Προς το περιεχόμενο

DAW Templates


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
18 ώρες πριν, mpamps είπε
  1. Χρησιμοποιείται κάποιο template όταν ξεκινάτε να δουλεύετε ένα κομμάτι?
  2. Τι tracks έχετε στο template?
  3. Χρησιμοποιείται folders (δεν ξέρω πώς το ονομάζει το κάθε daw αυτό) για να groupάρετε tracks?
  4. Χρησιμοποιείτε διαφορετικά templates πχ. άλλο για songwriting/recording άλλο για mixing κλπ?

 

1. Ναι, έχω templates ανάλογα το είδος, δηλαδή από μία για rock, metal, ambient, electronic, orchestral. Έχουν άλλα amp sims, drum libraries, κλπ.

2. Ανάλογα το είδος. Από ολόκληρη ορχήστρα για το film scoring course που παρακολουθώ, μέχρι 4-5 tracks στο rock template που είναι ρυθμικές κιθάρες, lead, τύμπανα. Μπάσο γράφω σε δεύτερο χρόνο.

3. Ναι, κυρίως όμως στο orchestral template που γίνεται χαμός από tracks. Προσπαθώ γενικά να μένω σε ένα όριο 25-30 tracks, γιατί αλλιώς και εγώ νιώθω ότι γίνεται πανικός, αλλά και το PC.

4. Εγώ χρησιμοποιώ άλλο DAW για γράψιμο, άλλο για mix-master. Οπότε ναι.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mpamps είπε

 

  1. Χρησιμοποιείται κάποιο template όταν ξεκινάτε να δουλεύετε ένα κομμάτι?
  2. Τι tracks έχετε στο template?
  3. Χρησιμοποιείται folders (δεν ξέρω πώς το ονομάζει το κάθε daw αυτό) για να groupάρετε tracks?
  4. Χρησιμοποιείτε διαφορετικά templates πχ. άλλο για songwriting/recording άλλο για mixing κλπ?

 1. Όχι. Με τον τρόπο που δουλεύω και το ερασιτεχνικόν της υπόθεσης δεν μου χρειάζεται και ίσως και να με δυσκόλευε.

2. Η αλήθεια είναι πως η πρώτη μου απάντηση δεν είναι ακριβής, διότι τελικά μπορεί να θεωρηθεί template πως ξεκινάω με ένα project που το έχω ονομάσει A και έχει 8 audio και 8 midi κανάλια αλλά δεν έχει τίποτα άλλο ανοιχτό, ούτε σε instruments, ουτε σε effects, ούτε buses, ούτε groups κλπ. Υπό το πρίσμα αυτό ναι, χρησιμοποιώ το template που περιέγραψα.

3. Όχι

4. Όχι.

 

 Πάραυτα for the record δηλώνω πως αντιλαμβάνομαι και αναγνωρίζω τη σπουδαιότητα αυτής της δυνατότητας για κάποιον που δουλεύει σε daw είτε σε ερασιτεχνικό, είτε σε επαγγελματικό επίπεδο.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για το input.

 

Ενδιαφέρουσες οι προσεγγίσεις.

 

Υπάρχει κόσμος και στα 2 άκρα και αρκετοί στη μέση.


Η πλειοψηφία, είτε με template ή πατώντας σε προηγούμενο project, θέλουν ένα αρχικό στήσιμο από ό,τι καταλαβαίνω.

 

Για να μιλήσω και για εμένα.

Δεν έχω ακόμα κάποιο template αλλά σίγουρα θα φτιάξω. Έχω παρατηρήσει ότι σιχτιρίζω κάθε φορά που θέλω να στήσω κάτι πάνω σε μια ιδέα και πρέπει να αρχίσω να στήνω τα basic tracks από την αρχή και βάλε τα plugins κλπ.

 

Οπότε θα φτιάξω για αρχή ένα λιτό template με τα βασικά tracks προφοτωμένα με κάποια plugins το οποίο θα εμπλουτίζεται όσο αυξάνονται οι ανάγκες ή θα υπαγορεύει η εμπειρία που θα αποκομίζω. (Παρόλο που πάνε πολλά χρόνια που έκανα την πρώτη μου προσπάθεια στο home recording, είμαι σε αρχάριο επίπεδο λόγω τεμπελιάς και άρνησης)
 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2023 στις 12:03 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

Είτε θέλω να ξεκινήσω από ένα συγκεκριμένο όργανο, είτε δεν έχω ιδέα τι θέλω να φτιαξω, template με έτοιμα κανάλια δε με βοηθα, δημιουργικά.

Σχετικά με τη δημιουργικότητα Γιώργο, οι σκέψεις μου είναι ότι θα μπορούσε εν δυνάμει ένα template να σε οδηγεί χωρίς να το καταλαβαίνεις προς την ίδια κατεύθυνση τόσο ηχητικά (λόγω προφορτωμένων ήχων-plugins) όσο και ενορχηστρωτικά....Αυτό όμως και να είναι θεμιτό αν η συνοχή είναι το ζητούμενο ή απλά έχω βρει τον ήχο μου και είμαι ΟΚ.

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν θεωρείς ότι τα τύμπανά σου είναι πάντα το συγκεκριμένο Yamaha Maple Custom Absolute με το 15άρι Sabian manhattan hat και το K Dark Ride 20" και το 402 supraphonic ταμπούρο με το ίδιο κούρδισμα και τις ίδιες παραμέτρους, το προσθέτεις στο template. Αν θεωρείς ότι το πιάνο σου είναι το Pianoteq Bluthner και μόνο αυτό, το προσθέτεις στο template. Αν θεωρείς ότι organ δουλεύεις το τάδε της αρτούρια, pads το τάδε πρισετ από εκεί, lead 2-3 διαφορετικά από το ίδιο instrument, τα προσθέτεις όλα. Όμως αυτό σε οδηγεί πάντα στους ίδιους δρόμους.

 

Τώρα τα πρισετ των 1.000 τρακ προσωπικά τα ακούω βερεσέ. Αν δεν είναι στημένα σε VEPro (σε άλλον σέρβερ που μένει ανοιχτός) δεν έχει νόημα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν φτιάχνω ένα κομμάτι θέλω να είναι εντελώς διαφορετικο, ενορχηστρωτικα και ηχητικα, από τα προηγούμενα. Κάποιες φορές το καταφέρνω. 

Το να ανοίξω 2-3 βασικα tracks και να φορτώσω plugins δεν μου παιρνει πάνω από 2 λεπτά. Απλά θέλω να τα δημιουργήσω όταν θα χρειαστούν. Θέλω να τα κατευθύνω, όχι να με κατευθύνουν αυτά.

Το ζητουμενο, στην τελική, είναι η όρεξη και η διάθεση να κάτσω να γράψω...

 

 

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Κοίτα, αν θεωρείς ότι τα τύμπανά σου είναι πάντα το συγκεκριμένο Yamaha Maple Custom Absolute με το 15άρι Sabian manhattan hat και το K Dark Ride 20" και το 402 supraphonic ταμπούρο με το ίδιο κούρδισμα και τις ίδιες παραμέτρους, το προσθέτεις στο template. Αν θεωρείς ότι το πιάνο σου είναι το Pianoteq Bluthner και μόνο αυτό, το προσθέτεις στο template. Αν θεωρείς ότι organ δουλεύεις το τάδε της αρτούρια, pads το τάδε πρισετ από εκεί, lead 2-3 διαφορετικά από το ίδιο instrument, τα προσθέτεις όλα. Όμως αυτό σε οδηγεί πάντα στους ίδιους δρόμους.

 

Τώρα τα πρισετ των 1.000 τρακ προσωπικά τα ακούω βερεσέ. Αν δεν είναι στημένα σε VEPro (σε άλλον σέρβερ που μένει ανοιχτός) δεν έχει νόημα.

Σίγουρα, θα μπορούσε κάποιος να έχει τις προτιμήσεις του στην λεπτομέρεια που περίεγραψες.

Φαντάζομαι ότι o @Superfunk για παράδειγμα στα templates έχει πολύ προσεκτικά διαλεγμένα τα τύμπανα του (αναφορικά και με το είδος που εξυπηρετεί το κάθε ένα από τα templates του)

 

Μιλώντας για μένα, όντας αρχάριος στο όλο εγχείρημα όπως προείπα, το ζητούμενο για αρχή είναι η διευκόλυνση και ο κερδισμένος (πολύτιμος χρόνος)...

Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να φανταστώ ότι σώνει και καλά θα μείνω με το συγκεκριμένο drumset του template ή ότι για τις κιθάρες τα plugins είναι αυτά και τέρμα. Ειδικά για τις κιθάρες είμαι 200% σίγουρος ότι θα υπάρχει συνεχώς αναθεώρηση.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mpamps είπε

Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να φανταστώ ότι σώνει και καλά θα μείνω με το συγκεκριμένο drumset του template ή ότι για τις κιθάρες τα plugins είναι αυτά και τέρμα. Ειδικά για τις κιθάρες είμαι 200% σίγουρος ότι θα υπάρχει συνεχώς αναθεώρηση.

 

Μα το template δε χρειάζεται να είναι 100% συγκεκριμένο. Αρκεί να έχεις σετάρει τα tracks σου, να χεις κάνει το bus routing σε περίπτωση που είναι πολλά, να έχεις δώσει όνομα, χρώμα, κτλ. Για μένα αυτό είναι υπερ-αρκετό για αρχή. Άσε που για να το κάνεις χρειάζεσαι το πολύ 15 λεπτά - απλά αυτά τα 15 λεπτά μαζεύονται!

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Μα το template δε χρειάζεται να είναι 100% συγκεκριμένο. Αρκεί να έχεις σετάρει τα tracks σου, να χεις κάνει το bus routing σε περίπτωση που είναι πολλά, να έχεις δώσει όνομα, χρώμα, κτλ. Για μένα αυτό είναι υπερ-αρκετό για αρχή. Άσε που για να το κάνεις χρειάζεσαι το πολύ 15 λεπτά - απλά αυτά τα 15 λεπτά μαζεύονται!

Ακριβώς.

 

Π.χ. έχω ένα Soundcraft Ui24R. Μπορεί να γράφω σε στικ ολόκληρη μπάντα, και να θέλω μετά να τα μιξάρω στο Cubase. Μπορώ να κάνω Add 24 mono tracks, μπορώ να το στήσω και ως τεμπλέιτ. (Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση και ένα drag n drop αρκεί)

 

Αλλά και κάρτα να έχεις 8 προενισχύσεων, στην οποία έχεις μόνιμα καρφωμένα τα out από ένα πλήκτρο στο 3-4, ένα ζευγάρι boundary στο 5-6, ένα ζευγάρι room στο 7-8 και δύο εισόδους ανοιχτές για mono μικρόφωνο ή ίνστρουμεντ ή στέρεο ζεύγος, πάλι μπορείς να το κάνεις template. Αυτό είναι άδοξο και και τετριμμένο.

 

Αλλά το template το ένδοξο, που έχει πάρει διαστάσεις, είναι αυτό των film composers, που έχουν από 3 βιβλιοθήκες ήχου με όλα τα articulation σε ξεχωριστό τρακ και δρομολογημένα midi φίλτρα, όπως περιγράφει πιο πάνω ο @manosx πολύ ωραία, που παίζουνε δύο νότες και σε αρπάζουνε από τη μούρη 300 πρώτα 250 δεύτερα, 220 βιόλες, 180 τσέλλα και 120 μπάσσα. Αυτά συνήθως είναι στημένα σε VEPro, γιατί αν στήσουμε εμείς standalone τέτοιο template: ή θα κάνει 45 λεπτά να φορτώσει, ή αν είμαστε ξύπνιοι και το έχουμε σώσει με τα τρακς ανενεργά, θα τα τρώμε τα λεπτά στην ενεργοποίηση τρακς. (Που κι εκεί μπορείς να κάνεις μάκρο και ple και και και, αλλά προσωπικά δεν μου ταιριάζει. Είναι σαν να πεις έχω τους 4.000 ήχους ενός korg διαθέσιμους ταυτόχρονα. Ωραία, και; Τους θυμάσαι; Εγώ όχι.

 

Η ορχήστρα τα έχει αυτά τα προβλήματα που δίνουν οι βιβλιοθήκες πολλά articulation, και δεν υπάρχει όμορφη και τακτοποιημένη μέθοδος για την οργάνωση όλων αυτών.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Η ορχήστρα τα έχει αυτά τα προβλήματα που δίνουν οι βιβλιοθήκες πολλά articulation, και δεν υπάρχει όμορφη και τακτοποιημένη μέθοδος για την οργάνωση όλων αυτών.

 

Πρόσφατα είχα μια μικρο-συζήτηση μέσω Twitter για το θέμα αυτό, γύρω από το deactivated template. Η ερώτησή μου ήταν, πώς διάολο βάζεις 10+ "articulations" σε ένα τέτοιο template?

Η απάντηση ήταν "Expression Maps in Cubase".

 

Βέβαια και πάλι, κάποια "articulations" και ο λόγος που τα βάζω σε εισαγωγικά - είναι ότι κάποια articulations είναι ουσιαστικά ένα τελείως διαφορετικό όργανο. Άντε τώρα να θυμάσαι πού είναι τι, και να ψάχνεσαι με τα activations και τα σχετικά.

 

Επίσης νομίζω πώς σε αυτά τα deactivated templates, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σταματήσεις να ψάχνεσαι ηχητικά, ανοίγοντας πάντα τα ίδια και τα ίδια. Ενώ - εγώ τουλάχιστον - όταν ψάχνω να ανοίξω πχ ένα κρουστό, θα δω τη λίστα μέσα από το Kontakt, και θα πω, α, ας δοκιμάσω ένα άλλο αυτή τη φορά. Λέμε τώρα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου