Προς το περιεχόμενο

Ζεστη και κιθαρα >:(


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα. Μ την εχει δωσει πια αυτο το πραγμα με τη ζεστη... Κ αυτο που μου τη δινει πιο πολυ ειναι που ιδρωνουν τα δαχτυλα κ κολλανε ειδικα στα slides.... Οι παλιοι εχετε κανενα τρικ για να το αντιμετωπιζετε αυτο? Με fast fret ισως αν περναω τις χορδες πριν παιξω θα βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα αϊρ-κοντισιον,οσο ενας καφες στο Συνταγμα κανουν πλεον....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

ειναι σπαστικο να μαθαινεις ενα ρυθμικο και να γινεσαι λουτσα σταο υδροτα

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Μ την εχει δωσει πια αυτο το πραγμα με τη ζεστη... Κ αυτο που μου τη δινει πιο πολυ ειναι που ιδρωνουν τα δαχτυλα κ κολλανε ειδικα στα slides.... Οι παλιοι εχετε κανενα τρικ για να το αντιμετωπιζετε αυτο? Με fast fret ισως αν περναω τις χορδες πριν παιξω θα βοηθησει?

 

Φιλος...μου την σπάει κ μένα το φαινόμενο...(αν και εχω aircon σπιτι sf...και ο καφες ειναι πιο ακριβος απ το αιρκον ;D )

 

αυτό που κανω εγω και βοηθάει σε πολλα πράγματα περαν του να μην κολλούν τα δάχτυλα ειναι τα εξης...

 

1) εχε καθαρά χερια πριν παίξεις...δλδ κανε μια βολτα απ το μπανιο και πλυντα με σαπούνι...και στέγνωσε τα καλα καλα..

2) μετα αλλα και κατα την διάρκεια του παιξίματος...εχε ενα πρόχειρο βαμβακερό πανακι για να σκουπίζεις τα χερια σου...και ριχνε και ενα χεράκι στην ταστιερα...

3) αν το μπρατσο εχει αυτο το High gloss φινισ..τοτε τριψτο με 2000grt γυαλοχαρτο νερου... βοηθάει ελεεινά...

4) Παντα μετα το παίξιμο σκουπιζε καλα καλα τις χορδες με το πανακι...θα κρατανε για πολυ περισσότερο...και το σημαντικότερο δεν θα χανουν το feel...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε  elixir χορδες,καπως ακριβες αλλα κανουν δουλεια...ομως και παλι ενα αιρκοντισιον και ενα πανι διπλα  σου χρειαζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παρε air-condition ή ακομα και ενας ανεμιστηρας θα κανει δουλεια. Wink

 

Παρε  elixir χορδες,καπως ακριβες αλλα κανουν δουλεια...ομως και παλι ενα αιρκοντισιον και ενα πανι διπλα  σου χρειαζονται.

 

Δε χρειαζεται να παρει elixir χορδες αλλα οποιαδηποτε μαρκα πχ ernie ball αρκει να ειναι titanium. Γλιστρανε πιο πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρκουδα το σκεφτηκα κ εγω αλλα προς το παρον δυσκολα. Εχω εναν ανεμιστηρα τον οποιο βαζω στο 3 (απο τα 3  ;D ) σε αποσταση ενος μετρου να χτυπαει σταθερα πανω μου  ;D

Επισης παντα πλενω χερια πριν παιξω κ σκουπιζω πριν κατα τη διαρκεια κ μετα τις χορδες...

Εχω Ernieball Super Slinky 9-42 χορδες, οι τιτανιουμ απ οτι ειδα εχουν πανω απο  διπλασια τιμη... :/ επισης αλλαζω χορδες καθε βδομαδα... η κ πιο νωρις αν δν παιζονται πλεον...

Κ παλι εχω προβλημα... Πιο πολυ μ ενοχλει στα slides οπου κολλαν τα δαχτυλα κ ειτε δν θα παω στο σωστο ταστο... ειτε αν παω θα εχει χαλασει η νοτα καθως απο την τριβη επηρεαζεται... Αν τις περναω τις χορδες λαδακι πριν παιξω λετε δν θα κανω δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρκουδα το σκεφτηκα κ εγω αλλα προς το παρον δυσκολα. Εχω εναν ανεμιστηρα τον οποιο βαζω στο 3 (απο τα 3  ;D ) σε αποσταση ενος μετρου να χτυπαει σταθερα πανω μου  ;D

Επισης παντα πλενω χερια πριν παιξω κ σκουπιζω πριν κατα τη διαρκεια κ μετα τις χορδες...

Εχω Ernieball Super Slinky 9-42 χορδες, οι τιτανιουμ απ οτι ειδα εχουν πανω απο  διπλασια τιμη... :/ επισης αλλαζω χορδες καθε βδομαδα... η κ πιο νωρις αν δν παιζονται πλεον...

Κ παλι εχω προβλημα... Πιο πολυ μ ενοχλει στα slides οπου κολλαν τα δαχτυλα κ ειτε δν θα παω στο σωστο ταστο... ειτε αν παω θα εχει χαλασει η νοτα καθως απο την τριβη επηρεαζεται... Αν τις περναω τις χορδες λαδακι πριν παιξω λετε δν θα κανω δουλεια?

 

εμμμ...οκ εχω την λυση για σενα κατα 90%...

 

μετρονομος στο 60..ογδοα...

 

το slide...οι νοτες...τα παντα-ολα τελος παντων...ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ! :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου