Προς το περιεχόμενο

Πωλητής ή βιρτουόζος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Yannis Methenitis είπε

Άστα... κι εγώ μαζί σου αλλά δεν είμαστε ο μέσος όρος.😂

 

Το ξέρω.:classic_wacko:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Περίπου μέσα δεκαετίας '80 (αν θυμάμαι καλά), σε μια απο τις ελάχιστες κατεβασιές μας στην πρωτεύουσα τότε, μας στέλνει κάποιος φίλος στον "Αμερικάνο", νομίζω στην Ιπποκράτους(;) η κάπου τριγύρω. Πληροφορηθήκαμε πως υπάρχει πολύ πράμα εκεί, βιντατζ κυρίως αλλά και πολλά άλλα, όντως κάπως έτσι μας φάνηκε, άγουροι και διψασμένοι εμείς, σα να βρεθήκαμε μέσα στην Παναγία των Παρισίων κοιτούσαμε μαγεμένοι. Το αφεντικό, αραχτός στην πολυθρόνα του γραφείου του, κουστουμαρισμένος στην τρίχα, στον τοίχο πίσω του δεκάδες φωτογραφίες με τον ίδιο παρέα με έλληνες και ξένους επώνυμους του χώρου της τέχνης, υπογεγραμμένες με αφιερώσεις.

Κάποια στιγμή βλέπω κάπου ψηλά μια κουφωτή που με κοιτάζει λάγνα, νομίζω πρέπει να ήταν Guild, του λέω, εκείνη η κιθάρα πόσο κάνει; Μπορείτε να την κατεβάσετε να την δω λίγο; Παύση αρκετών δευτερολέπτων, με κοιτάει με ένταση στα μάτια και λέει: "λεφτά έχεις;". Ξαφνιάστηκα, του λέω "έχω", μου απαντά "μπα, δεν έχεις λεφτά". Εκεί κόντεψα να βάλω τα γέλια, λέω μέσα μου τιναφτός ρε, παρόλα αυτά λέω ξανά "έχω, πόσο κάνει;". "Πόσα έχεις;" ξαναρωτάει. "Πόσο κάνει; Έχω χρήματα" ξανά εγώ. "Αφού δεν έχεις" επιμένει. Ε, του λέω κι εγώ μπαϊλντισμένος ένα πολύ μεγάλο ποσό για την εποχή (που φυσικά δεν είχα τόσα αλλά φουρκίστικα - και ήμουν πρόθυμος να χρεωθώ αρκετές χιλιάδες για κάτι που θα μου άρεζε), ας πούμε κάτι σαν 7-8 χιλιάδες ευρώ σημερινά, ξεκινά μια νέα μεγάλη παύση, κοιτώντας με σταθερά στα μάτια λέει:

"Είδες που δεν έχεις λεφτά;"!

Μέσα μου ξεκαρδίστηκα βέβαια, το γεγονός πάντως είναι πως δεν κατέβασε ποτέ την κιθάρα!

Επεξεργασμένο από ez
  • Χαχα 9

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οποτε δοκιμαζω κατι παιζω χειροτερα απο οσο ποτε. Λες κι ειμαι πρωταρης. Ευτυχως αυτα που θελω απο το οργανο τα καταλαβαινω. 

Θυμαμαι ομως τις δυο πρωτες αγορες. Πρωτη το 1971 με τον πατερα μου να παρουμε ακορντεον. Το πρωτο μου οργανο. Αυτο που τωρα εχω στις αγγελιες. Το βγαζει ο μαγαζατορας και μας ριχνει μια εισαγωγη Γαβαλα...εγω με το στόμα ανοιχτό ... Καλα λεει ο πατερας μου για να το δω...και πιανει κατι οτσι τσορνιες και κατι λιλι Μάρλεν...που εφυγε απο διπλα ο πωλητης τρεχοντας. Σου αρεσει μου λεει? Εγω με ενα χαμογελο ναα ...ναιιι.

Ερχεται ο πωλητης ορεξατος και τον αρχίζει ο μπαμπας ενα παζαρι...μα ενα παζαρι ηθελα να ανοίξει μια τρυπα να χωθω μεσα.

 

5 6 χρονια μετα οπως συμφωνησαμε περναω πολυτεχνειο μου δινει ο πατέρας μου 5000 να παρω κιθάρα. Παω στο ιδιο μαγαζι με ενα φιλο βρισκω μια απομιμιση στρατ. Να τη δοκιμασω λεω. Με μιση καρδια μου τη δινουν. Παιζω το sunshine of your love αψογα σχεδον. Ποσο κανει λεω , 5000 μου λενε. Ωραια λεω , παρε 5000, βαλε ενα σετ χορδες rock n roll, μια ζωνη, μια θηκη και μερικες πενες και ειμαστε οκ.

Ηταν το πρωτο μου παζάρι εβερ.

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Θυμάσαι τον Μαλίρη; Τον Δημητριάδη στη Φειδίου;

Πλάκα κάνεις τώρα... Αυτά ήταν τα νιάτα μας.

 

Και αυτό που περιγράφεις στην έναρξη του thread ήταν για ορισμένα μαγαζιά (και από κάποια στιγμή), τα 80s. 😎

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ez είπε

τότε, μας στέλνει κάποιος φίλος στον "Αμερικάνο", νομίζω στην Ιπποκράτους(;) η κάπου τριγύρω. 

 

Ω ρε φιλωουζ τι μου θύμισες...Freddy Krugger κανονικός....εφιάλτης στο δρόμο με τις κουκουναρΓιες...

 

ΝΟΙΚΙΑΖΕ τοτενες και "όργανα "...

ΤΖΑΜΠΑ τα νοίκιαζε...

π.χ. (θα το κάνω σε ευρώ) :

"Αυτήν την stratocaster  ( Gerley φυσικά της συμφοράς όχι Fender) πόσο θα μου την νοικιάσετε για μια ημέρα?"

"Για εσένα φίλε μόνο 300 ευρω αλλά θα σου δώσω και ΖΩΝΗ"

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimsonic είπε

Γενικα οποτε δοκιμαζω κατι παιζω χειροτερα απο οσο ποτε. Λες κι ειμαι πρωταρης. Ευτυχως αυτα που θελω απο το οργανο τα καταλαβαινω. 

Θυμαμαι ομως τις δυο πρωτες αγορες. Πρωτη το 1971 με τον πατερα μου να παρουμε ακορντεον. Το πρωτο μου οργανο. Αυτο που τωρα εχω στις αγγελιες. Το βγαζει ο μαγαζατορας και μας ριχνει μια εισαγωγη Γαβαλα...εγω με το στόμα ανοιχτό ... Καλα λεει ο πατερας μου για να το δω...και πιανει κατι οτσι τσορνιες και κατι λιλι Μάρλεν...που εφυγε απο διπλα ο πωλητης τρεχοντας. Σου αρεσει μου λεει? Εγω με ενα χαμογελο ναα ...ναιιι.

Ερχεται ο πωλητης ορεξατος και τον αρχίζει ο μπαμπας ενα παζαρι...μα ενα παζαρι ηθελα να ανοίξει μια τρυπα να χωθω μεσα.

 

5 6 χρονια μετα οπως συμφωνησαμε περναω πολυτεχνειο μου δινει ο πατέρας μου 5000 να παρω κιθάρα. Παω στο ιδιο μαγαζι με ενα φιλο βρισκω μια απομιμιση στρατ. Να τη δοκιμασω λεω. Με μιση καρδια μου τη δινουν. Παιζω το sunshine of your love αψογα σχεδον. Ποσο κανει λεω , 5000 μου λενε. Ωραια λεω , παρε 5000, βαλε ενα σετ χορδες rock n roll, μια ζωνη, μια θηκη και μερικες πενες και ειμαστε οκ.

Ηταν το πρωτο μου παζάρι εβερ.

Το ίδιο βιώνω και εγώ. Όποτε δοκιμάζω όργανο υπό το “επικριτικό” βλέμμα του πωλητή, νιώθω σαν γατάκι και 100% βεβαίως ότι θα έπρεπε να αρχίσω το πλέξιμο αντί του να παίζω κιθαρα. 
 

Βέβαια όλα αυτά είναι στο μυαλό μας, όντας θύματα του επικριτικού μυαλού μας και όχι του πωλητή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι μου θυμισες τωρα.......πρωτοετης φοιτητης στο εξωτερικο πριν 30χρονια, αποφασιζω να μαθω ηλεκτρικη κιθαρα αγοραζοντας καποια φτηνη και εναν ενισχυτακο. Ειχα παιξει κιθαρα ξανα προσπαθωντας να βγαλω τα riff των U2 σε μια κλασσικη του πατερα μου , σε μια χορδη......

 

Μπαινω στο μαγαζι (εξωτερικο στα 90s, περιπου οπως η Ελλαδα περι το 2004) ηδη φοβισμενος, μεσα στην αγνοια (δεν υπηρχε ιντερνετ τοτε) χωρις καλα καλα να ξερω αν ειναι απαραιτητος ο ενισχυτης για να παιξει η ηλεκτρικη (ναι το ρωτησα και αυτο).  Σκαει πωλητης μαλλιας μεχρι τη μεση καμμια δεκαρια χρονια μεγαλυτερος μου (εγω 18 χρονων ετρωγα το φοιτητικο συναλλαγμα σε κιθαρες.....) μου κατεβαζει μια στρατ μαρκας Clash και τη βαζει σε ενα marshall valvestate 2020 και αρχιζει να κοπαναει διχως αυριο τι malmsteen ti satriani τι VH, oλα παντως ανω των 140 bpm. Δεν κανω καν την αποπειρα να παιξω λεω ενταξει τα πηρα και με βαζει να αγορασω και ενα πεταλι delay (το οποιο δεν εμαθα να το δουλευω ποτε και εναν κομπρεσσορα). Με γλεντησε με λιγα λογια. Ηθικο μηδενικο μεχρι τωρα.

 

Γυρναω σπιτι με τα συμπραγαλα με περιμενουν οι συγκατοικοι νομιζοντας οτι θα ακουσουν τον οικιακο malmsteen. Aντ' αυτου ακουσαν το ριφ των u2 σε μια χορδη και λακισαν ολοι. Τους ευχαριστω για οσα υπεμειναν τα υπολοιπα 5 χρονια μεχρι που ε κατι κουτσοβγηκε........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι ένα άλλο κλασσικό σκηνικό είναι την ώρα που θέλεις να δοκιμάσεις κιθάρα, να βρίσκεται στο μαγαζί άλλος όψιμος αγοραστής που δοκιμάζει εκείνη τη στιγμή και παίζει παπάδες. Ο οποίος κλασσικά αποδεικνύεται φίλος του πωλητή/ιδιοκτήτη και είναι εκεί κάθε μέρα για να εντυπωσιάσει όποιον αποφασίσει να μπει στο κατάστημα.

 

Προσωπικά, παραδόξως, δεν είχα ποτέ θέμα σύγκρισης με βιρτουόζο παρευρισκόμενο. Όταν πάω για δοκιμή δε με νοιάζει τίποτα. Έχω παίξει κατά καιρούς σε μαγαζιά τραγικές παραφωνίες, πρασινίλες και ξεκουρδισιές καπάκι μετά από άλλον που λάμβανε email θαυμασμού από Guthrie Govan (και τον έκλανε).

 

 

  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θυμάμαι τέλη 90ς που πήρα την πρώτη κιθάρα, δεν υπήρχε η έννοια το "δοκιμάζω", καθόταν ο πωλητής και σου την έδειχνε (αν θυμάμαι καλά σχεδόν ο ίδιος την επέλεγε κιόλας). Τουλάχιστον αυτό σε πιτσιρίκια όπως εγώ. Αποκορύφωμα η αγορά samick superstrat, που ναι μεν ήταν μια πολύ όμορφη κιθάρα που με συντρόφευε αρκετά χρόνια, από την άλλη είχε floyd rose το οποίο δεν ήξερα (μέχρι τότε είχα το απλό τρέμολο της strat) οπότε και δεν μπορούσα να αλλάξω χορδές. Η πώληση έγινε με κριτήριο "δεν ξεκουρδίζεται" παραλείποντας τα υπόλοιπα (θέλει ειδικές γνώσεις για την ρύθμιση του, δεν αλλάζεις χορδές εύκολα, αν απορυθμιστεί μπορεί να σου πάρει ώρα να το ξαναφτιάξεις κ.α.). 

 

Το ίδιο και αργότερα με τα πρώτα πεταλάκια που αγόρασα (hot head, death metal, digital delay), καμία επαφή από μένα η επίδειξη έγινε από τον πωλητή. Γενικά αυτό μου άφησε πολύ κακή εντύπωση. 

 

Τελευταίο πράγμα που αγόρασα από κατάστημα ήταν ο ironhead τον οποίο με άφησαν να δοκιμάσω αρκετή ώρα, μάλιστα είχα φέρει και το ηχείο μου το οποίο και συνδέσαμε. Κατά την γνώμη μου είναι σημαντικό να δοκιμάζει ο υποψήφιος αγοραστής το προιόν, αν μη τι άλλο αυτός θα το αγοράσει, φυσικά υπό τον επίβλεψη του πωλητή, ειδικά για εξοπλισμούς μεγάλης αξίας. Τώρα βιρτουοζικές επιδείξεις είναι αχρείαστες καλύτερα να ξοδέψει την ενέργεια του δείχνοντας το προϊόν (το οποίο δεν το κάνει σχεδόν κανείς).  

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Προσωπικά, παραδόξως, δεν είχα ποτέ θέμα σύγκρισης με βιρτουόζο παρευρισκόμενο. Όταν πάω για δοκιμή δε με νοιάζει τίποτα.

 

Ευτυχισμένος άνθρωπας λέμε.

Γλυτώνεις και τα λεφτά απο ψυχολόγους για περαιτέρω κιθαριστικές αγορές.

  • Χαχα 2

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου