Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση καλωδίων σε μονό μαγνήτη


Η απάντηση από τον Nestoras,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, BILLYSSS είπε

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΟΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΟΙ ? (ΕΝΟΟΩ ΤΟ ΤΥΛΙΓΜΑ ΤΟΥΣ

 

Η Fender αρχικά, μέχρι το 63,τυλιγε τους μαγνήτες "προς τον νότο" ,μετα απο το 63 το άλλαξε στο ανάποδο "προς τον βορά ".

Όταν ο Seymour Duncan άρχισε να φτιάχνει after market μαγνήτες, δεν υπήρχαν μέχρι τότε, χρησιμοποίησε σαν οδηγό early Fender μαγνήτες οπότε όταν τους συνδύαζε κάποιος με after 63 Fender μαγνήτες, που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία, έβγαιναν out of phase.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για ολες τις απαντησεις

Με καθε απαντηση μαθαινω και κατι ομως δεν τα καταλαβαινω ολα γιατι δεν ξερω τα βασικα (αυτα που ρωταω στην αρχη )

Π.Χ 

  1. ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΜΑΓΝΗΤΗ  ΜΕ + ΚΑΙ -  (ΗΟΤ ΚΑΙ GROUND )  ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΟ HOT KAI TO GROUND ???
  2. O ΜΑΓΝΗΤΗΣ ΕΧΕΙ Η SOUTH POLARITY Η NORTH POLARITY ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΙΟ ΜΑΓΝΗΤΗ ???? 
  3. ΤΟ ΣΥΡΜΑ ΠΟΥ ΤΥΛΙΓΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΑΓΝΗΤΗ  ΕΧΕΙ ΔΕΞΙΟ ΤΥΛΙΓΜΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΥΛΙΓΜΑ Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ?? Η ΥΠΑΡΧΟΥΝ Π.Χ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ BRIDGE ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΟΙ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΟΙ ?

 ΝΟΜΙΖΩ ΑΡΧΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ 

ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ  ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΜΕ SOUTH POLARITY (bridge &neck) ΤΥΛΙΓΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΟΙ NORTH ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ  ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ???? ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΣ SOUTH POLARITY ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ (ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ) ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ GROUND K,TO ΤΕΛΕΙΩΜΑ TOY EINAI TO HOT ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΑΥΤΟ ???? Η ΥΠΑΡΧΕΙ SOUTH POLARITY  ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΛΙΓΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ (ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ ????

ΕΠΙΣΗΣ 1446300350_Strat-Polarity-1980x2191(1).thumb.png.500473d34e9bd35900398d26aab8463f.png

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ  ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ  ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ 3 ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου