Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση Ολλανδία: μεταφορά κιθάρας, σπίτια και άλλα χρήσιμα


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, yameth είπε

Φυσικά και δεν μπορούμε να γράψουμε κάτι χρήσιμο για όσους επιθυμούν να μάθουν για την Ολλανδία χωρίς να γίνει αχταρμάς η κουβέντα με ότι να΄ναι για την Ελλάδα.

Τι ωραία κουβέντα ξεκίνησε... κρίμα είναι. Ας έχουμε λίγη αυτοσυγκράτηση για να'χουμε να διαβάσουμε και κάτι ενδιαφέρον επιτέλους.

ξέρεις ότι είναι δύσκολο να μην ξεφύγει ένα θέμα όταν προκύπτουν συναφή πράγματα.

Δεν θα χαλάσει το νήμα μην ανησυχείς.

Αλλωστε κι ο Μπιλ και οι άλλοι και εγώ (έστω έμμεσα) θα έχουμε ορίζοντα τουλάχιστον 4 ετών για να μείνουμε on topic και να συνεχίσουμε να το τροφοδοτούμε.

 

Το άλλο θέμα των ενοικιαστών στην Ελλάδα και αλλού είναι δυστυχώς καίριο, όχι μόνο για μένα, και συνεπώς θα μπορούσε να διαχωριστεί.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ξέρεις ότι είναι δύσκολο να μην ξεφύγει ένα θέμα όταν προκύπτουν συναφή πράγματα.

Δεν θα χαλάσει το νήμα μην ανησυχείς.

Αλλωστε κι ο Μπιλ και οι άλλοι και εγώ (έστω έμμεσα) θα έχουμε ορίζοντα τουλάχιστον 4 ετών για να μείνουμε on topic και να συνεχίσουμε να το τροφοδοτούμε.

 

Το άλλο θέμα των ενοικιαστών στην Ελλάδα και αλλού είναι δυστυχώς καίριο, όχι μόνο για μένα, και συνεπώς θα μπορούσε να διαχωριστεί.

 

Είναι ωραίο να υπάρχουν οδηγοί απο προσωπική εμπειρία μιας και σπουδάζει κόσμος μουσική εκεί και εύχομαι να συνεχιστεί με όποια χρηστική πληροφορία.

Όσο για το θέμα των ενοικιαστών στην Ελλάδα, δεν είναι αυτό που θα λέγαμε "άμεσου ενδιαφέροντος" της σελίδας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yameth είπε

Όσο για το θέμα των ενοικιαστών στην Ελλάδα, δεν είναι αυτό που θα λέγαμε "άμεσου ενδιαφέροντος" της σελίδας.

 

Προφανώς.

Αν και υπάρχουν τα περι ανέμων...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είδα το θέμα και είπα να γράψω. Μετακόμισα και γω πριν μερικες βδομαδες Ουτρεχτη για σπουδες στο HKU. Βεβαια εγω εκανα τα πραματα μου 2 παλέτες και τα 'εστειλα γιατι ήταν πολλά, κιθαρες, ενισχυτες, πεταλια, πισι, καρτες ηχου μονιτορ κ τα σχετικα.

Βλέπω παντως όλο και περισσότερους Έλληνες στην Ολλανδία.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mixlad41 είπε

Είδα το θέμα και είπα να γράψω. Μετακόμισα και γω πριν μερικες βδομαδες Ουτρεχτη για σπουδες στο HKU. Βεβαια εγω εκανα τα πραματα μου 2 παλέτες και τα 'εστειλα γιατι ήταν πολλά, κιθαρες, ενισχυτες, πεταλια, πισι, καρτες ηχου μονιτορ κ τα σχετικα.

Βλέπω παντως όλο και περισσότερους Έλληνες στην Ολλανδία.

Αν επιτρέπεται, τι σπουδάζεις; 
 

Μερικές επιπλέον πληροφορίες γαι το πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης και το κόστος ζωής εκεί

 

Η πρώτη άποψη μου είναι ότι το πανεπιστήμιο έχει εξαιρετική οργάνωση 

 

Μια εβδομάδα πριν αρχίσουν τα μαθήματα διοργανώνουν events για τη γνωριμία με τους καθηγητές και τους συμφοιτητές σου. Στο τέλος της βδομάδας έχουν happy hour σε μαγαζί εκτός με κερασμένα τα ποτά. 

Το πανεπιστήμιο σου δίνει δωρεάν  πρόσβαση σε βιβλιογραφία που το κόστος της είναι πάνω από 50 χιλιάδες ευρώ, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου 

 

Πριν από κάθε μάθημα σου προτείνει τι πρέπει να διαβάσεις για να είσαι καλύτερα προετοιμασμένος για την επόμενη ημέρα - επαγγελματίες!! 
 

Το delivery ενός απλού γεύματος κοστίζει 15-20 Ευρώ. Επομένως αν θέλεις να τρως χωρίς να μαγειρεύεις χρειάζεσαι 1000 με 1200 ευρώ τον μήνα 

 

Τα μεταχειρισμένα ποδήλατα κοστίζουν περίπου 150 ευρώ 

 

Οι Ολλανδέζες είναι κούκλες και πολύ ψηλές. Η wiki λέει ότι οι Ολλανδοί είναι ο ψηλότερος λαός στον ντουνιά.
 

Δεν με χαλάει αυτό. Και ντανι ντε βίτο κοντός είναι αλλά είχε κούκλες συντρόφους 😎

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριαρχο κατ'εμέ ειναι θέληση για απαγκίστρωση απο την "μητέρα πατριδα". Και το καλό με χώρες σαν την Ολλανδία ειναι οτι υπάρχει ενας εύκολος "δείκτης  αφοσίωσης" στην δυσκολη αποφαση. Η γλώσσα. Αν την μάθεις σημαίνει οτι εχεις καλές πιθανότητες να περάσεις καλά, να βρεις καλές δουλειές, να μαθεις τους ανθρωπους,να αποκτησεις φιλους και να  μην περιφέρεσαι στην ξένη χώρα,  σαν ενας απο τους γέρους του μαπετ σοου.  Αν δεν την μάθεις θα μείνεις, δικαίως, σε ενα περιθώριο. Ειναι αλλωστε περίεργη απαίτηση να ονειρευεσαι μια καινουργια ζωή σε ενα τόπο και να μην κανεις ουτε το ελάχιστο για να δειξεις και σε εκεινους οτι εισαι σοβαρός. 

 

**

Να έχεις υπ'οψιν σου οτι το μεσιτικό δεν προκειται να ασχοληθει με εσένα και τα δικαιωματα σου. Οταν βρείς ενα σπιτι, φωτογραφισε τα πάντα στην κατάσταση που τα βρήκες. Και αν δεν πάει καλά το πραγμα και αποφασίσεις να γυρίσεις πισω, φρόντισε να εχεις κρατησει τα "νοικια" της εγγυησης. Η Ολλανδια εχει δημόσιες υπηρεσίες που σε βοηθουν σε περιπτωση που ο ιδιοκτητης προσπαθησει να σου παρακρατησει την εγγύηση αδικα. Και αν απλά μετακομίζεις σε αλλο σπιτι, ακολουθα τους κανόνες τους.  Αλλα αυτες οι υπηρεσίες μικρή χρησιμότητα εχουν αν εχεις φυγει απο την χώρα :) 

 

 **

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με μεταφορές.

Με την (άγνωστη σε μένα) μεταφορική Σπουργίτης που συνεργάζεται άμεσα με την DHL Ολλανδίας, στείλαμε ταχυτατα μέσα σε 5 ημερολογιακές (με ΣΚ μέσα) ηλεκτρικό πιάνο, βάση, μικρόφωνο, ακουστικά, καλώδια με 140 ευρώ. Κόστος ασφάλισης έως 1000 ευρώ επιπλέον 25 ευρώ.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου