Προς το περιεχόμενο

Θεωρείτε τους DJs μουσικούς??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου JP μην είσαι τόσο αυστηρός με τον εαυτό σου. Μαγκιά σου και καουμποϊλίκι σου να θεωρήσεις εαυτό μουσικό.

 

Το πτυχίο την σήμερον στην Ελλάδα δεν σε κάνει αυτό που γράφει πάνω. Αυτό είναι αντικειμενική αλήθεια.

 

Αν θες να διαχωρίσεις τον επαγγελματία μουσικό ή τον ταλαντούχο μουσικό από τον ερασιτέχνη μουσικό ή τον καραγκιόζη μουσικό αυτό είναι άλλο καπέλο.

 

Η μουσική δεν αποτελεί επιστήμη για να συγκριθεί με τον γιατρό.

 

Και ένας "δάσκαλος" μουσικής δεν είναι απαραίτητα καλύτερος από ένα ερασιτέχνη μουσικό χωρίς πτυχίο αλλά με ταλέντο παιδαγωγίας και γνώσεις.

 

Η μουσική είναι μια μορφή έκφρασης των συναισθημάτων μας. Μην κολλάμε στο στερεότυπο της σύνθεσης και της μορφής και της θεωρίας για να πούμε κάποιον μουσικό. Όλοι έχουμε αισθήματα και ο καθένας τα εκφράζει όπως μπορεί και καταλαβαίνει.

 

Υ.Γ. Burzum...τι μου θύμισες τώρα

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε μου JP μην είσαι τόσο αυστηρός με τον εαυτό σου. Μαγκιά σου και καουμποϊλίκι σου να θεωρήσεις εαυτό μουσικό.

 

Το πτυχίο την σήμερον στην Ελλάδα δεν σε κάνει αυτό που γράφει πάνω. Αυτό είναι αντικειμενική αλήθεια.

 

Αν θες να διαχωρίσεις τον επαγγελματία μουσικό ή τον ταλαντούχο μουσικό από τον ερασιτέχνη μουσικό ή τον καραγκιόζη μουσικό αυτό είναι άλλο καπέλο.

 

Η μουσική δεν αποτελεί επιστήμη για να συγκριθεί με τον γιατρό.

 

Και ένας "δάσκαλος" μουσικής δεν είναι απαραίτητα καλύτερος από ένα ερασιτέχνη μουσικό χωρίς πτυχίο αλλά με ταλέντο παιδαγωγίας και γνώσεις.

 

Η μουσική είναι μια μορφή έκφρασης των συναισθημάτων μας. Μην κολλάμε στο στερεότυπο της σύνθεσης και της μορφής και της θεωρίας για να πούμε κάποιον μουσικό. Όλοι έχουμε αισθήματα και ο καθένας τα εκφράζει όπως μπορεί και καταλαβαίνει.

 

Υ.Γ. Burzum...τι μου θύμισες τώρα

 

Συμφωνω σε καποια πραγματα μαζι σου, απλα διαφωνουμε στην ονομασια καποιων πραγματων.Αυτο που εσυ λες καραγκιοζη μουσικο η ερασιτεχνη μουσικο εγω δεν το λεω καν μουσικο.Και για αυτο που λες για το δασκαλο ειναι σωστο αλλα επειδη τιποτα δεν ειναι απολυτο νομιζω οτι ειναι καλυτερο να μιλαμε με βαση την πλειοψηφια και οχι τις μειοψηφιες. Πιο λογικο μου ακουγεται να πεις οτι 8 η 9 στους 10 με πτυχιο ειναι πιο ικανοι να διδαξουν απο τους μη πτυχιουχους,πολυ απλα επειδη οι δευτεροι μπορει να ειναι απατεωνες ή να μην εχουν το μουσικο επιπεδο να διδαξουν.

Anyway τερμα η κουβεντα για σουβλακια και απο μενα!!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακατω το εχω ξαναπει σε ενα αλλο thread και θα το ξαναπω.Το προθεμα dj πλεον πολλες φορες κοτσαρεται μπροστα:

1.Στον τυπο που αλλαζει δισκους

2.Στον τυπο που κανοντας το πρωτο κανει παπαδες με τα βινυλια

3.Σε αυτον που κανει απλοικα ή οχι remixακια

4.Σε αυτον που χρησιμποιωντας συνθια' date='samples και φυσικα οργανα παραγει μουσικη.

5.Σε αυτο που κανει το 4 και κανει sound design στους ηχους του.

Αν πεις οτι κολλαζ κανει ο 3 εισαι σωστος.

Για τους 4,5 ομως δεν το λες ουτε για πλακα.

Με το ευρος χρησης του προθεματος dj ειναι ανωφελο να συζηταμε για djιιλικι πριν ξεκαθαρισοθμε που αναφερομαστε.[/quote']

 

βέρι ναϊς ποστ! ξεκαθάρισμα!

 

για το νούμερο 2 (ντίο) μπορεί να κάνει παπάδες χωρίς απαραίτητα να είναι δισκοαλλαχτής π.χ. στα πλαίσια μιας μπάντας όπως ο dj.starscream στους slipknot (απλή συνωνυμία ουδεμία σχέση έχω με το turntablism)

 

και η κρίσιμη ερώτηση είναι σε αυτή την περίπτωση τα ντεκ είναι μουσικό όργανο? ( τι πάω να ξεκινήσω πάλι ο μπούφος - χαχαχα0α0χαχαα0χα0- είμαι βιτσιόζος τι να κάνω) πλάκα κάνω ε μην απαντάτε

 

@jimmypap "...απλα διαφωνουμε στην ονομασια καποιων πραγματων..."

χαίρομαι που συμφωνούμε σε αυτό :D :D

 

Υ.Γ. με τόση κουβέντα για σουβλάκια με έπιασε τρελή όρεξη για βρώμικο... harilatron περίσεψε τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλό θα ήταν να προσδιοριστεί και το τι είναι τέχνη...

 

Για μένα τέχνη είναι η κάθε μορφή δημιουργικής έκφρασης (που δεν στερείται νοήματος). Μουσικός μπορεί να πει κανείς πως είναι ο "καλλιτέχνης" που έχει αναλάβει να "διεγείρει" αισθήματα μέσω των ηχητικών του δημιουργημάτων. Μετα προκύπτει το εξής... υφίσταται δημιουργία δίχως νόημα; Η είναι απλά υποκατάστατο; Θέλω να πω όταν παίζει ένας dj παράγει έργο τέχνης με νόημα ή απλά δρα ως ηχητική διακόσμηση; (όπως η κατάντια του μεταμοντέρνου να θεωρείται το design τέχνη)

 

υ.γ. Μην κολλάτε στην τεχνική. Πολλοί απο εσάς θα έχετε δει τα ready mades του Duchamp.Το πιο γνωστό του είναι το Fountain (υπέγραψε σε ένα ουρητήριο και το εξέθεσε) που μπορεί να ήταν κάτι πολύ απλό, αλλά είχε ένα άκρως επαναστατικό νόημα. Ουσιαστικά ειρωνευόταν το γεγονός ότι θεωρείται τέχνη ότι λανσάρεται απο τον κάθε παράγοντα και ειδικό. Με λίγα λόγια τους είπε μπροστά στην μάπα τους "Αυτή είναι η τέχνη σας! Αξίζει μόνο για κατούρημα"....

 

Επίσης τσεκάρετε περιπτώσεις όπως αυτές του venetian snares (ο τύπος για live έχει 4 cdιερες και δημιουργεί κομμάτια μιξάροντας breaks,θορύβους,μελωδίες,ρυθμούς,κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol ωραίος τρόπος για να πεις ότι ο dj δεν είναι μουσικός.

 

Επειδή έχετε ξεφύγει πάλι (κακά παιδιά) πάρτε για να μάθετε:

 

dj_girl.jpg

DJ POWER :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι ευθυγραμμιζεσαι με τα καινουρια "ροζ" adds του noiz...

 

:)

 

Αβάδιστα' date=' 18χρονες καλλονές στο χώρο σου:

 

[img']http://www.andersparker.com/images/gear/uploads/burststrat200.jpg[/img]

 

325V63-335x450.png

 

tele_far.jpg

 

Όλες του '89 :wink:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου