Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XIII


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/10/2022 στις 2:25 ΜΜ, mpamps είπε

Thunder - River of Pain

 

 

Thunder - In a Broken Dream

(original Python Lee Jackson feat. Rod Stewart)

 

Στις 27/10/2022 στις 2:25 ΜΜ, mpamps είπε

 

Ασε να λενε Μπαμπη.Οι τυποι σκοτωνουν.Εδω που τους ειδαμε λαιβ καταλαβαμε γιατι τους θεωρουν τοσο "μεγαλη" λαιβ μπαντα.

 

Στις 27/10/2022 στις 2:35 ΜΜ, Αετός είπε

 

 

Ο Costello ηταν μεγας παικτης και τραγουδιστης.Μια κατηγορια μονος του.

Καθε που τον ακουω μου παιρνει το κεφαλι.

 

Στις 30/10/2022 στις 11:57 ΜΜ, cigaret13 είπε

 

 

Εσυ εισαι αληταρας και το ξερουμε.

Απο τα καλυτερα κομματια που εγραψαν/γραφτηκαν ποτε.

Ξερω ειμαι υπερβολικος αλλα............

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 991
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

9 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ξέρω, ξέρω, δεν είχε καν γεννηθεί στα 60s, τι να μας πει... 🙃

 

 

 

 

Τι να μας πει?

Πολλα......

Το πρωτο που ξανακουω για πολλοστη φορα,απο τα αγαπημενα μου.

Περα απο καλος παικτης και τραγουδιστης,εχει γραψει και πολλα καλα κομματια-το βασικοτερο.

Αν του γουστου σου παντα.

Διοτι,οτι οσο καλα και να παιζεις,αν συνθετικα δεν,θα γινεις σαν τον Σουηδο.

Μερσουμε Μπιλ.

Επεξεργασμένο από gvour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, gvour είπε

Διοτι,οτι οσο καλα και να παιζεις,αν δε γραφεις καλα θα γινεις σαν τον Σουηδο.

 

Μήλα-πορτοκάλια (στην καλύτερη των περιπτώσεων) αυτή η σύγκριση αγαπητέ μου gvour. Ο χοντρούλης μας αρέσει/δε μας αρέσει, το πήγε μπροστά το είδος του. Δεν το κάνεις αυτό χωρίς τραγούδια. Νομίζω είναι άδικο να συγκρίνουμε κάποιον με κατά κύριο λόγο instrumental δισκογραφία, με κάποιον που έγραψε τραγούδια μέχρι και για Katy Perry/Taylor Swift. Άλλοι κόσμοι, αλλά που στη δική μου ψυχή έχουν παρόμοια σημασία.

 

Για να το πω και αλλιώς. Θυμάμαι ακριβώς πού ήμουν και τι έκανα όταν άκουσα πρώτη φορά το Rising Force. Τινάχτηκε το κεφάλι μου στον αέρα, συνειδητοποίησα τι είναι δυνατό, άναψαν λαμπάκια, κλπ. Προσπάθησα όσο μου επέτρεψε η ιδιοσυγκρασία μου, ποτέ δεν πλησίασα εκεί. Από την άλλη, με Mayer ερωτεύτηκα, χώρισα, έφαγα καψούρες. Δεν είμαστε ένα μονολιθικό κατασκεύασμα, όλα αυτά μπορούν να συνυπάρχουν.

 

Και συνεχίζω:

 

  • Like 4

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Μήλα-πορτοκάλια (στην καλύτερη των περιπτώσεων) αυτή η σύγκριση αγαπητέ μου gvour. Ο χοντρούλης μας αρέσει/δε μας αρέσει, το πήγε μπροστά το είδος του. Δεν το κάνεις αυτό χωρίς τραγούδια. Νομίζω είναι άδικο να συγκρίνουμε κάποιον με κατά κύριο λόγο instrumental δισκογραφία, με κάποιον που έγραψε τραγούδια μέχρι και για Katy Perry/Taylor Swift. Άλλοι κόσμοι, αλλά που στη δική μου ψυχή έχουν παρόμοια σημασία.

 

Για να το πω και αλλιώς. Θυμάμαι ακριβώς πού ήμουν και τι έκανα όταν άκουσα πρώτη φορά το Rising Force. Τινάχτηκε το κεφάλι μου στον αέρα, συνειδητοποίησα τι είναι δυνατό, άναψαν λαμπάκια, κλπ. Προσπάθησα όσο μου επέτρεψε η ιδιοσυγκρασία μου, ποτέ δεν πλησίασα εκεί. Από την άλλη, με Mayer ερωτεύτηκα, χώρισα, έφαγα καψούρες. Δεν είμαστε ένα μονολιθικό κατασκεύασμα, όλα αυτά μπορούν να συνυπάρχουν.

 

Και συνεχίζω:

 

Δε διαφωνουμε καπου.

Φυσικα και ο Σουηδος εγραψε καλα πραγματα στα πρωτα αλμπουμς.

Επειτα ομως?Εδω και χρονια,πολλα,δεν ακουγεται.Επεσε στην ιδια την παγιδα της δεξιοτεχνιας του.

Ο μικρος-ας μην ειναι πια και τοσο-γραφει ακομα καλα.

Δεν τους συγκρινω,πως αλλωστε,απλα θεωρω απαραιτητη προυποθεση τη συνθεση.Ακομα και στους δεξιοτεχνες.Ειτε παιζεις ποπ η οτι αλλο.

Αλλιως κενο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, gvour είπε

Δε διαφωνουμε καπου.

Φυσικα και ο Σουηδος εγραψε καλα πραγματα στα πρωτα αλμπουμς.

Επειτα ομως?Εδω και χρονια,πολλα,δεν ακουγεται.Επεσε στην ιδια την παγιδα της δεξιοτεχνιας του.

Ο μικρος-ας μην ειναι πια και τοσο-γραφει ακομα καλα.

Δεν τους συγκρινω,πως αλλωστε,απλα θεωρω απαραιτητη προυποθεση τη συνθεση.Ακομα και στους δεξιοτεχνες.Ειτε παιζεις ποπ η οτι αλλο.

Αλλιως κενο.

 

Συμφωνούμε εδώ 100%. Ο Σουηδός για μένα μετά το '95 δεν έχει πει απολύτως τίποτα. Πλέον δεν τον ακούω συχνά, αλλά αν ερχόταν στην πόλη μου θα έτρεχα, γιατί αποτελεί μεγάλο μέρος της ζωής μου.

 

Εδώ και κάνα χρόνο έχω παρατήσει την πένα (εννοώντας την τρέλα για alt.picking κλπ) και παίζω μόνο Mayer, Richie Kotzen και σιγά σιγά λίγο slide με κομμάτια Ariel Posen. Αν μου το έλεγες αυτό όταν είχα πρωτομπεί στο noiz θα νόμιζα ότι τρολάρεις. Έτσι είναι η ζωή.

 

 

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κύριοι, μπράβο σας για αυτά που παίζετε. Πολλά είναι όχι απλά καλά, αλλά εξαιρετικά.

 

Όμως όχι άλλη πγιότητα  😄  Να θυμηθούμε λίγο και τις λατρείες των νεανικών μας χρόνων λαίμαι...

 

 

  • Like 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου