Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδι γνώσεων - 1


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατί να μη χαράξουμε το cd σαν ένα δίσκο βινυλίου και μετά να το αναπαράγουμε σε πικάπ;

 

 

Καλά ντε,μη βαράτε! :D Είμαι περίεργος να μάθω την απάντηση...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θεωρητικά τώρα' date=' θα μπορούσε να εγγραφεί καθαρά αναλογική πληροφορία σε ένα CD (και όχι όρη και κοιλάδες, όπως εκφράζεται στα CD μέχρι στιγμής η πληροφορία) με τον εξής τρόπο :

 

Η ακτίνα laser εγγραφής του CD, δεν θα χάρασε όρη και κοιλάδες που θα αναπαραστήσουν τα 0 και 1 κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής και στη συνέχεια το DAC θα τα κάνει αναλογική πληροφορία, ΑΛΛΑ. θα έγγραφε ένα συνεχόμενο αυλάκι, ακριβώς σαν τον δίσκο του βινυλίου, (θυμηθείτε κάτι μηχανές εγγραφής βινυλίου με βελόνα κοπής...) [/quote']

 

Αυτή είναι η μόνη απάντηση μέχρι στιγμής που κερδίζει κερασάκι, γι αυτό θα την αναλύσω λίγο. :D

 

Εφόσον προτείνεις ένα συνεχόμενο αυλάκι , θα χρειαζόμασταν ένα τρόπο να περιγράψουμε τις συχνοτικές διαφορές με την ακτίνα lazer, ένας τρόπος για να γίνει αυτό είναι με amplitude modulation ΑΜ όπως γραφόταν ο ήχος στα πρώτα films (οπτικά δηλαδή). Έτσι ουσιαστικά δημιουργούμε ένα αυλάκι με μεταβαλλόμενο πάχος. Για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει να μπορεί το lazer σε πραγματικό χρόνο να αλλάζει μήκος κύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λές dither αλλά μόνο για την εγγραφή. Στην ανάγνωση έχουμε πρόβλημα. Στην εγγραφή ξέρεις εκ'των προτέρων το επόμενο μήκος κύματος και προσαρμόζεις την ακτίνα εγγραφής. Στην ανάγνωση όμως θα πρέπει να έχεις σταθερό μηκός κύματος - πλάτος ακτίνας ίσο με το μέγιστο λ που μπορείς να γράψεις και μιας και το laser δουλεύει με ανάκλαση, και να ανιχνεύεις το μηκος κύματος της ακτίνας που ανακλάτε άρα πλάτος αυλάκιού-->μήκος κύματος ακτίνας εγγραφής --> συχνότητα πρός αναπαραγωγή. Αυτό βέβαια δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να γίνει συν το γεγονός ότι πρέπει να έχεις οδηγό που να μπορεί να αλλάζει μήκος κύματος.

 

How cd Works

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε, το cd που περιγράφετε (ως συσκευή ή αποθηκευτικό μέσο που θα μπορούσε να υποστεί αυτές τις μεταχειρίσεις) έχει ένα πρόβλημα: δεν υπάρχει. Δεν είχα καταλάβει ότι η ερώτηση αφορά και την πιθανότητα να εφεύρουμε κάτι. Νόμιζα ότι αναφερόταν στο cd όπως το ξέρουμε. Κάνω λάθος;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα καταλάβει ότι η ερώτηση αφορά και την πιθανότητα να εφεύρουμε κάτι

 

Η ερώτηση αναφέρεται στο cd ως μέσο. Δεν λέει κάτι άλλο. Ρωτάει λοιπόν αν γίνεται να αξιοποιηθεί το cd κατά αυτόν τον τρόπο.

 

HINTS:

 

Να συμπληρώσω πρώτα τον dither:

 

Για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει να μπορεί το lazer σε πραγματικό χρόνο να αλλάζει μήκος κύματος.

 

...προκειμένου να μπορεί να περιγράψει συχνότητες του ήχου (μέχρι 20KHz).

 

μιας και το laser δουλεύει με ανάκλαση

 

:wink:

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προφανές είναι πως στην γενική περίπτωση δεν μπορεί να εγγραφεί αναλογικό σήμα σε compact disk,χωρίς πρώτα να γίνει κωδικοποίηση σε άσους και μηδενικά.Για να την κάνει όμως την ερώτηση ο φίλος μας,μάλλον θα υπάρχει κάποια ακραία περίπτωση.Ίσως η απάντηση να ανάγεται στο θέμα της αναλογικής πηγής.Αν η πηγή δίνει διακριτές και όχι συνεχείς τιμές ίσως να γίνεται κάτι.Π.χ.: ο ήχος από τα σήματα μορς είναι αναλογικός,έτσι (φυσική πηγή)?Όμως,μπορεί να παραγάγει μόνο τελείες ή παύλες,που κάλλιστα θα μπορούσαν να αναπαραστιθούν από μηδενικά ή άσους αντίστοιχα.Ας θεωρήσουμε ότι όταν το σιδεράκι του μηχανισμού ακουμπάει κάτω κλείνει ένα ηλεκτρικό κύκλωμα,τότε ο μηχανισμός δουλεύει ως διακόπτης(έχουμε προηγουμένως συνδέσει μια μπαταρία στα άκρα του μηχανισμού).Δηλαδή όταν έχουμε επαφή (παύλα ή τελεία)έχουμε έξοδο ρεύματος (η τάση της οποίας ρυθμίζεται να είναι στα 5 Volt).Αν συνδέσουμε σε παράλληλο κύκλωμα ένα χρονορελέ (χρονοδιακόπτη),ρυθμισμένο έτσι ώστε στην παύλα (που κρατάει περισσότερο χρόνο) να επιτρέπει την διέλευση των 5 Volt και αντίθετα στην τελεία (λιγότερος χρόνος) να το απαγορεύει,τότε έχουμε κατασκευάσει ένα κύκλωμα που βγάζει ψηφιακές εξόδους με αναλογική είσοδο,χωρίς να παρεμβάλλεται ADConverter.Αυτές οι δύο έξοδοι (τελεία ή παύλα,ή αλλιώς 0 Volt - 5 Volt)μπορούν να δημιουργήσουν τις "χαρακιές" στο compact disk και να της αναπαράγουν αναλογικά με την αντίθετη διαδικασία.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι μπούρδες ή όχι αυτά που είπα ή αν έγινα κατανοητός,απλά παρέθεσα ένα σκεπτικό.Ακούω γνώμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. <<πασαλειβουμε>> μια στρώση κερί στο cd

2. το βαζουμε (με αναλογο ανταπτορα) σε ενα γραμμοφωνο και προσαρμοζουμε μια ευαισθητη βελονα η οποια συνδεεται μηχανικα με ενα χωνι-μεγαφωνο

3. μιλαμε και γυριζουμε το cd kai γραφουμε (υποτιθεται) οπως εκανε ο edison πριν δεκαετιες!!!!

 

καλα ειμαι και πολυ νουμερο !!! :lol: :lol: :lol:

πολυ με παω!!!!!!!

γερασιμε θα σου στειλω την διευθυνση μου με πμ να στειλεις το δωρο!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ boody,

 

η επιτροπή στέκει αμήχανη καθώς τυπικά είσαι σωστός. :)

 

Κατά συνέπεια δικαιούσαι δωράκι. Μπορείς να το κάνεις download από εδώ :)

 

Ωστόσο, το παιχνίδι συνεχίζεται για τους υπόλοιπους ανήσυχους...

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λές dither αλλά μόνο για την εγγραφή. Στην ανάγνωση έχουμε πρόβλημα.

 

Αν και η πρόταση του αυλακιού δεν ήταν δική μου (εγώ έχω άλλη πρόταση που θα τη πω στο τέλος) οφείλω να την υποστηρίξω. Λοιπόν φίλε μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα κατά την ανάγνωση … Αντίθετα τεχνολογικά είναι πολύ πιο απλό να επιτευχθεί. Το είπες και μόνος σου επειδή η ανάγνωση του CD λειτουργεί με ανάκλαση , το μονο που χρειάζεται κατά την ανάγνωση είναι η ακτίνα lazer να έχει μόνιμα το μέγιστο μήκος κύματος και χτυπώντας στο αυλάκι (του οποίου το πλάτος μεταβάλλεται) θα ανακλαστεί μόνο το φως που αντιστοιχεί στο πλάτος του αυλακιού :wink: (υπόψη μεγιστο αυλάκι = ελάχιστη ανάκλαση , ελάχιστο αυλάκι = μέγιστη ανάκλαση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου