Προς το περιεχόμενο

Λίγο αργό μπλουζ σε B minor


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίος ήχος, Γιώργο. Είναι κάτι ανάμεσα σε Albert King με την V του και BB King με την 335 του. GKing με την SG του

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν σκαμπάζω από κιθάρες, εμένα μου άρεσαν και οι δύο ήχοι.

Η SG μου ακούγεται να έχει πιο bright ήχο ενώ η tele πιο ζεστό.  Φαντάζομαι ότι και στις δύο προσπάθειες έχεις παίξει με τις ίδιες ρυθμίσεις στο eq κλπ

 

(Υποψιάζομαι όμως ότι ο παίχτης ευθύνεται που ακούγονται και οι δύο ωραία...)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, με ένα ελαχιστο παραπάνω gain η τελε (bare knuckles 10K), για να ακούγεται περίπου το ίδιο.

 

Είπα να δοκιμάσω και μια άλλη τέλε, με αρκετά hot μαγνήτες (Q pickups 13K) και πιο στρογγυλό ήχο (και χορδές 2ετίας).

Έχει λιγότερο ατάκα και σκάσιμο, και ταιριαζει καλύτερα ηχητικά.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος είναι φοβερός, και το παίξιμο δεν απογοητεύει, όπως πάντα άλλωστε.

Από τα 3 που ανέβασες, διαλέγω ξεκάθαρα το 1ο γιατί μου ακούγεται πιο "γεμάτος", πιο ολοκληρωμένος ο ήχος. Ίσως δεν είναι τα όργανα, αλλά το ότι έφτιαξες τον ήχο βασισμένος στην SG, υποθέτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ίσως δεν είναι τα όργανα, αλλά το ότι έφτιαξες τον ήχο βασισμένος στην SG, υποθέτω.

 

Είναι καθαρά το voicing των μαγνητών, και τα χαρακτηριστικα των μαγνητών, που ταιριάζουν στο κομματι.

 

Εάν ήταν ένα μιξ γεματο όργανα και αλλες κιθάρες, και ηθελα να ακουστώ, θα επέλεγα κάποια τσιριχτή τέλε.

Σε ένα άδειο μιξ, σχετικά, ο πιο γεματος και πλήρης μαγνήτης κερδίζει. Έτσι το βλέπω.

Οι t-type που φορά η SG έχουν ατάκα και δυναμική που θυμίζει μονό. Και έχουν και κάτι παράξενα μεσαία που δίδουν πολύ χαρακτήρα στον ήχο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατα παιξίματα...

 Υπάρχουν διαφορές στον ήχο (προτιμώ το 1ο κλιπ με την Sg) αλλά όχι τόσο μεγάλες...Τελικά καλά λέει ο @Superfunk ότι ενισχυτές, μεγάφωνα, πεταλάκια (ή vst) κ.τ.λ φτιάχνουν τον ήχο. Εγώ εδώ θα προσθέσω και τα δάχτυλα.

 Γιώργο σου πάει ο καθαρός - bluesy ήχος....λίγο τα γρήγορα περάσματα σου ελάττωσε - εξαφάνισε 😊 και είσαι έτοιμος!

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου