Προς το περιεχόμενο

Τεστ latency σε 23 amp modelers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ο φίλος μου ο μεθοδικότατος Leo Gibson, εδώ μας ανοίγει τα μάτια με αυτό το εξαντλητικό τεστ καθυστέρησης που εισάγουν 23 amp modelers.

 

Προσωπικά ο λόγος που θα κατέληγα σε ένα τετοιο μαραφέτι θα ήταν επειδή εξυπηρετεί την ηχογράφηση στο σπίτι χωρίς μικρόφωνο και μεγάλες εντάσεις. Πέραν του πιστικού ήχου που όλοι κοιτάμε στα τεστ μια παράμετρος που παραβλέπεται είναι η καθυστέρηση που προσθέτει η αλυσίδα AD > processor > DA, δηλαδή η μετατροπή του σήματος απο αναλογικό σε ψηφιακό για να το επεξεργαστεί ο υπολογιστής και στη συνέχεια η μετατροπή πάλι σε αναλογικό. 

 

Και επειδή υπάρχουν παρόμοιες σουίτες για χρήση μεσα απο DAW που προσθέτουν όμως καθυστέρηση, αφήνοντας αδιάφορους όσους μας επηρεάζει στο παίξιμο το φαινόμενο, τι νόημα έχει να πάρει κανείς εξωτερικό επεξεργαστή νομίζοντας πως θα λύσει το πρόβλημα του, όταν και αυτοί έχουν σχεδόν την ίδια καθυστέρηση, που όπως θα δείτε δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη ακόμα και σε high end modelers.

Όπως θα δείτε τη χαμηλότερη καθυστέρηση είχαν οι "μικροί". Μια πιθανή προσωπική εξήγηση είναι ότι χρησιμοποιούν dedicated επεξεργαστές αλλά και το ότι τα ονόματα του R&D δεν είναι νεόφερτα στο χώρο, στα 3 πρώτα που είναι Boss και Strymon που προφανώς βελτιστοποίησαν τους αλγόριθμους τους στο έπακρο.

 

Προσωπικά θα πάθαινα εγκεφαλικό αν ακούμπαγα 2 χιλιάρικα και αισθανόμουν στα δάχτυλα καθυστέρηση. Ισως να είμαι υπερβολικός και όπως λέει και ο Leo Gibson, εκείνος δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα μιας και απο παλιά χρησιμοποιούσε MIDI κιθάρες ως ελεγκτές για synthesizers. Καλό είναι όμως να γνωρίζουμε πριν βάλουμε το χέρι στην τσέπη.

 

 

  • Like 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το έβλεπα πριν κάνα μήνα και με εντυπωσίασε πόσο καλά τα πήγαν στον τομέα latency τα boss και κάποια φθηνά Κινέζικα, σε αντίθεση με κάποια 'πανάκριβα-ψαγμένα'!! 

Ο Leo Gibson εκτός από συμπαθέστατος, δίνει μάθημα για το πως πρέπει να παρουσιάζεται ο εξοπλισμός στο net!!!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, makam είπε

Το έβλεπα πριν κάνα μήνα και με εντυπωσίασε πόσο καλά τα πήγαν στον τομέα latency τα boss και κάποια φθηνά Κινέζικα, σε αντίθεση με κάποια 'πανάκριβα-ψαγμένα'!! 

Ο Leo Gibson εκτός από συμπαθέστατος, δίνει μάθημα για το πως πρέπει να παρουσιάζεται ο εξοπλισμός στο net!!!

 

αν ηχητικά στέκει καλά το 1000ρι boss, ΟΚ. Αλλά με βάση το 200 που έκανε τεστ δεν το συζητώ.

Βεβαια ο παράγοντας latency είναι μόνο μια παράμετρος της εξίσωσης. Και φυσικά εξαρτάται πόσο επηρεάζει τον καθένα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον είμαι ευτυχής μέσα στην άγνοια και αμπαλίαση μου, αλλά ποτέ δεν είχα το παραμικρο θέμα με latency, από εποχές POD μιλάμε πάντα.

 

Επισης βρίσκω λίγο διασκεδαστικές τέτοιες κουβέντες όταν στα 80s παίζανε διάφοροι με 4 ψυγεία rack και τώρα μας κουνάνε το δάχτυλο (γκουχ γκουχ κύριε Vai). Latency έχεις ακόμα και αν απομακρυνθείς 5 μέτρα από την καμπίνα, τι συζητάμε τώρα…
 

Αν κάποιος αντιλαμβάνεται latency με οποίο από τα μηχανήματα που έχει το βίντεο, ή από καλή κάρτα ήχου σε PC, τα θερμά μου συλλυπητήρια και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά. Σε τέτοιες περιπτώσεις παιξτε καρφί σε ενισχυτή να ξενοιάσετε. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Αν κάποιος αντιλαμβάνεται latency από καλή κάρτα ήχου σε PC ...

 

Εννοείς ότι μπορεί κάποιος να μην το αντιλαμβάνεται?

Είναι δυνατόν?

Ευτυχισμένος άνθρωπος ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ήχος ταξιδεύει με 343 μέτρα το δλ.

Ευκολα καταλαβαίνει κανείς ότι στην συνηθισμένη απόσταση που έχουμε όταν παίζουμε με τον ενισχυτή μας, ας πούμε 1 μέτρο, έχουμε απο χέρι (a priori που λένε στο χωριό μου) 3ms

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Ευκολα καταλαβαίνει κανείς ότι στην συνηθισμένη απόσταση που έχουμε όταν παίζουμε με τον ενισχυτή μας, ας πούμε 1 μέτρο, έχουμε απο χέρι (a priori που λένε στο χωριό μου) 3ms

 

Κι άμα βάλεις άλλα 4-5 από το modeller, γίνεται χειρότερο το πράγμα.

Ειδικά στα vst είναι μεγαλύτερα τα νούμερα (και το πρόβλημα), γιατί παίζει και το πήγαινε-έλα του usb σήματος από την κάρτα στο pc και τούμπαλιν.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
37 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εννοείς ότι μπορεί κάποιος να μην το αντιλαμβάνεται?

Είναι δυνατόν?

Ευτυχισμένος άνθρωπος ...


Έπαιζα Racer Χ και Dream Theater με latency από vst, δεν ήταν κάτι που με επηρέαζε, με την έννοια ότι τις ίδιες πρασινάδες έπαιζα και σε ενισχυτή. 😂

  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συμφωνώ απόλυτα ως προς τα 2-3 ms που είναι αυτά που μπορεί να περάσουν απαρατήρητα και είναι αυτά που εγώ μπορώ να ανεχτώ όταν παίζω.Όταν αυτό διπλασιάζεται ενοχλούμαι ακόμα και όταν συμβαίνει φυσικά απο απόσταση πχ με τον ενισχυτή. Γι αυτό όταν παίζω είμαι πάντα δίπλα στον ενισχυτή ενώ να διευκρινήσω στον @BillTrantos πως τα αναλογικά ρακ δεν έκαναν μετατροπές. Ηταν απλά ενισχυτές σε ρακ φόρματ για να έχουν καθυστέρηση. Εκτός κι αν μιλάς για τα πσηφιακά...

 

Υ.Γ. Αυτό με την καθυστέρηση μου θυμίζει παλιές εποχές και τις "περιόδους".😄

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αυτό με την καθυστέρηση μου θυμίζει παλιές εποχές και τις "περιόδους".😄

 

Εγώ πάντως είμαι στην εμμηνόπαυση ....

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου