Προς το περιεχόμενο

Χρειαζομαι ενα Micro Korg?


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

για δες κι αυτα τα εφε, μηπως τα κανεις ολα αυτα που θελεις με το μπασο... επισης με bass synthesizer πεταλι εχεις παιξει ποτε?

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=153443.0

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το θεμα εφε στο μπασο το εχω εχω φτασει σε ενα σημειο που ειμαι οκ.Δεν χρειαζομαι κατι παραπανω απο το μπασο..Με πεταλι bass synth εχω παιξει αλλα δεν μου αρεσε καθολου η χροια του και το βρισκω πολυ περιοριστικο σε σχεση με ενα synth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα ένα roland juno G.Έχει μια χαρά πολυφωνία,σου δίνει 4 audio tracks για να χώσεις φωνητικά ή το μπασάκι  σου,μπορεί να αποθηκεύσει αυτά που γράφεις μίας και είναι workstation με 16 multitimbral(πολύ σημαντικό γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να γράψεις έως και 16 tracks)  και έχει μια γκάμα ήχων που θα σε καλύψει γι΄αυτό που κάνεις.Τέλος αν πάρεις και τη κάρτα SRX-08: Platinum Trax Exp. Board έχεις μια τεράστια γκάμα απο ηλεκτρονικούς ήχους.

 

http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=756&ParentId=83

http://www.rolandus.com/products/productdetails.aspx?ObjectId=464&ParentId=37

 

τσέκαρε τα video demo και θα καταλάβεις τη σου λέω.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ! ΠΑΡ ΤΟ!!!!!

 

Το όργανο το έχω και απλά είναι... φετίχ!

 

Αυτό το synth μπορεί να μην είναι το super όργανο, αλλά είναι παιχνιδιάρικο! Έχει κάποιους πολύ καλούς ήχους και μπορείς να φτιάξεις και ακόμη καλύτερους!

 

Είναι μικρό, ελαφρύ και μπορείς ακόμη να το "φορέσεις" σαν κιθάρα!

 

Και... αφού είσαι και μπασίστας, να σου πω ότι έχει και κάποια μπάσα που ζορίζουν όποιο γούφερ βρουν μπροστά τους!!!!

 

Μην το συγκρίνεις με άλλα synths γιατί απλά δεν συγκρίνεται!

Είναι σαν να ψάχνεις λόγο "αξιοκρατικό" για να πάρεις ένα Mini Cooper!

 

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα ένα roland juno G.Έχει μια χαρά πολυφωνία,σου δίνει 4 audio tracks για να χώσεις φωνητικά ή το μπασάκι  σου,μπορεί να αποθηκεύσει αυτά που γράφεις μίας και είναι workstation με 16 multitimbral(πολύ σημαντικό γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να γράψεις έως και 16 tracks)  και έχει μια γκάμα ήχων που θα σε καλύψει γι΄αυτό που κάνεις.Τέλος αν πάρεις και τη κάρτα SRX-08: Platinum Trax Exp. Board έχεις μια τεράστια γκάμα απο ηλεκτρονικούς ήχους.

 

Ρε παιδιά διαβάστε λίγο τι ζητάει το παιδί...τι να τα κάνει 16 tracks σε live από τη στιγμή που θέλει απλά και μόνο καλό realtime control...και με τα controllers του juno θα μπορεί να αλλάζει cutoff-resonance και σε μεγάλια ντέρτια και πάντα με το πάτημα ενός επιπλέον κουμπιού, το attack και το decay  :o

 

ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ! ΠΑΡ ΤΟ!!!!!

 

Το όργανο το έχω και απλά είναι... φετίχ!

 

Αυτό το synth μπορεί να μην είναι το super όργανο, αλλά είναι παιχνιδιάρικο! Έχει κάποιους πολύ καλούς ήχους και μπορείς να φτιάξεις και ακόμη καλύτερους!

 

Είναι μικρό, ελαφρύ και μπορείς ακόμη να το "φορέσεις" σαν κιθάρα!

 

Και... αφού είσαι και μπασίστας, να σου πω ότι έχει και κάποια μπάσα που ζορίζουν όποιο γούφερ βρουν μπροστά τους!!!!

 

Μην το συγκρίνεις με άλλα synths γιατί απλά δεν συγκρίνεται!

Είναι σαν να ψάχνεις λόγο "αξιοκρατικό" για να πάρεις ένα Mini Cooper!

 

 

 

Ψάξτο και πολύ μάλιστα θα σου έλεγα εγώ γιατί συγκρίνεται και παρασυγκρίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα ένα roland juno G.Έχει μια χαρά πολυφωνία,σου δίνει 4 audio tracks για να χώσεις φωνητικά ή το μπασάκι  σου,μπορεί να αποθηκεύσει αυτά που γράφεις μίας και είναι workstation με 16 multitimbral(πολύ σημαντικό γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να γράψεις έως και 16 tracks)  και έχει μια γκάμα ήχων που θα σε καλύψει γι΄αυτό που κάνεις.Τέλος αν πάρεις και τη κάρτα SRX-08: Platinum Trax Exp. Board έχεις μια τεράστια γκάμα απο ηλεκτρονικούς ήχους.

 

Ρε παιδιά διαβάστε λίγο τι ζητάει το παιδί...τι να τα κάνει 16 tracks σε live από τη στιγμή που θέλει απλά και μόνο καλό realtime control...και με τα controllers του juno θα μπορεί να αλλάζει cutoff-resonance και σε μεγάλια ντέρτια και πάντα με το πάτημα ενός επιπλέον κουμπιού, το attack και το decay  :o

 

ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ ΡΕ ΦΙΛΕ! ΠΑΡ ΤΟ!!!!!

 

Το όργανο το έχω και απλά είναι... φετίχ!

 

Αυτό το synth μπορεί να μην είναι το super όργανο, αλλά είναι παιχνιδιάρικο! Έχει κάποιους πολύ καλούς ήχους και μπορείς να φτιάξεις και ακόμη καλύτερους!

 

Είναι μικρό, ελαφρύ και μπορείς ακόμη να το "φορέσεις" σαν κιθάρα!

 

Και... αφού είσαι και μπασίστας, να σου πω ότι έχει και κάποια μπάσα που ζορίζουν όποιο γούφερ βρουν μπροστά τους!!!!

 

Μην το συγκρίνεις με άλλα synths γιατί απλά δεν συγκρίνεται!

Είναι σαν να ψάχνεις λόγο "αξιοκρατικό" για να πάρεις ένα Mini Cooper!

 

 

 

Ψάξτο και πολύ μάλιστα θα σου έλεγα εγώ γιατί συγκρίνεται και παρασυγκρίνεται....

 

Δεν νομίζω ότι λέει ότι δεν συγκρίνεται για τις επιδόσεις του, αλλά ότι αποτελεί μιά κατηγορία από μόνο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ενιαι οτι το Juno G θα ειναι ανεκμεταλευτο στα χερια μου...Κριμα το μηχανημα δηλαδη θα παει στη φαση που ψαχνω..Και ειναι και way off my budget απ οτι κοιταξα thomann.Εναλλακτικα σαυτα τα χρηματα πανω κατω τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω για την χρηση που το θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το θελεις οπως ειπες περισσοτερο για εφφε παρτο, σε αυτη την τιμη δεν θα βρεις κατι αλλο.Ειναι και ο καλυτερος τροπος να αρχισεις με ενα αναλογικο σαν και αυτο. 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151328.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=11265.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=850.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=4284.0

 

Yπερβολικά περίπλοκο για αρχή (και ακριβούτσικο) το Juno G. Προτείνω Juno D ή Roland SH-201.

 

Αν θες να ασχοληθείς πιο ζεστά με τη σύνθεση ήχων, υπάρχει και το πολύ καλό Novation Χ Station (ανεπιφύλακτη πρόταση), που εκτός από synth είναι και εξαιρετικός midi controller με κοπάδια ολόκληρα από controls και με εξαιρετική αίσθηση στα πλήκτρα του (με velocity & aftertouch), και επίσης είναι και κάρτα ήχου με δυο εισόδους και πολλά ξεχωριστά εφφέ για την κάθε είσοδο. Κάπως παρόμοια αλλά λιγότερα κάνει και το Νοvation Xiosynth, αλλά έχει πολύ στρυφνό layout.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου