Προς το περιεχόμενο

Τζαμάρισμα σε backing track


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα απογευματινός αυτοσχεδιασμός (με ολίγη προσπάθεια για σρεντ) πάνω σε ένα backing track.

Δεν ξέρω ακριβώς τι ειδους ροκ είναι αυτό (μάλλον νεοκλασσικό ύφος), αλλά μου αρέσει πολύ το στυλ και τα ψάχνω τέτοια backing tracks. Είναι πιο κοντά στον ήχο και στις μελωδίες που έχω μέσα στο μυαλό μου.

 

 

 

To backing track είναι αυτό, για όποιον ενδιαφέρεται...

 

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα θα έχει να έχω μόνο το μπουζούκι στο σπίτι, και καμία κιθάρα. Θα αναγκαστώ να γράφω λαϊκά για να περνά η ώρα. Ή και ροκ. Ποιος ξέρει...😀

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Γιώργο το παίξιμό σου είναι πολύ καλό, δεδομένο αυτό.

Αλλά (για να εκμεταλλευτώ την περίπτωση) σου επισημαίνω κάποια πράγματα.

 

- Έλλειψη δυναμικών. Ξεκινάς και τελειώνεις στο 6-7 περνώντας λίγο από το 8. Θα μπορούσες να δώσεις μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο σόλο αν περνούσες για λίγο από το 3 πχ.

 

- Δεν ακολουθείς την "μπάντα". Στο 1:46 περίπου τα τύμπανα αλλάζουν τρόπο παιξίματος (χτυπήματα), το κομμάτι αλλάζει, αλλά εσύ παίζεις με τον ίδιο τρόπο. Θα μπορούσες να ακολουθήσεις (έστω για λίγο) τα τύμπανα και να παίξεις κάποιες νότες (σκασίματα) πάνω τους, για να φανεί ότι είσαι "μέσα" στο κομμάτι και όχι "από πάνω".

 

Δεν γκρινιάζω, επισημαίνω, και το κάνω για καλό, δεδομένου του πολύ καλού σου επιπέδου παιξίματος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πλάκα θα έχει να έχω μόνο το μπουζούκι στο σπίτι, και καμία κιθάρα. Θα αναγκαστώ να γράφω λαϊκά για να περνά η ώρα. Ή και ροκ. Ποιος ξέρει...😀

Να σε δω να κάνεις παρουσίαση σε μαγνήτη μπουζουκιού και τι στον κόσμο!

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Γιώργο το παίξιμό σου είναι πολύ καλό, δεδομένο αυτό.

Αλλά (για να εκμεταλλευτώ την περίπτωση) σου επισημαίνω κάποια πράγματα.

 

- Έλλειψη δυναμικών. Ξεκινάς και τελειώνεις στο 6-7 περνώντας λίγο από το 8. Θα μπορούσες να δώσεις μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο σόλο αν περνούσες για λίγο από το 3 πχ.

 

- Δεν ακολουθείς την "μπάντα". Στο 1:46 περίπου τα τύμπανα αλλάζουν τρόπο παιξίματος (χτυπήματα), το κομμάτι αλλάζει, αλλά εσύ παίζεις με τον ίδιο τρόπο. Θα μπορούσες να ακολουθήσεις (έστω για λίγο) τα τύμπανα και να παίξεις κάποιες νότες (σκασίματα) πάνω τους, για να φανεί ότι είσαι "μέσα" στο κομμάτι και όχι "από πάνω".

 

Δεν γκρινιάζω, επισημαίνω, και το κάνω για καλό, δεδομένου του πολύ καλού σου επιπέδου παιξίματος.

Όταν λέω εγώ, χάλια...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Γιώργο το παίξιμό σου είναι πολύ καλό, δεδομένο αυτό.

Αλλά (για να εκμεταλλευτώ την περίπτωση) σου επισημαίνω κάποια πράγματα.

 

- Έλλειψη δυναμικών. Ξεκινάς και τελειώνεις στο 6-7 περνώντας λίγο από το 8. Θα μπορούσες να δώσεις μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο σόλο αν περνούσες για λίγο από το 3 πχ.

 

- Δεν ακολουθείς την "μπάντα". Στο 1:46 περίπου τα τύμπανα αλλάζουν τρόπο παιξίματος (χτυπήματα), το κομμάτι αλλάζει, αλλά εσύ παίζεις με τον ίδιο τρόπο. Θα μπορούσες να ακολουθήσεις (έστω για λίγο) τα τύμπανα και να παίξεις κάποιες νότες (σκασίματα) πάνω τους, για να φανεί ότι είσαι "μέσα" στο κομμάτι και όχι "από πάνω".

 

Δεν γκρινιάζω, επισημαίνω, και το κάνω για καλό, δεδομένου του πολύ καλού σου επιπέδου παιξίματος.

 

Όντως δεν ακολουθούσα την μπάντα, και δεν ήξερα τι θα παίξει στη συνέχεια ή την αρμονια. Δεν το άκουσα πιο πριν. Άκουγα και έπαιζα. Σε ένα σημείο που αδειάζει η ενορχήστρωση, άλλαξα από bridge σε neck καθυστερημενα, μπας και ρίξω δυναμική. Ήμουν φλατ, σιγουρα. Εάν προσχεδιαζα, θα το έχτιζα διαφορετικά. Έχεις απόλυτο δίκιο στις παρατηρήσεις σου.

 

Τα τύμπανα δεν τα άκουσα καν που αλλάζουν. Δεν είχα καν το νου μου εκει. Πιο πολύ την αρμονία άκουγα και το γενικά το beat.

Τώρα το άκουσα το σημείο που λες και όντως αλλάζει εντελώς το σκηνικό με τον ρυθμο. Δίκιο εχει ο Φώτης 😬

 

(Με την υπερενταση που είχα εκείνη την ώρα που έπαιζα, σκεφτομουν να ξεκινήσω από το 9 και να τελειώσω στο 11...)

 

 

16 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Να σε δω να κάνεις παρουσίαση σε μαγνήτη μπουζουκιού και τι στον κόσμο!

 

 

Πλάκα πλάκα, μια φορά δοκίμασα να ηχογραφησω μπουζούκι μέσω μαγνήτη και ακουγονταν σούπερ χάλια. Ούτε ξέρω πως το ηχογραφησω το μαραφετι.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

1. Όντως δεν ακολουθούσα την μπάντα, και δεν ήξερα τι θα παίξει στη συνέχεια ή την αρμονια. Δεν το άκουσα πιο πριν. Άκουγα και έπαιζα.

 

2. Τα τύμπανα δεν τα άκουσα καν που αλλάζουν. Δεν είχα καν το νου μου εκει. Πιο πολύ την αρμονία άκουγα και το γενικά το beat.

 

3. (Με την υπερενταση που είχα εκείνη την ώρα που έπαιζα, σκεφτομουν να ξεκινήσω από το 9 και να τελειώσω στο 11...)

 

 

 

1. Αυτή είναι πολύ καλή άσκηση για κάποιον μουσικό-μέλος μπάντας για να μάθει να ακούει και να μπορεί να "απαντήσει" on the spot στις αλλαγές μέσα στο κομμάτι (ειδικά στις αυτοσχεδιαζόμενες μουσικές).

 

2. Να το κάνεις συχνότερα, και να προσπαθήσεις να ακούς τα πάντα την ώρα που παίζεις.

Η άμεση μουσική επικοινωνία μεταξύ των μελών μιας μπάντας είναι φοβερό πράγμα.

 

3. Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

 

By the way, παλαιότερα το έκανα κι εγώ αυτό σαν practice (να βάζω backing track από κομμάτια που δεν ήξερα ή δεν θυμόμουν και να παίζω από πάνω) σε jazz κομμάτια, και πραγματικά το αποτέλεσμα με "ξεγύμνωνε".

 

Ανακάλυψα ένα που έχω κρατήσει. Ακούστε και γελάστε ....

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούσαμε λίγο Στρατο, επιτέλους!

 

Από το 1.50 μέχρι το 3.59 κάθεσαι σε αναμμενα κάρβουνα που δεν μπορείς να παιξεις. Σα να περιμένεις στο φαναρι. Στο 4.00 ανάβει πράσινο...

  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου