Προς το περιεχόμενο

Πωλητής ή βιρτουόζος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Εδώ στην Ολλανδία έχουμε εξαιρετικά κιθαρομάγαζα και από πλευράς stock, αλλά κυρίως από πλευράς εξυπηρέτησης. Ας πούμε το Guitarshop στο Apeldoorn είναι πάρα πολύ ωραίο μαγαζί, με γνώστες αλλά καλοσυνάτους πωλητές και πολύ ωραίο vibe. Μέχρι και καφέ έχω δει να προσφέρουν.

The Guitarshop (Electronics store) - Gemeente Apeldoorn, Gelderland

Στο κανάλι του Paul Davids έχει κάτι πολύ ωραία βίντεο με μαγαζιά στην Ολλανδία. Είναι να ζηλεύεις...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ιστορίες ....

 

Ιστορία πρώτη.

Μπαίνουμε σε μαγαζί. Γουόνα μπι μεταλάδες ροξταρζ. Στην και καλά θέση για δοκιμές οργάνων παίζει τα άπαντα φίλος του πωλητή, χασομέρης από τους λίγους, κιθάρα βιτρίνας - ντέμο - για γνώστες.

Μας ζμπρώχνει πελάτης. Θέλει να αγοράσει μια ηλεκτρονική κιθάρα. Ο πωλητής ευγενικός του εξηγεί και κάπου τα βρίσκουν. Θα αγόραζε τελικώς μια Epiphone LP και έναν ενισχυτή Epiphone (επειδίς ήταν καλύτερα να είναι του ίδιου κατασκευαστή το ΣΕΤ). Χρόνος επίδειξης και παζαριού περίπου μισάωρο. Όλη αυτή την ώρα ο  χασομέρης κιθαριστής - φίλος - βιρτουόζος έχει παίξει την μισή δισκογραφία Σαντάνα. Πάει στο ταμείο  ο πελάτης να πλερώσει και να φύγει. Ο βιρτουόζος γυρνά ρεπερτόριο σε Clash. Toν ακούει ο ευχαριστημένος μέχρι εκείνη την ώρα πελάτης και λέει ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΘΕΛΩ .

Τελικώς έφυγε με την Strat made in USA  αγκαλιά   αλλά χωρίς τον ενισχυτή. 

 

Ιστορία δευτέρα.

Είμαι σε μεγάλο μαγαζί να δοκιμάσω μια Telecaster Thinline για φίλο.  Υπάρχει ήδη πελάτης (καλός παίκτης το ομολογώ) με μια Yamaha αγκαλιά και καναδυο ενισχυτές υπό δοκιμή. Παίζει στα 130 db 80's pop metal hits.  Σείεται όλο το πολυόροφο χτίριο σε σημείο που όσοι πήγαν για να δουν drums ΔΕΝ AKOYNE  :)   .  Κάποια στιγμή ο πωλητής λέει με τρόπο Ρωμαίου εκατόνταρχου προς τον Οβελίξ : Μήπως θα χρειαστεί να δεις κάτι άλλο;  Ο Έλληνας Nigel Tufnel ατρόμητος συνέχιζε τα δικά του. Για κανένα δεκάλεπτο δοκίμαζε σε καθαρό κανάλι με το volume στο 14. Τελειώνοντας την δοκιμή  ακούμε πλέον την ανοικτή ακρόαση του κινητού του. ΚΑΛΗ Η ΠΡΩΤΗ ΚΙΘΑΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΥΡΟΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ. Ο τύπος είχε για σαράντα λεπτά ανοικτή ακρόαση και έπαιζε στο τέρμα για να αγοράσει κιθάρα κάποιος άλλος !!!!!!

 

Ιστορία τρίτη.

 

Παλιά ήμουν στην Πάτρα. Μπαίνω σε πασίγνωστο Μουσικό Οίκο. Τα λεφτά ζεστά στην τσέπη. Ήθελα Stratocaster. Την ποθούσα. Την ζητούσε η ύπαρξις μου. Στέκομαι στον χώρο. Περιμένω να έρθει πωλητής , πωλήτρια, ασυρματιστής, πυροσβέστης, τσαγκάρης κάποιος τελωσπάντω. ΚΑΝΕΙΣ. Περιμένω χαζεύω λιγουρεύομαι φαντασιώνομαι ανυπομονώ. ΟΥΔΕΙΣ. Κάποια στιγμή έρχεται επιτέλους κάποιος και πριν προλάβω να πω οτιδήποτε μου λέει :    Σε βλέπω τόση ώρα από την κάμερα και σε λυπήθηκα. Αποθηκάριος είμαι. Αν περιμένεις πωλητή θα ξαναέρθουν αύριο πρωί. Καλό απόγευμα. Κράτησα το ρευστόν, το κατανάλωσα παρέα με αιθέριες υπάρξεις.

 

 

Συμπέρασμα.

Δεν υπάρχουν πωλητές.

Παραγγελιολήπτες υπάρχουν.   

  • Χαχα 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2022 στις 10:18 ΜΜ, fusiongtr είπε

Παλιά λοιπόν, είχε βγει μια πεταλιέρα της Boss από τις πρώτες σχετικά.

Διάβαζα εγώ specs, τα είχα μάθει απ' έξω.

Ονειρευόμουν τους ήχους του Holdsworth και του Henderson με τους Tech.

Είχα διαβάσει τι πετάλια χρησιμοποιούσε ο Holdsworth και είχα την περιέργεια να την ακούσω.

Μπαίνω σε μαγαζί που ήξερα ότι την είχε και ζήτησα να την δοκιμάσω.

 

Έρχεται ένας πωλητής, την φέρνει, την πλαγκάρει, βάζει metal presets και αρχίζει τα πουρουπού.

 

Ωραία, του λέω, αλλά εμένα με ενδιαφέρει αυτό κι αυτό, μπορώ να την πειράξω λίγο?

Δεν μου απαντάει και αρχίζει να φτιάχνει patch, το πειράζει από εδώ δοκιμάζει, το πειράζει από εκεί, και συνεχίζοντας να παίζει μεταλλοπαπάδες, φωνάζει τον άλλο πωλητή.

Έλα ρε να δεις έναν ήχο Holdsworth που έφτιαξα.

 

Μετά από μισή ώρα περίπου βαρέθηκα κι έφυγα.

 

 

Στην πορεία θα μιλήσω και για άλλες τέτοιες εμπειρίες.

 

Ωραίο σκηνικό για καλτ ταινία.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
39 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

Κράτησα το ρευστόν, το κατανάλωσα παρέα με αιθέριες υπάρξεις

Ουστ και αμάν-αμάν 😆

 

Αγορίνας, με το μπαρδόν δηλαδής, αλλά αν την ήθελες πραγματικά την κιουρία (strat) θα είχες κατασκηνώσει απ' έξω να την κάνεις δική σου first thing in the morning, με το που θα άνοιγε το μαγαζί... 😎

 

Μάλλον οι... υπάρξεις ήταν πιο ψηλά στην ατζέντα σου 😇

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ουστ και αμάν-αμάν 😆

 

Αγορίνας, με το μπαρδόν δηλαδής, αλλά αν την ήθελες πραγματικά την κιουρία (strat) θα είχες κατασκηνώσει απ' έξω να την κάνεις δική σου first thing in the morning, με το που θα άνοιγε το μαγαζί... 😎

 

Μάλλον οι... υπάρξεις ήταν πιο ψηλά στην ατζέντα σου 😇

Πιο κοντά στο πορτοφόλι ήταν.    Από τότενες έχω να πάω στην Πάτρα ......🤣

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γουσταρω βιρτουζοζο.
Μπαινω στο μαγαζι στο στυλ να ψωνισω δωρο για το γιο μου.
Και αφου κανει την ποζερια του ο πωλητης, λεω ... να δοκιμασω κι εγω λιγο?
Η συνηθης απαντηση ειναι "ξερεις να παιζεις"? και απαντω "κανω μαθηματα", αλλα δε διευκρινιζω αν δεχομαι ή παραδιδω.

Αλλα και με εμπορο δεν ειναι ασχημα.
Αφου μου πει τις παπατζες του, τον αρχιζω με τιποτα επιστημονικα και του φευγει η ουγια.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
  • Χαχα 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Εγω γουσταρω βιρτουζοζο.
Μπαινω στο μαγαζι στο στυλ να ψωνισω δωρο για το γιο μου.
Και αφου κανει την ποζερια του ο πωλητης, λεω ... να δοκιμασω κι εγω λιγο?
Η συνηθης απαντηση ειναι "ξερεις να παιζεις"? και απαντω "κανω μαθηματα", αλλα δε διευκρινιζω αν δεχομαι ή παραδιδω.

Αλλα και με εμπορο δεν ειναι ασχημα.
Αφου μου πει τις παπατζες του, τον αρχιζω με τιποτα επιστημονικα και του φευγει η ουγια.

 

 

.

κριμα να μην ειμαι καπου κοντα....

  • Συμφωνώ 6

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

κριμα να μην ειμαι καπου κοντα....

 

Ναι, κι εγώ θα ήθελα να το δω αυτό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι, οτι εχω πολλα χρονια να κανω κιθαροτσαρκα. Αγοραζω απο τα μεταχειρισμενα η ιντερνετικα.

Προτιμω ομως ο πωλητης να ειναι ενημερωμενος, να γνωριζει το προιον και φυσικα να μην το παιζει ξερολας (φευγω κατευθειαν). 
Στις δοκιμες εχω συγκεκριμενη ξενερωτη αντζεντα ….

Συγχορδιες σε διαφορες θεσεις,  ανοικτες, μπαρε, ρυθμικες, αρπετζιο.

συν σκορπια σχηματα πεντατονικης σε διαφορες θεσεις. Παραλληλα αλλαζω θεσεις..σε διακοπτες και ποντεσιομετρα.

Δοκιμαζοντας ηλεκτρικη κιθαρα επιδιωκω να παιξω μονο εγω. Δοκιμαζοντας ακουστικη κιθαρα η ενισχυτη παιζω λιγο, και ζηταω απο τον πωλητη να ακολουθησει την ιδια αντζεντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

κριμα να μην ειμαι καπου κοντα....

 

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Ναι, κι εγώ θα ήθελα να το δω αυτό.

Εχει πλακα. Δεν αρχιζω με τη μια.
Ριχνω κανα λα μινορε open στην αρχη.

Τποτα σκορπιες νοτες.
Και μολις ασχοληθει με κατι αλλο, ξεκιναω.

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου