουβλάκια. 😆

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, LK είπε

Να μάθετε να κάμετε κάνα φαϊ  😁

 

To e-food Μπάζει από παντού.

Μου το λεγε η κόρη μια φίλης μου , ότι το χρησιμοποιούν οι νεολαίοι για να "ξεπλύνουν " το βάουτσερ του εμβολιασμού, το freedom pass, περνούν τα χρήματα στο viva wallet και μέσω google ή apple pay παίρνουν πιώματα και σουβλάκια. 😆


Ισχύει, αλλά εκεί φταίει το Apple Pay, Viva Wallet κτλ, γιατί αναγνωρίζουν το Freedom Pass σαν κανονική κάρτα. Από την άλλη το Freedom Pass είναι τέρμα μούφα οπότε καλά κάνουν. Η παρέα του αδερφού μου έχει μαζέψει 5-6 και παραγγέλνουν αβέρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλοι φταίνε, με τις ηλεκτρονικές μπούρδες τους (συναλλαγές-πληρωμές) ....που πάνε μας τα επιβάλουν με το στανιό.

Σε λίγο ούτε σουβλάκι δεν θα μπορούμε να πάρουμε με μετρητά και με φυσική παρουσία.

  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Όλοι φταίνε, με τις ηλεκτρονικές μπούρδες τους (συναλλαγές-πληρωμές) ....που ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΆΛΕΙ με το στανιό.

Σε λίγο ούτε σουβλάκι δεν θα μπορούμε να πάρουμε με μετρητά και με φυσική παρουσία.

 

Κορεκτεντ. 

οποιοσδήποτε Έλληνας ο οποίος ΔΕΝ κλέβει την εφορία και έχει εργαστεί ΣΚΛΗΡΑ σαν μισθωτος ώστε να έχει έναν ΑΞΙΟΠΡΕΠΉ  μισθό και ΔΕΝ πληρώσει ΜΕ ΚΑΡΤΑ η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ τις ΜΙΣΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ του κάθε χρόνο  πληρώνει ΠΡΟΣΤΙΜΟ.

Ταυτόχρονα δε του ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ και η ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ. 

Βέβαια από ένα κράτος που αρνείται να βάλει τους ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ του να ΕΡΓΑΣΤΟΥΝ αλλά βάζει τους υπόλοιπους πολίτες να κάνουν τη δουλειά τους,δεν περίμενα και κάτι καλύτερο (ουσιαστικά....φοροεισπρακτορες μας έχουν κάνει αφού μας υποχρεώνουν να πληρώνουμε ΜΟΝΟ με κάρτα απαγορευοντας τα μετρητά ,μια και οι άχρηστοι ΔΥ του υπουργείου οικονομικών δεν μπορούν να ελέγξουν αλλιώς τη φοροδιαφυγή....που έτσι κι αλλιώς δεν την ελέγχουν....)

Ταυτόχρονα δε στηρίζουν και το τραπεζικό τεμπελχανιο μια και οι τράπεζες στη χώρα μας ουσιαστικά από τις προμήθειες των πιστωτικών καρτών επιβιώνουν (έχουν να κάνουν κανονικές τραπεζικές εργασίες τουλάχιστον μια 10ετια)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
32 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

έχει εργαστεί ΣΚΛΗΡΑ σαν μισθωτος

 

Το ίδιο ισχύει και με τους Ελεύθερους επαγγελματίες (πρέπει να συγκεντρώσουν το 30% του εισοδήματος από ηλεκτρονικές αποδείξεις)..αλλιώς πέναλτι.

Πως συνδέονται με το θεμα ολά αυτά;

Αν κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές γιατί γουστάρεις....π.χ να πάρεις πίτσα online δικαίωμά σου, αλλά αποδέξου το ρίσκο (ένα ρίσκο τα περιέγραψε πολύ ωραία ο OP στο παρόν θέμα).

Εγώ αν δεν φτύσω τον πάκο με  τα χαρτονομίσματα στον πιτσά  και να πάω από εκεί να την πάρω....δεν θέλω.Σε λίγο όμως δεν θα μπορώ.

 

edit, ασε που πρέπει να κουβαλάς κάρτα μαζί σου, είτε συνδεδεμένη με τραπεζικό λογαριασμό είτε με πιστωτικό όριο .....να τη χάσεις και να χάσεις τον ύπνο σου (να κουβαλάς ολόκληρο χαρτοφυλάκιο μαζί σου😁 .

Ενω έβαζες 30 ευρώ στη τσέπη και να έχανες το πορτοφόλι...μικρή ζημιά.

 

Υ.Γ. ΣΕ καμιά Δημόσα υπηρεσία ΔΕΝ παίρνουν πλέον κας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, LK είπε

σε που πρέπει να κουβαλάς κάρτα μαζί σου, είτε συνδεδεμένη με τραπεζικό λογαριασμό είτε με πιστωτικό όριο ..

 

Αυτό το έχω σταματήσει εδώ και χρόνια, τα έχω όλα στο κινητό, άρα προστατεύονται από 2 κωδικούς, έναν του κινητού και έναν του app ,άσε που τις απενεργοποιώ και άμεσα από το app ή το e banking.

Από θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ σίγουρα οι ηλεκτρονικές πληρωμές είναι πολύ πιο ασφαλείς από τα μετρητά.

Στο Βερολίνο, που αναγκαστικά κυκλοφορώ με ....κασέρι, μια και αν βγάλεις κάρτα κατουριουνται από τα γέλια παντού, νοιώθω σαφώς πιο unsafe.

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. 

Το θέμα είναι ότι σου απαγορεύουν να χρησιμοποιείς το legal tender της ΕΕ σε μια χώρα που ανήκει στην ΕΕ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου