Προς το περιεχόμενο

Περί ανέμων, υδάτων και φωτιών...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτάς να σου απαντήσω εγώ, που τους κατηγορώ; Αφού απάντησα. Τι άλλο να πω;

 

Ότι ζούμε σε υδροκέφαλο κράτος; Ζούμε...

Ότι είμαστε η τριτοκοσμική χώρα των ανεπτυγμένων κρατών; Είμαστε

Ότι τα πάντα είναι οργανομένα γύρω από ρουσφετολογικές αντιλήψεις; Είναι

 

Ποιος φταίει γιαυτό; Αν όχι ο κάθε πολίτης μόνος του, αλλά και ως σύνολο, ποιος; Ξέρουμε στην Ελλάδα τι θα πει ενεργός πολίτης; Μπα....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

@Deadendmind μην το παίρνεις προσωπικά. Με τη συγκεκριμένη άποψη -"φταίνε οι Αμερικάνοι"- διαφωνώ (και μου φαίνεται και αστεία για να πω την αλήθεια).

 

Ασφαλώς και υπάρχουν εμπρησμοί. Δεν είναι δυνατόν να ξεκινήσουν τόσο πολλές φωτιές μετά τα μεσάνυχτα από φυσικές αιτίες.

 

Σκέφτομαι τα εξής:

Έστω ότι ο "Χ" έχει βάλει στο μάτι να κάψει μια δασική έκταση (για οποιοδήποτε λόγο). Ποιά χρονική στιγμή είναι η καταλληλότερη? Μια ήσυχη μέρα ή μια μέρα που καίγεται όλη η χώρα? Μήπως εν τω μέσω του γενικού πανικού ο εμπρησμός του θα είναι πιο αποτελεσματικός καθώς η πυρόσβεση θα καθυστερήσει? Μήπως μέσα στον γενικό πανικό είναι πιο έυκολο να χαθεί ο μπούσουλας για το ποια είναι τα όρια της καμμένης /αναδασωτέας έκτασης?

Μήπως μέσα στη γενική σύγχυση είναι ευκολότερο να δικαιολογηθεί αν κάποιος αναφέρει ότι τον είδε να πηγαίνει προς το δάσος με ένα μπιτόνι? (¨Οοοοοχι, εγώ πρώτα είδα τον καπνό και μετά έτρεξα, ήταν εκεί και άλλοι 50 με μπιτόνια νερού όταν πήγα εγώ....")

Σκεφτείτε και τις ιδιαίτερες συνθήκες (άνεμοι, ξηρασία κλπ) που θα κάνουν αποτελεσματικότερο τον εμπρησμό.

 

Όλα αυτά με κάνουν να φτάνω στο εξής συμπέρασμα:

 

Πράγματι ένα μεγάλο μέρος από τις φωτιές προέρχεται από εμπρησμούς. Οι εμπρησμοί αυτοί δεν είναι ανάγκη να είναι προσχεδιασμένοι, αλλά η παρουσία πυρκαγιών και των κατάλληλων καιρικών συνθηκών διαμορφώνουν τις προϋποθέσεις για αποτελεσματικότερους εμπρησμούς από αυτούς που έτσι κι αλλιώς θέλουν να προκαλέσουν φωτιά και ψάχνουν την κατάλληλη στιγμή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βλέπουμε τις δασικές φωτιές "σε κύματα" και με πολλές ταυτόχρονες εστίες και όχι ισοκατανεμημένες χρονικά.

 

 

Σαφώς και υπάρχουν -πάντα- κυβερνητικές ευθύνες αλλά αυτές βρίσκονται (όπως είπαν menelaos, boukaw και kosh) στο νομικό καθεστώς και στα έργα υποδομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Γιατι τα αντανακλαστικα ολων τον φορεων ηταν απογοητευτικα αργα;

-Γιατι ενω εχουμε τον μεγαλυτερο στολο πυροσβεσης οι εστιες αφεθηκαν να γιναντωθουν και μετα υπηρξε παρεμβαση' date=' ενω δεν συμβαινει αυτο συνηθως.

-Για ποιον λογο οι Ιαπωνες εμφανιστηκαν στην Ολυμπια την Τεταρτη;[/quote']

Να πουμε επισης πως ενω η πυροσβεστικη παιρνει πιπες συνηθως στους εθελοντες διασωστες' date='δασοαποτετοιους, ερυθροσταυριτες κτλ, στις πυρκαγιες αυτες δεν τους αφηναν να παρεμβουν και να βοηθησουν...[/quote']

 

Συγνώμη κιόλας, δε θέλω να σε προβοκάρω, αλλά ΠΟΥ τα ξέρεις όλα αυτά και μάλιστα με τέτοια σιγουριά και απολυτότητα; Να σου δώσω κάποιες απαντήσεις; Δε λέω ότι ισχύουν, απλά είναι απαντήσεις που θα μπορούσαν να σου δωθούν. Απλά σκέψουν ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ πιθανές απαντήσεις, αυτό εννοώ.

 

- Δεν ήταν. Ήταν τόσο δυνατοί οι άνεμοι και τόσα πολλά τα ταυτόχρονα μέτωπα που δε γινόταν τίποτα.

- Γιατί με τέτοιους ανέμους πρόλαβαν και γιγαντώθηκαν σε ελάχιστα λεπτά, πόσω μάλλον όταν ξεκίνησαν σε περιοχές που άργησαν οι κάτοικοι να το πάρουν χαμπάρι και να καλέσουν την πυροσβεστική.

- Συμπτωματικά. Μια σύμπτωση είναι, δεν είναι 1000. Και αλήθεια τι είναι αυτοί οι Ιάπωνες; (δεν ειρωνεύομαι, σοβαρά το ρωτάω, επειδή τους ξανα-ανέφερες)

- Γιατί αυτές οι πυρκαιές ήταν τόσο μεγάλες που απλώς θα έθεταν τη ζωή τους σε κίνδυνο όλοι αυτοί. Επιπλέον: πού το ξέρεις ότι συνέβει αυτό, και μάλιστα πανελληνίως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αμερικανοι τι λόγο έχουν να κάψουν την πελοπόνησο;;;;;;; "Σεβασμός είναι να κάνεις κάτι": ok' date=' αλλά τι πάει να πει αυτό πέραν του να είναι μια πομπώδης κουβέντα; Δηλαδή αυτή τη στιγμή να κάνει ποιος τι; Ποια παράταξη; Ποια υπηρεσία; Να κάνει ΤΙ;

 

Οι αμερικανοι όμως γιατί έχουν συμφέρον να πληγεί η εικόνα και η αξιοπιστία της παρούσης ελληνικής κυβέρνησης;[/quote']

 

Εχω παψει εδω και πολυ καιρο να πιστευω στις παραταξεις.

Ξερεις ποιοι εκαναν κατι? Οι εθελοντες. Οι δασοπυροσβεστες, σε ο,τι περιθωρια προτοβουλιας τους αφηνουν. Οι κατοικοι των χωριων.

Εφ οσον εμεις δεν ειμαστε στην περιοχη των "καμενων" αυτο που εχουμε να κανουμε, ειναι να εκτιμησουμε την συγκυρια, να την ερμηνευσουμε, να διαμαρτηρηθουμε ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ, και να αποδοσουμε, σαν λαος, ευθυνες, Και επισης, αν καποια στιγμη βρεθουμε σε μια παρομοια κατασταση οπως οι κατοικοι της πελοπονησσου, να κανουμε κατι και "χειρονακτικα" εφ οσον μπορουμε.

 

 

Οσο για την Ελληνικη κυβερνηση, για τα δεδομενα μιας χωρας στην ΕΕ και με την παρουσα παγκοσμια πολιτικη κατασταση, ειναι αρκετα "αντιαμερικανικη" (στα πλαισια της μετριοπαθειας παντα για να μην παραφραζονται τα λογια μου). Δεν συνεργαζομαστε 100% μαζι τους. Επισης δεν θελουν καμια παραταξη με την σημερινη τους μορφη να κυβερνησει την χωρα. Αυτες οι πυρκαγιες δεν ηταν κλωτσια στα @ για την ΝΔ. Ηταν κλωτσια στα @ του κοινοβουλευτισμου και του υπαρχοντος κοινωνικοπολιτικου συστηματος.

 

Οπως ξαναειπα αυτο ειναι μια προσωπικη εκτιμηση απο αυτα που συμβαινουν και απο αυτα που αντιλαμβανομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukaw7 & harilatron απόλυτο δίκιο.

 

 

Οι Πανελληνίως οργανωμένοι εμπρηστές είναι κάτι σαν τους Ελ, πολύ ωραία θεωρία αλλά καμιά σχέση για την πραγματικότητα.

 

Ούτε οι κυβερνήσεις φταίνε, αυτά τα πράγματα δεν αντιμετωπίζονται σε εθνικό επίπεδο αλλά σε τοπικό.

 

Πότε πήγαν οι ίδιοι κάτοικοι, που ζουν και βγάζουν λεφτά από τον τόπο τους, είτε σαν αγροτική παραγωγή, είτε σαν τουριστική εκμέτάλλευση, να πάρουν προληπτικά μέτρα πυροπροστασίας, πότε έφτιαξαν την τελευταία αντιπυρική ζώνη, πότε καθάρισαν τα ξερόχορτά τους, πότε τοποθέτησαν κρουνούς και βυτία ύδατος, πότε δημιούργησαν ομάδες εθελουσίας δασοπυρόσβεσης;

 

Δυστυχώς και εγώ από εκείνα τα μέρη είμαι και ξέρω τη νοοτροπία τους. Έβλεπα χθές στον αντέννα κάποιον καιόμενο αγρότη, με το όνομα Ανδρικόπουλος να λέει περίπου τα εξής.

 

δημ/φος: Έχετε μαζευτεί κάπου όλοι μαζί;

 

Ανδρ.: Όχι, καθένας μόνος του έχει βρεί το μέρος του.

 

δημ/φος: Τι κάνετε για να σώσετε την περιουσία σας

 

Ανδρ.: Ο καθένας μόνος του κοιτάει να ζωσει ότι μπορέι από τα υπάρχοντά του

 

Όπως καταλαβαίνετε με αυτήν τη νοοτροπία του ατομισμού δε θα μείνει τίποτα στο τέλος.

 

Σε αντιθεση με τη χθεσινή φωτιά στην Αττική, την οποία ένοιωθα πολύ δίπλα μου από του Ζωγράφου, και η οποία ήταν θέμα ωρών να σβήσει, από τη στιγμή που πέσαν επάνω της συντονισμένα και η πυροσβεστική, αλλά και οι ομάδες των εθελοντών πολιτών που είχαν προετοιμαστεί αρκετά καλά.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harilatron:Δεν ειπα πως "φταινε οι αμερικανοι" ξερα, οπως λεει το KKE..! Δεν φταινε, απλα για να φταινει. Παρουσιασα παρα πανω μια πτυχη αυτων που σκεφτομαι αυτα τα βραδυα.

 

 

Συγνώμη κιόλας' date=' δε θέλω να σε προβοκάρω, αλλά ΠΟΥ τα ξέρεις όλα αυτά και μάλιστα με τέτοια σιγουριά και απολυτότητα; Να σου δώσω κάποιες απαντήσεις; Δε λέω ότι ισχύουν, απλά είναι απαντήσεις που θα μπορούσαν να σου δωθούν. Απλά σκέψουν ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ πιθανές απαντήσεις, αυτό εννοώ.[/quote']

 

Tα ξερω επειδη εχω συγγενεις και γνωστους εκει. Για τις πυρκαγιες ενημερωθηκα πρωτου παρουν μπρος τα media. Παρακολουυω τα τεκτενομενα απ την πρωτη στιγμη μεχρι τωρα, μιας και ειμαι υπερβολικα ευαισθητος σε τετοια θεματα. Αυτο για τους εθελοντες ας πουμε, βγηκε στα media και με οποιον μιλουσαν οι παρουσιαστες (υπευθυνους εννοω) επευτε η γραμμη συμπτωματικα.

- Δεν ήταν. Ήταν τόσο δυνατοί οι άνεμοι και τόσα πολλά τα ταυτόχρονα μέτωπα που δε γινόταν τίποτα.

- Γιατί με τέτοιους ανέμους πρόλαβαν και γιγαντώθηκαν σε ελάχιστα λεπτά, πόσω μάλλον όταν ξεκίνησαν σε περιοχές που άργησαν οι κάτοικοι να το πάρουν χαμπάρι και να καλέσουν την πυροσβεστική.

- Συμπτωματικά. Μια σύμπτωση είναι, δεν είναι 1000. Και αλήθεια τι είναι αυτοί οι Ιάπωνες; (δεν ειρωνεύομαι, σοβαρά το ρωτάω, επειδή τους ξανα-ανέφερες)

- Γιατί αυτές οι πυρκαιές ήταν τόσο μεγάλες που απλώς θα έθεταν τη ζωή τους σε κίνδυνο όλοι αυτοί. Επιπλέον: πού το ξέρεις ότι συνέβει αυτό, και μάλιστα πανελληνίως;

 

Πριν τα μετωπα γινουν δυνατα, ηταν απλα εστιες. Οι εστιες ξεκινησαν την πεμπτη το βραδυ. Αντανακλαστικα βραδυποδα, και επιμενω σε αυτο. Η μαζικη κινητοποιηση ξεκινησε σαββατο πρωι.

Οι κατοικοι πιστεψε με, το πηραν χαμπαρι πολυ νωρις. Τετοιες εστιες δημιουργουνται καθημερινα εκει, κυριως λογω ατυχηματων και απροσεξιων, απλα η κατασβεση ειναι αμεση, και απο κατοικους και απο πυροσβεστικη.

Οι συμπτωσεις ειναι πολλες, δεν ειναι ουτε μια ουτε δυο. Λεγοντας ιαπωνες, εννοω συνεργεια και απο ελλαδα (κυριως) και απο απ εξω που μισθωθηκαν για να περιφρουρουν την αρχαια ολυμπια, εν οψη ολυμπιακων. Το τελευταιο που θελουν ειναι τα τηλεοπτικα καδρα τους στους Ολυμπιακους τους να χουν φοντο καρβουνα.Καταστροφη πριν καν την εναρξη τους. Για την παρουσια τους γνωριζω απο ντοπιους.

Ξαναλεω, πριν γινουν μεγαλες οι πυρκαγιες, ηταν μικρες, ειναι πολυ νορμαλ αυτο που λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boukaw7' date=' αρθο 24 οχι 44.[/quote']

 

:oops: :oops: :oops:

 

 

Σαφώς και υπάρχουν -πάντα- κυβερνητικές ευθύνες αλλά αυτές βρίσκονται (όπως είπαν menelaos' date=' boukaw και kosh) στο νομικό καθεστώς και στα έργα υποδομής.[/quote']

 

Αφού όμως τα βλέπουμε και τους ξαναψηφίζουμε (τουλάχιστον από κάθε κόμμα ούτε καινούριους βουλευτές δεν βάζουμε) καλά να πάθουμε.

 

Δυστυχώς* wasted θα πρέπι να συμφωνήσω μαζί σου. Αυτό είναι ακριβώς το περί ενεργών πολιτών στην συγκεκριμένη περίπτωση των πυρκαγιών..... Είδατε διαφορά στη φωτιά στην αττική και στην πελλοπόνησο/εύβοια; Και αυτά με 3 πυροσβεστικά, 2 αεροπλάνα και 1 ελικόπτερο!

 

 

* Το δυστυχώς πάει στο ότι ισχύουν όσο λες :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dead, ok, απλά δε συμφωνώ :)

 

Wasted +1000.

 

Ρε παιδιά να σας πω κάτι όμως; Καθόμαστε κι εμείς και λέμε απ'το σπίτι μας (κι εγώ μαζί φυσικά). Πόσοι από εμάς έχουμε δηλώσει εθελοντές σε οποιοδήποτε σώμα; Εγώ προσωπικά πουθενά. Και από εχθές που βρέθηκα στον Υμηττό που είναι κοντά μου και είδα ότι είχαμε πάει σχεδόν χίλια άτομα πραγματικά ντρέπομαι. Ντρέπομαι γιατί πρώτη φορά στη ζωή μου σκέφτηκα να πάω να δώσω κι εγώ ένα χεράκι, κάνοντας τα ελάχιστα που μπορώ. Ειλικρινά από εκείνη την ώρα σκέφτομαι ότι είμαι όλοι καραγκιόζηδες. ¶νθρωποι καίγονται, χωριά καίγονται, ζώα καίγονται, δάση καίγονται και η οικονομία ολόκληρης της χώρας καταστρέφεται κι εγώ είμαι σπίτι μου και τσακώνομαι και μιλάω για το ποιος φταίει. Αντί να είμαι (και όλοι μας) εθελοντές κάπου να μπορούν να μας χρησιμοποιήσουν όλους ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ στην προσπάθεια να βελτιωθεί λίγο έστω η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ξερω επειδη εχω συγγενεις και γνωστους εκει.

 

Πριν τα μετωπα γινουν δυνατα' date=' ηταν απλα εστιες. Οι εστιες ξεκινησαν την πεμπτη το βραδυ. Αντανακλαστικα βραδυποδα, και επιμενω σε αυτο. Η μαζικη κινητοποιηση ξεκινησε σαββατο πρωι.

Ξαναλεω, πριν γινουν μεγαλες οι πυρκαγιες, ηταν μικρες, ειναι πολυ νορμαλ αυτο που λεω...[/quote']

 

Ναι ρε συ, αλλά οι άνθρωποι που βλέπουν τη φωτιά να τους πλησιάζει και να μην πηγαίνει ούτε μία πυροσβεστική τι μπορούν να πουν; Προφανώς έχουν τρελλαθεί από την απόγνωση. Δεν ξέρουν όμως αν υπάρχουν άλλες χίλιες ίδιες περιπτώσεις. Δηλαδή μπορεί όντως να μη ΓΙΝΕΤΑΙ να γίνει κάτι, μπορεί απλά να μην ΥΠΑΡΧΟΥΝ αρκετά μέσα.

 

Στο υπόλοιπο, ναι, όντως ήταν. Αλλά δε νομίζω ότι από τη θέση μας μπορούμε να ξέρουμε αν γινόταν να τις προλάβουν με αυτόν τον αέρα. Μπορεί και να έχεις δίκιο, κι εγώ το σκέφτομαι, απλά νομίζω ότι χρειάζεται πολύ σοβαρή έρευνα πριν καταλήξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου