Προς το περιεχόμενο

Waldorf Blofeld


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία off-topic παρέμβαση: το Live 7 κυκλοφόρησε πριν τρεις ημέρες, όπως γνωρίζουν οι νόμιμοι χρήστες. Το λέω γιατί ξέρω ότι ο kilon είναι φανατικός του προγράμματος.. :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 251
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ω!!! Και διάβαζα μόλις χτες ότι η έκδοσή του ετοποθετείτο κατά τις 15 Δεκ. ... τρέχω να κατεβάσω ντέμο. Έχω διαβάσει τις καλύτερες εντυπώσεις από τα beta του.

 

Για να γυρίσω στο θέμα, μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου πει τι γίνεται με τις συνδεσμολογίες αν θέλουμε να κοτσάρουμε κι έναν μεγάλο controller (αν δεν μας κάνει αυτός του keyboard, ή εν πάσει περιπτώσει πώς αυτούς που εκείνο έχει θα μπορούσαμε να τους κάνουμε assign); Θα κάνω attach μια φωτό που είχα βρει (δεν θυμάμαι πού) για να δείτε τα in/out του.

 

Είχε παρουσιαστεί στην MusikMesse φέτος στην Γερμανία, και μου είχαν προτείνει να πάω αλλά εγώ τίποτα. Κρίμα γιατί θα είχα να σας πω μερικά πράγματα από πρώτο χέρι. Αλλά δεν το ξανακάνω το λάθος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JohhnyK τώρα που το λες και τα ξανακοιτάω, πράγματι το Blofeld μου φαίνεται πιο εύχρηστο. Αλλά δεν έχει MIDI out ούτε MIDI through όπως το Micro Q. Bέβαια, το Micro Q δεν έχει USB, αλλά με την έλλειψη των δυο ανωτέρω μικραίνουν οι δυνατότητες για να συνδέσεις έναν ωραίο controller με πολλά κουμπιά και faders για real time χρήση παράλληλα με το keyboard. (Για την ακρίβεια, μηδενίζονται ή κάνω λάθος;)  

 

ναι, σε οτι αφορά την standalone χρήση. αν το χρησιμοποιείς με υπολογιστή δεν υπάρχει πρόβλημα. το καλύτερο σε κάθε περίπτωση είναι να το συνδέσεις με ένα controller τυπου novation sl,με πολλά knobs

 

Πάντως διαβάζω ότι τα pre-release μοντέλα που έχουν φτιαχτεί μέχρι τώρα έχουν bugs, τα οποία ευελπιστούμε να μην υπάρχουν στα μοντέλα των μαγαζιών.

 

πολύ δύσκολα δε θα έχει bugs,αφού η waldorf φημίζεται γι αυτά (!). έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να δοθεί μια περίοδος χάριτος,όπως σε κάθε νέο προϊόν. ελπίζω βέβαια να διαψευστώ

 

Αλήθεια, πολλά DAW δεν έχουν την δυνατότητα να συνδέσεις hardware synths και να το χειριστείς σαν VSt plug in; Ας πούμε το νέο Αbleton 7 που βγαίνει σε 12 μέρες την έχει σίγουρα αυτήν τη δυνατότητα.

 

ναι ,σε οτι αφορά τη δρομολόγηση του σήματος (να μπορείς να του βάλεις insert fx πχ). όμως εδώ μιλάμε για κάτι πιο εξειδικευμένο,ένα vst plug in ή vst editor ώστε να μπορείς να αλλάξεις μέσα από αυτό διαφορες παραμέτρους του ίδιου του blofeld, να ρυθμίσεις τον arpegiator κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φένεται οτι θα είμαι απο τους πρώτους που θα το αγοράσω . Το μεγάλο πλεονεκτημά του είναι φυσικά η μεγάλη οθόνη ( πάντα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα) , και οτι το γεγονός οτι δεν ειναι ρακ και έτσι μπορει να κάτσει και πάνω στο πολυαγαπημένο μου μοτίφ. Ποιός είπε οτι  δεν έχει MIDI IN ??? Εξάλλου το λέει στην φωτογραφία  [MIDI IN] .

 

To λέει όμω και εδώ http://www.thomann.de/gr/waldorf_blofeld.htm

 

Τα 4 κουμπιά είναι μια χαρά για μια τόσο μεγαλη οθόνη, μια τόση καλή ιπποδύναμη και μια τόσο εντυπωσιακή τιμή. Εξάλλου ας μην ξεχνάμε οτι στον υπολογιστή χειρισμός γίνεται μόνο με ποντίκι, οπότε υπάρχουν και χειρότερα  ;D. 

 

στα 400 ευρώ σιγουρα προσφέρει πάρα πολλά για τον χρήστη. Θα είναι αντάξιος αντικαταστάτης του MicroKorg που πούλησα, και με το πολύ παραπάνω.

 

Όσο για το Live 7 έχω βολευτεί με το μοτιφάκι μου και άντε γειά. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα μπορούσαμε άραγε να κάνουμε assign τα knobs και faders του midi keyboard επάνω στο Waldorf; Aν είχαν δημοσιεύσει το μάνιουαλ δεν θα σας έπρηζα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα μπορούσαμε άραγε να κάνουμε assign τα knobs και faders του midi keyboard επάνω στο Waldorf; Aν είχαν δημοσιεύσει το μάνιουαλ δεν θα σας έπρηζα...

 

εννοείται! το manual θα έχει πλήρες midi cc chart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eστειλα email χθες βράδυ στην waldorf σήμερα το πρωί μου απάντησαν , αυτό σημαίνει customer support

 

Παραθέτω το email....

Hi,

 

1) Is there a midi in?

 

Yes!

 

2) Is there a midi out?

 

No, not a physical MIDI Out jacket, but via UB MIDI

 

3) Is there a USB port?

 

Yes!

 

4) How is the USB port used?

 

- transmitting and receiving of MIDI data

- duming operating system updates

- data exchange with suited computer software

 

 

5) Is there going to be an editor included and will it take advantage

of the USB port? If yes is MAC OS going to be supported?

 

Not with the first release of Blofeld. We will ever support both platforms, PC and Mac.

 

6) Can the instrument used as VST plugin through the USB port? If

yes, which DAWs will be supported?

 

No!

 

7) When is the official release date of the Blofeld?

 

Within the next week!

 

 

Still I would like to congratulate for Blofeld it seems that you

actually have a new customer , me!!!

 

:-)

 

I only hope that the OS of this instrument is pretty stable, or

should I wait for the next updates?

 

It is very stable, trust me. I´m a fan of the Blofeld, too :-)

 

All the Best,

 

Holger

---------------------------

Waldorf Support Team

 

Waldorf Music GmbH    HRB: Bad Neuenahr-Ahrweiler 20433

Neustrasse 12                USt-ID: DE250453192

D-53498 Waldorf            Geschäftsführer: Stefan Stenzel, Kurt Wangard

 

http://www.waldorfmusic.de

 

 

 

νομίζω οτι ξεκαθαρίζει πολλά πράγματα.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωι,πρωι βλεπω ξυπνησες για να δεις εαν σου απαντησαν.

Δεν κρατιεσαι......

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος βρε Kilon αλλά δεν τους ρώτησες κάτι που αδημονούμε να μάθουμε, το αν θα έχει προγραμματάκι editor για να πειράζουμε τους ήχους του στο pc και να αποθηκεύουμε τους δικούς μας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος βρε Kilon αλλά δεν τους ρώτησες κάτι που αδημονούμε να μάθουμε, το αν θα έχει προγραμματάκι editor για να πειράζουμε τους ήχους του στο pc και να αποθηκεύουμε τους δικούς μας.

 

Α δεν με προσεχεις και θα σε μαλώσω !!!! για δες την ερώτηση 5

 

Άσε που είναι αυτονόητο μιας και έχει USB.  To τονίζει εξάλλου και στην ερώτηση 4.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου