Προς το περιεχόμενο

Πωλητής ή βιρτουόζος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κιθαρότσαρκα.

Που; Κιθαρότσαρκες κάναμε τότε. Έπιανες τη Χαριλάου Τρικούπη από κάτω και ανέβαινες, τα μαγαζιά ήταν το ένα μετά το άλλο. Μετά γυρόφερνες στη Μπενάκη, στη Σταδίου, στη Φειδίου, στα Εξάρχεια...

 

Τι έχει μείνει πλέον για να κάνεις "τσάρκα";    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Τι έχει μείνει πλέον για να κάνεις "τσάρκα";    

 

Έχει μείνει ....

Τρίμης, Νάκας, Κουρμπής, Μπουζούκι σοπ, Αρμάος, η γνωστή οικογένεια (μπαμπάς και γιος), Μπονφιλάκης, είναι κι άλλα που δεν μου έρχονται τώρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Έχει μείνει ....

Τρίμης, Νάκας, Κουρμπής, Μπουζούκι σοπ, Αρμάος, η γνωστή οικογένεια (μπαμπάς και γιος), Μπονφιλάκης, είναι κι άλλα που δεν μου έρχονται τώρα.

Σκιά του (ένδοξου) παρελθόντος φίλος...

Που είναι το Λυρικόν, το Ζοζέφ, η Όμικρον, ο Μαλλίρης (to name a few)...

 

ΥΓ: To DO RE MI υπάρχει;

 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Σκιά του (ένδοξου) παρελθόντος φίλος...

 

 

Καλά σίγουρα, αλλά άμα υπάρχει όρεξη, την πας την βολτούλα σου.

Είναι και μερικά μικρούλια, χωμένα σε κάτι στενάκια, ανάμεσα στην Θεμιστοκλέους, Μπενάκη, Φειδίου, που φέρνουν κυρίως κινεζιές.

 

Αν δεν κάνω τραγικό λάθος, το ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ ήταν από τα πρώτα που έκλεισε.

 

Ο άλλος, ο Εβραίος στην Ομόνοια υπάρχει ακόμα?

Αυτός που είχε μια 335 και μια Les Paul στην βιτρίνα, που τις έβλεπα καμιά 15αριά χρόνια ακούνητες, εκεί.

Και δεν τις έβγαζε ούτε για να τις δείξει σε πελάτες.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στο 96 μπήκα σε ένα μαγαζί στην Σταδίου (όχι το bon studio) και λέω "θέλω μια ακουστική που να μπορώ να ομως τη σύνδεσω με καλώδιο και να βγαίνει ο ήχος στα ηχεία" 

Φυσικά οι άνθρωποι κατάλαβαν ότι πρόκειται για ΑΡΧΑΡΙΟ και ΠΑΝΑΣΧΕΤΟ και όντως έτσι ήταν....δεν ήξερα ούτε τρια ακορντα....δεν ήξερα τις μάρκες των κιθαρωνε....καλά για σπέξ....ούτε λόγος....ήξερα το smoke on the water μόνο σε μια χορδή!Οι άνθρωποι το εκμεταλλεύτηκαν (θεωρώ) και μου πούλησαν μια Vester ηλεκτροακουστική γύρω στις 100.000 δρχ.Οκ....its my bad.

Απάντηση μετά από ερώτηση αν πιστεύουν ότι είναι οκ αυτή η ηλεκτρική για έναν αρχάριο σαν κι εμένα (για ένα ταυρακι gothic Epiphone)σε μαγαζί των Εξαρχείων.... "Ο Slash δεν είχε πρόβλημα με αυτή την κιθάρα....τώρα αν έχεις εσύ τι να σου πω...."και γέλια ο πωλητής  με το φιλαράκι ναουμε στην πορτα!!!

Δεύτερη αγορά κιθάρας....λίγα χρόνια μετά...bon studio....ήθελα την ltd FX 401 spalted maple....δεν την είχε στο μαγαζί ήταν ο dealer της ESP όμως οπότε την έφερε για μένα....ούτε δοκιμές ούτε τίποτα...βέβαια μια ξενερα την έφαγα όταν άνοιξα το ΧΑΡΤΟΚΟΥΤΟ και είδα ότι ήρθε η fx400 αντί για την fx401 και όταν ρώτησα πήρα την απαντηση....θα αργούσε πολύ η άλλη δεν ήταν διαθεσιμη....όμως δεν είχαν κάποια διαφορά στα specs οπότε την πήρα κι εφυγα...

Γενικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι καλύτερο να μελετήσεις να ακούσεις να δεις ώστε να πας όσο το δυνατόν πιο ψαγμένος και κατασταλαγμένος στο τι θέλεις ώστε να μην εξαρτάσαι κάθε φορά από τον χψ πωλητή....πλέον 25 χρόνια μετά άπειρες ώρες ψαξιματος....tweaking....gear exchange....και κυρίως καστομαρισματος κιθαρων...κτλ δεν θεωρώ ότι κάποιος πωλητής (και όχι μόνο πωλητης...οποιοσδηποτε) μπορεί να με επηρεάσει ώστε να αγοράσω ένα όργανο η όχι....ξέρω πολύ καλά τι θέλω και γιατί το θελω....όλα τα pros και cons....τι μου κάνει και τι όχι...

Αλλά για να μην είμαι εκτός θέματος θα πω ότι σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες ο τρόπος που προσπαθούν να πουλήσουν ένα μουσικό όργανο γενικά δεν είναι και ο καλύτερος.....

Παίζει ακόμα ΔΙΑΚΟΝΙΑΡΙΛΙΚΙ...και όσο πιο ανενημερωτος είσαι τόσο πιο πολύ θα προσπαθήσουν να σε γδυσουν....

Το βλέπω ακόμα και τώρα στα Χανιά...που προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες...ποντάρουν πιο πολύ στην ασχετοσυνη και την κ@@λα που μπορεί να έχει ένας πιτσιρικάς....δεν έχει αλλάξει τίποτα 25 χρόνια μετά....   :-) 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Η μάνα μου δεν είχε καμία σχέση με τη μουσική, και για να μας κάνει αγορές και δώρα περί μουσικής ...

 

Α ρε Αλέξη, τι μου θύμησες ...

 

Λοιπόν το δηλώνω, αυτό είναι OFF TOPIC.

 

Συζούσα με μια κοπέλα (με την οποία αργότερα παντρευτήκαμε) και ήμουνα φουλ ερωτευμένος.

Έρχονται τα γενέθλιά της, και σκέφτομαι να της πάρω κάτι ιδιαίτερο.

Αφού έσπασα το κεφάλι μου, αποφάσισα να της πάρω εσώρουχα, αλλά ακριβά.

Αφού λοιπόν ψαχούλεψα τα συρτάρια της για να δω το νούμερο, βγήκα εσωρουχότσαρκα

 στην Ν. Σμύρνη που μέναμε.

 

Πιτσιρίκος εγώ, είχα αποφασίσει ότι δεν θα ψάρωνα. Έμπαινα λοιπόν στα καταστήματα της πλατείας, και τους έβαζα να μου κατεβάσουν να δω από κοντά ότι μου έκανε κλικ.

Αφού είχα γεμίσει τον πάγκο με βρακιά και σουτιέν, τους έλεγα να μην τα μαζέψουν, θα έρθω σε λίγο να τα ξαναδώ, και πήγαινα σε άλλο κατάστημα.

 

Σ' ένα κατάστημα λοιπόν, μου δείχνουν ένα stand/δειγματολόγιο να διαλέξω.

Πήγα λοιπόν, και τα έψαχνα ένα ένα, το μαγαζί ήταν τίγκα γεμάτο, μόνο γυναίκες, και ήμουν ο μόνος άντρας. Άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι κάποιες με κοιτούσαν περίεργα, προσπαθώντας να βγάλουμε όλοι άκρη από το ίδιο stand. Είμαι και αναποφάσιστος, είχα κάτσει καμιά ώρα να πιάνω τα βρακιά, να καταλάβω αν είναι καλό το ύφασμα (είχα μαύρα μεσάνυχτα).

 

Εκεί λοιπόν που έπιανα τα βρακιά από εδώ, τα γύριζα από εκεί, ακούω μια φωνή ...

 

- Στράτο τι κάνεις εδώ?

 

Ήταν η μάνα μου, που είχε μπει στο ίδιο μαγαζί να ψωνίσει.

 

Αφού έγινα πράσινος, της απαντάω με πανικό ...

 

- Δεν είναι αυτό που νομίζεις ...

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 15

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Οπότε ... την μεγάλη Παρασκευή, ξέρετε τι να κάνετε.

 

Πριν ή μετά τον Επιτάφιο; (μήπως βγει "ευλογημένη" η αγορά) :classic_tongue:

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Χαχα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να δώσω και οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Η καλύτερη μέρα για δοκιμές σε μαγαζιά, είναι η μεγάλη Παρασκευή, ειδικά μετά το μεσημέρι.

Δεν υπάρχει ψυχή, όλοι οι πωλητές βαράνε μύγες και σκυλοβαριούνται.

 

Το δοκίμασα μια φορά κάποτε, και έκτοτε το είχα κάνει σύστημα για κάποια χρόνια.

 

Όπου μπήκα, σκίστηκαν να με εξυπηρετήσουν (μόνος μου ήμουν πάντα), με μεγάλη προθυμία μου έδιναν όργανα να δοκιμάσω (σε ένα κατάστημα που ζήτησα να δοκιμάσω μια κιθάρα μάλιστα, μου κατέβασαν και όλες τις υπόλοιπες που ήταν στο ίδιο στυλ, από μόνοι τους), και επίσης με ακόμα μεγαλύτερη προθυμία έπιαναν κουβέντα για τα όργανα, να σου πουν την γνώμη τους, να συζητήσουμε τις ανησυχίες μου (και τις δικές τους), γενικώς όλα ήταν ιδανικά.

 

Οπότε ... την μεγάλη Παρασκευή, ξέρετε τι να κάνετε.

 

Κιθαρότσαρκα.

Πέρυσι Μεγάλη Παρασκευή είναι που ψώνισα από το Νάκα όχι 1 αλλά 2. 

 

Την Fender Ultra Tele και την LtD Ec1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leon7pap είπε

Γύρω στο 96 μπήκα σε ένα μαγαζί στην Σταδίου (όχι το bon studio) και λέω "θέλω μια ακουστική που να μπορώ να ομως τη σύνδεσω με καλώδιο και να βγαίνει ο ήχος στα ηχεία" 

Φυσικά οι άνθρωποι κατάλαβαν ότι πρόκειται για ΑΡΧΑΡΙΟ και ΠΑΝΑΣΧΕΤΟ και όντως έτσι ήταν....δεν ήξερα ούτε τρια ακορντα....δεν ήξερα τις μάρκες των κιθαρωνε....καλά για σπέξ....ούτε λόγος....ήξερα το smoke on the water μόνο σε μια χορδή!Οι άνθρωποι το εκμεταλλεύτηκαν (θεωρώ) και μου πούλησαν μια Vester ηλεκτροακουστική γύρω στις 100.000 δρχ.Οκ....its my bad.

Απάντηση μετά από ερώτηση αν πιστεύουν ότι είναι οκ αυτή η ηλεκτρική για έναν αρχάριο σαν κι εμένα (για ένα ταυρακι gothic Epiphone)σε μαγαζί των Εξαρχείων.... "Ο Slash δεν είχε πρόβλημα με αυτή την κιθάρα....τώρα αν έχεις εσύ τι να σου πω...."και γέλια ο πωλητής  με το φιλαράκι ναουμε στην πορτα!!!

Δεύτερη αγορά κιθάρας....λίγα χρόνια μετά...bon studio....ήθελα την ltd FX 401 spalted maple....δεν την είχε στο μαγαζί ήταν ο dealer της ESP όμως οπότε την έφερε για μένα....ούτε δοκιμές ούτε τίποτα...βέβαια μια ξενερα την έφαγα όταν άνοιξα το ΧΑΡΤΟΚΟΥΤΟ και είδα ότι ήρθε η fx400 αντί για την fx401 και όταν ρώτησα πήρα την απαντηση....θα αργούσε πολύ η άλλη δεν ήταν διαθεσιμη....όμως δεν είχαν κάποια διαφορά στα specs οπότε την πήρα κι εφυγα...

Γενικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι καλύτερο να μελετήσεις να ακούσεις να δεις ώστε να πας όσο το δυνατόν πιο ψαγμένος και κατασταλαγμένος στο τι θέλεις ώστε να μην εξαρτάσαι κάθε φορά από τον χψ πωλητή....πλέον 25 χρόνια μετά άπειρες ώρες ψαξιματος....tweaking....gear exchange....και κυρίως καστομαρισματος κιθαρων...κτλ δεν θεωρώ ότι κάποιος πωλητής (και όχι μόνο πωλητης...οποιοσδηποτε) μπορεί να με επηρεάσει ώστε να αγοράσω ένα όργανο η όχι....ξέρω πολύ καλά τι θέλω και γιατί το θελω....όλα τα pros και cons....τι μου κάνει και τι όχι...

Αλλά για να μην είμαι εκτός θέματος θα πω ότι σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες ο τρόπος που προσπαθούν να πουλήσουν ένα μουσικό όργανο γενικά δεν είναι και ο καλύτερος.....

Παίζει ακόμα ΔΙΑΚΟΝΙΑΡΙΛΙΚΙ...και όσο πιο ανενημερωτος είσαι τόσο πιο πολύ θα προσπαθήσουν να σε γδυσουν....

Το βλέπω ακόμα και τώρα στα Χανιά...που προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες...ποντάρουν πιο πολύ στην ασχετοσυνη και την κ@@λα που μπορεί να έχει ένας πιτσιρικάς....δεν έχει αλλάξει τίποτα 25 χρόνια μετά....   :-) 

 

συγνώμη παρήγγειλες κιθάρα και σου έφεραν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/6584264/Black-Decker-FX400-Πολυμίξερ-400W-με-Κάδο-1-2lt-Λευκό.html 🤣

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τους Keyboardάδες τα πράγματα ήταν πιο απλά, ίσως γιατί ξέραμε τις προδιαγραφές πάνω-κάτω και μπορεί κάπου και να είχαμε ακούσει τους ήχους. Αντε να θες να δεις λίγο αν το κλαβιέ είναι της προκοπής και αν τα knobs θα τα πάρεις στο χέρι ή λένε κάτι καλύτερο. 

 

 

Roland χαμηλά στην Αλεξάνδρας (δεν θυμάμαι το μαγαζί....) Ψάχνομαι για κάτι XP-xx, και ο τύπος μου λέει: 

__ Έλα να ακούσεις ήχο.

Φάτσα ένα D50. Και παίζει έναν "δικό του" ήχο, κάτι σαν κλαρινογκάιντα περασμένη από booster / OD / distortion. Όλο υπερηφάνεια, συνεχίζει:

__ Εγώ τον έφτιαξα. Ο μόνος ήχος που επιβιώνει όταν ανάψει το κέφι.

Έτσι έχασα την εκτίμηση που είχα στο D50, κατάλαβα όμως ότι "it's not the plane, it's the pilot". Και μπράβο του δηλαδή, γιατί τα σύνθια είναι για να τα στείβεις και να βγάζουν ζουμί, όχι για να ψάχνεις τα presets. 

 

Αν όμως έρθω στην θέση του κάθε πωλητή κιθαρών που του έμπαινε ο κάθε εφηβάκος 80z wannabeguitarhero και ήθελε να μάθει "εκεί" το SOTW στη μία χορδή, ναι, τον δικαιολογώ αν έφτανε να είναι και λίγο "κάπως".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου