Προς το περιεχόμενο

Mycenae Alpha & softw. σύνθεσης μουσικής από σχέδια & σχήματα


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρελλό πραγματικά! Θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα νέο είδος τέχνης εεε; Ζωγραφική που παράλληλα παίζει μουσική...!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τρελλό πραγματικά! Θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένα νέο είδος τέχνης εεε; Ζωγραφική που παράλληλα παίζει μουσική...!

 

Και η παρτιτούρα κάποιος θα μπορούσε να πει ότι είναι ζωγραφιά :-)

 

ΟΚ, ασπρόμαυρη :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, την αποψη μου ειπα, οπως και σε παρομοιο θεμα.

 

Εαν ειναι να το παρουμε απο επιστημονικης αποψης, σιγουρα ειναι μεγαλη προοδος το πως συνδεσαμε τον ηχο ( προσοχη, τον ηχο ) σαν φυσικη εννοια με τη μαθηματικη διαπιστωση.

Ομως, ειμαστε εκτος οριων μουσικης πια, κατα τη γνωμη μου.

 

Δεν θα μπορεσεις να βαλεις ποτε ενα κομματι του Ξενακη οταν θελεις να ηρεμησεις, ουτε οταν θα εισαι με μια κοπελα σε μια ρομαντικη βραδια.

Ειναι συγκεκριμενο ειδος και αν ειναι μονο για λογους μελετης, με τα 1000 να πω πως "ναι, ηταν πρωτοπορος με σκεψεις που προχωρησαν 1 βημα πιο περα την αισθηση του ηχου"...

Ομως ποτε δεν θα πω πως προσεφερε κατι παραπανω στη μουσικοτητα του ηχου. Γιατι πολυ απλα, τα "Εργα" του, θα μπορουσαν να ηταν διατριβες και μελετες πανω στον ηχο και στη μαθηματικη του δομη.

 

Ειναι η προσωπικη μου αποψη και το προσωπικο γουστο. Δεν θα υποχρεωσω κανεναν να σταματησει να ακουει Ξενακη ( δεν ξερω εαν η κοπελα του θα τον αφηνε βεβαια :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλη αυτή η διαδικασία η οποία ήταν υπερβολικά δύσκολη το '78 (αλλά και κάμποσα χρόνια αργότερα) σήμερα είναι απλή να υλοποιηθεί. Όταν εννοώ απλή στην υλοποίηση, εννοώ ότι είναι απλό να ετοιμαστεί ένα κομμάτι κώδικα που να "σαρώνει" μια εικόνα και μέσω κάποιου προδιαγεγραμμένου αλγορίθμου να "βγάζει" προδιαγεγραμμένες κυματομορφές (ανάλογα με την τιμή του κάθε pixel (ή γραμμής, ή στήλης, ή "μπάρας", ή φούσκας κλπ κλπ).  Φανταστείτε.... ένα pixel μόνο "κουβαλάει" 3 νούμερα (π.χ. RGB ή HSV κλπ). Παίρνοντας τις τιμές αυτών των 3 αριθμών, μπορεί κανείς να τις αντιστοιχήσει είτε σε πληροφορία για άμεση σύνθεση κυματομορφής (π.χ. ένταση, συχνότητα, balance  ή ό,τι άλλο φαντάζεστε) ή απλά να μετατρέψει κανείς αυτά τα νούμερα σε midi εντολές. 

Τεχνικά είναι απλό.

Το δύσκολο της ιστορίας είναι να αναπτυχθεί ένα διαφορετικό notation, τέτοιο ώστε η μουσική να απεικονίζεται στην εικόνα με διαισθητικό τρόπο και επίσης "ομαλές" εικόνες να "απεικονίζονται" σε "φυσιολογικά" (μη χαοτικά) ακούσματα. 

Δηλαδή να μη βάζουμε την εικόνα της γιαγιάς μας, αυτό να σφυρίζει απαίσια κι εμείς να λέμε ότι ακούμε πειραματική μουσική.  :)

 

Ο κατάλληλος συμβολισμός σε επίπεδο εικόνας και ο αντίστοιχος αλγόριθμος απεικόνισης αυτού του συμβολισμού σε ήχο..... ναι θέλει φαντασία (ή τύχη) για να γίνει.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συστηματική άρνηση (έως απέχθεια) του (και των ομοϊδεατών του) για τη μελωδία και τη συμβατική σύνθεση με γοητεύει  :o, ακόμα και αν δυσκολεύομαι να ακούσω το αποτέλεσμα.

 

Όπως και να έχει ακόμα και αυτοί οι περίεργοι ήχοι "γαργαλούν" τα αισθητήρια και κινούν σκέψεις και συναισθήματα (σ' αυτόν που το επιδιώκει τουλάχιστον). Δε λέω ότι μ' αρέσουν, αλλά ούτως ή άλλως δεν ήταν αυτός ο σκοπός του συνθέτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω σε μια σειρα τις λεξεις;

Πρωτα επιστημονα και μετα συνθετη ;)

 

Την άποψη που διατύπωσες στα προηγούμενα ποστ την καταλαβαίνω και τη σέβομαι, αλλά όταν αποδίδεις ορισμούς ή αφορισμούς στη συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός. Τα έργα του ξενάκη δεν έχουν κάποια ερευνητική αξία ούτε διευρύνουν την επιστημονική γνώση. Άρα, δεν είναι επιστημονικά.

 

Μην ανάγεις το προσωπικό σου γούστο σε επιχείρημα και μην προσπαθείς να υποβαθμίσεις (γιατί στην συγκεκριμένη περίπτωση το επιστήμονας είναι υποτιμητικό) ότι δε σου αρέσει και ότι δεν καταλαβαίνεις. Όλα αυτά τα λέω χωρίς καμία διάθεση να σε προσβάλλω, ούτε εγώ κατανοώ τη μουσική (ή πες το όπως αλλιώς θες) του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορεσεις να βαλεις ποτε ενα κομματι του Ξενακη οταν θελεις να ηρεμησεις, ουτε οταν θα εισαι με μια κοπελα σε μια ρομαντικη βραδια.

Ειναι συγκεκριμενο ειδος και αν ειναι μονο για λογους μελετης, με τα 1000 να πω πως "ναι, ηταν πρωτοπορος με σκεψεις που προχωρησαν 1 βημα πιο περα την αισθηση του ηχου"...

 

Kαι λοιπόν; Yπάρχουν μύρια άλλες μουσικές που επίσης δεν θα τις βάλεις όταν θες να ηρεμήσεις ή όταν θα είσαι σε ρομαντική βραδιά. Αναιρεί αυτό την αξία τους ή τη μουσικότητά τους; Και δεν είναι καθόλου μόνο για λόγους μελέτης. Εμένα πχ. μου αρέσει να ακούω και Ligeti, άλλοι μπορεί να τον σιχαίνονται: http://www.sound-library.net/shop/en_UK/products/search/result.html?searchMode=SM_QUICK&Quick=ligeti

 

To FLP ποιο είναι; Kαι το Iannix πώς θα το κάνουμε να ακουστεί; (γιατί τα πακέτα UDP που στέλνει κάπως πρέπει να αξιοποιούνται... έχει και ένα mode που λέγεται broadcasting)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόκληση για τους συνθέτες πειραματικής μουσικής, είναι να διατηρήσουν ένα λεξιλόγιο κατανοητό από την πλειοψηφία των ακροατών, ακόμη και αν αυτά που θέλουν να εκφράσουν είναι πολύ πρωτοποριακά. Ο Ξενάκης αγνόησε το πλατύ κοινό και το τίμημα είναι ότι το πλατύ κοινό τον αγνοεί επίσης - κάποιο είδος συμπαντικής δικαιοσύνης, υποθέτω.

 

Πέραν αυτού και της όποιας κριτικής.. όπως ο freemind διαχωρίζει το συνθέτη από τον επιστήμονα, νομίζω είναι δίκαιο να διαχωρίσει και το μουσικό από τον μουσικάντη, δηλαδή τον εκπαιδευμένο πίθηκο που απλώς παπαγαλίζει αυτά που έχει ακούσει, παρασταίνοντας ότι είναι μουσική - ενώ δεν είναι.

 

Για κάθε Vangelis (το γνήσιο πράγμα) υπάρχουν ένα τσούρμο ατάλαντοι θεατρίνοι των συνθεσάϊζερ, οι οποίοι πουλάνε δίσκους και χαίρουν περισσότερης εκτίμησης από τον Ξενάκη, αλλά αυτό δεν αυξάνει τη σημασία τους.

 

Τώρα για το θέμα της κοπέλας, θα σχολιάσω μόνο ότι μέχρι σήμερα δεν έχω γνωρίσει ελληνίδα που να καταλαβαίνει από αυτά τα πράγματα. Ίσως είμαι άτυχος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου