Προς το περιεχόμενο

Αυτό το Κατιτις στην Κιθαρα να ειναι καλη και πανακριβη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

Παιδιά εγώ δεν είμαι κιθαρίστας, αλλά νομίζω οτι καί στις κιθάρες ισχύει αυτό που ισχύει και στα υπόλοιπα όργανα, οτι δλδ ήταν, είναι και θα είναι πολύ ακριβά. Προσωπικά πιστεύω οτι αν κάποιος πάρει οποιοδήποτε μουσικό όργανο πάνω απο 1000 ευρώ, δεν το κάνει για μουσικούς/εκτελεστικούς λόγους. Το κάνει για "αυτό το κατιτίς": Για την ετικέτα, για το θρύλο, για την εμφάνιση, για το status ή και για την κ@υλα του (που είναι όλα άκρως θεμιτά). Αλλά για μουσικούς / εκτελεστικούς λόγους καλυπτόμεθα πλήρως νομίζω κι απο τα όργανα κάτω των 1000 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

(που είναι όλα άκρως θεμιτά).

Αυτο ειναι το κλειδι ολης της συζητησης νομιζω.
Γιατι οι οποιες "διαφωνιες" προκυπτουν ειναι επειδη ο καθενας προσπαθει να πεισει (και καλα κανει) τον εαυτο του και τους αλλους (και δεν κανει και τοσο καλα) οτι αυτο που πηρε αυτος ειναι η καλυτερη δυνατη αγορα που μπορει να κανει καποιος.
 
Δηλαδη καλυτερα "ωραια η custom shop Gibson φιλε. Εγω δεν ηθελα-μπορουσα να σκασω τοσα, πηρα μια Epiphone, μ αρεσει και τη χαιρομαι."
Παρα, "Ε εσκασες 2000 ευρω εξτρα για το flametop" και αντιστοιχα "500 ευρω? καυσοξυλο πηρες. Αν δεν ειναι USA..."

 

  • Συμφωνώ 1

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω και γω την αποψή μου έχοντας αλλάξει πολλά όργανα ανά τα χρόνια (από 500€-4000€ πάνω κάτω).

 

Ισχύει αυτό που αναφέρει ο φίλος παρακάτω:

 

18 ώρες πριν, Δημητρης Ανθιδης είπε

 Αν πάρουμε 10 κιθάρες ίδια μοντέλα θα δούμε ότι κανένα δεν είναι το ίδιο με το άλλο. Κάποιο ξεχωρίζει.  Τέλος πάντων .

 

Σε όλα τα μήκη τιμών υπάρχουν καλά και κακοφτιαγμένα όργανα. Θες τα ξύλα, θες ότι δεν το προσέξανε στην κατασκευή? Θες ότι οι Ροζ κιθάρες παίζουν καλύτερα? :D :D :D

 

Ο μόνος τρόπος να πεις ότι μια κιθάρα ακούγεται-παίζει καλύτερα είναι άμα σου κλείσουν τα μάτια.

Και να την ακούσεις και ηχογραφημένη. Εκεί να δεις πανηγύρια! αμά ξεχωρίσεις εκεί τις τιμές κάνε μου εμβόλιο! 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Εντάξει, δε λέω, κάποιος λόγος υπάρχει που οι ακριβές είναι ακριβές (αρχικό υλικό, κατεσκαυαστική λεπτομέρεια και συνέπεια σε βάθος χρόνου, καλύτερα ηλεκτρικά, καθαρότητα ήχου) αλλά:

Έχω στήσει το εξής Live, πριν 7 χρόνια, σε ένα Rock/blues event:

Granite 4-piece drums / paiste brass tone cymbals, Squier precision bass, Yamaha PSR 330 keys, Magma ηλεκτρική περασμένη απο πεταλιέρα Zoom4040 του '95 και γυναικεία vocals, σε κονσόλα Yamaha MG 16 (που είχαν εκεί). Το όλο Gear, δεν νομίζω να ξεπερνούσε τα 1200 ευρώ. Ολονών μαζί το gear εννοώ. Ε λοιπόν, τα παιδιά ΚΕΝΤΟΥΣΑΝ. Ο φτηνός εξοπλισμός δεν εμπόδισε καθόλου το παίξιμό τους. Ούτε εμπόδισε τον κόσμο να γουστάρει. Και δεν είχαν και εύκολο playlist.. Beatles/Zeppelin/Floyd/Santana/Steve Miller/Dire Straits κλπ

 

ΕΔΙΤ: Θέλω να πώ τελικά οτι, οι διαφορές μεταξύ κιθάρας 500 και κιθάρας 2000 ευρώ δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να δικαιολογούν τη διαφορά των 1500 ευρώ. Αυτά που σου δίνει η ακριβή κιθάρα θα μπορούσαν να αντιστοιχούν σε 1000 ευρώ κι όχι 2000. Είναι τραγικά μεγάλη η ψαλίδα, χωρίς να είναι μεγάλη στις εκτελεστικές & ηχητικές διαφορές / δυνατότητες.

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Εντάξει, δε λέω, κάποιος λόγος υπάρχει που οι ακριβές είναι ακριβές (αρχικό υλικό, κατεσκαυαστική λεπτομέρεια και συνέπεια σε βάθος χρόνου, καλύτερα ηλεκτρικά, καθαρότητα ήχου)

 

Δεν θα μπορεις να ξεχωρισεις τον ηχο σε μια κιθαρα των 200 και σε μια κιθαρα των 2000 ευρω, εφοσον φορανε τους ιδιους μαγνητες. Ναι, τα υλικα ειναι καλυτερα στην ακριβη, αλλα αυτο δεν ειναι κατι που επηρεαζει τοσο αυτο που ακους, οσο αυτο που νιωθεις οταν παιζεις. Η ακριβη εχει καλυτερο playability, ειναι πιο ξεκουραστη, τα υλικα της αντεχουν περισσοτερο στο χρονο και στις κακουχιες, κ.α. Γενικως, τα κανει ολα λιγο καλυτερα.

Ειναι οπως τα κρανη. Ειτε κανει 1000, ειτε κανει 200 ευρω (και ειναι πιστοποιημενο) προσφερει περιπου την ιδια ασφαλεια σε κρουση. Οι μεγαλες διαφορες ειναι στην ανεση, στον αερισμο, στην ηχομονωση, στην αξιοπιστια, στην υπαρξη ανταλλακτικων, σερβις κλπ. Ολα αυτα δημιουργουν ηρεμια στον οδηγο και μειωνει τις πιθανοτητες ατυχηματος, οπως και τα καλα υλικα στην κιθαρα εγγυωνται ανετο και σιγουρο παιξιμο χωρις δυσαρεστες εκπληξεις.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ειναι οπως τα κρανη.

 

Συμπεραίνω (ανειδίκευτα) οτι είσαι μηχανόβιος. Και ερωτώ: Δεν ισχύουν τα ίδια και με τις μοτοσυκλέτες; ή και με τα αυτοκίνητα, τους υπολογιστές, τα κλιματιστικά και με όλα; Όλα την κάνουν τη δουλειά τους. Το θέμα της άνεσης το θεωρώ σημαντικότατο βέβαια. Αλλά οι πιτσιρικάδες που έπαιξαν όλη τη πρώτη πλευρά του The Wall σ'εκείνο το live δεν είχαν κανένα πρόβλημα, γιατι απλά ήταν πιτσιρικάδες. Όπως κι εγώ, όταν ήμουν μικρότερος, πάλευα με εκείνο το φτηνό arranger keyboard να βγάλω αξιοπρεπή ήχο κι αργότερα είχα το ακριβό synth, που πατούσα ένα πλήκτρο κι ένιωθα οτι είμαι ο Jarre. Στην τωρινή φάση δεν θα ξαναγυρνούσα επ'ουδενί στο παλιό keyboard. Αλλά με εκείνο έκανα τα καλύτερά μου παιξίματα ever, σε συναυλιακά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Νάτη, τη βρήκα. Μου την είχε φέρει ο πιτσιρικάς να του αλλάξω τις χορδές. Με αυτήν και με το Zoom που προανέφερα, έπαιζε ο τυπάκος το Another brick και γούσταρε όλο το μαγαζί.. και την φωτογράφισα γιατί δεν την είχα ξαναδεί ως μάρκα. Νομίζω πρέπει να είναι κάποιο είδος after product.

1433.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, οι ηλεκτρικες κιθαρες δεν ειναι οπως τα πληκτρα. Με κιθαρα των 100 ευρω, ενας που ξερει κανει ο,τι θελει, σχεδον χωρις περιορισμους. Με πληκτρα αναλογης τιμης, οι περιορισμοι ειναι πολυ περισσοτεροι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά λίγο τα μπερδεύουμε...δεν ξέρω

ακούστε και τη γνώμη ενός παλιού ή αν θελετε μεγάλου σε ηλικία....

Για πολλά χρόνια είχα και έχω μια καλή επώνυμη και πλέον σχεδόν vintage κιθάρα που με σημάδεψε για όλη την ανύπαρκτη "μουσική μου καριέρα"

Εδώ και 7-8 χρόνια αποφάσισα να διευρύνω τη συλλογή μου "εκ του ασφαλούς". Τι σημαίνει αυτό. Αγόρασα άλλες 3 κιθάρες καινούργιες και μτχ στα όρια των 200 ευρώ. Στη συνέχεια αποφάσισα και τους άλλαξα και μαγνήτες.

Μπορώ να σας πω ότι το κέφι και την χαρά που μου έδωσαν αυτές οι κιθάρες δεν συγκρίνεται. Παίζουν μια χαρά, όλες διαφορετικά μεταξύ τους και διαφορετικά από την παλιά. Όχι ότι η παλιά δεν παίζει, και όταν γυρνάω σ αυτήν έχει αυτή την "ακριβίλα" αν θέλετε.

Όμως για όσα χρόνια η δεύτερη που ήρθε, η squier affinity strat ήταν γλύκα, μετα επισκιάστηκε από την tele squier και μετά από την epiphone.....

Κάθε μια έχει την αίσθησή της, με κάθε μια ακούγομαι σχεδόν το ίδιο (προφανώς όχι το ίδιο) και τις ευχαριστιέμαι όλες.

Ξέρετε ότι θα ήθελα πχ να σκάσω ένα 2άρι 2.5άρι για κάτι ακόμα πιό ενδιαφέρον και εξαντρίκ, αλλά λίγο η ηλικία, λίγο η συντήρηση, λίγο μια φωνή μέσα μου λέει....μην ξοδεύεις.

Όχι γιατί θα πετάξω λεφτά. Γιατί απλά και με την ακριβή, πάλι θα έρθει η ώρα που θα θες να παίξεις τη φτηνούλα, γιατί είναι δικιά σου, έχει το dna σου πάνω, την ξεβίδωσες τη βίδωσες και σου έδωσε πολλές ώρες χαράς και ωραία κομμάτια. Δεν ξέρω τι παραπάνω θα μου δώσει η ακριβή....

Ακόμα το σκέφτομαι.

αλλά κάθε φορά που πιάνω τις νέες νιώθω την απιστία για την παλιά. Και όταν την πιάνω πάλι λέω.....η γριά κότα έχει το ζουμί.... (ή μήπως την έχω συνηθίσει τόσα χρόνια?)

Πάντως ό,τι και να πιάσω, χαμένος δεν βγαίνω.

 

 

 

....αυτάααααα

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου