Προς το περιεχόμενο

Mycenae Alpha & softw. σύνθεσης μουσικής από σχέδια & σχήματα


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε freemindgr, με καθε καλη διαθεση , δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις. ειναι γεγονος, οτι το νημα αυτο πραγματευεται κατι εμφανως ιδιαιτερο. ειναι επισης γεγονος οτι ο ορος μουσικη και μουσικοτητα επισης "ταρακουνιεται" με τις "μουσικες" που που συζητωνται εδω. θεωρω πως η συγκριση με τις μουσικες που παραθετεις ειναι καπως ατοπες.

 

ξεκαθαρα και γω προτιμω κατι πιο "μουσικο" και μελωδικο, με την εννοια που ειθισται αυτοι οι οροι να εννοουνται. περισσοτερο και απ το δικο μου video αλλα και απ το δικα σου, προτιμω ν ακουσω radiohead και sigur ros, καθως ειναι και οικειο και ευκολο ακουσμα για το αυτι μου. παρολα αυτα, βλεπω τον ξενακη ως προκληση και απλα του "δινω" μερικες ωρες ακροασης με σκοπο να εισηχθω σε μια διαφορετικη μουσικη θεωρηση.

 

ακομα και αν σου ειναι περα για περα αποκρουστικο το ηχητικο αποτελεσμα, δωστου λιγη ωρα και αντιμετωπισε το ως πειραμα. αυτο κανω κ εγω.(δεν δηλωσα φαν του ξενακη  :D)

 

για να ξεκαθαρισω δεν εκθειασα την τεχνικη που απαιτει ο ξενακης, γι αυτο θεωρω πως καθε τετοιος παραλληλισμος δεν εχει και μεγαλο νοημα. αναλογισου παντως οτι οι πιανιστες που παρεθεσες ειχαν να εκτελεσουν εργα "φιλικα" και στο αυτι αλλα και στον μεσο δυτικο εγκεφαλο. μουσικη που οπως και να εχει ειναι πιο ευκολο να αναπαραχθει καθως εχει μια λογικη πολυ κοντα σε αυτο που εχουμε συνηθισει ν ακουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βεβαιως..τεχνικα δυσκολα, σαν και αυτα:

...

 

 

Ο πρώτος (καλού-κακού) έχει και ένα πυροσβεστήρα πίσω του.

 

(Αν έπαιζε ο Cage δεν θα τον άφηνε έτσι.... αναξιοποίητο  ;D)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω πως ο Ξενάκης ανακάλυψε διάφορες αξιόλογες  ΤΕΧΝΙΚΕΣ …. 

 

Αλλά δεν κατάφερε να κάνει με αυτές ΤΕΧΝΗ.

( Μη βαράτε  :-\  … την άποψή μου λέω και μόνον)

 

Απομένει κάποιος να τις χρησιμοποιήσει με τέτοιο τρόπο

ώστε  ...  να κάνει με αυτές τέχνη.  ::)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νομίζω πως ο Ξενάκης ανακάλυψε διάφορες αξιόλογες  ΤΕΧΝΙΚΕΣ …. 

 

Συμφωνώ, δεν είμαι τρελός οπαδός του Ξενάκη αλλά θεωρώ οτι η δουλειά του είναι σαφώς ενδιαφέρουσα. Όσο για το αν είναι τέχνη...

 

Η προσωπική μου άποψη είναι οτι ένα από τα κριτήρια για την τέχνη είναι η σχέση της με τη θεωρητικοποίηση.

Όταν η θεωρητικοποίηση έπεται ενός έργου, μιλάμε για τέχνη.

Όταν προηγείται, μιλάμε για τεχνολογία, τεχνική, τεχνοκρατία κλπ.

 

Όπως είπε και ο αποπάνω, μη βαράτε, προσωπική άποψη  ;)

www.myspace.com/nikostsekos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κρίμα ένα thread για εναλλακτικούς τρόπους μουσικής σημειογραφίας πάλι να καταλήγει "όχι δεν είναι μουσική είναι τεχνολογία", "μα τι λες εχει κ μουσική", κλπ. Μου φαίνεται ότι και μόνο το άκουσμα της λέξης "Ξενάκης" ξυπνάει αντιδράσεις... Τώρα αν αυτό είναι καλό δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, αντιδρασεις προκαλουν τα λογια που δεν "χαϊδευουν" αποψεις και αυτια :)

 

Οπως γινεται και σε καθε θεμα με κιθαρες ( οχι η fender ειναι καλη, οχι η gibson ), πληκτρα ( ασε κατω τα korg ρε μασκαρα ), κλπ...

 

Απλως, ο Ελληνας δεν ειναι συνηθισμενος στην αντιθετη αποψη..Η δημοκρατικοτητα του τελειωνει εκει που ξεκιναει η αποψη του αλλου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένας πολύ εύκολος τρόπος για να δοκιμάζει κανείς τη σοβαρότητα και την εγκυρότητα των (όποιων) απόψεών του: να εξετάζει ποιοι άλλοι και με ποια επιχειρήματα, συμφωνούν μαζί του.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η άποψη ότι ο Ξενάκης δεν είναι και τόσο μουσικός βρήκε την σύμπνοια ανθρώπων που επέλεξαν αναφορά σε ανέκδοτα για ανύπαρκτους δασκάλους που ξέρουν να παίζουν μόνο μία νότα, και την ισοφάρηση του να κάνεις τέχνη με το να κάνεις μουσακά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις εκλογες πολλοι ψηφισαν Ν.Δ., αλλα αυτο δεν σημαινει πως οσοι το ψηφισαν, ηξεραν και γιατι το κανουν.

Δεν μπορεις ομως εξαιτιας αυτων των..ε..καποιων χιλιαδων ανθρωπων, να κρινεις μια μοναδικη αποψη :)

 

Προσωπικα αντιπροβαλα τη μουσικοτητα με την αισθητικη του ηχου του Ξενακη. Για μενα ειναι μια μεγαλη μορφη που συνδυασε την επιστημη του ηχου, με τη μουσικη. Και σιγουρα δεν θελω να μπλεξω στο τι ειναι τεχνη και τι οχι, γιατι ειναι τοσο υποκειμενικο που δεν θα βρουμε ποτε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου